Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 11:23
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 50 - Nici un om de pe Pământ nu poate sta ascuns, nici faptele lui să fie tăinuite
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:24 View PostDownload Post

Capitolul 50
Nici un om de pe Pământ nu poate sta ascuns, nici faptele lui să fie tăinuite

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.1. Eu am așternut destinul fiecărui om în scris și nimeni dintre cei născuți pe Pământ nu poate sta ascuns, nici faptele sale tăinuite.

2. Eu văd totul.

3. Acum dar, copiii mei, petreceți-vă restul zilelor în răbdare și blândețe, așteptând să moșteniți viața veșnică.

4. Răbdați în numele Domnului, fiecare rană, fiecare insultă și fiecare năpastă.

5. Dacă vă sosesc necazuri, nu le trimiteți asupra vecinilor sau dușmanilor voștri, pentru că Domnul le va răsfrânge asupra voastră. El vă va răzbuna în ziua judecății, zi în care nu va mai fi răzbunare printre oameni.

6. Oricare dintre voi va cheltui aur sau argint pentru binele semenilor săi, va primi o răsplată îmbelșugată în lumea ce va veni.

7. Nu răniți niciodată văduvele sau orfanii sau străinii, căci mânia Domnului s-ar abate asupra voastră.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 51 - Enoh cere ca nimeni să nu-și ascundă comorile în pământ, ci ca ele să fie dăruite săracilor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:25 View PostDownload Post

Capitolul 51
Enoh cere ca nimeni să nu-și ascundă comorile în pământ, ci ca ele să fie dăruite săracilor

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Întindeți-le mâna săracilor, după posibilități.

2. Nu vă ascundeți banii sub pământ.

3. Ajutați omul drept în încercare, căci astfel nici pe voi nu vă va găsi încercarea, când veți fi năpădiți de griji.

4. Fiecare necaz crud sau dureros care vă vine, îndurați-l întru slava lui Dumnezeu, căci astfel vă veți afla răsplata în ziua judecății.

5. Este plăcut să mergeți dimineața, la amiază și seara în casa Sa pentru a sărbători slava Creatorului vostru.

6. Fiecare ființă care respiră Îl slăvește, pentru că orice creatură vizibilă și invizibilă Îl preamărește.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 52 - Dumnezeu îi învață pe credincioșii Lui cum trebuie să-L preamărească
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:30 View PostDownload Post

Capitolul 52
Dumnezeu îi învață pe credincioșii Lui cum trebuie să-L preamărească

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Binecuvântat este omul care cu buzele sale Îl preaslăvește pe Dumnezeu și care-I mulțumește din străfundul inimii sale.

2. Blestemat este omul care își acoperă vecinul de dispreț și de calomnii, căci Îl face pe Dumnezeu să-l disprețuiască.

3. Binecuvântat este cel care-și deschide gura pentru a-L binecuvânta și a-L lăuda pe Domnul.

4. Blestemat este în fața Domnului cel care își petrece timpul blestemând și suduind.

5. Binecuvântat este cel care binecuvântează întreaga creație a lui Dumnezeu.

6. Blestemat este cel ce disprețuiește creația lui Dumnezeu.

7. Binecuvântat este cel care se apleacă pentru a-i ridica pe cei căzuți la pământ.

8. Blestemat este cel care privește și dorește distrugerea a ceea ce nu-i aparține.

9. Binecuvântat este cel care păzește temeliile părinților săi și le păstrează în picioare.

10. Blestemat este cel care schimbă poruncile strămoșilor lui.

11. Binecuvântat este cel care răspândește pacea și iubirea.

12. Blestemat este cel care-i tulbură pe cei care-și iubesc vecinii.

13. Binecuvântat este cel care le vorbește din inimă și plin de umilință tuturor.

14. Blestemat este cel care vorbește despre pace când în inima sa domnește numai sabia.

15. Căci toate faptele sale vor fi descoperite și așezate în balanță și scrise în cărți pentru ziua judecății celei mari.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 53 - Enoh confirmă cuvântul lui Dumnezeu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:33 View PostDownload Post

Capitolul 53
Enoh confirmă cuvântul lui Dumnezeu

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Copiii mei, să nu spuneți "Tatăl nostru stă în fața lui Dumnezeu și se roagă pentru păcatele noastre, pentru că aici nu este nici un fel de ajutor pentru un om care a păcătuit."

2. Voi ați văzut cum am scris soarta fiecărui om înainte chiar ca el să fi fost creat, tot ceea ce a fost făcut de către omenire, dintotdeauna. Dar nimeni nu poate citi sau descifra scrisul meu pentru că Domnul vede tot ce-și pot închipui oamenii, cât sunt ei de goi, chiar dinainte de a exista, sau cum mint în străfundul inimii și al sufletului lor.

3. și acum dragii mei copii, notați-vă bine ceea ce vă spun ca să nu mă învinuiți mai târziu zicând: "dar de ce nu ne-a spus nimic tatăl nostru?"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 54 - Enoh le cere copiilor săi să dea mai departe cărțile lui
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:52 View PostDownload Post

Capitolul 54
Enoh le cere copiilor săi să dea mai departe cărțile lui

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Lăsați aceste cărți să devină moștenitoarele păcii voastre.

2. și dați-le tuturor celor care le doresc. Explicați-le, pentru ca și ei să-L poată descoperi pe Domnul în măreția Sa și în lucrarea Sa cea minunată.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 55 - A sosit timpul ca Enoh să fie înălțat la cer
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 12:53 View PostDownload Post

Capitolul 55
A sosit timpul ca Enoh să fie înălțat la cer

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Copiii mei dragi, ascultați: ultima mea zi, precum și ultimul meu ceas, sunt aproape.

2. Îngerii care trebuie să mă însoțească stau deja în fața mea și-mi cer să vă părăsesc; ei așteaptă să-și îndeplinească misiunea.

3. Căci mâine vă voi părăsi pentru a merge în cer în Ierusalimul ceresc, moștenirea mea cea veșnică.

4. Vă implor deci, înfruntați încercările vieții de dragul Domnului.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 56 - Matusalem îi cere tatălui său să-l binecuvânteze
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 13:55 View PostDownload Post

Capitolul 56
Matusalem îi cere tatălui său să-l binecuvânteze

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Răspunzând tatălui său, Matusalem spuse: "Ce-aș putea să fac ca să-ți fiu pe plac pentru ca să ne binecuvântezi copiii și casele; și pentru ca poporul nostru să devină glorios prin tine, înainte de a ne părăsi?"

2. Enoh îi spuse fiului său: "De când Domnul m-a uns cu mirul slavei Sale, nu am mai luat hrană de nici un fel și sufletul meu nu-și mai amintește de bucuriile pământești, la fel cum
nu-mi mai doresc nimic pământesc."
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 57 - Enoh îi cere fiului său Matusalem să adune comunitatea
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 13:59 View PostDownload Post

Capitolul 57
Enoh îi cere fiului său Matusalem să adune comunitatea

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.1. Matusalem, adună-i pe toți ca să le pot vorbi înainte de a pleca.

2. Matusalem se grăbi și-i adună pe Regim, Riman, Uchan, Chermion, Gaidad, pe bătrâni și pe tot restul poporului în fața tatălui său. Atunci Enoh îi binecuvântă și le spuse:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 58 - Învățăturile lui Enoh către copiii săi
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 14:01 View PostDownload Post

Capitolul 58
Învățăturile lui Enoh către copiii săi

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen. 1. Ascultați-mă copiii mei, ascultați-mă cu luare-aminte astăzi.

2. În zilele de demult când Domnul S-a pogorât pe Pământ pentru binele lui Adam și pentru a vizita toate creaturile pe care le zămislise înaintea lui Adam, El a chemat toate jivinele Pământului, toate târâtoarele și toate păsările pentru a le aduna în jurul părintelui nostru Adam.

3. Atunci Adam le-a dat nume tuturor jivinelor de pe Pământ.

4. Iar Domnul i-a dat lui Adam domnia absolută și a dat toate aceste creaturi în mâinile lui. Apoi Dumnezeu a făcut acestecreaturi mute pentru ca omul să le poată mereu porunci fără cârtire.

5. Tot astfel, Domnul l-a făcut pe fiecare om stăpân peste toate posesiunile lui.

6. Pentru binele omului, Domnul nu judecă niciodată sufletele animalelor. În schimb, El face cunoscute sufletele oamenilor animalelor lor.

7. și la fel precum orice suflet omenesc este nepieritor, tot astfel sunt și sufletele animalelor pe care le-a creat Dumnezeu, și asta până la judecata de apoi. Acolo, animalele îi vor putea învinui pe oamenii care le-au hrănit prost.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Acustic
Milenar
Milenar

Acustic is offline

Joined: 30 May 2007
Member: #229
Posts: 1062
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 59 - Enoh îi învață pe copiii săi în legătură cu gravitatea contactului necurat
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 13.5.2011, 14:05 View PostDownload Post

Capitolul 59
Enoh îi învață pe copiii săi în legătură cu gravitatea contactului necurat

Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.1. Oricine pângărește sufletul unui animal își pângărește propriul suflet.

2. Căci omul care aduce animale sănătoase pentru a le sacrifica pentru păcatele sale, face aceasta pentru a-și vindeca sufletul.

3. și dacă aduce animale sau păsări sănătoase el nu-și vindecă astfel decât sufletul său.

4. Totul vă este dat pentru hrană, De aceea, legați animalele de cele patru picioare pentru ca vindecarea să se producă cu bine și sacrificiul să vă vindece sufletul.

5. Dar cel care ucide animalul fără rană își ucide de asemenea propriul său suflet și propria sa carne.

6. Iar cel care rănește un animal în taină și în afara oricărui sacrificiu își rănește totodată propriul lui suflet.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
La început a fost Cuvântul ! Cuvântul sau Sunetul Primordial !
Back to top See my Info Personal Gallery of Acustic
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Scrieri apocrife
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 6 of 7  [ 69 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !