Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 20:40
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Casa (Gospodaria) Domnului (Volumul 3) - Dicteu Divin prin Jakob Lorber


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 35, 36, 37  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 20
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:26 View PostDownload Post

Capitolul 20
Satana îi cere Domnului să îi dăruiască din nou o inimă, ca să îl poată iubi pe Dumnezeu.
(19 aprilie 1843)

1. Satana s-a adresat atunci Domnului: „Doamne, cum m-aș putea raporta eu la Tine în inima mea? Știi bine că mi-ai luat această inimă, atunci când i-ai creat pe Adam, pe soția acestuia și pe toți descendenții lor!

2. De atunci, eu nu mai am o inimă, așa că îmi este imposibil să Te caut în ea sau să mă întorc către Tine la nivelul ei! Haide, dăruiește-mi o nouă inimă, iar eu voi face ceea ce îmi ceri!

3. Gândește-te ce fructe minunate ți-aș putea dărui atunci! Dacă vei continua să mă privezi de sămânța vieții – și știi bine că singura inimă capabilă să mă fecundeze este inima lui Adam – ce alte fructe ți-aș putea oferi decât cele ale morții și ale judecății, care, așa cum spui, vor face din mine cea mai mare dintre prostituate?

4. Ție îți este ușor să vorbești, căci Tu ești Domnul și faci orice dorești. Nu întrebi niciodată pe altcineva ce trebuie să faci și nu accepți nici un sfat de la alții.

5. Tot ce dorești Tu trebuie să se împlinească implacabil, iar dacă altcineva dorește altceva decât Tine, poți să îl anihilezi pe loc, sau cel puțin să îl ții captiv sub povara unei judecăți până când cedează și îți acceptă voința. Nu mă miră că, așa cum spuneai, îți găsești plăcerea doar în simplitate și în cei care acceptă să fie mici în fața Ta!

6. Pentru Tine este ușor să afirmi așa ceva, căci cine îți poate schimba Ție o decizie? Nu la fel se petrec însă lucrurile în cazul meu, prima Ta creatură! Eu nu sunt un domn suveran și nu dispun de nici o altă putere decât aceea pe care accepți Tu să mi-o acorzi. Ea nu reprezintă mare lucru și nu acționează decât prin intermediul Tău; altfel spus, nu o pot utiliza decât dacă sunt la unison cu voința Ta. Dacă aș utiliza-o în acord cu propria mea voință, adică cu pretinsul liber arbitru pe care mi l-ai acordat, aș comite un păcat, m-aș îndepărta de tine și aș fi nevoită să suport condamnarea judecății Tale!

7. Ție îți este ușor să îi spui unei creaturi: ‚Pune-te la unison cu voința Mea, și în acest fel vei scăpa de judecată!’ Într-un fel, ai dreptate, căci dacă ea și-ar lua viața, nu ai mai avea nevoie să o supui morții.

8. Tu Te simți cât se poate de bine în calitatea Ta de Domn și de Creator invincibil, dar mă întreb în ce măsură îți dai seama ce simte o creatură în momentul morții sale.

9. Îți spun eu: ea suferă de o angoasă teribilă și se chinuiește îngrozitor. Chiar și în decursul vieții, dacă se simte cât de cât satisfăcută, ea aude o voce interioară care îi spune, avertizând-o: ‚Degeaba de bucuri de viața ta, căci în scurt timp va veni momentul în care va trebui să renunți la ea, întrucât în fața Mea reprezintă un sacrilegiu!’

10. Bucuria de a trăi a sărmanei creaturi dispare astfel. Singura sa speranță rămâne credința – subliniez: credința, și nu viziunea – într-o viață de apoi, pe care o intuiește vag. Chiar dacă această credință este suficient de tenace, creatura umană trebuie mai întâi de toate să piară pe jumătate pentru a obține astfel o ipotetică viață viitoare, și asta în maniera cea mai mizerabilă cu putință, așa cum am constatat nu de puține ori din hăul în care m-ai aruncat!

11. De ce a trebuit să creezi astfel lucrurile, și nu altfel? – Pentru că Tu ești Domnul și poți face orice dorești, și pentru că, în calitatea Ta de Dumnezeu și de Creator, Tu nu poți simți cu adevărat ceea ce trăiesc creaturile Tale atunci când sunt nevoite să moară pentru a asculta de voința Ta.

12. Cel puțin dacă le-ai ajuta să dispară fără nici o suferință, atunci nu aș mai avea nimic de obiectat. Mă întreb ce ai de câștigat dacă sărmanele Tale creaturi sunt nevoite să sufere acest martiriu, plătind cu viața și fiind distruse într-o proporție mai mare de jumătate? Cu ce Ți-au greșit ele?

13. Ți-am demonstrat așadar, prin toate aceste exemple, că eu nu dispun de o inimă, și deci nu am cum să mă întorc către Tine în inima mea. Fii înțelegător și dăruiește-mi o inimă, dacă dorești într-adevăr să mă întorc pe calea care duce către Tine!

14. Așa cum sunt constituită acum, nu Te-aș putea iubi niciodată, căci pe de o parte Tu ești iubire pură, dar pe de altă parte ești un veritabil tiran care își propune să distrugă orice trup fizic în suferințele cele mai monstruoase, nefiind dispus să acorzi Viața eternă decât spiritului, motiv pentru care nimeni nu își poate reprezenta cu claritate în ce constă de fapt această Viață eternă.

15. Trupul fizic este fructul produs de mine. Dacă Tu îl ucizi, cum Te-aș putea iubi?

16. Haide, acceptă să negociezi cu mine, și atunci voi accepta să Te iubesc!”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 21
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:32 View PostDownload Post

Capitolul 21
Răspunsul Domnului. Acesta explică eforturile pe care le face pentru a o converti pe Satana.
(20 aprilie 1843)

1. Auzind această propunere a Satanei, Domnul a părut ușor agitat și a spus: „Ce prostii tot spui acolo? Ce sunt aceste aberații care îți ies din gura ta obișnuită să spună numai minciuni?

2. Dacă lucrurile ar sta cum spui tu, nu ar mai exista nici un pământ. Nu ar mai exista un Adam care să pășească pe el, nici un soare care să lumineze bolta cerească, nici luna și stelele care împodobesc spațiul infinit ce înconjoară această planetă!

3. Tu nu faci altceva decât să proferezi tot felul de acuzații perfide, mințind la fiecare cuvânt pe care îl rostești, căci există un pământ, un Adam care pășește pe el și un spațiu infinit al creației care strălucește în lumina slavei Mele divine, a iubirii Mele, a compasiunii și grației Mele!

4. Afirmi că ai fi lipsită de inimă, pe care ți-aș fi furat-o Eu atunci când l-am creat pe Adam. Mai mult, îmi ceri să ți-o înapoiez. Spune-Mi însă, Mie, Creatorului tău: trăiești sau nu? Văd că îmi răspunzi: ‚Da, trăiesc!’

5. Cum ai putea trăi însă dacă nu ai avea o inimă, sursa vieții oricărui individ, fără de care viața nu ar fi posibilă? Cum ai putea respira, gândi, simți și vorbi dacă nu ai beneficia de acest fundament al vieții? – Văd că îmi spui: ‚Într-adevăr, nu aș putea trăi!’

6. Bun. De vreme ce avem de-a face cu o dovadă absolut incontestabilă a existenței inimii tale, de unde ai venit cu scornelile astea, cum că Eu ți-aș fi furat inima?

7. Văd că păstrezi din nou tăcerea, nemaiștiind ce să-Mi răspunzi! Dar Eu îți spun: tu ai fost întotdeauna adepta minciunii și ai refuzat cu încăpățânare să rostești vreodată adevărul, deși acesta nu ți-a fost ascuns niciodată.

8. Nu am făcut Eu apel la tine, cerându-ți să îți schimbi natura perfidă în corpul lui Adam, pe care l-am creat? Din păcate, tu ți-ai folosit din nou liberul arbitru în mod negativ, refuzând să accepți ceea ce ar fi fost extrem de profitabil pentru tine, și ți-ai propus să devii o femeie.

9. Am acceptat dorința ta și te-am creat folosindu-Mă în acest scop de corpul lui Adam. Am acționat astfel tocmai pentru a face din voi doi un singur trup. Simultan, am insuflat în trupul lui Adam un suflet nou și viu, făcând astfel din el o ființă spirituală, după chipul și asemănarea Mea.

10. Ai avut astfel posibilitatea să te transformi în Eva și să-ți învingi natura în care toate valorile au fost inversate (prin propria ta voință), fiind astfel supuse morții și judecății.

11. În mod regretabil, tu ai declinat și această ofertă a compasiunii Mele, te-ai eliberat de acel corp și ai preferat să îți seduci fostul trup luând forma unui șarpe mincinos, o creatură care nu are sex și care ascunde în sine veninul otrăvit al procreației sale. Te-ai folosit de această înfățișare pentru a o corupe pe noua Evă creată de Mine și ai provocat astfel inclusiv căderea lui Adam din Paradis.

12. În aceste condiții, spune-Mi: Eu sunt cel care ți-a furat inima, creându-l pe Adam? – Văd că taci, consternată, cel puțin în aparență. Dar Eu îți sesizez furia interioară, care își spune: ‚Da, dispun într-adevăr de inima lui Adam și a Evei, care alcătuiesc împreună o singură unitate! Și totuși, refuz să Te iubesc pe Tine, Doamne, pentru simplul motiv că Te urăsc, întrucât nu accepți să faci din mine unicul suveran și deținătorul întregii atotputeri!’ Iată, chiar acestea sunt cuvintele pe care le rostești acum în sinea ta!

13. Mai mult, tu crezi că Eu nu te iubesc, întrucât nu îți acord favoarea pe care ți-o dorești atât de mult de la Mine.

14. Dar Eu îți spun: tot ce creează Spiritul Meu va dăinui de-a pururi și în asta constă opera eternă a iubirii Mele! Tu nu dorești altceva decât să distrugi ceea ce creez Eu! Din acest punct de vedere, nu te voi putea iubi niciodată așa cum îți dorești, în această manieră deșartă și plină de orgoliu!

15. Cu toate acestea, te iubesc mai presus decât orice închipuire, căci tot ce am făcut până în prezent, am făcut pentru tine. Mai mult, sunt dispus chiar să merg până la sacrificiul suprem.

16. Te asigur însă că dacă vei refuza și atunci să îmi recunoști iubirea ce ți-o port, aceasta se va stinge pentru totdeauna și îți voi arăta atunci de ce este în stare un Dumnezeu mânios!

17. Îți reamintesc că elementul Meu fundamental este focul. Tot ce am creat, am creat prin puterea lui. Ei bine, aceasta este închisoarea pe care ți-am pregătit-o. Vei fi aruncată în acest foc și vei rămâne de-a pururi tributară lui!

18. Atunci când trupul unui om moare pentru ca spiritul lui să primească Viața eternă, avem de-a face cu o moarte minoră. Tu vei avea însă parte de adevărata moarte, atunci când vei fi aruncată în focul Meu, și vom vedea atunci ce va mai rămâne din tine după ce vei fi consumată de el!

19. Ce înseamnă separarea de trup? Nimic altceva decât o eliberare a spiritului, respectiv învierea sa din morți și renașterea în adevărata Viață perfectă.

20. Rămâne de văzut în ce măsură marea ta moarte și separarea ta de Mine prin puterea focului va însemna pentru tine o astfel de înviere! – Nici chiar Eu nu cunosc răspunsul la această întrebare, căci te voi abandona atunci în întregime și nu voi mai face nimic pentru tine. Abia după scurgerea tuturor eternităților vom vedea ce s-a întâmplat cu tine după ce ai fost abandonată propriei tale voințe.

21. De altfel, nici chiar moartea trupului fizic și durerile care îi sunt atribuite nu reprezintă opera Mea, ci exclusiv a ta!

22. Eu știu însă cum să îmi protejez copiii de toate neplăcerile posibile și am grijă să le răpesc corpul muritor în așa fel încât să nu aibă vreodată motive să se plângă!

23. Voi avea grijă pe viitor să creez un echilibru între natura lor de ființe create și Mine, astfel încât oamenii să îmi devină adevărați frați. Când acest lucru se va petrece, va sosi și momentul tău final!

24. Ca să vezi totuși că sunt dispus să țin cont chiar și de sfaturile tale perverse, te invit acum să îmi spui cum vezi tu lucrurile, și te asigur că voi ține cont de sfaturile tale, fără a-Mi distruge însă ordinea divină, ca să nu mai spui că Eu nu țin niciodată cont de părerile altora, sub pretextul că sunt singurul Domn atotputernic al creației.

25. Vorbește, deci, ca să îți pot demonstra că Eu acționez întotdeauna în beneficiul tuturor creaturilor Mele! Amin”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 22
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:34 View PostDownload Post

Capitolul 22
Acuzațiile egoiste și impertinente ale Satanei. Tristețea Domnului în fața încăpățânării și neascultării sale.
(22 aprilie 1843)

1. O dată în plus, Satana a preferat să îl sfideze pe Domnul, spunându-i cu răutate: „Maniera Ta de a domni peste creație constă doar în a da ordine celor pe care i-ai creat și care ar trebui să fie complet liberi să acționeze așa cum doresc. Peste toate, Tu îi judeci pe cei care nu dispun de o conștiință de sine cu adevărat liberă.

2. Îți este absolut imposibil să discuți cu blândețe cu o creatură a Ta, renunțând la acest autoritarism deplasat, pentru a-i câștiga astfel iubirea.

3. Tu îmi poruncești tot timpul câte ceva, așteptând de la mine să Te ascult fără rezerve, numai pentru a obține cândva răsplata finală a disprețului Tău etern. Ei bine, nu văd de ce Ți-aș mulțumi pentru acest lucru!

4. Dacă mi-ai fi spus: ‚Draga, iubita, neprețuita Mea Satana, sunt dispus să te ascult cu toată iubirea. Haide, sfătuiește-Mă, iar Eu îți voi urma necondiționat sfaturile!’, aș fi fost încântată să îți acord aceste sfaturi. Nu sunt dispusă însă să ascult de o nouă poruncă imperioasă!

5. Ce îți imaginezi Tu, că puterea de care dispui îți dă dreptul să mă tratezi ca pe o sclavă? – O, Te asigur că Te înșeli în totalitate!

6. Dacă tot Te pretinzi un Creator drept și înțelept, demonstrează-Ți această înțelepciune și acest simț al justiției tratându-mă cu respectul cuvenit, pe mine, prima ta creatură, chiar dacă sunt supusă judecății.

7. Dacă acest lucru îți displace atât de mult, rezultă în mod evident că am fost prost creată, fiind un eșec al atotputerii și înțelepciunii tale, fapt care demonstrează dincolo de orice îndoială că Tu singur răspândești haosul și confuzia în întreaga Ta creație. Cum s-ar spune, eu și întreaga Ta creație nu suntem decât o tentativă ratată a ‚marii’ tale capacități creatoare.

8. De aceea, aștept din partea Ta un comportament diferit față de mine, care să nu Te mai compromită în fața celor pe care îi numești copiii Tăi! Mă întreb cine Te-ar putea respecta, atât timp cât Te dai astfel în spectacol?

9. Eu știu că înțelepciunea Ta este într-adevăr divină și că nu ești lipsit de bunătate. Cu atât mai mânioasă sunt văzând cum mă tratezi, ca și cum nu aș fi și eu creatura Ta, ci un fel de străină de care nu dorești să știi nimic.

10. Practic, sunt singura ființă care are curajul să-Ți spună în față aceste adevăruri dureroase, fapt care îi intrigă la culme pe acești lași care asistă la discuția noastră și care nu concep ca o creatură să își pună la punct Creatorul. Eu Te întreb însă: de ce nu ar avea creatura acest drept, atât timp cât se bucură de un liber arbitru?

11. Eu una nu consider că îți datorez vreo recunoștință sau vreun respect pentru faptul că m-ai creat, căci nu mi-am luat nici un angajament prealabil față de Tine înainte de a exista și înainte ca Tu să creezi tot ce a urmat, făcând astfel din mine debitoarea Ta!

12. În calitatea mea de creatură, nu îți voi fi recunoscătoare decât atunci când voi constata că sunt într-adevăr o ființă perfect liberă, absolut fericită și conștientă de sine în fața Ta, Creatorul meu.

13. Atât timp cât nu dispun de aceste drepturi, consider că am toate motivele să mă plâng de felul în care m-ai creat și să refuz, ori de câte ori am posibilitatea, să fac ceea ce îmi impui cu forța, folosindu-te de atotputerea Ta și de slăbiciunea mea.

14. Dacă nu sunt pe placul Tău, distruge-mă complet sau recreează-mă altfel, dar nu mă lăsa în această stare de imperfecțiune. Este evident că atât timp cât voi rămâne în această stare, nu vei avea motive să Te mândrești cu creația Ta!

15. Dacă dorești să Te ador, eu, creatura Ta, și să îți cer consimțământul pentru tot ce fac, cel puțin spune-mi-o în față, și dă dovadă de o oarecare amabilitate atunci când o faci. În acest caz, voi proceda și eu așa cum mi se va părea echitabil. În schimb, nu vei obține nimic de la mine ordonându-mi ce să fac. Încearcă să înțelegi ce îți spun!

16. Acesta este deocamdată unicul sfat pe care Ți-l dau, așa cum mi-ai cerut. Dacă nu dorești să-l urmezi, poți fi sigur că altul nu-Ți voi mai da! Încearcă să înțelegi și acest lucru! – Iar acum, îți spun la rândul meu: ‚Amin’!”

17. Auzind aceste cuvinte, Domnul s-a întors către cei trei martori și le-a spus cu tristețe: „Copiii Mei! Spuneți-Mi, sunt Eu așa cum Mă descrie această creatură? Merit Eu să fiu tratat în acest fel de ea?

18. O, Iubirea Mea eternă! Spune-Mi Tu, ce nu am făcut Eu pentru a salva această creatură, aducând-o la o perfecțiune limitată și greu de obținut? Și totuși, acest proiect nu îmi reușește deloc!

19. Da, am făcut într-adevăr o greșeală în ceea ce o privește pe Satana, și anume că am creat-o mult prea perfectă, sperând că o voi face astfel infinit de fericită, atât cât îmi permitea atotputerea Mea eternă, înțelepciunea Mea, bunătatea Mea, iubirea și compasiunea Mea!

20. Și totuși, această ființ㠖 care nu a ajuns nici măcar la un sfert din maturitatea sa – se opune ordinii Mele omnipotente chiar în momentul cel mai important și mai delicat al dezvoltării sale. Această încăpățânare oarbă Mă întristează teribil!

21. Și întrucât nu doresc să o anihilez, din cauza iubirii și compasiunii Mele eterne, nu-Mi rămâne decât să institui din nou un proces evolutiv infinit de lung, cu scopul de a-i reduce această încăpățânare la dimensiunile unui atom, creând astfel o creatură cu totul nouă, care va fi alcătuită din voi, copiii Mei dragi – o creatură după inima Mea și care să vă semene întru totul!

22. O, Satana, am plâns atunci când Mi-ai încălcat prima dată porunca. La fel plâng și acum, și voi mai plânge o dată; dar după aceea nu voi mai plânge niciodată din cauza ta, căci îți voi da răsplata binemeritată pentru faptele tale, în strict acord cu voința ta. Vei vedea atunci unde te-a condus încăpățânarea ta arogantă!

23. Deocamdată, vom părăsi acest loc și o vom lăsa pe această creatură cu încăpățânarea ei!”

24. Auzind aceste cuvinte, Satana s-a aruncat la picioarele Domnului, strigând: „O, Doamne, ai milă de mine și nu mă abandona, căci nu sunt decât o creatură sărmană a Ta! Știu că sunt o biată nebună, plină de răutate! Pedepsește-mă pentru răutatea mea, dar nu mă părăsi, căci sunt gata să fac orice vei dori de la mine!”

25. Atunci, Domnul i-a spus: „În acest caz, ascultă și fă ceea ce îți cer, pentru propriul tău bine. Numai așa Mă vei convinge să rămân. Dacă te vei mai opune însă voinței Mele încă o dată, nu te voi mai asculta niciodată de acum înainte! Ridică-te așadar și vorbește! Amin”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 23
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:36 View PostDownload Post

Capitolul 23
Dorința Satanei de a fi transformată în bărbat este îndeplinită. Satana se dovedește însă incorigibilă. Femeia plină de puritate, care seamănă cu soarele. Satana dispare.
(24 aprilie 1843)

1. După ce Domnul a tăcut, Satana s-a ridicat și i-a spus: „Doamne, știu foarte bine că Tu nu ai nevoie de nici un sfat, nici din partea mea, și nici din partea altcuiva, căci Tu reprezinți înțelepciunea cea mai sublimă, eternă și infinită deopotrivă!

2. În condițiile în care Tu le-ai acordat însă creaturilor Tale un liber arbitru, precum și dreptul de a desfășura o activitate autonomă, dar și de a-Ți adresa cereri, este evident că orice solicitare din partea lor reprezintă un sfat umil venit din partea unei ființe libere, dar slabe, așa cum ai binevoit Tu să o creezi, în marea Ta înțelepciune. Ea îți arată astfel dificultățile prin care trece, ca și cum Tu nu ai ști nimic în legătură cu ele. În mod similar, ea Te poate sfătui, desigur, cu cea mai mare smerenie posibilă, spunându-Ți ce ar trebui să faci în continuare. La fel doresc să îți transmit și eu sfatul meu, rugându-Te să ții cu bunăvoință cont de el, căci presupune crearea unei ordini cu totul noi care să guverneze opera Ta și creaturile Tale!

3. Iată așadar ce îmi doresc cel mai mult: așa cum sunt acum, Doamne, mă simt cât se poate de nefericită! Atât timp cât voi continua să îmi păstrez această formă feminină nu voi putea niciodată să mă întorc în întregime către Tine, căci gelozia și mânia mea insuportabilă mă țin în permanență prizonieră, făcându-mă să mă gândesc numai la răzbunare.

4. De aceea, aș dori să-Ți propun, știind că pentru Tine totul este cu putință, să îmi schimbi natura și să îmi dăruiești un caracter masculin, transformându-mă în bărbat, în fața Ta și a copiilor Tăi!

5. Sunt sigură că în acest fel mă voi putea elibera în scurt timp de toată această suferință care mă apasă atât de greu! Mă voi putea în sfârșit smeri în fața Ta, căci voi semăna ca două picături de apă cu copiii Tăi aleși!

6. Dacă voi rămâne de-a pururi o ființă feminină, îmi dau de pe acum seama că toate hotărârile mele bune vor rămâne fără rezultat, pentru eternitate.

7. Fă așadar după cum Ți-e voia, Doamne, dar dacă este posibil să îmi îndeplinești această cerere, atunci Te implor să o faci!”

8. Domnul i-a răspuns: „Ascultă, creatură veșnic inconstantă, spune-Mi de câte ori nu te-am transformat până acum, în urma aceleiași asigurări: ‚O, Doamne, îngăduie-mi să iau această formă și îți jur că voi deveni mai bună!’

9. Ți-am îndeplinit întotdeauna dorințele. Pe acest pământ nu există atâția atomi câte forme ai avut tu, ca urmare a promisiunii de a te schimba.

10. De câte ori nu am creat din cauza ta un spațiu nou, cu un sistem solar în care doreai să fii femeie pe soare și bărbat pe una din planete!

11. Până acum, ți-am dat chiar și puterea necesară pentru a te transforma după bunul tău plac. Spune-Mi însă: la ce ți-au folosit toate aceste schimbări? Îți răspund Eu: la nimic! Ai rămas aceeași mincinoasă patentată care ai fost întotdeauna și nimic din ce am făcut pentru tine nu a adus vreodată roade.

12. De vreme ce nu poți contesta aceste lucruri, spune-Mi: la ce ți-ar folosi această nouă transformare?

13. De aceea, de data aceasta nu voi mai face așa cum dorești, dar te voi lăsa liberă să acționezi așa cum crezi de cuviință!

14. Nu-Mi mai pasă dacă dorești să fii femeie, bărbat sau un simplu element. De acum înainte, nu voi mai ține cont decât de vocea Mea interioară, fără a-ți mai cere vreo-dată sfatul!

15. Dacă dorești să rămâi femeie, îți voi oferi drept contra-parte un prinț al tenebrelor născut chiar din esența ta. Acesta îți va da puterea necesară pentru a pune la încercare rasa umană.

16. Dacă preferi să fii bărbat, îți voi oferi drept contra-parte o femeie de o mare puritate, la fel de strălucitoare ca și soarele, o a doua Evă, care va călca în picioare străvechea ta încăpățânare. Nici chiar dacă vei atenta la trupul ei, nu-i vei putea aduce vreun prejudiciu!

17. Acum, știi în ce situație te afli! În consecință, nu ai decât să faci ce dorești!”

18. În acea clipă, Satana s-a transformat într-un bărbat puternic, cu o înfățișare mulțumită.

19. Domnul i-a arătat însă o femeie care strălucea la fel ca soarele și i-a spus: „Bine, așa să fie după cum ți-e voia! Iată-te în noua ta formă, și iată-ți și contra-partea promisă! Acum du-te și acționează așa cum te îndeamnă inima, iar Eu voi face același lucru, după puterile Mele! Amin”.

20. Satan s-a făcut invizibil, la fel ca și femeia care strălucea ca soarele.

21. După acest episod, Domnul s-a întors împreună cu cei trei copii ai Săi pe înălțimile sacre.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 24
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:37 View PostDownload Post

Capitolul 24
O analogie a naturii interioare a Satanei, a lui Adam, a Evei și a lui Cain. Fragmentarea și slăbirea Satanei.
(25 aprilie 1843)

1. Pe drum, Domnul l-a întrebat pe Kisehel: „Ei bine, dragul Meu Kisehel, știu că până recent ai cultivat în inima ta tot felul de îndoieli legate de Mine, din cauza spuselor Dragonului. Spune-Mi acum, ce mai crezi de acest mincinos și de acest impostor?

2. Mai ești încă dispus să îi acorzi credulitatea ta, întrebându-te dacă nu cumva există totuși o aparență de adevăr în discursul pe care vi l-a adresat vouă, sub înfățișarea Dragonului?

3. Haide, spune-Mi, ce părere ai în această chestiune de o maximă importanță!”

4. Cu inima îndurerată, Kisehel L-a rugat pe Domnul să îi ierte nebunia din trecut. Abia după ce Acesta l-a asigurat cu toată fermitatea că l-a iertat cu mult timp în urmă a putut lua el cuvântul. În sfârșit, după câteva momente bune de tăcere, el a spus:

5. „O, Doamne, unicul nostru Părinte preasfânt și preaplin de iubire! În ceea ce privește minciunile acestei ființe care pentru mine nu are un nume, acestea îmi apar la fel de clare ca și soarele care strălucește încă cu putere la orizont, deși ziua se apropie de sfârșit. Mai mult, pun chiar la îndoială înseși cuvintele sale din final, când a pretins că nu rostește decât adevărul cel mai curat.

6. Am constatat imediat cât de bine se pricepe să se folosească de cuvinte pentru a atrage mila asupra ei și pentru a arunca ori de câte ori îi era cu putință vina asupra Ta, fie pe față, fie într-o manieră disimulată. Sincer să fiu, de-abia m-am abținut de câteva ori să nu-i dau frumoasei mincinoase riposta cuvenită cu ajutorul bastonului pe care mi l-ai încredințat.

7. De aici, rezultă foarte limpede ce cred despre adevărul cuvintelor rostite de acea creatură!

8. Așa cum am mai spus, văd acum clar din ce aluat este făcută și cât de mult iubește minciuna. Rămâne totuși un lucru care nu încetează să mă obsedeze. O, Doamne, sunt convins că Tu știi deja despre ce este vorba. De aceea, Te implor, clarifică-mi și această îndoială!”

9. Domnul i-a răspuns astfel lui Kisehel: „Ei bine, ascultă-Mă!

10. Satana, Adam și Eva alcătuiesc împreună o singură unitate, la fel ca și Cain și toți descendenții săi, căci Satana a devenit prizonieră în trupul lui Adam, apoi în cel al Evei, și în sfârșit în trupul primului născut al acesteia, ca urmare a ascultării ei față de Mine. În acest fel, intenția Mea a fost aceea de a face din Satana o ființă absolut perfectă, astfel încât întreaga procreație ulterioară provenită de la ea să fie la fel de impecabilă, ca și cum s-ar fi produs în ceruri!

11. Această creatură a respins însă acest plan, căci nimic nu îi repugnă mai mult decât să Mă asculte pe Mine!

12. De aceea, ea nu a acceptat să se identifice cu Adam după întreaga Mea măsură. A rămas în el, dar s-a orientat exclusiv către sine, transformându-se astfel într-o iubire de sine excesivă, fapt care l-a făcut pe Adam, primul om creat, să pășească pe pământ fără să fie atent la ceea ce îl înconjoară, întrucât nu era decât un trup în care își făcuse sălaș această creatură orgolioasă.

13. La scurt timp după aceea, am fost nevoit să execut o nouă diviziune, smulgând din Adam contra-partea sa feminină și nelăsându-i decât spiritul său masculin. Am eliberat apoi spiritul său feminin, făcând-o din el pe Eva, căreia i-am acordat un nou trup, de o mare frumusețe, independent de cel al lui Adam.

14. Adam și-a recunoscut imediat în Eva cel de-al doilea eu al său, așa că a privit-o cu o mare satisfacție.

15. Cea de-a doua creatură și-a dat și ea imediat seama că este mult mai slabă decât era înainte (când era reunită cu contra-partea ei masculină), așa că a pus pe loc la cale o stratagemă care să-i permită să se înalțe mai presus de prima ființă creată.

16. Prima ei tentativă de înșelătorie nu i-a reușit însă, căci Adam și-a dat imediat seama de ea și a criticat-o cu asprime, fapt care i-a fost suficient Evei pentru a nu mai încerca a doua oară.

17. De aceea, această creatură și-a separat propria ei contra-parte masculină, sub forma șarpelui, o ființă monstruoasă și androgină, lăsându-i Evei doar feminitatea sa, pe care ea o considera echivalentă cu slăbiciunea. În această dublă ipostază, ea a putut acționa deopotrivă ca bărbat și ca femeie, fapt care a permis procrearea nebinecuvântată a lui Cain, pe care o cunoașteți cu toții foarte bine.

18. Din cauza acestor schimbări neașteptate, am fost nevoit să modific întreaga creație, binecuvântând inclusiv procreația imperfectă, cu o singură condiție: ca răul moștenit de oameni de la Satana, provenit din străfundurile ființei acesteia, să fie în întregime contracarat și neutralizat printr-o iubire foarte pură față de Mine. De vreme ce o parte din Satana a rămas în Adam și în Eva, este evident că bărbatul și femeia trebuie să se caute cu aviditate, căci acest lucru corespunde dublei naturi caracteristice lui Satana, chiar dacă aceasta a fost împărțită în două.

19. Așa se explică de ce, în anumite momente, Adam și Cain vorbeau exact așa cum ar fi făcut-o Satana. Totuși, nici Adam, nici Eva și nici Cain nu reprezentau în sine ființa primordială, la fel cum nici voi nu sunteți una cu Adam și cu Eva, chiar dacă ați derivat din ei, reprezentând părți fragmentate ale lor.

20. Prin acest mecanism ingenios al procreației, Satana este în permanență divizată în toate creaturile umane, slăbind din ce în ce mai mult, până când – la sfârșitul timpurilor – va fi complet atomizată, nemairămânând din ea decât o formă vie, dar lipsită de viață, căci întreaga sa capacitate de a iubi va fi trecut de mult în alte creaturi, respectiv în voi, care sunteți deja copiii Mei.

21. Așa se petrec lucrurile. Nu trebuie să dezvăluiți însă acest mister nimănui, știu Eu mai bine de ce! Așadar, vă cer să păstrați tăcerea când vom ajunge înapoi în colibă! Amin”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 25
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:38 View PostDownload Post

Capitolul 25
Lameh întreabă cum este posibil ca Satana, deși a fost creată de Dumnezeu, să fie atât de rea. Domnul îi răspunde printr-o parabolă.
(26 aprilie 1843)

1. În continuare, Lameh s-a apropiat la rândul lui de Domnul și L-a rugat să îi răspundă la întrebarea care îl tulbura.

2. Domnul i-a răspuns: „Știu despre ce este vorba. Enoh știe și el, dar Kisehel nu este încă în stare să contemple profunzimile cele mai intime ale vieții tale. De aceea, spune ce ai de spus cu voce tare. Haide, spune-ne tuturor ce anume te preocupă”.

3. Cu inima plină de iubire, Lameh i-a mulțumit Domnului pentru grația acordată și i-a pus următoarea întrebare:

4. „Tată preasfânt și preaplin de iubire, de o bunătate inexprimabilă! Tu ai creat-o pe Satana din însăși esența Ta, nu dintr-o esență străină! Cum se face în acest caz că această ființă, care este în întregime creația Ta, poate fi de o răutate atât de inimaginabilă, de vreme ce tot ce există în Tine nu poate fi altfel decât bun, căci Tu Însuți ești de o bunătate infinită, fiind așadar absolut exclus ca din Tine să poată ieși ceva rău?!

5. Văzând răutatea incredibilă a Satanei, pur și simplu nu pot să-mi explic acest lucru. Acesta este lucrul care mă nedumerește, și întrebarea mea mi se pare întru totul justificată. Dacă mi-ai putea lămuri acest subiect, cu siguranță mintea mea s-ar liniști de tot!”

6. Ca răspuns la această întrebare nu lipsită de temei, Domnul i-a spus lui Lameh: „Dacă privești această chestiune doar dintr-o perspectivă umană, Mă tem că ea nu poate avea o soluție. Dacă o vei privi însă dintr-o perspectivă pur spirituală, aspectul ei aparent inexplicabil va dispărea pe loc și vei putea vedea soluția ei la fel de clar cum vezi lumina soarelui într-o dimineață strălucitoare și pură.

7. Din păcate, îmi este greu să-ți explic această problemă într-un limbaj pe înțelesul tău, căci ea îmi atinge profunzimile ultime ale înțelepciunii Mele, care este absolut infinită.

8. Ca să înțelegi totuși cât de cât despre ce este vorba, îți voi spune o parabolă. Cu cât vei medita mai intens asupra sensului ei, cu atât mai clar vei înțelege spiritul adevărului ce acoperă acest mister de o profunzime fără limite. Ascultă deci:

9. Un om de o mare înțelepciune și de o bunătate infinită a conceput un plan. El și-a propus să își ia o nevastă și să facă împreună cu ea copii care să-i semene întru totul, cu scopul de a le transmite lor imensele comori și bogățiile nelimitate pe care le avea, astfel încât aceștia să se foloseasc㠖 fiecare în felul lui – de ele.

10. În sine, proiectul era excelent, dar cum l-ar fi putut duce el la îndeplinire, de vreme ce pe întreg întinsul teritoriilor sale, altminteri foarte extinse, nu exista nici o ființă feminină?

11. Ce poate face în acest caz omul nostru, a cărui înțelepciune este nelimitată? – El nu mai stă pe gânduri și își spune:

12. ‚Ce rost are să mai caut prin teritoriile mele atât de extinse, când posed deja în mine ceea ce doresc să găsesc: iubirea, înțelepciunea și puterea care decurge din primele două.

13. De aceea, îmi propun să îmi creez eu însumi o soție care să fie la unison cu mine în toate privințele! Doar am creat deja atâtea alte lucruri cu ajutorul forțelor mele, iar acestea au dăinuit. Nu văd de ce nu mi-ar reuși și crearea unei soții perfecte!

14. Voi concepe așadar o idee care să se identifice perfect cu mine și care să corespundă voinței mele ferme. În acest fel, nu voi mai fi nevoit să caut în altă parte ceea ce nu există și nu poate exista în afara mea!’

15. Zis și făcut. În scurt timp, în fața creatorului nostru apare o creație absolut minunată! Cel care i-a dat viață, creatorul plin de înțelepciune și de putere, o contemplă cu o satisfacție imensă.

16. Dar opera sa nu reprezintă încă decât o mașinărie, fiind lipsită de o voință proprie, și deci moartă. Ea nu face altceva decât ceea ce o pune stăpânul său să facă și nu rostește alte cuvinte decât cele pe care i le pune acesta în gură.

17. Ghidat de înțelepciunea sa, omul reflectează o vreme, după care conchide: ‚Am creat ce mi-am dorit, dar creația mea nu reprezintă decât o reflexie a mea! Dacă o voi lăsa așa, satisfacția pe care mi-o va oferi va fi minoră. Dacă îi voi dărui însă o viață proprie, liberă și independentă, trebuie să accept din start riscul că ea se poate îndepărta de mine și poate acționa așa cum vrea ea, nu cum doresc eu.

18. Pe de altă parte, puterea mea se întinde asupra întregului teritoriu care există. De aceea, dacă ea va depăși limitele pe care i le voi trasa, voi ști ce am de făcut; căci ea va rămâne de-a pururi opera mea!”

19. Așa și-a spus în sinea sa omul nostru plin de înțelepciune, după care a acționat așa cum și-a propus.

20. El i-a dăruit operei sale o libertate deplină de comportament. Femeia s-a putut mișca și a putut vorbi liber, independent de dorințele creatorului ei. A fost un mare triumf pentru creatorul nostru să vadă că femeia creată de el poate desfășura o activitate autonomă de a lui, fiind plină de vitalitate, dar fără să părăsească vreodată sfera voinței creatorului ei.

21. Omul nostru nu s-a limitat însă la atâta, ci și-a propus ceva mai mult: să îi dăruiască operei sale o libertate totală de mișcare și de voință, care să-i permită acesteia să se bucure de o educație personală, precum și de o întreagă gamă de experiențe.

22. Această educație continuă inclusiv la ora actuală, iar creația noilor opere nu are alt scop decât acest proces educativ. Cât despre creatorul nostru, acesta nu face altceva decât să contemple încântat realizarea plenară și sigură a operei sale!

23. Iată, ți-am spus o parabolă de o mare importanță, căci ea descrie începutul și sfârșitul tuturor lucrurilor! Reflectează asupra ei, iar lumina îți va inunda ființa, până când va ajunge în străfundurile ei! – Până atunci însă, să ne continuăm drumul! Amin”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 26
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:40 View PostDownload Post

Capitolul 26
Kisehel își face o imagine deformată referitoare la cuplul alcătuit din Satana și Dumnezeu. Explicațiile Domnului îi clarifică nelămuririle.
(27 aprilie 1843)

1. La fel ca și tovarășii săi, Lameh i-a mulțumit Domnului pentru grația de a le dezvălui aceste taine profunde, după care și-au văzut cu toții de drum.

2. Pe când se apropiau de înălțimile Levantului, Domnul s-a oprit și s-a întors către Kisehel, fără să-i spună însă nici un cuvânt.

3. Acesta s-a speriat atât de tare încât a început să tremure din toate încheieturile, neputând descifra semnificația acestei priviri.

4. Dar Domnul a pus imediat capăt acestei angoase și l-a întrebat: „Kisehel, de ce cultivi gânduri atât de nebunești în inima ta?

5. Chiar crezi că Dumnezeu trebuie să se împerecheze trupește pentru a putea procrea, așa cum procedați voi, oamenii?! Crezi de asemenea că El are nevoie de o soție divină pentru a obține copiii pe care și-i dorește în această manieră carnală? – O, cât de tare te înșeli!

6. De pildă, tu ai o soție, dar puteți voi face copii oricând doriți? Nu puteți, pentru că acest act creator nu depinde de voința ta, nici de cea a soției tale, ci exclusiv de voința Mea divină atotputernică! Nici chiar copiii pe care îi procreați nu arată și nu se comportă așa cum doriți voi, ci așa cum doresc Eu!

7. Dacă tu îți dorești un fiu, Eu îți dăruiesc o fiică, și invers, căci Eu singur sunt Domnul întregii vieți.

8. Tu poți avea relații amoroase cu soția ta, dar știți voi vreodată anticipat ce anume procreați?

9. Îți spun: chiar dacă ți se pare că deții această cunoaștere, ea îți este complet necunoscută!

10. Eu singur cunosc toate lucrurile încă de la începuturile eternității, căci Eu sunt unicul Domn și Dumnezeu atotputernic, posesor al unei înțelepciuni infinite!

11. Dacă Eu doresc să creez un fruct viu, în conformitate cu ordinea Mea, și să îl introduc în pântecul soției tale, chiar crezi că trebuie mai întâi să mă culc cu ea în secret?!

12. În mod similar, atunci când un soare dă naștere unei lumi planetare, iar plantele și animalele de pe aceasta își procreează progeniturile, chiar crezi că pentru ca aceste lucruri să fie posibile, trebuie mai întâi ca Eu să Mă acuplez în secret cu soarele, cu plantele și cu animalele respective?!

13. Vai ție, ființă lipsită de minte, ce gânduri nebunești îți trec prin cap!

14. Ascultă-Mă: femeia pe care am creat-o ca prim spirit nu seamănă în nici un fel cu femeile voastre de pe pământ, iar Eu nu am nevoie să Mă culc cu ea ca să dau naștere unor copii!

15. Dacă am fost capabil să creez din Mine Însumi acest prim spirit în toată perfecțiunea lui, este evident că voi fi capabil și în continuare să dau naștere altor miriade de creaturi fără concursul lui direct!

16. Eu nu am creat acest prim spirit în vederea unei procreații ulterioare, ca și cum nu aș fi fost capabil să fac și singur acest lucru! L-am creat cu unicul scop pentru care te-am creat inclusiv pe tine, respectiv de a Mă recunoaște ca unic Dumnezeu, Domn și Creator al său, dar și ca un Părinte plin de cea mai mare iubire, pentru ca să Mă iubească și să îmi slujească în eternitate, cu o iubire comparabilă cu a Mea.

17. Faptul că acest spirit a putut da naștere apoi unui număr cvasi-infinit de alte creaturi se explică prin faptul că l-am creat în întregime după chipul și asemănarea Mea, insuflându-i propria Mea viață creatoare, liberă și atotputernică.

18. Atunci când acest spirit a observat această perfecțiune care îl caracterizează, el a început să dea naștere unor creații cu totul extraordinare, similare lui.

19. În virtutea înțelepciunii, iubirii, bunătății, toleranței și blândeții Mele, Eu am tolerat aceste creaturi ratate, provenite de la primul spirit. Le-am permis să prospere și am făcut pentru ele exact ce fac pentru propriile Mele creaturi. Altfel spus, M-am ocupat de aceste ființe străine la fel ca de copiii din propria Mea casă.

20. Spune-Mi: chiar crezi că am nevoie de o soție divină pentru a da naștere cerului, îngerilor, sorilor, lumilor, plantelor, animalelor și ființelor umane, printr-un act de acuplare amoroasă?

21. O, orbule, Creatorul etern și atotputernic în sine și prin El Însuși nu poate avea nevoie vreodată de altcineva! Este suficient ca Eu să doresc ceva, pentru ca acesta să apară instantaneu în fața Mea.

22. Iată: doresc ca în această clipă, nenumărate cohorte de ființe umane de ambele sexe să apară în fața noastră! – Privește! Ele au apărut deja, iar Eu nu le voi mai distruge niciodată, ci le voi plasa pe alte stele, chiar în fața ta! Privește: ele se îndreaptă deja către destinul lor preafericit, lăudându-Mi numele!

23. Văd că ești împietrit de uimire! Spune-Mi: am avut cumva nevoie de o femeie pentru a procrea aceste ființe?

24. Desigur, îmi răspunzi negativ, de vreme ce Mi-ai putut contempla puterea.

25. Dar Eu îți spun: dacă dorești să îmi recâștigi bunăvoința, nu mai cultiva gânduri atât de lipsite de noimă! Încearcă să înțelegi o dată pentru totdeauna că între Mine și tine există o diferență imensă, ce nu poate fi redusă decât prin miracolul iubirii! – Iar acum, să ne vedem de drum! Amin”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 27
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:41 View PostDownload Post

Capitolul 27
Limitarea cunoștințelor umane dorită de Dumnezeu. Explicațiile Domnului referitoare la aspectul masculin și la cel feminin la nivelul Divinității și la nivelul omului. Crearea lui Lucifer.
(28 aprilie 1843)

1. Cei patru și-au continuat drumul și nimeni nu a mai îndrăznit să îi adreseze vreun cuvânt Domnului, chit că cei trei (da, inclusiv Enoh) erau tulburați de o nouă întrebare enigmatică, extrem de complexă, care îi apăsa la fel de greu ca și cum ar fi făcut-o o piatră de câteva sute de kilograme care le-ar fi căzut pe piept.

2. Dat fiind că nimic nu-i poate scăpa Celui care vede totul în simultaneitate, Domnul i s-a adresat astfel lui Enoh, căruia i-a spus: „Cum se face că mai există încă lucruri care îți sunt nelămurite, în jurul cărora te învârți ca o găină în jurul unui ou gol, cu care nu știe ce să facă?

3. Dar Eu îți spun: omul nu are încă dreptul să pătrundă în misterele profunde ale înțelepciunii Mele. Tocmai pentru aceasta v-am pregătit o Viață eternă!

4. În fine, vă voi da totuși un răspuns la întrebarea care vă preocupă, apăsându-vă atât de greu, dar acesta vă este destinat numai vouă, nu și celorlalți! Ascultați-Mă deci!

5. În profunzimile Divinității Mele, Eu sunt deopotrivă bărbat și femeie, dar nu așa cum înțelegeți voi aceste concepte, ci în maniera următoare:

6. În calitatea Mea de bărbat, Eu sunt de-a pururi iubire, viață liberă, putere și energie. Așa se explică de ce toți bărbații care corespund perfect măsurii Mele găzduiesc în inima lor o iubire veritabilă, de care inima vanitoasă a femeilor nu va fi niciodată capabilă.

7. Datorită corespondenței cu iubirea Mea masculină, bărbații sunt la fel de puternici ca și Mine, iar această putere este concentrată în pieptul lor lat. Nu același este cazul femeilor frivole, care își pot oferi laptele trupului copiilor lor, dar nu le pot oferi acestora și laptele Vieții interioare, întrucât iubirea bărbatului puternic și elevat nu are loc în pieptul lor strâmt, din cauza vanității lor ieșite din comun!

8. Aceasta este ipostaza Mea de bărbat, care corespunde perfect esenței Mele. Sunt convins că puteți înțelege cu ușurință acest lucru!

9. De vreme ce viața Mea se regăsește și în femei, este la fel de evident că esența feminității derivă tot din Mine. În caz contrar, cum aș fi putut crea Eu o femeie?

10. Vă voi explica cum este posibil acest lucru: în orice femeie se găsesc ascunse atributele șireteniei și vicleniei, inclusiv o minte ascuțită și subtilă (intuitivă). Femeia nu vorbește niciodată deschis și are obiceiul să își ascundă lumina inimii. De aceea, oricine se încrede în ea își clădește un castel din nisip.

11. În consecință, Eu nu pot vorbi din perspectiva sferei Mele feminine la fel de înțelept cum aș face-o din perspectiva sferei Mele masculine, căci aspectul Meu feminin se naște din lumina iubirii, a cărei sursă se află în Mine; în calitatea sa de înțelepciune – deși nenăscută în sine – aceasta poate fi comparată cu lumina sublimelor raze ce se nasc din lumina originală.

12. Rezultă așadar că aspectul Meu feminin este lumina care strălucește în eternitate din înțelepciune, născută continuu din iubire, cu o forță și cu o putere egală.

13. Această înțelepciune este adevărata soție a Iubirii lui Dumnezeu, care îi aparține întru totul și care este de-a pururi inseparabilă de El. Cu ajutorul ei am conceput și am creat Eu – unicul Dumnezeu – toate lucrurile; și niciodată nu am avut nevoie de o altă soție, căci Eu sunt unicul Dumnezeu al Iubirii, Bărbatul etern, Primul și Ultimul în același timp!

14. Încă de la începuturile eternității, Eu am conceput împreună cu aleasa inimii Mele un număr cvasi-infinit de ființe pe care le-am contemplat, deși nici una dintre ele nu putea și nu era autorizată să privească în sine.

15. Și totuși, încă de la bun început am luat decizia de a le acorda libertatea absolută acestor ființe pe care le-am conceput inițial în mintea Mea cosmică, pentru ca ele să se poată recunoaște pe sine, recunoscându-Mă implicit și pe Mine.

16. Atunci când în Mine s-a trezit dorința de a duce la îndeplinire acest plan, spațiile infinite în care domnește suveran Divinitatea Mea eternă, în toată forța și lumina Ei, au fost străbătute de un fior care spunea: „Așa să fie!”

17. Ascultați și urmăriți să înțelegeți ce vă spun: din aceste raze de lumină ieșite din locul lor de origine s-a format atunci o unitate substanțială, care conținea într-o stare nediferențiată tot ce a ieșit vreodată din Mine, din Bărbatul etern și din Femeia eternă, sub forma acestor raze de o spiritualitate profundă, a căror lumină era infinită și imuabilă.

18. Această unitate a reprezentat noua femeie creată. Ea a dispus de la bun început de o libertate totală, ca loc al marii întâlniri a tuturor razelor purtătoare de entități, care ies din abundență din Mine încă de la începuturile eternității, pentru ca ființele care se găsesc în ele și care au ieșit din locul lor de origine să se poată maturiza în căldura constantă a grației Mele, deschis și liber, astfel încât să le pot contempla cu bucurie, văzând că sunt libere de orice constrângere și că au facultatea de a Mă percepe în lumina iubirii pe care le-am acordat-o.

19. Ascultați-Mă: acest act de procreație a reușit. Voi puteți deja să Mă vedeți și să Mă atingeți.

20. Totuși, vremea maturității depline și a recoltei nu a sosit încă. Toate marile opere au nevoie de timp pentru a fi duse la bun sfârșit.

21. Încercați să înțelegeți acest lucru, dar nu-l transmiteți mai departe, căci nu este bine să le vorbești oamenilor de dificultățile care însoțesc un proces de maturizare de o asemenea anvergură.

22. La momentul potrivit voi anunța Eu Însumi acest mesaj ca pe o nouă revelație adusă pe acest pământ, așa cum v-am anunțat-o vouă. Cât despre descendenții voștri din timpurile din urmă, aceștia vor descoperi mesajul în ei înșiși și se vor elibera de materie. Amin”.

23. Cei trei bărbați au început să își lovească piepturile cu pumnii, strigând: „O, Tu, înțelepciune divină infinită! Cine te-ar putea cuprinde vreodată pe Tine în toate profunzimile Tale?!”

24. Domnul le-a repetat însă: „Nu spuneți la nimeni ce v-am dezvăluit acum. Iată, copiii Mei se grăbesc deja către Mine, cu brațele larg deschise! Să ne grăbim și să le ieșim în întâmpinare. Amin”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 28
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:43 View PostDownload Post

Capitolul 28
Iubirea pură și actele născute din iubire reprezintă cea mai nobilă dintre toate poruncile. Pericolele orașelor și ale femeilor din ținuturile de jos.
(29 aprilie 1843)

1. Câteva clipe mai târziu, cele două grupuri s-au reunit într-o iubire reciprocă plină de ardoare, și toți și-au dat frâu liber bucuriei, oferindu-i Domnului infinității un mare sacrificiu de iubire în inimile lor.

2. Atunci, Domnul s-a adresat marii adunări și a spus: „Ascultați-Mă, copilașii Mei dragi, și păstrați cu religiozitate în inimile voastre ceea ce vă voi spune în continuare!

3. Până în prezent nu v-am dat încă nici o poruncă, cu excepția celei a iubirii, care este cea mai ușoară între toate. Unii dintre voi se întreabă dacă nu cumva ar fi cazul să vă dau și alte porunci, în afară de aceasta, care este cea mai veche între toate.

4. Ascultați-Mă: atât timp cât veți respecta această poruncă în inimile voastre, nu va mai exista nici o alta care să vă poată uni cu Mine prin acțiunile voastre!

5. Căci iubirea pură și actele născute din ea stau la baza oricărei justiții. Orice om care dispune de această iubire născută din Mine va fi ferit de-a pururi de orice injustiție.

6. De aceea, voi nu aveți nevoie de o poruncă nouă, căci, așa cum spuneam, iubirea este porunca cea mai sublimă între toate, care conține în sine întreaga Viață și întregul Adevăr.

7. Tocmai din cauza acestei iubiri pe care o simțiți în voi și unii față de ceilalți, doresc, în calitatea Mea de Tată preasfânt și preaplin de iubire, să adaug un nou sfat, pe care ar fi bine să îl respectați dacă doriți să păstrați această iubire sacră în inimile voastre.

8. Acest sfat nu este deloc dificil de respectat; dimpotrivă, el este cât se poate de ușor de urmat. Așadar, ascultați-Mă:

9. La ora actuală, aveți un acces liber către ținuturile de jos. Dacă doriți, puteți coborî până la copiii lui Cain. De asemenea, i-am autorizat pe aceștia să urce – dacă doresc – până la voi. De aceea, de acum înainte va fi din nou posibil să vă dispersați pe întregul pământ.

10. Totuși, vă atrag atenția că nu îi voi privi cu plăcere pe aceia dintre voi care se vor stabili într-unul din orașele din ținuturile de jos, căci acolo se află numeroase progenituri ale Șarpelui, care degajă mirosuri pestilențiale pentru spirit și îi otrăvesc viața cu veninul lor.

11. Oricum, dacă cineva dintre voi dorește să coboare în ținuturile de jos pentru a contempla cu ochii lui cât de bine am aranjat lucrurile și cât de bune sunt fructele compasiunii Mele manifestate în acele regiuni, o poate face. Nimeni nu trebuie să rămână însă în acele locuri o perioadă mai lungă de trei ori șapte zile (cel mult), cu excepția cazului în care a primit o poruncă expresă în această direcție, venită direct de la Mine. Acest sfat este la fel de valabil și în ceea ce privește vizitele celor de acolo pe înălțimile sacre.

12. Voi, copiii rasei primordiale, în frunte cu Enoh, veți fi singurii care veți putea hotărî ce perioadă au dreptul să rămână printre voi frații voștri din ținuturile de jos, iar aceștia vor trebui să respecte cu strictețe decizia voastră.

13. Dacă vreunul dintre ei își va exprima intenția de a se stabili pe înălțimile sacre, va trebui să îmi cereți întotdeauna autorizația!

14. Desigur, veți putea acorda această permisiune oricui veți dori, dar aveți grijă să nu primiți la sân vreo viperă!

15. Păstrați-vă întotdeauna luciditatea și nu veți avea vreodată de suferit, nici în plan corporal și nici în plan spiritual.

16. În mod similar, nu va trebui niciodată să vă pângăriți trupurile și sufletele cu femeile din ținuturile de jos, oricât de frumoase sau de atrăgătoare vi se vor părea. În caz contrar, riscați să cădeți pe loc sub influența Șarpelui și veți da naștere unor fructe care se vor hrăni cu sânge de oameni și cu carne de copii.

17. E bine să știți că dușmanul Vieții și-a făcut un plan: acela de a le înzestra pe femeile din ținuturile de jos cu trupuri din ce în ce mai excitante, pentru a vă tenta astfel în cel mai înalt grad. De aceea, prefer să vă avertizez anticipat, ca să știți cum trebuie să vă comportați într-o asemenea situație.

18. Dacă vreunul dintre voi se va afla vreodată într-o stare de confuzie și de îndoială, să Mi se adreseze, iar Eu îl voi ajuta.

19. Acesta a fost sfatul pe care am dorit să vi-l dau, pentru propria voastră bunăstare fizică și spirituală; urmați-l și totul va fi bine!

20. În continuare, voi mai rămâne printre voi în această formă vizibilă până diseară. Cei care au nevoie de lumină și lămuriri să vină și să Mi le ceară, pentru a le primi fără întârziere! Amin”.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 29
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.6.2018, 03:45 View PostDownload Post

Capitolul 29
Întrebarea lui Muthael referitoare la spiritul de contradicție specific femeilor. Răspunsul Domnului cu privire la natura bărbatului și la cea a femeii.
(2 mai 1843)

1. Dând curs acestei invitații, unul din copiii Levantului, un bărbat tânăr de numai 50 de ani, s-a apropiat de Domnul, plin de curaj și de ardoare, și L-a întrebat: „Creator și Dumnezeu atotputernic, Părintele nostru preasfânt! Îmi este oare permis mie, sărman vierme care mă târăsc prin praf, să îți adresez cu toată smerenia inimii mele o întrebare care mă preocupă și care mi se pare foarte importantă?”

2. Domnul i-a răspuns: „Muthael, îți spun: vorbește! Căci citesc în inima ta că întrebarea pe care dorești să Mi-o pui este bună!”

3. Muthael i-a mulțumit Domnului cu multă râvnă pentru această grație și i-a pus următoarea întrebare, într-adevăr memorabilă:

4. „O, Doamne, Dumnezeu și Părinte preasfânt și preaplin de iubire! Ascultă: eu am trecut de 50 de ani, și din câte știu, mulți dintre frații mei chiar mai tineri și-au luat deja o soție. În ceea ce mă privește, nu mi-a fost dat încă să mă apropii de o ființă feminină.

5. Ori de câte ori am privit un trup feminin, acesta mi s-a părut gingaș și excitant. La fel, majoritatea femeilor mi s-au părut întotdeauna blânde și delicate, deci foarte atrăgătoare. De aceea, simt de multă vreme dorința arzătoare de a-mi lua o soție, dar ori de câte ori am încercat să mă apropii de o astfel de fată tânără, mânat de o nevoie interioară, încercând să pronunț cuvintele de iubire pe care mi le dicta inima mea, mă simțeam înspăimântat, temându-mă că nu voi găsi la ea ceea ce caut. La fel de tare mă tem și acum.

6. Mi-am spus adeseori: ‚Cum este posibil ca în aceste ființe cu o înfățișare atât de delicată să existe contraste atât de mari? Din punct de vedere exterior, chiar și suflul blând al unei brize de seară este suficient pentru a le face să tremure pielea extrem de fragilă. În schimb, interiorul lor este absolut insensibil chiar și la furtunile cele mai mari ale spiritului, iar uraganele înțelepciunii masculine nu le pot atinge inima așa cum o fac slăbiciunea bărbatului față de ele, atracția pe care o simte el față de trupul lor, laudele pe care i le adresează, dorința bucuriilor senzuale, și mai presus de toate adorarea corpului lor, ca să nu menționez decât câteva din lucrurile care le fac plăcere femeilor.

7. În urma acestor constatări, am sfârșit prin a simți o adevărată aversiune față de toate femeile, iar vederea lor a ajuns să mă dezguste într-o oarecare măsură încât nu mă mai pot apropia de nici una!

8. O, Doamne, Dumnezeu și Părinte preasfânt, este oare corectă această atitudine din partea mea? Nu cumva am păcătuit astfel în fața Ta? Care este motivația ce stă la baza acestui fenomen? Ce înseamnă de fapt femeia, această ființă aparent atât de vie din punct de vedere exterior, dar complet moartă din punct de vedere lăuntric?”

9. Domnul s-a întors către el și i-a spus: „Ascultă, dragul Meu fiu Muthael, ceea ce simți tu în această privință este chiar mai important decât ți se pare!

10. Prima motivație care stă la baza acestor constatări ale tale este că tu provii dintr-o lume de sus, în timp ce femeia provine dintr-o lume de jos.

11. Spiritul tău conține în el spiritul viu al iubirii Mele, în timp ce cel al femeii nu conține decât spiritul lumii exterioare.

12. Acesta este motivul pentru care tu ești blând și delicat în interior, în timp ce femeia nu pare astfel decât în ceea ce privește înfățișarea ei exterioară.

13. Tu ești o creatură născută direct din profunzimea Mea. Femeia nu este decât o creatură secundară, un rezultat al strălucirii Mele.

14. Tu ai fost creat din nucleul soarelui, în timp ce femeia a fost creată doar din razele efemere ale acestuia.

15. În tine se află întregul adevăr, în timp ce în femeie nu există decât aparența lui.

16. Tu ești o entitate ieșită din Mine, în timp ce femeia nu este decât o reflexie a Mea.

17. După cum vezi, ai motive cât se poate de serioase pentru această aversiune pe care o simți față de femei.

18. Nici nu se pune problema să fi păcătuit în vreun fel față de Mine, căci nimeni nu poate păcătui decât dacă încalcă un ordin primit expres de la Mine, de a face sau de a nu face ceva, ceea ce nu este cazul tău.

19. Doresc să adaug însă că Eu am primit inclusiv femei la sânul Meu, care au devenit astfel copiii Mei. Femeile care doresc să atingă acest statut trebuie să urmeze modelul Puristei, iar aceasta este într-adevăr o poruncă divină.

20. Există doar două femei care au urmat acest model în inimile lor: Ghemela și Mira.

21. Orice femeie care urmează acest model își transformă inima după chipul și asemănarea Mea. Dacă te vei apropia de o asemenea femeie cu o inimă pură, nu vei mai simți această aversiune.

22. De vreme ce provii din Levant și ai o inimă dintre cele mai pure, îți voi dărui în curând o soție cu o puritate comparabilă, care te va convinge de ceea ce ți-am spus. Până atunci însă, rămâi așa cum ești! Amin”.

23. Chiar în acest moment, Muthael a văzut o lumină mare, care i-a permis să aibă acces la marile profunzimi cosmice. El i-a mulțumit Domnului și L-a slăvit din toată inima sa pură.

24. Cât despre Domnul, Acesta a continuat să le răspundă celor care aveau alte probleme de lămurit.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 3 of 37  [ 368 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 35, 36, 37  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !