Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 19.4.2024, 02:56
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Vestirea Noului Ierusalim


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Vestirea Noului Ierusalim
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 22.3.2005, 07:06 View PostDownload Post

VESTIREA NOULUI IERUSALIM


"Laudă Ierusalime, pe Domnul, laudă pe Dumnezeul tău, Sioane!
Că El a întărit stîlpii porților tale, a binecuvîntat pe fii tăi în tine.
Cel ce pune la hotarele tale pace și cu fruntea grîului te satură.
Cel ce trimite cuvîntul Său pămîntului; repede aleargă cuvîntul lui!
                            Psalmul  147,1-4


      ...Se aude glas cu tărie care strigă: cine va vorbii pentru Mine? Iată suflu duh de trezire peste popoare să trezesc duhul descoperilor peste înțelepții pămîntului, ca să știe că Eu sînt Dumnezeu, Vin să netezesc cărările, vin să curaț pămîntul și să-l adap apoi, ca să răsară peste el iarbă nouă și grasă și să hrănesc încă o dată mulțimile. Vin curînd și plata Mea este cu Mine. Nimic nu îndeplinesc fără să descopăr taina Mea proorocilor. Ierusalime, care omori pe prooroci și nimicești pe cei trimiși ai Mei; iată, vin să mă desăvîrșesc. Să audă popoarele și limbile că vin cu Ierusalimul cel de Sus să-l așez pe pămînt și să pun în mijlocului lui cele scrise în Carte. Vin să aleg iarași Ierusalimul.

      Iată glasul Domnului pe pămînt; scrie și dă de știre ce grăiește Domnul:

      Duhurile lui Dumnezeu suflă peste pămînt și cine se încumetă să-Mi tulbure planurile? Să vină să lupte cu Mine,să vină să judece între Mine și via Mea. Vai celor ce numesc Lumina întuneric și întunericul Lumină, care zic amarului dulce și dulcelui amar. Vine Domnul și munții se clatină și nimicește Babilonul. O, cum ai căzut tu din cer, tu care ziceai că-ți așezi sălajul în muntele Meu cel sfînt. Iată vine după tine un rege cu dreptatea Mea și ochii celor care văd nu vor mai fi închiși. Cei slabi la inimă întăriți-vă și nu vă temeți. Eu voi merge înaintea unsului Meu și voi zdrobii încuietorile cele de fier, că dintr-un ținut de departe chem un om să îndeplinească planul Meu.

      Scoală-te România Mea, ridică-te iubito, scutură-ți jugul și vino spre mărire, o, cetatea Iubirii Mele. Nu mai plînge iubito, că vaiul trece, mai e un ceas. Iată răsare Soare nou și florile se desfac și Eu vin să te fac mireasă, vin să te iubesc și să te așez întru glorie și toți prietenii te vor vedea și vor umbla întru stălucirea ta, iubito, că așa sta scris despre tine, că regi vor umbla întru mărirea ta. Vine Domnul să se odihnească peste tine, că iată întru tine binevoiesc. Te-au cîntat poeții tăi, te-au cîntat păgînii tăi și n-au știut de ce te cîntă, iubito. Duhurile Mele suflau dis-de-dimineață peste tine și-ți trezea cîntul de iubire și cîntai, o, cetate iubită, cîntai cîntecul tău de iubire și erai frumoasă și cîntai. Au trecut peste tine nori și ceață și-ți schimbau frumusețea și rîsul tău înceta atunci, dar nici o ispită n-am lăsat-o să treacă peste puterea ta. Duhul Meu, ca un bucium se trezea dis-de dimineață și suna cu jale și ridicam din tine pe vitejii Mei și le încingeam mijlocul și te eliberam de sub povară și apoi din nou zîmbeai, iubito,că de la naștere te-am iubit și te-am sortit să fi a Mea. Dar cînd a venit iarna, peste tine a căzut o zăpadă grea și te-a acoperit, iubito, și-ai murit aproape de tot. Și te-ai zbătut în sîngele tău șaptezeci de ani și s-a făcut o zăpadă roșie de sîngele tău. Și-am trecut pe lîngă tine și erai goală, iubita Mea, și Mi-am dezbrăcat veșmîntul și te-am învelit, că Mi-am adus aminte de tinerețea ta, cînd erai frumoasă și albă. O, că te-au robit străinii și te-au necinstit, că ți-au făcut lege și te-au silit să te tai împrejur. Dar Domnul îi v-a smerii și ei ți-se vor închina la picioare ca să știe că te-am iubit, iubito. C-ai fost sărmană și ai fost sub cruce, dar ai păzit răbdarea Mea. Și acum iată, te trezesc din somn să curăț murdăria de pe tine și să te îmbrac cu podoabe noi. Ridică-te și vino spre mărire că asta îți este mărirea de la Dumnezeu. O, România Mea ți-se apropie ziua schimbării la față și vin să Mă sălășluiesc întru tine, că tu ești scaunul măririi Mele, tu ești Ierusalimul gloriei Mele, că slava Mea se va coborî peste tine și vei strălucii ca Soarele, o, cetate a strălucirilor, și toate popoarele vor veni să te vadă, că porțile tale vor fi deschise zi și noapte, dar noaptea nu se va mai coborî peste tine, iubita Mea. Voi așeza pe înălțimile tale sunet de trîmbiță și glas de serbare, iar feciorii tăi îți vor cînta cîntecul tău de iubire. Și atunci pămîntul tău îți va da înapoi pe morții de sub el, căci ei vor învia și tu te vei schimba într-o clipă la trîmbița Mea. Si vei fi regină, iubito, căci Domnul este Regele Iubirii și este Regele tău. Iată vin, cu plata răbdării, că te voi ocroti de ceasul ispitei. Fii tare, iubito, ca să mă ai cu tine, că nici un neam sub soare nu va avea biruința și gloria ta, că vei fi Mie templu de mărire și te vei numii Ierusalimul cel Nou, că Eu îți dau nume nou, iubito, cetate iubită. Trezește-ți urechea ca să-Mi auzi glasul că tu vei fi tronul Meu și în tine se va auzii cîntecul meu de slavă: Sfînt, Sfînt, Sfînt Domnul Savaot, Cel care a fost, este și va fi. Iar pe cei care au călcat peste tine,le voi descoperii păcatul și-i voi rușina și-i voi mustra cu asprime ca să vină înspre pocăință. Și dacă ne vor auzii glasul și vor deschide, vom intra, iubito, și vom cina cu ei și ei cu noi.

      Si voi ridica un om care va fi vrednic să ia cinstea și binecuvîntarea și puterea și-l voi chema din Egipt, căci cei ce l-au înstrăinat și au vrut viața lui nu vor mai fi atunci. Căci Eu voi întinde mîna și voi lua din tine hrana și te vei duce apoi la fiul cel vîntut și alungat și el va plînge și te va îmbrățișa și te va iubii și va venii cu toată bogăția Samariei și-ți va sluji ție, că el este de la Mine și cine este cel ce se va ridica împotriva planurilor Mele cele din veac? Și tu te vei numii atunci cea cu bărbat, căci aceasta va birui și va fi mare prin puterea Mea și sabia Mea va fi necruțătoare ca să-i gătesc venirea. Și va veni, iubito, și se va auzii atunci din nou cîntecul tău de iubire și se va auzi glasul de bucurie al celor înjunghiați care au mărturisit despre vremea Mea și despre mărirea ta, că vin să te pețesc. Și în ziua aceea Mă voi răzbuna pe împărați și pe domni, pe bogați și pe puternici, pe robi și pe slobozi, că te voi scormonii cu făclii aprinse, cetate iubită și ochiul Meu va căuta prin peșteri și prin stînci pe cei ascunși de fața mîniei Mele. Dar în ziua aceea voi însemna pe frunte cu Numele Meu și cu numele tău toată seminția ta care a păzit răbdarea Mea și și-a spălat veșmîntul și fii tăi vor fi preoți ai Celui ce șade pe tron și vor sluji zi și noapte înaintea Mea și-Mi vor aduce miros de tămîie, miros de iubire, iubito. Și nu vor mai înseta, nici nu vor mai flămînzi, că le voi dărui izvoarele vieții și-și vor spăla în ele obraji de lacrimi și cine-și va spăla viața în ele, se va adăuga ție, cetate iubită. O, voi întinde cortul Meu peste tine ca să te ocrotesc apoi,căci îngerii Mei vor dezlănțui chin și durere peste cei ce nu au pecetea Celui viu. Și voi slobozi glas de tunet precum este scris și se va vesti din nou pe pămînt taina lui Dumnezeu pentru toate popoarele și limbile și peste puternici pămîntului și voi striga: o, de cîte ori am vrut să te adun sub aripa Mea ca să te ocrotesc, dar n-ai voit și te-ai defrînat departe de Mine și-ai zăcut în necunoștință și n-ai voit adevărul Meu și n-ai voit viața, că ți-ai încheiat zapis cu pierirea ca să fii vrednic de pieire. Și acum, iată, te pustiesc și vărs mînie peste popoare și nu Mă vei mai întîlni pînă  se va auzi din nou:

Binecuvîntat este cel ce iarăși vine întru Numele Domnului!

      Și tu, România Mea, cetatea iubirii Mele, vei vedea pe cei ce veneau să te blesteme, căci vor lua calea lui Valaam, fiindcă ești binecuvîntată și mare cu Mine, iubito, că de la naștere te-am iubit. Și-ți voi pune pe frunte diademă de slavă, că Domnul va împărăți și va răsplăti pe robii Săi, pe prorocii și pe sfinți și pe cei ce se tem de Domnul. Și se va cînta în tine cîntare nouă și nimic necurat nu va mai intra în tine. O, România Mea iubită, ieși din Babilon, fugi de desfrînare și sfințește-te cu Mine ca să nu guști din pedeapsa Babilonului. Că se va ridica fumul focului în care va arde Babilonul, cetatea cea înveșmîntată în vizon și-n aur. Și se vor veseli apostoli și prooroci că Domnul vine cu dreptatea ca să răscumpere sîngele lor. Căci îngerul Bisericilor va suna și va împrăștia Cuvîntul lui Dumnezeu și vremurile se vor așeza la loc și se va slăvi Biserica lui Dumnezeu Cel Viu, iar celor de pe tronuri li se vor da putere să facă judecată și să răscumpere sîngele celor tăiați pentru mărturia lui Dumnezeu, care nu s-au întinat din vinul Babilonului. Și lacrima și moartea vor pieri și cerul și pămîntul se vor face noi, căci cele vechi trec cu trosnet. Eu sînt Alfa și Omega, Inceputul și Sfîrșitul. Eu sînt Începutul cel nou și tu, cetate iubită, vei fi învăluită de slavă și vor veni la tine cei scriși în cartea Mea. Și va izvorî din tine un rîu de viață și voi așeza în mijlocul tău pomul vieții. Fericiți acei ce-și spală haina vieții, ca să intre la Dumnezeu. Fericiți cei ce ascultă Duhurile lui Dumnezeu. Iarba și floarea se vestejesc, dar Cuvîntul Dumnezeului nostru este în veac. Eu sînt cel ce dă nădejde, Eu sînt Cel ce grăiesc.

      Suflă Domnul duh de trezire peste înțelepții pămîntului: iubiți frica de Dumnezeu, iubiți credința în Dumnezeu, dar iubiți dragostea de Dumnezeu. Să se coboare iubirea Mea și înțelepciunea Mea peste înțelepții acestui veac și să nu se mai poticnească nimeni. Înțelepciunea este frica de Dumnezeu, aceasta este începutul înțelepciunii și cel ce n-o are pe aceasta, acela nu este înțelept. Iubiți căile Mele, înțelepților, că se coboară Dumnezeu peste cei slabi, ca să facă de rușine pe cei tari, că a ascuns Dumnezeu tainele Sale de înțelepții pămîntului și le-a descoperit pe ele pruncilor lui Israel. Scuturați jugul robiei, că cine este robul păcatului, acela nu are înțelepciune, acela schimbă minciuna cu adevărul și umple de duhul minciunii pe cel aproape mort, căci minciuna seamănă moarte și rătăcire de pe calea adevărului. Căutați-Mă cu inima smerită și cugetați cu dreptate despre Mine, căci Duhul lui Dumnezeu nu sălășluiește cu fărădelegea și se dă deoparte din fața ispitei. Îndreptați spinarea voastră și luați jugul Meu, că jugul Meu este ușor și sarcina Mea este bună. Cel ce nu este ca Mine, nu este cu Mine și iată, vine ceața peste popoare, vine să prindă pe cei fără de lege. Iubiți dreptatea, iubiți calea Domnului și mergeți pe ea, căci cuvîntul înțelepciunii este viață și, în sfîrșit iubiți, iubiți viața. Eu sînt CALEA, ADEVARUL și VIATA și cine umblă pe căile Mele, este viu. Cel ce-și iubește viața, acela și-o va pierde. Întăriți-vă inimile înțelepților, întăriți-vă genunchii, gătiți cărări drepte, că vine Împăratul slavei și Dumnezeul Cerurilor voiește să vă dea vouă Împărăția. Iubiți smerenia, o, înțelepți ai pămîntului, că Dumnezeu nu se lasă descoperit și nu pătrunde în sufletul viclean. Curățați-vă și albiți-vă că iată, vin cu plata Mea. Fugiți din fața morții și împăcați-vă cu Dumnezeu că vine Domnul să se odihnească întru ale Sale, vine să-și anunțe Împărăția.

      România Mea, fii tăi umblă pe căi deșarte; înțelepții tăi dorm și se poticnesc, dreptul piere și nimeni nu ia aminte și Domnul este străin la tine. Învățătorii legii se poticnesc pe timp de zi și n-au putere să împartă viață de la Mine. De la mic la mare iubesc calea pierzării și nimeni nu Mă are pe Mine. Iată, vin cu văpaie să scot răul din tine, vin să te curățesc și să te înoiesc, vin să fac ceruri noi și pămînt nou, vin la tine, România Mea, că Domnul întru tine binevoiește și se mărește. Iată, sun din trîmbiță, ridică-te, iubito, scutură țărîna de pe tine, spală-te, România Mea, că Domnul se unește cu tine. Iată, vin să-ți dezpetcetluiesc izvoarele, vin să-ți descopăr fîntînile, vin să-ți deschid porțile, că cine te va iubi, după dreptate te va iubi, iubito. O, vin să Mă judec cu păstorii turmei Mele și să adun rămășița și să-Mi pasc turma. Nu trebuia ca păstorii turmei Mele să-Mi păstorească turma? O, turma Mea s-a risipit și s-a rătăcit și nimeni n-o mai caută. Că păstorii Mei n-au purtat grijă de ea și s-au păscut pe ei însăși, dar vin să fac dreptate pentru turma Mea, vin să cer oile Mele de la ei și nu le vor mai sfîșia și nu le vor mai junghia. Vin sa le port de grjă și să le cercetez așa cum cercetează păstorul turma cînd este în mijlocul ei; vin să le hrănesc și să le adap. Vin să fac dreptate între oaie și oaie, vin să limpezesc apele și să-Mi scot turma la pășune bună. Și nu te teme turmă mică, un ceas mai este și te voi păstorii după dreptate și te voi înmulți și voi așeza peste tine păstori cu dreptate și tu vei prăși și te vei înmulți. Și voi ridica un neam, mare, un neam ales, o preoție sfîntă și voi revărsa duhul mîngîierii și al măririi peste fii ascultării.

      România mea, Ierusalimul măririi Mele, tu vei fi gloria Mea, iubito, și din tine va răsări peste popoare cîntare nouă, cîntare de pace peste popoare, iubito, și imn de slavă veșnică. Bucură-te Noule Ierusalime, bucură-te România Mea, că iată, vine Domnul la tine. Lărgește-ți cortul și vezi că vin la tine fii tăi; toți cei ce te-au urît, te vor numii cetatea Domnului, ca din părăsită și asuprită ce erai, voi face din tine mîndria veacurilor. Eu, Domnul, am hotărît aceasta. Hai, popor iubit, bucură-te și ridică cetatea Iubirii Mele. Cîntăți cîntecul de iubire să audă popoarele și să se înveselească; pune-ți rochiță de sărbătoare și salbă de nuntă, că vine Domnul la tine.

      Scoală-te iubito, și lasă-Mă să-ți aud glasul, aprinde candela și ieși în prag, iubita Mea, și veghează iubito, că vin în curînd!


AMIN !
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> Spiritualitatea Universală, Texte profetice, profeti, prooroci, channeling, clarvazatori, scribi ai lui Dumnezeu
   -> Profețiile și profeții lumii, Profeții despre România
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !