Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 23:38
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 40 - Enoh le povestește copiilor săi ceea ce a văzut
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:44 View PostDownload Post

Capitolul 40
Enoh le povestește copiilor săi ceea ce a văzut

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Dragi copii, pot să vă spun că am văzut întreaga creație de la început și până la sfârșit, iar ceea ce vă povestesc, vă povestesc prin gura lui Dumnezeu.

2. Cunosc acum toate lucrurile și le-am descris în cărți: cerurile, rostul și plenitudinea lor, precum și rostul tuturor oștirilor în mers.

3. Am putut observa, măsura și descrie stelele și am văzut cât sunt de multe.

4. Care om le-a văzut vreodată mersul și nașterea? Nici chiar Îngerii nu au văzut atât de multe, pe când eu pot să le dau acum un nume.

5. Am măsurat Soarele, razele sale și chiar ceasurile sale. Am putut astfel descoperi toate corpurile cerești din jurul Pământului. Am descris funcționarea hranei, a semințelor semănate, precum și modul în care acționează Pământul pentru a produce toate plantele, ierburile și fiecare floare, cu tot cu miresmele și numele lor tainice. Am văzut de asemenea norii, organizarea lor, aripile pe care plutesc și cum cară ei ploaia și picăturile de apă.

6. Am putut studia multe lucruri din Natură, cum ar fi drumul trăznetului și al fulgerului pe care mi le-au arătat Îngerii lor păzitori, cheile lor și mai ales felul în care iau naștere și cum sunt aruncate cu putere din cer cu un lanț care le îngreunează și cum sunt apoi trase din nou sus după ce-și termină opera distrugătoare pe Pământ.

7. Am descris hambarele, cele ale zăpezii, ale frigului, ale brumei, pe Îngerii care păstrează cheile anotimpurilor și care umplu cerul de nori fără a goli vreodată jitnițele cerești.

8. și am descris locurile unde se odihnesc vânturile și cum cei care se ocupă de ele le pun pe cântar pentru a le măsura forța. Apoi, în funcție de aceasta, suflă asupra lor pentru a le face să străbată Pământul întreg. Unele, împinse așa de tare, ajung chiar să zdruncine Pământul.

9. De asemenea, am măsurat Pământul, munții, dealurile și câmpiile sale, copacii, pietrele, râurile și toate lucrurile care sunt pe el, precum și distanța dintre Pământ și cel de-al șaptelea Cer, până la cel mai adânc dintre iaduri, precum și locul judecății și poarta larg deschisă a iadului în care se varsă toate lacrimile.

10. și acolo i-am văzut pe cei întemnițați trăindu-și durerea în așteptarea judecății.

11. și, întocmai ca un scrib, i-am descris în timpul judecății lor, cu minutele sentințelor lor și cu caznele lor.

Foto: Mario Duguay
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 41 - Enoh plânge păcatul lui Adam
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:45 View PostDownload Post

Capitolul 41
Enoh plânge păcatul lui Adam

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Dar ceea ce m-a făcut să plâng a fost atunci când am asistat, în tovărășia tuturor strămoșilor Pământului, la dezonoarea lui Adam și a Evei.

2. Vai mie pentru această schilodenie a mea și a strămoșilor mei. Atunci am rostit ceea ce gândeam:

3. "Binecuvântat este omul care nu s-a născut sau cel care nu a păcătuit în fața Domnului. În nici un caz să nu vină aici, ca să nu se smintească."
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 42 - Enoh ajunge în fața porților iadului
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:46 View PostDownload Post

Capitolul 42
Enoh ajunge în fața porților iadului

1. Am văzut fețele, dinții de oțel și ochii ca tăciunii încinși ai păzitorilor Iadului care stau în fața porților acestuia ca niște șerpi. Am putut de asemenea urmări lucrările Domnului și am văzut cât sunt de drepte și de corecte, pe când lucrările oamenilor sunt ale unora bune, ale altora rele. Dar în toate cazurile, Dumnezeu îi vede pe toți cei ale căror fapte sunt clădite pe minciună.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 43 - Enoh explică modul în care a observat și a consemnat judecățile lui Dumnezeu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:48 View PostDownload Post

Capitolul 43
Enoh explică modul în care a observat și a consemnat judecățile lui Dumnezeu

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Dragi copii, tatăl vostru a observat fiecare măsură și fiecare judecată a lui Dumnezeu.

2. La fel precum un an este mai bun ca altul, la fel stau lucrurile și în privința oamenilor. Unii sunt mai cuminți decât alții fie datorită bogățiilor lor, fie din cauza inteligenței, a vicleniei, a melancoliei, a curățeniei, a forței, a belșugului, a tinereții, a vorbirii, a formei trupului sau a sensibilității lor. Dar să știți că cel care-i întrece pe toți, cel mai bun dintre ei, este cel care îl iubește pe Dumnezeu. și acesta va fi cu adevărat slăvit în vremurile ce vor veni.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 44 - Enoh le cere copiilor lui să nu disprețuiască niciodată pe nimeni, fie el mic sau mare
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:49 View PostDownload Post

Capitolul 44
Enoh le cere copiilor lui să nu disprețuiască niciodată pe nimeni, fie el mic sau mare

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Domnul l-a făcut pe om cu mâinile Lui și după chipul Său. Omul este ca și El, infinit de mic sau infinit de mare.

2. Oricine Îl respinge pe Domnul sau urăște fața Domnului, și-a bătut joc de fața Domnului. Cel care s-a mâniat pe un om fără a-l răni se expune mâniei Domnului, care-l va tăia în ziua Judecății. Dar cel care a scuipat asupra unui alt om va fi nimicit în ziua Judecății.

3. Binecuvântat este omul care nu-și folosește inima cu răutate împotriva celui sau celei care-l necăjește. Binecuvântat este cel care îi ajută pe suferinzi, pe cei năpăstuiți și care-l ridică pe cel căzut la pământ. În ziua Judecății, faptele și gesturile noastre vor fi ca tot atâtea greutăți și măsuri ce vor fi folosite pentru a ne judeca, la fel ca la târg. În acea clipă fiecare om își va descoperi propria măsură. Iar răsplata sa îi va fi drămuită după măsura sa.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 45 - Dumnezeu explică limpede că El nu dorește sacrificii, ci doar o inimă simplă și curată
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 11:51 View PostDownload Post

Capitolul 45
Dumnezeu explică limpede că El nu dorește sacrificii, ci doar o inimă simplă și curată

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Oricine se grăbește să-I aducă jertfe Domnului își va grăbi răsplata și va primi ajutorul Domnului. Cel ce va spori candelele în fața Domnului își va spori belșugul jitnițelor.

2. Oricine își sporește candelele în fața Domnului dând judecăți greșite, acela nu-și va spori comoara din ceruri.

3. Când Domnul cere pâine sau o lumânare sau carne de animal sau orice alt sacrificiu, de fapt aceasta nu este decât o dorință a lui Dumnezeu de a avea inimi curate printre oameni. Căci în lumina marii judecăți, nimeni nu se va putea ascunde.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 46 - La fel cum un împărat nu acceptă cadouri rău intenționate, tot astfel și Dumnezeu le respinge
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:10 View PostDownload Post

Capitolul 46
La fel cum un împărat nu acceptă cadouri rău intenționate, tot astfel și Dumnezeu le respinge

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Ascultați-mă cu luare-aminte dragii mei, și pricepeți vorbele ce ies din gura mea.

2. Închipuiți-vă că cineva merge la un domnitor și-i oferă acestuia daruri cu gând necurat, iar domnitorul află despre aceste gânduri. Credeți oare că domnitorul va primi acele daruri? Dimpotrivă, el se va mânia cumplit și-l va târî pe cel necuviincios în fața judecătorilor.

3. Sau atunci când un om se descrie pe el însuși ca fiind bun și drept, când în inima lui e numai răutate și violență; el se osândește singur în fața celorlalți, care-i cunosc adevărata fire.

4. Iar când Domnul va trimite marea Sa lumină, atunci va fi judecata pentru cel drept și pentru cel rău, și nimeni nu va scăpa de osândă.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 47 - Enoh își învață fiii și le dă manuscrisul acestei cărți
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:12 View PostDownload Post

Capitolul 47
Enoh își învață fiii și le dă manuscrisul acestei cărți

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. și acum dragii mei copii, deschideți-vă inima și mintea și ascultați cuvintele tatălui vostru, căci ele vin direct de pe buzele lui Dumnezeu.

2. Luați aceste cărți scrise de mâna mea și citiți-le.

3. Căci aceste cărți sunt multe și ele vă vor învăța totul despre lucrările Domnului, de la începuturile creației și până la sfârșitul veacurilor.

4. Iar dacă urmați întocmai ceea ce am scris, nu veți păcătui împotriva Domnului, căci nu există nimic altceva decât El, atât în ceruri, cât și pe Pământ, în locurile cele mai joase sau în temeliile dintâi.

5. Domnul a așezat temeliile în necunoscut și a așternut cerurile văzute și nevăzute. El a culcat Pământul peste ape, a imaginat aceste creaturi nenumărate, a cântărit apa, a așezat temeliile a ceea ce nu este fixat, praful Pământului, nisipul mării, picăturile ploii, roua dimineții și i-a îngăduit vântului să respire.

6. El a logodit Pământul cu marea prin legături indisolubile și a umplut cerul cu stele de o frumusețe de neînchipuit, croite din foc. Din nevăzut El a făcut lucruri vizibile, dar El rămâne mereu invizibil.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 48 - Despre trecerea Soarelui deasupra celor șapte cercuri
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:19 View PostDownload Post

Capitolul 48
Despre trecerea Soarelui deasupra celor șapte cercuri

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.1. Soarele se deplasează de-a lungul celor șapte cercuri divine care sunt locul de întâlnire al celor 182 de Tronuri. El se mișcă mai puțin în zilele cele mai scurte și mai parcurge încă 182 de Tronuri, păstrând ultimele două pentru odihna sa, învârtindu-se în jurul lui însuși și continuându-și astfel drumul în sus și apoi în jos, potrivit perindării lunilor.

2. și astfel merge Soarele, apropiat Pământului, care se bucură și-și pârguiește fructele. Iar când Soarele apune, Pământul se întristează: copacii și fructele nu înfloresc.

3. Soarele socotește toate acestea cu măsura ceasurilor, o măsură stabilită de înțelepciunea sa a celor văzute și a celor nevăzute.

4. Dumnezeu a făcut orice lucru văzut din nevăzut. El rămâne nevăzut.

5. Pentru aceasta vă spun la rândul meu aceste lucruri, dragii mei copii. De aceea dăruiesc aceste cărți copiilor voștri și tuturor generațiilor ce vor veni. Printre neamurile ce vor avea frica lui Dumnezeu, fie ca ele să primească aceste cărți și să le iubească mai mult decât hrana și dulcețurile pământești și mai cu seamă să le citească pentru a înfăptui ceea ce este scris în ele.

6. Dar pe cei care nu-L înțeleg pe Domnul, care nu-L iubesc pe Dumnezeu și nu primesc cărțile, o judecată cumplită îi așteaptă.

7. Binecuvântat este omul care va purta și va transmite învățătura acestor cărți, căci el va fi eliberat în ziua marii judecăți.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 49 - Enoh le cere fiilor săi să nu jure și arată făgăduința lui Dumnezeu făcută chiar în pântecele mamelor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:22 View PostDownload Post

Capitolul 49
Enoh le cere fiilor săi să nu jure și arată făgăduința lui Dumnezeu făcută chiar în pântecele mamelor

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Vă jur copiii mei, dar nu jur cu jurământ, nici pe cer, nici pe Pământ, nici pe vreo altă creatură a lui Dumnezeu.

2. Domnul a spus: "Nici un jurământ nu poate fi făcut pe Mine, nici nedreptate, ci numai adevărul."

3. Dacă nu există nici un adevăr printre oameni, lăsați-i să jure prin cuvinte.

4. și eu vă jur: nu a existat niciodată vreun om în pântecele mamei sale care să nu-și fi avut locul lui păstrat în Rai, înainte chiar de a fi zămislit.

5. Da, copiii mei, să nu vă înșelați singuri, căci de la începutul începuturilor, a fost pregătit câte un loc pentru fiecare suflet.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Scrieri apocrife
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 5 of 7  [ 69 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !