Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 1.5.2024, 04:38
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Povestea Monicai Cesa


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page 1, 2, 3  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
yamantaka07
Aspirant
Aspirant

yamantaka07 is offline

Joined: 04 Sep 2006
Member: #85
Posts: 2
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Povestea Monicai Cesa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.9.2006, 11:15 View PostDownload Post

Acum catva timp aparuse pe site-ul yogaesoteric un articol despre lupta pe care Monica Cesa o ducea cu cancerul. Cu totii i-am tinut pumnii si i-am dorit sa se insanatoseasca.
Acum, insa, dupa ce Monica a plecat in lumea dreptilor, au aparut unele lucruri mai ciudate. Articolul respectiv a disparut cu desavarsire de pe yogaesotericsi au aparut zvonuri cum ca respectiva masura a fost ceruta de Grieg in persoana. Si se afirma ca tot Grieg ar fi declarat intr-o inregistrare audio dufuzata la o spirala din Costinesti cum ca Monica Cesa s-a imbolnavit de cancer din cauza karmei pe care si-a facut-o datorita faptului ca a indraznit sa il critice pe Grieg.
Daca zvonurile astea sunt adevarate, atunci este vorba de un gest foarte urat din partea lui Grieg.
As vrea sa vad si parerile voastre in privinta asta.[/b]
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Re: Povestea Monicai Cesa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.9.2006, 15:13 View PostDownload Post

yamantaka07 @ Luni 04 Sep, 2006 11:15 wrote:
Acum catva timp aparuse pe site-ul yogaesoteric un articol despre lupta pe care Monica Cesa o ducea cu cancerul. Cu totii i-am tinut pumnii si i-am dorit sa se insanatoseasca.

Citi s-au intrebat de ce i s-a petrecut asta lui Monica ?
Citi s-au intrebat de unde a aparut aceasta karma cumplita, violenta si fulgeratoare care a lovit-o aproape din senin, pe nepusa masa ?
Citi s-au intrebat de ce Dumnezeu a permis acest eveniment daca Monica era un exemplu de fiinta spirituala ?
Citi au incercat s-o ajute direct la nivelul cauzei ? Daca au incercat asta, de ce nu au reusit ?
Citi au facut tehnica binecuvintarii (Arta Binecuvintarii) pentru a fi un releu divin al lui Dumnezeu fata de Monica si in felul asta ea sa fie ajutata si aceasta karma (boala) sa-i fie eliminata ?

Intrebarile ar continua, dar se pierde din vedere faptul ca moartea apare atunci cind:
- nu mai ai disponibilitatea de a-ti continua evolutia spirituala in aceasta viata.
- s-a umplut paharul cu greseli facute
- din multe alte motive.

Revenind la Monica si la boala si "moartea" ei (apropos, citi au inteles, macar si teoretic, ce e "moartea"?).

Si eu si multe alte persoane care am vrut sa facem tehnica Binecuvintarii pentru Monica, nu am primit acceptul divin cind am facut apelul catre Dumnezeu pentru a fi un releu divin al binecuvintarii Sale. In cazul a zeci de persoane eu personal am primit acest accept divin, iar fiinta mea a fost transversata de energia Suprema a lui Dumnezeu care a fost directionata catre acele fiinte binecuvintate "de" (prin) mine. In realitate, nu eu ci Dumnezeu revarsa acea energie divina si nu la "comanda" mea, ci la voia Lui, dupa cum se spune: "omul propune, Dumnezeu dispune". Cine doreste mai multe amanunte despre "modul de functionare" al acestei tehnici spirituale le sugerez sa citeasca teoria pentru Arta Binecuvintarii.

Eu am incercat aceasta binecuvintare pentru Monica de mai multe ori, in mai multe rinduri, in mai multe zile cind s-au facut apeluri colective sau cind am citit mesaje despre ea sau de la ea. De fiecare data, REPET, de fiecare data Dumnezeu nu mi-a raspus la Apel. Orice om rational intelege de aici ca Dumnezeu nu vroia s-o ajute, sau altfel spus si-a intors fata de la ea. D'aia a aparut boala atit de fulgerator si d'aia nici "nu a vrut" s-o ajute in depasirea acestui obstacol. E clar ca Dumnezeu a ajutat-o in masura in care Monica era pregatita sufleteste si spiritual, asa ca noi nu vom sti prea curind de ce in cazul ei, "moartea" a fost cea mai "eficienta" modalitate pe care Dumnezeu a ales-o pentru a o ajuta.

Nu stiu cum interpreteaza fiecare aceasta situatie, dar mie personal imi arata ca Monica a facut niste greseli extrem de grave incit Dumnezeu sa-si intoarca fata de la ea. Nu am cunoscut nimic din aceste "greseli" ale ei si abia dupa moartea ei am aflat, din gura unor prieteni care au participat la acea spirala ca a facut anumite greseli, inclusiv acele asa zise birfe fata de MISA si Grig. Daca eu, un yoghin de duzina, un om cu limite si defecte, am primit acest raspuns de la Dumnezeu, de ce crede cineva ca Grig ar fi incalcat voia divina si astfel s-o ajute pe Monica altfel decit ar fi fost voia divina ? Ca unii au ajutat ca au simtit sa faca asta, ca erau implicati emotional sau in alt mod fata de Monica, ca asa le-a "dictat" lor "constiinta", sau din te miri ce alte motive, e problema lor, au facut-o din "traista" lor. Mi-e greu sa cred ca Monica ar fi gresit si fata de mine si cine stie ce ar fi spus si facut vreodata fata de mine personal, dar oricum eu nu am aflat nimic despre asa ceva pina acum, deci nu am vreo ranchiuna sau dorinta de "razbunare" sau vreo motivatie subiectiva ca sa am aceasta stare "pasiva" fata de ea. Asa cum unii ar putea sa ma judece si pe mine pentru aceasta atitudine "pasiva", la fel il judeca probabil si pe Grig. Eu zic ca si Grig a simtit si facut voia divina, cum imi permit sa cred ca si eu am simtit si reactionat, de la nivelul meu de constiinta si intelegere si integrare in voia divina. Personal mi s-a intimplat ca si alta data in cazul unei persoane foarte apropiata sa nu primesc raspuns la apelul meu pentru binecuvintare, iar mai apoi, dupa o anume perioada de timp, s-a rezolvat "problema" aceea si aceasta binecuvintare a ei a fost posibil de realizat de catre mine. Nici acum nu stiu cum a gresit acea persoana fata de mine sau fata de Dumnezeu, in asa fel incit El nu a vrut s-o ajute in acel moment (perioada de timp), dar sint sigur ca stie Dumnezeu mai bine de ce.

Am vorbit si cu alte persoane care si ele vorbisera cu altele la rindul lor si care s-au confruntat si ele cu acest fenomen al non-raspunsului lui Dumnezeu la apelul pentru binecuvintarea lui Monica si astfel am aflat ca nu numai eu, ci si alte persoane au avut acelasi (non)raspuns. Eu nu pot forta "mina" lui Dumnezeu. Voi puteti ?! De ce credeti ca Grig ar putea sau ar face-o, mai ales pentru a interveni in cazul unei fiinte care l-a birfit ?

Nu cunosc motivele pentru care a fost expus articolul in revista de Yoga sau pe site-ul yogaesoteric si nici pentru care a fost retras, sau cine a dispus asta. E o problema ce nu-si are nici o finalitate in cazul Monicai si este doar o noua "motivatie" pentru ca unii sa speculeze un astfel de moment pe care sa-l gestioneze in mod tendentios, malefic si prostesc pentru a arunca din nou cu noroi in MISA si in Grig. De ce acesti denigratori si "aparatori ai adevarului" nu povestesc de sutele si chiar miile de oameni ce au fost ajutati si vindecati de Grig (1) in mod ocult ezoteric, cit si (2) prin aplicarea tehnicilor spirituale pe care Grig i-a sfatuit sa le aplice pentru a scapa de diferitele boli de care ei sufereau, (3) prin aplicarea de tratamente naturiste pe care le-au primit de la Grig ? De ce nu vorbesc acesti detractori mizerabili de modul absolut gratuit in care Grig i-a ajutat pe mai multi bolnavi de SIDA, sau de alte boli mai mult sau mai putin grave, inclusiv de cancer ? Sau de ce nu amintesc de acele binecuvintari sau chiar meditatii de ajutor initiate chiar de Grig personal pentru unele fiinte care erau bolnave, sau care au parasit planul fizic din diferite motive, ba uneori chiar si pentru unele rude ale unor cursanti yoga ? Cit de mizerabil si de mojic trebuie sa fii sa vorbesti de o asa zisa "nepasare" a lui Grig si sa-i pui in gura afirmatii pe care nu le-a facut (Grig), cind el si-a sacrificat o mare parte din viata si din timpul liber pentru a-i ajute pe miile de yoghini care veneau la el sa-i ceara sfaturi spirituale, medicale si chiar sociale si profesionale ?

Au murit pina acum milioane de crestini. L-a condamnat sau judecat sau chiar denigrat vreodata cineva pe Iisus pentru ca i-a lasat pe "discipolii" Lui sa moara chiar daca acestia s-au rugat Lui sau altii s-au rugat pentru ei la Iisus ? De ce pentru unii Iisus face adevarate miracole si ii salveaza pe unii de la moarte sau alte necazuri si incercari ale vietii, iar pe altii nu-i ajuta ? Nu face El voia divina a lui Dumnezeu ? De ce nu sare El peste voia divina si sa-i dea peste mina lui Dumnezeu si sa-i salveze El pe cei care in viziunea lui Dumnezeu nu merita sau nu trebuie "salvati" ? Daca Iisus nu poate sau nu vrea sa incalce voia divina, de ce ar face-o Grig, care este, asa cum s-a auto-declarat si el insusi, un "profesor yoga" si nu un Messia ? Nu discut acum si aici cum il vad sau il considera unii discipoli pe Grig, sau cum l-a considerat Monica, ci modul umil si modest in care el a ales sa se prezinte public.

Quote:
Acum, insa, dupa ce Monica a plecat in lumea dreptilor, au aparut unele lucruri mai ciudate.

De unde stii tu in ce fel de lume a intrat Monica ?   look  
In realitate ciudate sint interpretarile si denigrarile unor "oameni" ca tine, fie ca o fac din prostie, din rautate, din inconstienta etc.

Quote:
Articolul respectiv a disparut cu desavarsire de pe yogaesoteric si au aparut zvonuri cum ca respectiva masura a fost ceruta de Grieg in persoana.

Sugerez cititorilor inteligenti si lucizi sa citeaca printre cuvinte si sa sesizeze modul mirsav cum se foloseste un calomniator de cuvinte. "Zvon"?! Lansat de cine ? Care e sursa lui ? Si daca ar fi asa, ce ? Nu-si mai are rostul si locul acolo, dupa parerea mea. Probabil ca eu nici nu l-as fi pus acolo, dar cine sint eu sa hotarasc asta ? Eu personal nu consider o gresela ca a fost scos, ci ca a fost pus. Poate nici una nici alta nu e o greasela, sau poate ambele. Asta insa nu schimba cu nimic karma lui Monica Cesa. Ea si-a platit si isi va plati datoriile karmice cum o vom face fiecare dintre noi.

Eu personal as comenta acest eveniment si d.p.d.v. ocult, si anume ca s-a mai petrecut un eveniment care sa puna la incercare si sa trieze oamenii si yoghinii din MISA. Multi au cazut la diverse teste spirituale si multi vor cadea in continuare. In "copac vor ramine doar fructele sanatoase si ferm ancorate in simbioza pe care o fac cu copacul".

Quote:
Si se afirma ca tot Grieg ar fi declarat intr-o inregistrare audio dufuzata la o spirala din Costinesti cum ca Monica Cesa s-a imbolnavit de cancer din cauza karmei pe care si-a facut-o datorita faptului ca a indraznit sa il critice pe Grieg.

Asta este o minciuna sfruntata. Este o adaptare tendentioasa si demoniaca a afirmatiilor facute de Grig. S-au prezentat anumite actiuni mai putin demne ale lui Monica, dar asta numai la mai multe cereri si biletele trimise lui Grig de mai multi yoghini. S-a specificat ca ea a birfit MISA si pe Grig, dar nu ca din cauza asta a murit, ci in cel mai bun caz se intelegea de ce Grig nu a ajutat-o pe Monica cum a facut cu alte mii de oameni pina atunci. El a specificat ca a facut voia divina. Eu personal si ca mine altii am verificat personal asta fara sa fi vorbit cu Grig sau sa fi aflat de posibilele greseli ale lui Monica. Repet, in opinia mea, Monica a facut mari greseli karmice, sau a preluat karma negativa exagerat de mult, adica a incalcat voia divina. Daca printre acesti detractori ai lui Grig si ai MISA-ei sint niste "smekeri" si "tari pe pozitie", sa preia ei la vointa parte din karma negativa a sufletului lui Monica. Sa-i vad mai apoi pe aceia cum se confrunta si ei cu acea karma si efectele ei si in acelasi timp sa ne arate cit de minunati, binevoitori si spirituali sint ei. Haideti, pasiti in fata detractorii si "oamenii de bine" care judecati deciziile lui Grig in acest caz si preluati voi karma lui Monica pe care Grig si Dumnezeu nu au vrut s-o preia sau s-o arda.

Quote:
Daca zvonurile astea sunt adevarate, atunci este vorba de un gest foarte urat din partea lui Grieg.

Exista zvonuri precum ca Iisus a avut copii si una sau mai multe iubite. Te pomenesti ca aceleasi zvonuri spun ca El a fost si vreun maestru tantric. "Daca zvonurile astea sunt adevarate, atunci este vorba de un gest foarte urat din partea lui, ca ne-a vorbit de desfrinare si El si-a facut de cap initiind in arta amorului tantric pe Maria Magdalena sau te miri ce alte femei". Facind o mica paranteza, daca tot mi-a venit aceasta "analogie" pe "buze", ce ar fi rau in aceasta afirmatie ? Faptul ca e un zvon pe care il prezinta cineva ca pe un adevar, sau ca Iisus a fost un maestru tantric ?   roll

Realizati ce penibil se incearca manipularea cu "argumentul" zvonului ?

Quote:
As vrea sa vad si parerile voastre in privinta asta.

Si la ce te ajuta parerile noastre ? Nu vei mai fi o fiinta satanica care invoca pe belzebut si demonii lui ca sa produca blesteme impotriva lui Grig si a altor fiinte, invocind ca motiv razbunarea si faptul ca acele blesteme facute de tine in public sint doar niste experimente sociale si ca tu in realitate nu crezi in blesteme, in demoni, in energii benefice sau malefice, sau in Dumnezeu Tatal ? Repet si aici, cum am spus si pe forumul softpedia, unde tu ai scris acele invocatii satanice, daca "blestemul" acela e un banal experiment si ce ai facut tu nu are o baza reala, de ce nu faci aceste blesteme catre sotia sau rudele tale ? In felul asta si tu si alti detractori ai lui Grig si ai MISA-ei ati aratat ce hram purtati si a cui voie o faceti si in ce "echipa" jucati: "echipa demonilor"!

Apropos, ce ai facut sau faci tu pentru a o ajuta pe Monica acolo, in "lumea dreptilor" ? Recunoaste ca ai deja o mare teama ce e in crestere cind ai auzit ce poate pati o fiinta caruia Dumnezeu ii intoarce spatele. Faptul ca birfesti pe Grig nu-ti atrage karma negativa direct, ci indirect, pentru ca oricine raspindeste minciuna, calomina si defaimarea are parte de ce se spune in Biblie. Oricine deviaza pe altii de pe calea spirituala va avea de suferit la greu. Citeste si Biblia si vei afla asta, sau macar citeste textul conferintei lui Grig despre subiectul: Bârfa si calomnia ca arme ale lasitatii
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
Sarshi
Aspirant
Aspirant

Sarshi is offline

Joined: 05 Sep 2006
Member: #87
Posts: 7
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Povestea Monicai Cesa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.9.2006, 20:09 View PostDownload Post

catre 1%

A barfi un maestru sau pe Dumnezeu nu mi se pare un motiv destul de bun ca sa omori pe cineva. Chiar daca esti Dumnezeu insusi.

Grieg a folosit niste cuvinte foarte urate cand vorbea despre ea, a numit-o "cutra" parca (sau ceva de genul asta). Nu mi se pare elegant din partea lui si as vrea sa stiu de ce a facut asa ceva. Nu accept raspunsul de "el e Grieg, deci trebuie neaparat sa luam de buna tot ce zice el". Vreau sa stiu de ce.

Articolul de pe yogaesoteric ar fi trebuit sa-l lase. Pentru ca si cei care gresesc si sufera din cauza asta au dreptul sa se indrepte, iar articolul acela dadea dovada de curaj in fata mortii. Nu mai stiu exact ce zicea, dar se impacase chiar si cu ideea de moarte, vroia sa se vindece interior... Iar pe urma, ce s-a intamplat?... S-a aruncat cu noroi in ea si repede au sters articolul, de parca nici n-ar fi fost.

Oricum, tot episodul asta a iesit foarte prost. Succes Monicai Cesa pe lumea cealalta, ca s-ar putea sa aiba nevoie de el. Ii tin pumnii sa fie totul bine.

Aaaa... si nu te repezi sa pui etichete cu "echipa demonilor". E o afirmatie destul de oarba, un fel de dat cu parul cand esti legat la ochi.
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cine pe cine omoara ?
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 9.9.2006, 19:02 View PostDownload Post

Sarshi @ Miercuri 06 Sep, 2006 20:09 wrote:
catre 1%
A barfi un maestru sau pe Dumnezeu nu mi se pare un motiv destul de bun ca sa omori pe cineva.

Te rog sa ne faci sa intelegem cine pe cine omoara in fraza ta.

Deasemenea, ce intelegi tu prin moarte, adica ce e moartea pentru tine. Merci.

Quote:
Chiar daca esti Dumnezeu insusi.

Sper ca nu vrei sa-i iei locul lui Dumnezeu si sa faci regulile tale personale prin care sa enunti ce are si ce nu are voie sa faca Dumnezeu.   look

Quote:
Grieg a folosit niste cuvinte foarte urate cand vorbea despre ea, a numit-o "cutra" parca (sau ceva de genul asta).

Concret, ce cuvinte "urite" a folosit si in ce context ? Si mai apoi, te rog sa-mi spui ce e urit pentru tine, sa faci ceva urit, sau sa ti se spuna ca faci un lucru urit, numindu-te in acel fel ? Exemplu concret: Cum ar fi mai deranjanta situatia: 1) birfesti si denigrezi un om, sau 2) ti se spune ca esti cutra, birfitor, denigrator ? Stiu ca nu e cazul tau si nici al altui user ce se afla aici pe forum, dar sa luam si ipoteza asta: 1) X e un hot. 2) Y ii spune lui X ca e un hot. Ce e urit, sa ti sa spuna ca esti sau ca esti ?  talk

Dupa parerea ta cum trebuie numiti cei care sint cutre, care mint, care denigreaza si care birfesc si calomniaza ? Eu personal consider ca "masura" cu care a fost "judecata" Monica de Grig cind a vorbit de ea a fost "masura" cu care ea a actionat. Si alti cursanti au gresit in fel si chip. Unora Grig le-a vorbit "urit", altora le-a vorbit blind. Mie personal de exemplu, cind am facut o imensa gafa fata de el, nu mi-a vorbit urit, ci blind si cu compasiune, facindu-ma sa inteleg unde si cum am gresit. E adevarat, eu nu am facut ce am facut cu rea intentie, din contra, dar rezultatul si interpretarile celor din jur i-au adus prejudicii lui Grig.

Pe de alta parte, ocult si initiatic vorbind, asa cum eu stiu, stie si Grig, ca legile divine actioneaza implacabil. Daca cineva te acuza de ceva ce nu ai facut, sau pe un ton nepotrivit cu contextul situatiei, acel cineva iti preia (in)constient parte de karma negativa si iti cedeaza karma pozitiva.

Oricum ai pune situatia, Grig nu i-a facut nimic rau lui Monica, nici inainte nici dupa asa zisa "moarte" a ei, din contra. Eu zic ca in felul asta Dumnezeu a oferit si o mostra de "intoarcere a fetei de la cel rauvoitor, pacatos, rau-intentionat, etc".

Quote:
Nu mi se pare elegant din partea lui si as vrea sa stiu de ce a facut asa ceva.

Este problema fiecaruia in parte ce i se pare elegant sau nu, mizerie sau nu, etc. Ceea ce insa iti pot spune ca in momentul in care o fiinta neaga o anume realitate, o critica si o priveste in mod respingator, va trece si ea prin acea situatie sa inteleaga pe pielea lui cum este sa fii acolo si cit de corect si obiectiv a judecat el in situatia anteriora, cind el critica acea ipostaza. In acest context, voi cei care judecati modul in care Grig a simtit sa faca voia divina si sa reactioneze la gravele greseli ale lui Monica fata de el, veti fi la rindul vostru in situatia in care sa primiti de la altii ceea ce a primit Grig de la Monica si sa simtiti pe pielea voastra acel lucru si atunci sa-l "cintariti" daca a fost sau nu corect modul sau de a reactiona, cit si al celor ce vor fi un fel de "Monica" pentru voi atunci. Acestea sint legile divine implacabile si nu sint "razbunarea" cuiva, ci voi insiva le atrageti prin propriile voastre actiuni si reactii. Legea actiunii si reactiunii. Nu spune nimeni sa nu iei atitudine cind vezi ceva "incorect", dar pune-te in toate situatiile si analizeaza din toate perspectivele problema. Nu poti, asta e, mai vezi tu cum e cind vei fi tu cel in situatia respectiva. In mod "restrins" Iisus prezinta aceasta lege divina cosmica prin indemnul la "nu judecati pe altii". Acum  look intelege cine poate si vrea.

Quote:
Nu accept raspunsul de "el e Grieg, deci trebuie neaparat sa luam de buna tot ce zice el". Vreau sa stiu de ce.

Scrie-i un bilet si trimite-l la el. Daca va avea timp si dispozitia necesara iti va raspunde, Nu, nu, vei ramine cu aceasta "eterna" intrebare pina te vei elibera din lantul nesfirsit al reincarnarilor.  roll

Daca am fost suficient de clar in ce am spus mai sus si in mesajul anterior, bine, daca nu, asta e. Cred ca in parte ti s-a raspuns, doar sa ai "urechi" pentru aceste raspunsuri.

Quote:
Articolul de pe yogaesoteric ar fi trebuit sa-l lase. Pentru ca si cei care gresesc si sufera din cauza asta au dreptul sa se indrepte, iar articolul acela dadea dovada de curaj in fata mortii.

Eu nu l-as fi pus pe site. Dupa ce ma jigneti si ma calomniezi, ce rost sa mai discut cu tine si sa-ti mai si pun pe site afirmatiile cu mai multa sau mai putina subiectivitate sau urma de nostalgie ? Dar eu sint om si pot gresi, vom vedea.

Pe de alta parte eu zic ca e mai bine sa afli care e cauza pentru care a aparut boala cit si de ce nu ai primit ajutor si sustinere divina si de la prieteni si colegi. Ok, colegii sint prosti, rai, sugestionabili si au facut ce a spus "mardeiasul sef", de care le e frica de mor, sa nu cumva sa-i iasa din cuvint, ca deee, ei nu au minte, simtiri si luciditate si cum "sectant" scrie pe fruntea lor, dar, repet, dar Dumnezeu de ce nu a raspuns la rugaciunile, cererile de binecuvintare ce le-au facut unii pentru Monica ? Grig e un "ofticos" si "ranchinos", noi astia sintem ingusti si limitati, dar lui Dumnezeu ce ai sa-i reprosezi ?  sweet

Textul se mai gaseste pe net si chiar ar putea fi comentat, dar mai merita sa scormonim rahatul si sa-l mai intindem si pe pereti ? In mod sigur asta nu ar ajuta-o pe Monica. Cum ar fi fost daca Grig sau altul ar fi raspindit zvonuri sau informatii cu "relele" facute de Monica chiar inainte sa moara ? In mod sigur subiectivismul, prostia sau ignoranta unora i-ar fi pus in ipostaza de a face tot felul de imagini si asocieri negative, adica proiectii mai putin benefice fata de Monica. Asta ii mai trebuia ei atunci, cind era deja cu un picior in groapa. Nici nu mai comentez modul penibil si uneori chiar mizer in care informatia de tip "telefonul fara fir" are ca efect nociv asupra unei persoane, fie ea yoghin sau nu.

Quote:
Nu mai stiu exact ce zicea, dar se impacase chiar si cu ideea de moarte, vroia sa se vindece interior... Iar pe urma, ce s-a intamplat?... S-a aruncat cu noroi in ea si repede au sters articolul, de parca nici n-ar fi fost.

Oare chiar se impacase cu ideea de moarte ? Ce au facut cei de la yogaesoteric e problema lor si in masura in care au gresit vor plati, karmic vorbind, insa nu cred ca au facut ceva rau lui Monica punindu-i mesajul sau scotindu-l de acolo. Daca tu vezi ceva rau te rog se ne expui aici. Merci.

Se spune ca despre morti numai cele bune sa se spuna, dar, hai sa fim onesti. Ce ar fi daca am spune numai lucruri bune despre nu stiu ce criminal numai ca nu cumva sa-i intinam imaginea ? Acum, dupa asa zisa revolutie din 89, nu crezi ca oamenii ar avea nevoie de adevar, sa se afle cine sint adevaratii vinovati si criminalii de atunci ? Daca acel "noroi" de care zici tu sint chiar si mici parti din adevar, e chiar asa rau sa afli acest adevar ? Ca sa-l afli, nu trebuie sa existe cineva care sa-l stie si sa ti-l impartaseasca ? Probabil ca Gig nu ar fi spus nimic despre toate acestea daca nu ar fi fost "judecat" si "condamnat" de unii sau altii pentru "pasivitatea" sa fata de "cazul Monica". Eu zic ca e o luare de pozitie necesara si chiar fortuita, ceva de genul daca tot intrebati si doriti sa aflati motivele, iata-le.

Quote:
Oricum, tot episodul asta a iesit foarte prost.

Eu personal consider ca nimic nu e intimplator si ca doar limitele noastre ne pun in ipostaza sa vedem ceva "prost", sau "Rau", in loc sa adoptam atitudinea inteleapta din proverbul: "tot raul spre bine", adica totul are un sens si o curgere divina. Dar ca sa nu las afirmatia ta neinteleasa, te rog spune-mi:

- ce intelegi prin episod si "tot episodul" ? Chiar nu vezi nimic din episodul asta a fi bun si de bun augur ? Afirmatia generalista "tot" nu arata decit o aditudine critica subiectiva sau o generalizare subiectiva personala.
- "a iesit prost" pentru cine ?  

Quote:
Succes Monicai Cesa pe lumea cealalta, ca s-ar putea sa aiba nevoie de el. Ii tin pumnii sa fie totul bine.

Ca si cunoscator al unor mici taine ocult-initiatice, imi permit sa spun ca Monica a participat daca pot spune asa, la momentele in care unele persoane au decedat, adica le-a asistat spiritual si le-a indrumat, am inteles eu ca ar fi spus si facut ea, prin "mersul" sufletului prin Bardo. Sper ca nu a uitat ce i-a invatat pe altii si a aplicat si ea atunci.

Dupa cum stim, "lumea celalta" este o puzderie de "lumi celelalte" ce apartin planului (lumii) astral. Sint curios cum crezi tu sau alta persoana ca i-ar ajuta unui "suflet" ce tocmai a parasit lumea fizica acest "ii tin pumnii" ? Adica, mai precis ce faci in momentul ala ?

Pentru ca "totul sa fie bine", cam ce crezi ca ar trebui sa se petreaca cu Monica acolo in "lumea cealalta" ?

Ma adresez tuturor celor care citesc mesajul acum: Ce credeti ca ar ajuta o fiinta, un suflet care se afla intr-o lume astrala ? Ce ar putea sa faca o fiinta aflata in viata, in lumea fizica, pentru a ajuta o fiinta din lumea astrala ?

Quote:
Aaaa... si nu te repezi sa pui etichete cu "echipa demonilor". E o afirmatie destul de oarba, un fel de dat cu parul cand esti legat la ochi.

Cunosc persoana, cunosc ce a scris si facut, asa ca nu e nimic "orb", ci in cunostinta de cauza. Cine apeleaza la invocatii satanice si la ajutorul lui belzebut si a demonilor lui este o fiinta posedata, demonizata, deci global vorbind face parte din "echipa demonilor". Ca sa nu o lungesc prea mult, expun doar ce spunea Iisus referitor la asta:

Marcu 3

22.   Iar cărturarii, care veneau din Ierusalim, ziceau că are pe Beelzebul și că, cu domnul demonilor, alungă demonii.
23. Și chemându-i la Sine, le-a vorbit în pilde: Cum poate satana să alunge pe satana?
24. Dacă o împărăție se va dezbina în sine, acea împărăție nu mai poate dăinui.
25. Și dacă o casă se va dezbina în sine, casa aceea nu va mai putea să se țină.
26. Și dacă satana s-a sculat împotriva sa însuși și s-a dezbinat, nu poate să dăinuiască, ci are sfârșit.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
steluta
Aspirant
Aspirant

steluta is offline

Joined: 07 Jul 2005
Member: #43
Posts: 1
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Povestea Monicai Cesa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 12.9.2006, 18:28 View PostDownload Post

idea Iata mai jos raspunsul redactiei yogaesoteric la intrebarea " de ce
s-a eliminat articolul Monicai?" :


yogaesoteric MISA <redactie@...> wrote:
Date: Sat, 9 Sep 2006 12:18:12 -0700
From: "yogaesoteric MISA" <redactie@...>
To: <toaderbv@...>
Subject: Re: Fwd: Intrebare.

Draga Victor,
Motivul pentru care a fost scoasa relatarea Monicai Cesa este tocmai
faptul ca ea a murit. Noi nu am intentionat nicidecum sa ii promovam
ideile (a caror valoare este infirmata tocmai de faptul ca ea a
parasit planul fizic) ci, mai degraba, sa o sustinem sa isi
depaseasca dificultatile printr-o anumita manifestare plina de
prietenie si simpatie.
Gandeste-te cat de tragic ar fi insa ca alte persoane bolnave de
cancer sa vada in aceasta relatare un exemplu pozitiv de urmat.
Cu drag,
redactia
Back to top See my Info
hermes
Aspirant
Aspirant

hermes is offline

Joined: 12 Sep 2006
Member: #92
Posts: 4
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Povestea Monicai Cesa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 12.9.2006, 23:47 View PostDownload Post

Am citit articolul de pe yogaesoteric scris de Monica.
OM AMI DEVA HRI !
Printre altele scria ca este "total nepregatita in fata mortii".
Daca Monica Cesa a fost nepregatita in fata mortii, oare cum o sa fim noi?
M-am convins inca odata ca moartea ne pune la locul nostru,
putem noi sa sustinem mult si bine ce nivel spiritual avem,
cat de extraordinari suntem, moartea ne va rade in fata.
Explicatiile despre moartea ei mi se par oarecum hilare.
Dumnezeu a pedepsit-o pt.ce a facut?
Dar exista cineva nemuritor?
Intr-un fel sau altul fiecare din noi va trebuii sa murim.
Inseamna ca Dumnezeu ne pedepseste intr-un final pe fiecare  :) ?
Oare se gandeste cineva ca ce i s-a intamplat lui Monica i se va intampla
pana la urma si lui?
No offense ...
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cine "moare" inainte sa moara, nu mai moare dupa ce moare
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 20.9.2006, 09:16 View PostDownload Post

Salut si bine ai venit (in dialog) Hermes. :)
hermes @ Marti 12 Sep, 2006 23:47 wrote:
Am citit articolul de pe yogaesoteric scris de Monica.
OM AMI DEVA HRI !
Printre altele scria ca este "total nepregatita in fata mortii".
Daca Monica Cesa a fost nepregatita in fata mortii, oare cum o sa fim noi?

Buna intrebarea, insa daca ramina la nivel de "retoric", fara o reactie concreta adecvata, degeaba ne-o punem sau o punem (intrebarea) altora.

Quote:
M-am convins inca odata ca moartea ne pune la locul nostru,
putem noi sa sustinem mult si bine ce nivel spiritual avem,
cat de extraordinari suntem, moartea ne va rade in fata.

M-ai facut curios. Dupa tine care e "locul nostru" ? Oricum, cuvintele tale arata exact ce face omul in general: "sustinem", deci teoretizam, dar nu "cuntificam". Cu alte cuvinte, ar fi mai important sa constientizam (cintarim) in mod obiectiv care e nivelul ala spiritual decit sa presupunem sau sustinem ca l-am avea. Stii vorba aia, "teoria ca teoria, dar practica ne omoara". In realitate, eu cred ca lipsa de practica ne omoara.  lol

Nu am inteles inca ce "rol" are moartea in viziunea ta? Cum adica iti ride in fata ?

Quote:
Explicatiile despre moartea ei mi se par oarecum hilare.

La care explicatii te referi precum ca ar fi hilare? Explicatiile tale care ar fi ? Merci.

Quote:
Dumnezeu a pedepsit-o pt.ce a facut?

Nu. Unde ai vazut scrisa afirmatia asta ? Daca e o interpretare a ta, "as da un cal pentru in regat"  look  sa aflu ce metoda ai folosit pentru ca sa ajungi la aceasta interpretare.

Legile divine sint cele care "dicteaza" modul in care "curg" evenimentele. In cazul de fata, legea karmei a fost implacabila si de data aceasta si i-a oferit Monicai, dupa cum stipuleaza si aceasta lege divina, efecte dupa masura cauzelor, a actiunilor ei personale. Ce a facut, ce a generat, ce a emis in Manifestare, aceea i s-a intors. Doar Dumnezeu, sau numai cu Voia Lui anumite legi divine ar putea fi transcense sau "ocolite". In cazul de fata, Legea Gratiei Divine ar fi putut s-o ajute si s-o "salveze" pe Monica de la "moarte". Iata insa ca Dumnezeu a considerat ca Monica nu merita aceasta Gratie Divina din partea Sa. In cazul binecuvintarii (Arta Binecuvintarii) cel care urmareste sa binecuvinteze pe cineva face apel direct la Dumnezeu pentru a-si manifesta Gratia Divina asupra acelei fiinte (tinte) binecuvintate. Daca Dumnezeu nu raspunde apelului nostru inseamna ca persoana in cauza nu merita aceasta interventie divina si cred ca sinteti cu totii de acord ca Dumnezeu stie mai bine de ce si cine merita si cine nu Gratia Sa.

Quote:
Dar exista cineva nemuritor?

Da. Dumnezeu si toate Spiritele divine ce au atins cea mai inalta forma de eliberare spirituala. Alaturi de Dumnezeu, aceste spirite divine "tranziteaza" de la o Maha Pralaya la alta.
Daca te referi insa prin acest "cineva" la un om, la o fiinta, inseamna ca tu identifici fiinta cu corpul sau fizic. Daca tu ai in mod preponderent gindurile de genul: "eu gindesc", "eu maninc", "eu merg", "eu ma spal", "eu merg" e.t.c., este evident ca te identifici cu corpul fizic deci faci o grava greseala de identificare. In realitate corpul fizic e "o haina", asa cum sint si celelalte corpuri subtile (eteric, astral, mental, cauzal e.t.c.).
Da, corpul tau fizic "moare", insa nu si spiritul, sau sufletul tau. Asa mai "poetic" vorbind, "moartea e o trecere" de la forma de existenta la alta. Cine a fost suficient de atent la propria sa viata a sesizat ca mai in fiecare zi omul "moare" pentru a "invia" din nou. Ma refer la trecerea de la stare de veghe (treaz) la starea de somn. Astfel, constiinta si atentia fiintei trece de la nivelul de vibratie al lumii fizice la cel al lumilor astrale (in marea majoritate a cazurilor), moment in care se poate spune ca pentru acea fiinta lumea fizica "moare", dispare, sau altfel spus el "moare" fata de lumea fizica, dupa care, la trezire, el "moare" fata de lumile astrale in care si-a petrecut acel timp de somn si se naste (trezeste) din nou in lumea fizica. La un moment dat, din diferite motive, sufletul nu se mai intoarce in lumea fizica si in corpul fizic si el ramine desprins de corp si de lumea fizica, adica "moare" (pentru lumea fizica), dar isi continua viata si evolutia spirituala in lumile astrale pe care merita sa le acceseze.

Eu, si nu numai eu, asa vad si inteleg moartea. Tu, cititorule, cum o vezi ? Realizezi ca cine are o intelegere superioara asupra mortii ajunge sa-i rida el ei (mortii) in fata ?  king grin Asta e si unul din motivele pentru care, de exemplu dacii luptau si mureau cu zimbetul pe buze, fara pic de frica si teama.  2thumbs

Quote:
Intr-un fel sau altul fiecare din noi va trebuii sa murim.

Daca vorbeste corpul tau fizic corpului meu fizic da, corpul meu fizic ii da dreptate corpului tau fizic.  roll  

Quote:
Inseamna ca Dumnezeu ne pedepseste intr-un final pe fiecare  :) ?

Daca privesti moartea ca si pedeapsa, evident, da, esti pedepsit. Dar sper ca ai inteles ca asa cum gindesti, asa primesti "loviturile" sau "cadourile" vietii.  error

Dupa parerea mea, stii cind moartea ar fi o pedeapsa ? Atunci cind ai putea profita de o mare "OFERTA PROMOTIONALA" oferita de Dumnezeu sau un trimis (Fiu) Divin al Sau aici in lumea fizica, iar tu pleci ca prostul sau ignorantul, sau ca "pedepsit" din lumea fizica, ratind astfel o sansa care se ofera poate odata la un milion de ani (terestri), sau odata la o mie de vieti (incarcari). La polul opus se afla, asa cum spun si textele spirituale, situatia urmatoare:
- este o gratie divina sa te nasti in aceiasi epoca cu un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa te nasti si sa traiesti in aceiasi tara cu un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa cunosti (intilnesti) un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa te priveasca (sa-ti vorbeasca) un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa fii discipolul unui Fiu al lui Dumnezeu
s.a.m.d.

Quote:
Oare se gandeste cineva ca ce i s-a intamplat lui Monica i se va intampla
pana la urma si lui?
No offense ...

Cine (va) face ca Monica, ca ea va pati.  mute Daca te gindesti doar la ideea de "moarte", singura (mare) pierdere ar fi sa ratezi o intilnire cu un Maestru spiritual, sau sa fii alaturi de el, sau sa ratezi o "oferta promotionala" divina pentru intreaga umanitate, cum ar fi de exemplu asa zisa "Mare Translatie" despre care se vorbeste ca va fi in viitorul nu foarte indepartat la nivelul Terrei si al unei parti a umanitatii, cei asa zisi "alesi". S-ar putea spune ca nimeni nu va alege sau respinge in mod deodebit, ci voi insivas, prin propriile voastre alegeri si actiuni va "alegeti" sau "respingeti" la urmatoiarea "selectie", sau cum spune Biblia, "la trierat".

Quote:
Re(velatia) 14:

14  Apoi m'am uitat, și iată un nor alb; și pe nor ședea cineva care semăna cu un fiu al omului; pe cap avea o cunună de aur; iar în mînă, o secere ascuțită.
15  Și un alt înger a ieșit din Templu, și striga cu glas tare Celuice ședea pe nor: ,,Pune secerea Ta și seceră: pentru că a venit ceasul să seceri, și secerișul pămîntului este copt.``
16  Atunci Cel ce ședea pe nor, Și-a aruncat secerea pe pămînt. Și pămîntul a fost secerat.
17  Și din Templul, care este în cer, a ieșit un alt înger, care avea și el un cosor ascuțit.
18  Și un alt înger, care avea stăpînire asupra focului, a ieșit din altar, și a strigat cu glas tare către cel ce avea cosorul cel ascuțit: ,,Pune cosorul tău cel ascuțit, și culege strugurii viei pămîntului, căci strugurii ei sînt copți.``
19  Și îngerul și-a aruncat cosorul pe pămînt, a cules via pămîntului, și a aruncat strugurii în teascul cel mare al mîniei lui Dumnezeu.
20  Și teascul a fost călcat în picioare afară din cetate; și din teasc a ieșit sînge, pînă la zăbalele cailor, pe o întindere de o mie șase sute de stadii.


Quote:
Mt 13:24-52  
24  Isus le-a pus înainte o altă pildă, și le -a zis: ,,Împărăția cerurilor se aseamănă cu un om care a sămănat o sămînță bună în țarina lui.
25  Dar, pe cînd dormeau oamenii, a venit vrăjmașul lui, a sămănat neghină între grîu, și a plecat.
26  Cînd au răsărit firele de grîu și au făcut rod, a ieșit la iveală și neghina.
27  Robii stăpînului casei au venit, și i-au zis: ,Doamne, n'ai sămănat sămînță bună în țarina ta? De unde are dar neghină?`
28  El le -a răspuns: ,Un vrăjmaș a făcut lucrul acesta.` Și robii i-au zis: ,Vrei dar să mergem s'o smulgem?`
30 Lăsați-le să crească amîndouă împreună pînă la seceriș; și, la vremea secerișului, voi spune secerătorilor: ,Smulgeți întîi neghina, și legați -o în snopi, ca s'o ardem, iar grîul strîngeți -l în grînarul meu.`
31  Isus le-a pus înainte o altă pildă, și le -a zis: ,,Împărăția cerurilor se aseamănă cu un grăunte de muștar, pe care l-a luat un om și l-a sămănat în țarina sa.
32  Grăuntele acesta, în adevăr, este cea mai mică dintre toate semințele; dar, după ce a crescut, este mai mare decît zarzavaturile și se face un copac, așa că păsările cerului vin și își fac cuiburi în ramurile lui.``
33  Le -a spus o altă pildă, și anume: ,,Împărăția cerurilor se aseamănă cu un aluat, pe care l-a luat o femeie și l-a pus în trei măsuri de făină de grîu, pînă s'a dospit toată plămădeala.
34  Isus a spus noroadelor toate aceste lucruri în pilde; și nu le vorbea de loc fără pildă,
35  ca să se împlinească ce fusese vestit prin proorocul, care zice: ,,Voi vorbi în pilde, voi spune lucruri ascunse de la facerea lumii.``
36  Atunci Isus a dat drumul noroadelor, și a intrat în casă. Ucenicii Lui s'au apropiat de El, și I-au zis: ,,Tîlcuiește-ne pilda cu neghina din țarină.``
37  El le -a răspuns: ,,Cel ce samănă sămînța bună, este Fiul omului.
38  Țarina, este lumea; sămînța bună sînt fiii Împărăției; neghina, sînt fiii Celui rău.
39  Vrăjmașul, care a sămănat -o, este Diavolul; secerișul, este sfîrșitul veacului; secerătorii, sînt îngerii.
40  Deci, cum se smulge neghina și se arde în foc, așa va fi și la sfîrșitul veacului.
41  Fiul omului va trimete pe îngerii Săi, și ei vor smulge din Împărăția Lui toate lucrurile, cari sînt pricină de păcătuire și pe ceice săvîrșesc fărădelegea,
42  și-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plînsul și scrîșnirea dinților
43  Atunci cei neprihăniți vor străluci ca soarele în Împărăția Tatălui lor. Cine are urechi de auzit, să audă.
44  Împărăția cerurilor se mai aseamănă cu o comoară ascunsă într-o țarină. Omul care o găsește, o ascunde; și, de bucuria ei, se duce și vinde tot ce are, și cumpără țarina aceea.
45  Împărăția cerurilor se mai aseamănă cu un negustor care caută mărgăritare frumoase.
46  Și, cînd găsește un mărgăritar de mare preț, se duce de vinde tot ce are, și -l cumpără.
47  Împărăția cerurilor se mai aseamănă cu un năvod aruncat în mare, care prinde tot felul de pești.
48  Dupăce s'a umplut, pescarii îl scot la mal, șed jos, aleg în vase ce este bun, și aruncă afară ce este rău.
49  Tot așa va fi și la sfîrșitul veacului. Îngerii vor ieși, vor despărți pe cei răi din mijlocul celor buni,
50  și-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plînsul și scrîșnirea dinților.``
51  ,,Ați înțeles voi toate aceste lucruri?`` i-a întrebat Isus. -,,Da, Doamne``, I-au răspuns ei.
52  Și El le-a zis: ,,De aceea orice cărturar, care a învățat ce trebuie despre Împărăția cerurilor, se aseamănă cu un gospodar, care scoate din vistieria lui lucruri noi și lucruri vechi.
53 După ce a isprăvit Isus pildele acestea, a plecat de acolo.
54  A venit în patria Sa, și a început să învețe pe oameni în sinagogă; așa că cei ce -L auzeau, se mirau și ziceau: ,,De unde are El înțelepciunea și minunile acestea?
55  Oare nu este El fiul tîmplarului? Nu este Maria mama Lui? Și Iacov, Iosif, Simon și Iuda, nu sînt ei frații Lui?
56  Și surorile Lui nu sînt toate printre noi? Atunci de unde are El toate lucrurile acestea?
57  Și găseau astfel în El o pricină de poticnire. Dar Isus le -a zis: ,,Nicăieri nu este prețuit un prooroc mai puțin decît în patria și în casa Lui.``
58  Și n'a făcut multe minuni în locul acela, din pricina necredinței lor.


Nu am nici o pretentie sa fiu inteles sau acceptat in ceea ce spun, asa ca te parafrazez: No offence.  sweet

La buna vedere si buna simtire!  hello
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
Sarshi
Aspirant
Aspirant

Sarshi is offline

Joined: 05 Sep 2006
Member: #87
Posts: 7
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Povestea Monicai Cesa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 21.9.2006, 17:06 View PostDownload Post

1%... nu-mi baga texte, ca le cunosc. Si ma deranjeaza ca uneori nu pot avea o discutie cu cineva pentru ca orice as spune e "ucis" de ideile preconcepute ale unor oameni care vor sa demonstreze ce dreptate au ei si ce prost e cel care se intreaba ce si cum show tongue

raspunsuri la intrebarile tale:

1. stii bine la ce ma refeream in fraza, nu fa pe prostul, ca ramai asa. Dar hai sa ti-o spun CLAR si RASPICAT: din punct de vedere karmic, moartea e o rasplata cam dura pentru barfit.

2. Nu vreau sa-i iau locul lui Dumnezeu, dar vezi mai sus.

3. Moartea e o renuntare la corpul fizic, care insa e foarte neplacuta pentru ca renunti la tot: casa, masa, familie, prieteni, maestru, curs, posibilitatea de evolutie pe care ti-o da corpul fizic, maestru, curs, fiinte care-ti sunt dragi si cu care habar n-ai cand te mai inatlnesti. A da, si renunti la curs si la maestru. Unde mai pui ca poti ajunge in planuri demonice. Si poate fi o experienta traumatizanta, violenta, etc.

4. Daca Grieg ii spunea ei, "esti o cutra si o barfitoare si o fiinta oribila" era altceva decat sa ne spuna noua "e o cutra si o barfitoare si o fiinta oribila". Ce sens mai are? Monica e oricum mai putin afectata acum, doar daca nu cumva era atunci acolo si asculta din planul astral. Oricum, despre asta, mai jos. A, PS. Legat de exemplul tau cu x si y.
1) x e o cutra
2) y ii spune lui x ca e o cutra
3) y le spune lui z, a,m,n,l,o ca x e o cutra, fara ca x sa stie.
Oricum, o sa-i spun lui kali sa te ia in paza data viitoare cand faci o greseala, pentru vad ca iti place cum actioneaza ea cu ceilalti.

5. Eleganta: vezi exemplul cu x, y, z si celelalte litere. 2) e oarecum elegant. 3) e mai putin. Iar vrutul meu de a sti era o curiozitate care se lega de punctul 1.

6. Nu i-am trimis bilet lui Grieg, intrebandu-l ce si cum, dar intrebarea mea a avut raspuns.

7. articolul. eu din articol vedeam curaj in fata mortii. daca ea l-a avut sau nu, n-am de unde sa stiu. deci, succesiunea evenimentelor:
1)citit articol, constatat optimism, vederea greselilor si o fiinta pe cale de indreptare
2)ajuns la Costinesti, toata lumea ingrijorata de soarta ei.
3)mesajul de la Grieg, BUUUUUM! rasturnare de situatie: Monica Cesa, cea simpatica cu rasul ala fain, a murit ca a barfit si, apropo, era o fiinta oribila.
4)scoaterea articolului de pe site, toata lumea tace. revista Yoga Magazin, ce contine articolul, nu mai e prezentata pe site.
5) tacere stupefiata, ascunderea sub pres a povestii. nimeni nu mai zice nimic, desi multi se intreaba. Ceilalti zic: "daca Grieg a zis, asa e". Punct.

8. Episodul Monica Cesa - Inger Cazut. A iesit prost din cauza punctului 5) de mai sus.

9. Ca totul sa fie bine, sa iasa cum vrea Dumnezeu sa iasa. Dumnezeu nu-si intoarce niciodata cu adevarat fata de la nimeni, mereu are grija de evolutia tuturor, chiar daca se preface a-i abandona pentru a-i creste. Si raspuns la intrebarea ta: binecuvantari, ofrande de lumina. se fac si pentru morti.



Intre timp, intrebarea mea si-a gasit raspuns. Nu i-am scris bilet lui Grieg. Doar m-am intrebat sincer si raspunsul a venit... a intrebat altcineva, la un curs. Povestea e mai lunga si Monica a facut mai multe greseli decat reiesea din mesajul citit de Simona. Nu cred ca e locul meu sa spun ceva aici, dar cred ca oricine vrea cu adevarat sa afle, va afla.
Back to top See my Info
hermes
Aspirant
Aspirant

hermes is offline

Joined: 12 Sep 2006
Member: #92
Posts: 4
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Cine "moare" inainte sa moara, nu mai moare dupa ce moare
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 21.9.2006, 22:39 View PostDownload Post

Bine v-am gasit.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

hermes @ Marti 12 Sep, 2006 23:47 wrote:

Daca Monica Cesa a fost nepregatita in fata mortii, oare cum o sa fim noi?

Buna intrebarea, insa daca ramina la nivel de "retoric", fara o reactie concreta adecvata, degeaba ne-o punem sau o punem (intrebarea) altora.


Ca sa-l citez pe un clasic in viata oamenii se diferentiaza dupa intrebarile pe care si le pun.
Newton s-a intrebat de ce cade un mar din copac si a descoperit legea gravitatiei.
Arhimede s-a intrebat de ce se ridica nivelul apei cand intra in cada si a descoperit Legea lui Arhimede.
Si exemplele pot continua.
Intrebarea nu este pusa degeaba fiindca contine deja in ea raspunsul.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

M-ai facut curios. Dupa tine care e "locul nostru" ?

M-am referit la nivelul real pe care il avem.
Cu alte cuvinte ne putem crede cat de zmei vrem, fiinte extraordinare, cu revelatii extraordinare, stari de samadhi, kundalini trezita in shahashrara, virasi teribili, dar asta doar pana in momentul mortii.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Nu am inteles inca ce "rol" are moartea in viziunea ta? Cum adica iti ride in fata ?

In primul rand moartea este un lucru firesc, nu o pedeapsa data de vreo divinitate (pentru barfa  big grin ).
Cred ca moartea are un rol de a ne face mai constienti si responsabili.
Orice religie accepta faptul ca exista "ceva" dupa moarte, iar locul unde vom ajunge depinde de actiunile din aceasta viata.
Tibetanii spun ca mintea este precum un magar.
Ca sa stapanesti un magar ii pui in fata un morcov iar pe spate ii dai bice.
Mintea este biciuita atunci cand te gandesti ca daca ai emotii negative vei ajunge sa suferi, iar morcovul inseamna Iluminarea, fericirea eterna, eliminarea tuturor suferintelor.
Gandind ca odata si odata o sa mori si o sa dai socoteala pt. faptele tale, te va face sa traiesti o viata morala, sa ii ajuti cu compasiune pe ceilalti, pt. a-ti asigura tie insuti fericirea (aka: karma buna).
Este o alchimizare a egoului: chiar daca te gandesti in primul rand la tine, pt. a fi fericit tu insuti trebuie sa fii altruist.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

La care explicatii te referi precum ca ar fi hilare? Explicatiile tale care ar fi ? Merci.

Am fost cuvantul hilar ca sa fiu politicos.
Ar fi trebuit unul mai dur.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Quote:
Dumnezeu a pedepsit-o pt.ce a facut?

Nu. Unde ai vazut scrisa afirmatia asta ? Daca e o interpretare a ta, "as da un cal pentru in regat"  look  sa aflu ce metoda ai folosit pentru ca sa ajungi la aceasta interpretare.

Sa nu ne ascundem dupa deget.
Cred ca stii la fel de bine ca si mine la ce ma refer.
La modul scarbos in care s-a anuntat la spirala moartea ei.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Legile divine sint cele care "dicteaza" modul in care "curg" evenimentele. In cazul de fata, legea karmei a fost implacabila si de data aceasta si i-a oferit Monicai, dupa cum stipuleaza si aceasta lege divina, efecte dupa masura cauzelor, a actiunilor ei personale. Ce a facut, ce a generat, ce a emis in Manifestare, aceea i s-a intors. Doar Dumnezeu, sau numai cu Voia Lui anumite legi divine ar putea fi transcense sau "ocolite". In cazul de fata, Legea Gratiei Divine ar fi putut s-o ajute si s-o "salveze" pe Monica de la "moarte". Iata insa ca Dumnezeu a considerat ca Monica nu merita aceasta Gratie Divina din partea Sa.

Crezi ca pt. faptul ca a "barfit" misa si-a facut o astfel de karma incat a
murit de cancer?
Cand spui asta te bazezi pe ... ?
Cunosti cumva cazuri asemanatoare?

Eu am cunoscut persoane (nici nu-ti imaginezi cine  turnon ) care "barfeau".
Si n-au murit de cancer, dimpotriva sunt bine-mersi.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Quote:
Dar exista cineva nemuritor?

Da. Dumnezeu si toate Spiritele divine ce au atins cea mai inalta forma de eliberare spirituala.

Sa inteleg ca Dumnezeu s-a Eliberat?
Adica a fost El inlantuit?
Dumneze si Spiritele divine sunt niste entitati diferite?

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Daca te referi insa prin acest "cineva" la un om, la o fiinta, inseamna ca tu identifici fiinta cu corpul sau fizic. Daca tu ai in mod preponderent gindurile de genul: "eu gindesc", "eu maninc", "eu merg", "eu ma spal", "eu merg" e.t.c., este evident ca te identifici cu corpul fizic deci faci o grava greseala de identificare. In realitate corpul fizic e "o haina", asa cum sint si celelalte corpuri subtile (eteric, astral, mental, cauzal e.t.c.).


Eu fac o grava greseala pe care tu nu o faci.
Sa inteleg ca tu nu te indentifici cu corpul fizic?
Nici cu celelalte corpuri?
Sa inteleg ca tu crezi ca esti Iluminat?

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Realizezi ca cine are o intelegere superioara asupra mortii ajunge sa-i rida el ei (mortii) in fata ?  king grin Asta e si unul din motivele pentru care, de exemplu dacii luptau si mureau cu zimbetul pe buze, fara pic de frica si teama.  2thumbs

Nu neaparat.
Dacii si in general oamenii din antichitate aveau o vointa si un control mult mai bun aupra mintii decat cei din zilele noastre.
Uite de ex. samuraii care se sinucideau pt. ca sa nu cada in mainile inamicului (cateodata intr-un mod extrem de dur, de ex isi muscau limba si sangerau pana la moarte daca erau legati),asta nu e o dovada de cat de spirituali erau ei si cum transfigurau ei moartea, ci doar faptul ca aveau o vointa de fier si pt. ei conta onoarea mai mult decat viata.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Quote:
Inseamna ca Dumnezeu ne pedepseste intr-un final pe fiecare  :) ?

Daca privesti moartea ca si pedeapsa, evident, da, esti pedepsit. Dar sper ca ai inteles ca asa cum gindesti, asa primesti "loviturile" sau "cadourile" vietii.  error

Ma refeream la modul cum a prezentat misa moartea lui Monica Cesa.
Nu are legatura cum privesc eu moartea.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Dupa parerea mea, stii cind moartea ar fi o pedeapsa ? Atunci cind ai putea profita de o mare "OFERTA PROMOTIONALA" oferita de Dumnezeu sau un trimis (Fiu) Divin al Sau aici in lumea fizica, iar tu pleci ca prostul sau ignorantul, sau ca "pedepsit" din lumea fizica, ratind astfel o sansa care se ofera poate odata la un milion de ani (terestri), sau odata la o mie de vieti (incarcari). La polul opus se afla, asa cum spun si textele spirituale, situatia urmatoare:
- este o gratie divina sa te nasti in aceiasi epoca cu un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa te nasti si sa traiesti in aceiasi tara cu un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa cunosti (intilnesti) un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa te priveasca (sa-ti vorbeasca) un Fiu al lui Dumnezeu
- este o si mai mare gratie divina sa fii discipolul unui Fiu al lui Dumnezeu
s.a.m.d.


Inteleg din ceea ce spui tu ca in epoca in care eu m-am nascut, exista un Fiu al lui Dumneze?
Din umilele mele cunostinte in religia crestina stiu ca Fiul lui Dumnezeu este unul singur  si poarta numele de Isus.
Daca tu mai stii pe cineva care in traditia crestina a mai fost numit Fiul lui Dumnezeu impartaseste-mi.

De asemenea intrezaresc din spusele tale ca eu (scuze EU) m-am nascut (deoarece sunt privilegiat de Dumnezeu) in aceasta epoca  extraordinara in care S-a nascut si Fiul lui Dumnezeu (nu Isus, Alalaltu').

Din nou afirmatiile tale sunt facute fara sa fie sustinute de nici un argument, cum poti tu sa stii ca eu ma aflu in situatiile enumerate de tine?
Ma cunosti?
Deci este doar o supozitie.
De fapt, este o tehnica psihologica de manipulare, dar nu cred ca ai folosit-o intentionat.

1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Cine (va) face ca Monica, ca ea va pati.  mute

Ce vrei sa spui prin asta?
Dar prin mute ?
Mie personal imi suna ca o amenintare.


1% @ Wed 20 Sep, 2006 09:16 wrote:

Daca te gindesti doar la ideea de "moarte", singura (mare) pierdere ar fi sa ratezi o intilnire cu un Maestru spiritual, sau sa fii alaturi de el, sau sa ratezi o "oferta promotionala" divina pentru intreaga umanitate, cum ar fi de exemplu asa zisa "Mare Translatie" despre care se vorbeste ca va fi in viitorul nu foarte indepartat la nivelul Terrei si al unei parti a umanitatii, cei asa zisi "alesi".


Ce vei face daca in anul de gratie 2012 nu va fi nici o translatie?
Asa cum nu a fost nici un cutremur?

Nu este putin cam absurd sa te bazezi pe lucruri care sunt (foarte putin) posibil sa se intample?

Ce intelegi tu prin cei alesi?
Membrii misa?
Toti sau o parte?
Tu esti printre cei alesi?

Este interesant ca citezi din biblie.
Mai ales din Apocalipsa. Acolo scrie de asemenea ca nimen nu poate stii cand se vor intampla acele lucruri, nici chiar Fiul lui Dumnezeu (ma refer la cel din biblie, cunoscut sub numele de Isus).
As putea sa-ti citez si eu din biblie pasaje care contravin flagrant cu anumite invataturi de la misa, dar cred ca le stii deja.
Pot insa sa le enumar:
- Fiul lui Dumnezeu e unul singur = Isus
- Smerenia este cea mai importanta virtute (nu sa fii vira)
- Poti sa ai relatii sexuale doar in cadrul casatoriei.
Etc.
Nu sustin ca aceasta este singura cale pt.dezvoltarea constiintei, (recunosc ca pt. mine nu e) dar vreau sa subliniez ca nu se pot impaca intre ele doua religii, curente filosofice diferite.
Nu se poate practica simultan tantra si crestinismul.
Ori faci tot ce scrie in Biblie, ori nu faci.
Nu poti sa vii cu citate din biblie si acolo unde nu iti convine sa spui ca a fost modificata.
Daca tot a fost modificata, de ce sa mai citam din ea?


Fie ca noi toti sa atingem fericirea!
Back to top See my Info
Sarshi
Aspirant
Aspirant

Sarshi is offline

Joined: 05 Sep 2006
Member: #87
Posts: 7
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Povestea Monicai Cesa
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 22.9.2006, 00:12 View PostDownload Post

Apropo de chestia cu Fiul lui Dumnezeu. E o mica... scapare pe acolo.

Iisus era Fiul lui Dumnezeu. Dumnezeu este Tatal Lui. Dumnezeu este insa si Tatal nostru, de unde putem intelege ca noi suntem copii lui Dumnezeu, deci Fii si Fiicele lui.

Gresesc?...
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> Școli și orientări spirituale contemporane si Anunturi cu tematica ezoterica si grupuri spirituale, Școli și grupări spirituale din România -> MISA - Mișcarea de Integrare Spirituală în Absolut, Invățătura spirituală prezentată în cadrul MISA
   -> Dialog MISA, "Dialog" cu cârcotașii
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 3  [ 29 Posts ]
 

Goto page 1, 2, 3  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !