Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 24.4.2024, 15:48
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Importanta varstei / experientei in relatia de cuplu


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Tudy
Aspirant
Aspirant

Tudy is offline

Joined: 19 Jun 2005
Member: #38
Posts: 2
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Importanta varstei / experientei in relatia de cuplu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 22.9.2006, 22:32 View PostDownload Post

Nu stiu cat de bine va fi primit subiectul, but here it goes: de ce credeti ca lumea (si am observat tendinta asta in special la femei - dar sa tineti cont ca e si asta o perspectiva totusi subiectiva) tinde sa fie atrasa de persoane mai in varsta, sau mai cu experienta, atunci cand e vorba de o relatie de cuplu?

E vorba de o anumita nevoie de protectie, sustinere, de - hai sa zicem - o "imbratisare" parinteasca? Un sentiment suplimentar de siguranta? O dorinta subconstienta de a fi dominati (dominate)? O siguranta "de moment", fara a te gandi ce te asteapta peste X ani? Un fel de "easy way out", in care sa te bazezi pe faptul ca fiinta cealalta va fi in stare sa ajute cuplul sa treaca peste eventualele obstacole / teste care se vor ivi, fara sa fie nevoie de un efort cel putin egal si din partea ta?

:)
Back to top See my Info
Sarshi
Aspirant
Aspirant

Sarshi is offline

Joined: 05 Sep 2006
Member: #87
Posts: 7
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Importanta varstei / experientei in relatia de cuplu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 24.9.2006, 14:33 View PostDownload Post

Sau nici una dintre variantele de mai sus. In cazul meu, pentru ca nu gasesc ceea ce-mi doresc la cei de varsta mea. In plus, nu am nevoie de cineva cu care sa ma distrez, sa "beau o bere", sa "trag dintr-o tigara". Am nevoie de cineva care sa aiba destula experienta in diverse domenii ca sa am cu cine discuta ce ma roade cu adevarat (de precizat ca dupa zodie sunt geamana). Si sa fie alaturi de mine, fara sa fuga speriat ca a dat peste o persoana dusa complet cu pluta... desigur, din punctul asta de vedere, sa fie deschis spre spiritualitate. Ar fi frustrant sa nu pot face o consacrare sau sa ma 'incing' cand vine vorba de anumite subiecte fara sa-si afiseze un aer de "saraca fata, traieste intr-o lume paralela".
Back to top See my Info
AliceInWonderland
Discipol
Discipol

AliceInWonderland is offline

Joined: 21 Mar 2006
Member: #65
Posts: 79
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Importanta varstei / experientei in relatia de cuplu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 30.9.2006, 19:07 View PostDownload Post

Tudy @ Vineri 22 Sep, 2006 22:32 wrote:
Nu stiu cat de bine va fi primit subiectul, but here it goes: de ce credeti ca lumea (si am observat tendinta asta in special la femei - dar sa tineti cont ca e si asta o perspectiva totusi subiectiva) tinde sa fie atrasa de persoane mai in varsta, sau mai cu experienta, atunci cand e vorba de o relatie de cuplu?

E vorba de o anumita nevoie de protectie, sustinere, de - hai sa zicem - o "imbratisare" parinteasca? Un sentiment suplimentar de siguranta? O dorinta subconstienta de a fi dominati (dominate)? O siguranta "de moment", fara a te gandi ce te asteapta peste X ani? Un fel de "easy way out", in care sa te bazezi pe faptul ca fiinta cealalta va fi in stare sa ajute cuplul sa treaca peste eventualele obstacole / teste care se vor ivi, fara sa fie nevoie de un efort cel putin egal si din partea ta?

:)


Buna!

Pai ce faci? Tu pui intrebarea, tu dai raspunsuri, tu centrezi, tu dai cu capul? sceptic

Ma intreb oare cum ai ales acest topic "sexualitate si spiritualitate" pentru a intreba aceste lucruri. Mai precis, ce conexiuni au fost in mintea ta intre relatia de cuplu si sexualitate? Nu am sesizat o punctare anume a partii erotice in intrebarea ta, ci mai degraba una de psihologie, adica un fel de psihologie a femeii.
Poti sa ne dai mai multe detalii despre persoanele implicate intr-o astfel de situatie care evident nu sunt absolut deloc cele care sunt prezente aici pe forum?   lens

Eu personal ..... voi continua, sper ca nu te superi, sa-mi expun parerea bazata pe experienta mea si pe simtirea si intelegerea mea actuala dupa ce vom intra mai in esenta intr-un dialog de la suflet la suflet si nu de la minte la minte. De foarte multe ori, daca nu de cele mai multe ori, sufletul are o anumita cautare, insa mintea este cea care pune intrebari si incearca sa afle un raspuns care, de cele mai multe ori, este formal, sec. Sufletul insa este cel care intr-adevar cauta un raspuns a caror intrebari este de multe ori disimulat de minte. Te rog priveste in sufletul tau si incearca sa identifici care este esenta reala ce se ascunde in spatele intrebarii tale ca sa vezi cu adevarat de fapt ce isi doreste sau ce nu primeste (inca) sufletul tau. Fac trimitere catre suflet deoarece un "dialog" de la suflet la suflet, zic eu, valoreaza cat tone de teorii si raspunsuri mentale. hug

Pe curand.
Back to top See my Info
HotSexyWoman
Sex Bomb
Sex Bomb

HotSexyWoman is offline

Joined: 04 Oct 2006
Member: #105
Posts: 46
Country Flag: France
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Re: Importanta varstei / experientei in relatia de cuplu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.10.2006, 22:20 View PostDownload Post

Tudy @ Vineri 22 Sep, 2006 22:32 wrote:
Nu stiu cat de bine va fi primit subiectul, but here it goes: de ce credeti ca lumea (si am observat tendinta asta in special la femei - dar sa tineti cont ca e si asta o perspectiva totusi subiectiva) tinde sa fie atrasa de persoane mai in varsta, sau mai cu experienta, atunci cand e vorba de o relatie de cuplu?

E vorba de o anumita nevoie de protectie, sustinere, de - hai sa zicem - o "imbratisare" parinteasca? Un sentiment suplimentar de siguranta? O dorinta subconstienta de a fi dominati (dominate)? O siguranta "de moment", fara a te gandi ce te asteapta peste X ani? Un fel de "easy way out", in care sa te bazezi pe faptul ca fiinta cealalta va fi in stare sa ajute cuplul sa treaca peste eventualele obstacole / teste care se vor ivi, fara sa fie nevoie de un efort cel putin egal si din partea ta?

:)

Raspunsul meu va fi scurt.

Maturitate, atitudine protectoare, experienta de viata, experienta erotica, stie unde sa te "gidile", unde sa te "atinga", cum sa-ti vina in intimpinare. Femeia are nevoie sa fie "strunita" si "adusa" la matca de barbat. Un barbat cu experienta, nu te atinge pe sin, pe fata, pe git, sau in alte zone ale corpului doar pentru ca stie ca "trebuie", ci pentru ca simte in adincul fiintei lui ca acolo are nevoie femeia sa fie atinsa. Un barbat adevarat nu e neaparat cel care face pe durul sau are penisul mare, muschii umflati cu pompa, ci acela care prin atingere, privire, gesturi si chiar modul in care te penetreaza, cu penisul si mai ales cu sufletul, ahhh ... te simti in momentul acela FEMEIE, simti cum sufletul tau isi ia zborul, cum il "incolaceste" pe acel barbat, cum sufletul tau se topeste de dor, drag si iubire in bratele iubitului, in sufletul sau. In acele momente sufletul se deschide, ca femeie te daruiesti cu totul, te asezi in sufletul lui ca un copil, ce-si soarbe "hrana", lapticul, "ambrozia".

Poate ati sesizat in pozele cu Shiva si Shkati in inlantuirea lor erotica, Shakti este mult mai mica ca dimensiune. Cam asa se simte o femeie in bratele unui BARBAT, fie ca sint inlantuiti doar in brate sau si erotic. Ahhh ...  to be fond of

Femeile care au avut parte de asa ceva, cred ca au avut "revelatia" vietii lor, realizand ca in acel moment, in mod paradoxal, chiar si cu un penis mai mic (ca altele, nu neaparat un penis minuscul lol ), ai fost "atinsa" in locuri pe care NIMENI nu le-a atins vreodata. Sa ma ierte persoanele pudice, dar efectiv la acest barbat colul este pur si simplu supus si daruit, coborind aproape spontan si daruindu-se din ce in ce mai mult, ceea ce face ca trairile tale, ca femeie, sa fie colosale, cosmice chiar.  sweet Cum sa nu te topesti de drag si de iubire in bratele si penisul unui astfel de barbat ? love

Barbatul matur isi trezeste probabil prin experienta de viata capacitatea de a fi "plin". Aceasta "plinatate" ii ofera si acea maturitate pe care unele femei o cauta la barbat si din acest motiv ele cauta "barbatii mai in virsta" (in realitate maturi) pentru ca simt aproape spontan "goliciunea" sau lipsa de experienta, lipsa de "plinatate" a barbatului "imatur", "necopt". Din pacate asa ceva se intilneste extrem de rar.  slash

Mai exista si o latura mai putin frumoasa a acestei situatii, aceea in care un barbat "matur" isi foloseste experienta pentru a duce de nas si pacali unele femei tinere, imature si naive si de a profita de ele, de puritatea si inocenta, uneori si de prostia lor si de a avea o relatie mai mult de sex decit de suflet. Acest tip de barbat are insa o mare lipsa: imaturitatea afectiva. Din pacate multe fete si femei cad in plasa unor astfel de barbati, asa ca.. ATENTIE fetelor. Deschideti ochii bine si nu cadeti in plasa in care au cazut sute sau mii de femei care nu au intilnit pe acel BARBAT, ci s-au auto-iluzionat, au exagerat cu "transfigurarea" si cu naivitatea.  solace

Bye!

Kiss of love
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Le plus fort instrument spirituel: Le sexe qui est divinement utilise !
Back to top See my Info Personal Gallery of HotSexyWoman
Tudy
Aspirant
Aspirant

Tudy is offline

Joined: 19 Jun 2005
Member: #38
Posts: 2
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
(No subject)
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 5.10.2006, 12:01 View PostDownload Post

Mersi de raspunsuri. :)

Formularea intrebarii, cat si alegerea sectiunii acesteia a forumului a avut ca scop incitarea spre discutie, mai mult decat obtinerea unui raspuns in sine. Asta mai ales pentru ca e prima mea "interventie" pe acest forum - pana acum m-am multumit doar cu simpla lectura. :)

Raspunsurile autentice nu prea ai cum sa le obtii pe un forum. Poti in schimb sa ai o discutie amuzanta, interesanta si jucausa pe o anumita tema, in care fiecare vine cu o perspectiva altfel colorata... Discutiile de acest gen pot doar sa te faca sa vezi ceva ce e deja acolo.

Un aspect care vad ca a fost clar diferentiat e diferenta intre abordarea pur egotica si cea spirituala a temei propuse. In esenta - cum anume facem sa diferentiem acele abordari, si sa ne asiguram ca ego-ul nu ne poarta pe carari pe care nu am dori?
Back to top See my Info
AliceInWonderland
Discipol
Discipol

AliceInWonderland is offline

Joined: 21 Mar 2006
Member: #65
Posts: 79
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Importanta varstei / experientei in relatia de cuplu
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 7.10.2006, 02:24 View PostDownload Post

HotSexyWoman @ Miercuri 04 Oct, 2006 22:20 wrote:

Raspunsul meu va fi scurt.

Maturitate, atitudine protectoare, experienta de viata, experienta erotica, stie unde sa te "gidile", unde sa te "atinga", cum sa-ti vina in intimpinare. Femeia are nevoie sa fie "strunita" si "adusa" la matca de barbat. Un barbat cu experienta, nu te atinge pe sin, pe fata, pe git, sau in alte zone ale corpului doar pentru ca stie ca "trebuie", ci pentru ca simte in adincul fiintei lui ca acolo are nevoie femeia sa fie atinsa. Un barbat adevarat nu e neaparat cel care face pe durul sau are penisul mare, muschii umflati cu pompa, ci acela care prin atingere, privire, gesturi si chiar modul in care te penetreaza, cu penisul si mai ales cu sufletul, ahhh ... te simti in momentul acela FEMEIE, simti cum sufletul tau isi ia zborul, cum il "incolaceste" pe acel barbat, cum sufletul tau se topeste de dor, drag si iubire in bratele iubitului, in sufletul sau. In acele momente sufletul se deschide, ca femeie te daruiesti cu totul, te asezi in sufletul lui ca un copil, ce-si soarbe "hrana", lapticul, "ambrozia".

Poate ati sesizat in pozele cu Shiva si Shkati in inlantuirea lor erotica, Shakti este mult mai mica ca dimensiune. Cam asa se simte o femeie in bratele unui BARBAT, fie ca sint inlantuiti doar in brate sau si erotic. Ahhh ...  to be fond of

Femeile care au avut parte de asa ceva, cred ca au avut "revelatia" vietii lor, realizand ca in acel moment, in mod paradoxal, chiar si cu un penis mai mic (ca altele, nu neaparat un penis minuscul lol ), ai fost "atinsa" in locuri pe care NIMENI nu le-a atins vreodata. Sa ma ierte persoanele pudice, dar efectiv la acest barbat colul este pur si simplu supus si daruit, coborind aproape spontan si daruindu-se din ce in ce mai mult, ceea ce face ca trairile tale, ca femeie, sa fie colosale, cosmice chiar.  sweet Cum sa nu te topesti de drag si de iubire in bratele si penisul unui astfel de barbat ? love

Barbatul matur isi trezeste probabil prin experienta de viata capacitatea de a fi "plin". Aceasta "plinatate" ii ofera si acea maturitate pe care unele femei o cauta la barbat si din acest motiv ele cauta "barbatii mai in virsta" (in realitate maturi) pentru ca simt aproape spontan "goliciunea" sau lipsa de experienta, lipsa de "plinatate" a barbatului "imatur", "necopt". Din pacate asa ceva se intilneste extrem de rar.  slash

Mai exista si o latura mai putin frumoasa a acestei situatii, aceea in care un barbat "matur" isi foloseste experienta pentru a duce de nas si pacali unele femei tinere, imature si naive si de a profita de ele, de puritatea si inocenta, uneori si de prostia lor si de a avea o relatie mai mult de sex decit de suflet. Acest tip de barbat are insa o mare lipsa: imaturitatea afectiva. Din pacate multe fete si femei cad in plasa unor astfel de barbati, asa ca.. ATENTIE fetelor. Deschideti ochii bine si nu cadeti in plasa in care au cazut sute sau mii de femei care nu au intilnit pe acel BARBAT, ci s-au auto-iluzionat, au exagerat cu "transfigurarea" si cu naivitatea.  solace

Bye!

Kiss of love


Pot sa aduc cateva completari la cele spuse mai sus.

In viata une femei conteaza foarte mult relatia acesteia cu tatal ei, pe care a avut-o in copilarie si adolescenta. Daca femeia a avut un tata autoritar, responsabil, un om care ii conferea sentimentul de protectie, un om "dur" din cuvantul caruia ea nu iesea sub nici o forma, atunci adolescenta si mai tarziu femeia va cauta mai mult sau mai putin constient un barbat care sa semene cat mai mult cu modelul tatalui ei. Pentru ca ea stie ca sub masca acelei "duritati" se afla de fapt un sentiment de protectie, de genul "aceasta fata este a MEA", sentiment care ii confera acesteia siguranta si totodata ca ea "apartine" cuiva si ca oricand ea poate sa alerge in bratele lui pt a-si asigura protectia, indiferent ca el o va certa, ca nu o va menaja in a-i arata defectele, dar in acelasi timp si incurajand-o si sustinand-o la fiecare pas pe care ea il face. Este o relatie "magica" intre tata si fiica, relatie care dainuie toata viata femeii si peste modelul careia ea va suprapune viitoarele ei relatii cu barbatii. Daca tatal refuza aceasta relationare cu fiica lui, fata va fi profund afectata in sens negativ tot restul vietii ei si va crede ca toti  barbatii o vor lasa balta exact in momentele cand ea se asteapta cel mai putin si atunci ea va avea tendinta de a rupe relatiile cu barbatii inainte de vreme si uneori fara un motiv aparent ca si "autoprotectie" si o va lua de la capat in a relationa cu un alt barbat pana in punctul "X" care se va repeta pana cand un barbat inteligent si cu experienta o va ajuta sa isi depaseasca aceasta frica a ei.

Unde este acest barbat cu experienta, matur si care "le stie pe toate" pe care il cauta femeia? Acest barbat "creste" in timp, si mai ales prin intermediul femeilor cu care relationeaza incepand cu adolescenta (pentru ca sunt si barbati care cauta femei in varsta/mature/cu experienta de viata). Fiecare femeie din viata unui barbat isi lasa "amprenta" ei mai putin vizibila fizic si mai mult subtila asupra acelui barbat. Fiecare femeie contribuie cu specificul ei pentru a "intregi" acest barbat, pentru a-i aduce in fiinta lui ceea ce el are nevoie pentru a "creste" in barbatie si maturitate. Si daca ne miram de cutare barbat ca este atat de viril, atat de intelept, atat de matur, acesta este rezultatul, daca nu din aceasta viata ci din existente la rand, a muncii lui, a cautarilor sufletului lui, primind in schimb acest "cadou" de a sti cum sa implineasca Femeia.

Si in materie de sex femeia cauta un "partener" cu experienta, care sa stie cum s-o satisfaca. E cu atat mai bine cu cat acest barbat este mai tanar, insa stim cu totii ca un barbat incepe sa prinda "contur" si sa se maturizeze dupa varsta de 35 de ani si atunci incepe sa fie constient de charisma lui sau sa si-o amplifice. Si cu cat femeia este mai dominatoare (cu multa energie sexuala), cu atat ea va cauta un barbat si mai puternic care sa o stapaneasca, sa reuseasca sa ii controleze cu constiinta lui acea energie puternica care de obicei da de furca unui barbat. Femeia il provoaca pe barbat (vorbim aici de o anumita tipologie de femeie) tocmai pentru a fi sigura ca el este Acela care o poate stapani, ca o "imblanzire a scorpiei" ce mai tarziu se va darui  lui intr-un mod in care nu a mai facut-o pana atunci.

Si intre noi, femeile, cine nu isi doreste un barbat care sa stie cum sa se miste cand face dragoste astfel incat ea sa nu mai poata de placere, care sa schimbe posturile exact cum isi doreste ea, sa o atinga acolo unde alt barbat nu s-ar fi gandit (a se citi intuit) sa o atinga, sa se simta ca un fulg in bratele lui care o prind cu forta si incredere?

Rar se intalnesc aceste lucruri, si multe altele, la un barbat tanar, deoarece fiecare femeie este diferita si de la fiecare inveti ceva aparte, iar la barbatul cu "experienta" se simte acea "greutate" si stabilitate conferita din faptul ca el stie ce vorbeste si nu vorbeste doar pentru a impresiona femeia, pompandu-si "muschii" minusculi pentru a-i face sa para mai mari, ci la el experienta de viata isi spune cuvantul. Pe langa asta, tot viata il invata cum sa actioneze in diferte tipuri de situatii care se repeta sub o forma sau alta cu aproape fiecare femeie intalnita, stiind din ce in ce mai bine ce are de facut intr-o situatie anume si avand mult mai mult control si prezenta de spirit in stuatiile de "criza".

Este un subiect amplu, pe care il putem dezvolta din ce in ce mai mult fara a-l epuiza macar  :) , iar sexul este baza unei relatii de cuplu. Si o intrebare pentru barbati: cum se simte un barbat dupa ce a facut dragoste cu femeia pe care o iubeste si vede/simte ca ea este implinita si fericita?

Eu cred ca atat femeia cat si barbatul se completeaza si se sustin reciproc, alternand "rolurile" de a da si de a primi, chiar si in a face dragoste, iar in timp ei ajung sa se cunoasca bine si sa stie, sa intuiasca ce i-ar face placere celuilalt, cum ii place sa fie atins, mangaiat, cand sa fie pasional, cand sa fie tandru, cand sa accelereze ritmul, cand sa il incetineasca. Mai ales el, in cazul in care nu vrea doar sa atinga niste performante "sportive", se ghideaza dupa sunetele si miscarile corpului iubitei sale, completandu-se reciproc. Dar asta este o alta "poveste" care se poate incadra la un topic cu tema, de ex. "arta de a face dragoste"  show tongue

Pe curand    win your love
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> Spiritualitatea în diferite contexte, Sexualitate si Spiritualitate
   -> Sexualitate si Spiritualitate, Generalitati Sexualitatea si Spiritualitatea
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 6 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !