Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 18:52
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Conquiztador - un plan diabolic de manipulare mentala subconstienta indreptat impotriva poporului roman


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page 1, 2  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Miliardarul
Aspirant
Aspirant

Miliardarul is offline

Joined: 21 May 2007
Member: #224
Posts: 24
Country Flag: Argentina
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Conquiztador - un plan diabolic de manipulare mentala subconstienta indreptat impotriva poporului roman
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.7.2007, 14:39 View PostDownload Post

Salut.

Vreau sa va aduc la cunostinta un caz extrem de perfid de manipulare.

Este vorba de jocul initiat pe internet, si anume conquiztador. In mod paradoxal, am intalnit reclama pentru acest joc tocmai pe site-ul "aim" care se ocupa de dezvaluri si alte informatii fierbinti.

Sa descriu putin jocul. Se acceseaza on line, gratuit. Se alege o "provincie" pe care vrei s-o cuceresti. Pentru asta lupti cu alti concurenti, aflati si ei on line. Se pun intrebari de tot felul, pentru care primesti puncte sau OK-uri.

Ce se petrece in mintea jucatorului:

- gandeste intens la ideea "cucerirea Romaniei pas cu pas, regiune cu regiune". Astfel se induce un puternic flux mental ce tinde sa se generalizeze si sa atraga acest tip de situatie. Se spune ca ceea ce gandesti aceea devii, la ceea ce gandesti aceea atragi.

- se amplifica o atitudine de indirjire si dorinta nefireasca de a cuceri, de a stapini, de a ataca, ceea ce este total nefiresc poporului roman, ce niciodata nu a atacat alte popoare, ci doar s-a aparat.

Ce vor cei ce au "inventat" acest joc:

- sa se foloseasca de puterea gandurilor a zeci sau sute de mii de "jucatori" si sa produca mai usor un astfel de eveniment distrugator pentru poporul roman. Ganditi-va de exemplu de ce nu s-a inventat un astfel de joc cu "sa cucerim SUA", sau Anglia, sau Israelul, sau Elvetia, sau alta "putere" planetara ?

- in manipulare si in general in folosirea reclamelor mincinose, se induc idei ireale, false, incorecte, dar care prin repetare si stimulare audio sau - si - video subconstientul oamenilor preiau mesajul si incep sa-l gandeasca fara voie, ajungand ca mai apoi sa cumpere sau sa recomande acel produs din reclama mincinoasa. In cazul de fata repetarea cu patima a "jucatorului" a ideii: "cuceresc Romania bucata cu bucata" va induce un flux mental subconstient ce se impregneaza puternic in subconstientul poporului roman si care va lucra nevazut de acolo la implinirea acestui flux de ginduri si dorinta altor ce dusmanesc poporul roman sau pur si simplu ii vor tara, pamantul si locul privilegiat. Acest fapt conduce la materializarea acestor ganduri si daca priviti atent, Romania este deja cucerita, bucata cu bucata, in special din punct de vedere economic, financiar si nu numai.

- acest joc face parte dintr-un plan mai amplu al unor grupuri de interese din afara Romaniei care au ca si interes principal "Cucerirea Romaniei". Din acest plan fac parte si numeroasele invitatii la munca aparute in ultima ca si oferta pentru romani, ceea ce face ca un numar mare de romani sa plece din tara, lasand un gol fizic dar si de alta natura, gol ce este extrem de vizat de acest grup de interese pe care veti vedea ca in viitor va fi umplut cu persoane de alte nationalitati ce deja au inceput sa vina, sa se mute si sa locuiasca in Romania. Voi mai reveni pe tema acestui subiect.

- o alta manipulare perfida inclusa in acest joc este faptul ca romanii - jucatorii jocului - sunt incitati sa lupte intre ei pentru o bucata de Romania. In loc sa fie dezvoltata o relatie frateasca intre romani, prin acest joc se obtine o stare de tensiune, lupta si invrajbire intre romani, la nivel subconstient. Acest tip de manipulare este stravechi, cand anumite iscoade erau trimise pe teritoriul inamic ce se dorea a fi invadat si cucerit, pentru ca sa induca zizanie si cearta intre cei din acel neam, pentru ca ei sa lupte intre ei, sa se omoare intre ei, sa fie slabiti de forte si arme cand vor ataca invadatorii pe acel neam si acea tara.

Voi mai reveni si cu alte idei, dar acum mai am ceva treburi urgente de facut.  hello
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
"Cine se aseamana se aduna !"
Back to top See my Info
Taikoun
Aspirant
Aspirant

Taikoun is offline

Joined: 31 Dec 2007
Member: #338
Posts: 2
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Conquiztador - un plan diabolic de manipulare mentala subconstienta indreptat impotriva poporului roman
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.12.2007, 14:05 View PostDownload Post

Ce se intampla oare cu oamenii din ziua de azi? Orice lucru care ne bucura ascunde ceva necurat, oricare om care ne zambeste, doreste sa ne dea cu ceva in cap, orice joc de cultura generala este o arma a manipularii unor oameni bolnavi care vor sa cucereasca Romania si, in viitorul nu prea departat, atentie!!! vor sa cucereasca Europa.
Stimate domn, bucura-te de viata, plimba-te, plimba-ti familia, iesi la soare, la aer, oxigeneaza-te. Ia o gura de aer curat care sa te scoata din lumea consipiratiilor ascunse in spatele unui joc de cultura generala. Lasa oamenii sa se bucure, sa invete si sa lupte sa devina mai descuiati la minte. Acest joc este un joc de cultura generala, iar competitia a fost, este si va fi, draga domnule, CHEIA EVOLUTIEI.
Felicitari acestui joc care reuseste sa adune oameni de toate varstele intr-o lupta a mintilor dornice de cunoastere!

2thumbs
Back to top See my Info
Miliardarul
Aspirant
Aspirant

Miliardarul is offline

Joined: 21 May 2007
Member: #224
Posts: 24
Country Flag: Argentina
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
cate bordee, atatea obicee
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 7.1.2008, 17:27 View PostDownload Post

Taikoun @ Luni 31 Dec, 2007 14:05 wrote:
Ce se intampla oare cu oamenii din ziua de azi? Orice lucru care ne bucura ascunde ceva necurat, oricare om care ne zambeste, doreste sa ne dea cu ceva in cap, orice joc de cultura generala este o arma a manipularii unor oameni bolnavi care vor sa cucereasca Romania si, in viitorul nu prea departat, atentie!!! vor sa cucereasca Europa.
Stimate domn, bucura-te de viata, plimba-te, plimba-ti familia, iesi la soare, la aer, oxigeneaza-te. Ia o gura de aer curat care sa te scoata din lumea consipiratiilor ascunse in spatele unui joc de cultura generala. Lasa oamenii sa se bucure, sa invete si sa lupte sa devina mai descuiati la minte. Acest joc este un joc de cultura generala, iar competitia a fost, este si va fi, draga domnule, CHEIA EVOLUTIEI.
Felicitari acestui joc care reuseste sa adune oameni de toate varstele intr-o lupta a mintilor dornice de cunoastere!

2thumbs


Scuze de intarziere in raspuns. Am fost plecat putin prin Europa de sarbatori si oricum am spus ca nu am foarte mult timp liber pentru net, dar uite ca imi rup putin din el pentru acest minunat forum. O fac in semn de apreciere fata de cei care ajuta la bunul mers aici si pentru oferta bogata de aici.

Omul cat traieste invata, asa ca am invatat si eu ca poti trata un subiect, un om sau chiar un mesaj al sau in mai multe moduri. Un mod ar fi acela de a despica mesajul in 15 si a raspunde pas cu pas la toate "neclaritatile" celui caruia ai ales sa-i raspunzi sau ti s-a adresat in mod direct. E o buna modalitate pentru ca este foarte clara si concreta, fiind accesibil chiar si celor mai slabi de inteligenta, de memorie sau care ajung sa citeasca un astfel de mesaj dupa mult timp cand a fost el scris, dar necesita mai mult timp si efort. Ar fi si multe alte modalitati, dar nu are rost sa le mai detaliez acum.

Remarc ca ideile tale si in general tipul de manifestare pe care il manifesti face parte din tipologia individului "prea plin de el" ce ia peste picior in mod arogant ceea ce nu stie sau nu intelege sau nu a putut parcurge pana in acel moment un anume subiect sau o realitate de fapt. Pentru a-si ascunde neputinta si ignoranta, el incearca sa fie "spiritual" si zeflemist la adresa celui care ii aduce informatia "socanta" si fata de cuprinsul ei. E alegerea ta daca vrei sa fii si sa ramai un "orb" si arogant pe deasupra, dar nu te mira mai tarziu de ceea ce pateste strutul in zona din dos pe care nu o vede din aceleasi motive pentru care nu vede nici lumina soarelui. Nu te-a obligat cu nimic citirea acelui articol si nici sa te faca sa-ti schimbi in mod superior modul de a gandi si intelege viata, ci te-a lasat liber sa alegi ce vrei, chiar si alegerea de a fi snob sau ignorant.

Sa-ti raspund punctual:

1. In ziua de azi se petrece cam ceea ce s-a petrecut mai mereu pe aceasta planeta: unii au condus si manipulat masele, altii au fost condusi si manipulati. De regula cei care au fost mai inteligenti sau uneori mai diabolici, au condus. Cei care au fost condusi au fost si sunt de regula mai prosti, sau neputinciosi. De fiecare data cei care au condus au avut un plan de actiune, o tinta finala, un deziderat etc. Nu de multe ori ei au apelat la minciuna, manipulare, tradare, mituire si chiar la crima pentru a-si indeplini scopurile. In cazul de fata, in vremurile noastre, adica "in zilele noastre", cei care conduc lumea au un plan diabolic si apeleaza cu succes la multe dintre metodele expuse mai sus.

2. Ideea de a te bucura este total subiectiva si este supusa starii de pervertire a constiintei umane. De exemplu pe unii ii bucura faptul ca ii omoara pe altii, sau ca ii chinuie, sau ca-i mint, etc. Pe altii ii bucura alcoolul, pe altii drogurile, pe altii dezmatarea, pe altii homosexualitate, etc. Pe unii mai "slabi de minte" ii bucura asa zise jocuri distractive ce au umplut planeta, in special in partea de mass media si internet. Asa cum exista ideea geniala cuprinsa in proverbul "cate bordee, atatea obicee", la fel si oamenii sunt de multe feluri, asadar si distractia trebuie sa fie pe masura acestor "obicee" ale lor. Ideea in sine nu este aceea a tipului de distractie, ci a faptului ca iti este furata atentia, energia si timpul catre nu conteaza de directie, pentru a nu sesiza ceea ce este esential si pe care cei ce vor sa te "distreze", sau sa te manipuleze, conduca si foloseasca sa nu ii acorzi atentie. Asta este o forma de manipulare printr-o asa zisa "distragere a atentiei".

3. Daca tu si cei asemenea tie considera ca un astfel de joc tembel ar fi o forma de cultura generala si ca el ar avea pretentia de a-ti mari cultura generala, inseamna ca faci parte din aceasi asa zisi "parveniti" si "snobi intelectuali" care se multumesc sa invete niste raspunsuri standard pentru a-si arata lui insusi si altor snobi ca si el gradul sau de (sub)cultura generala. Cine vrea cu adevarat sa studieze si sa-si amplifice cultura generala pune mana pe o carte sau mai multe si se apleaca asupra lor si nu-si pierde vremea cu niste prostii de intrebari-raspunsuri de tip grila. Acum doi ani, o multime de "inteligenti", pilosi si "ia banul, da-mi testul de grila" s.a.m.d. si-au luat exemenul de rezidentiat la medicina invatind pe de rost niste grile in loc sa invete adevarata meserie. Si ca sa comentez putin jocul acela "distractiv", nu e greu sa vezi ca el e mai degraba un joc de memorie pana la urma, caci tot jucand ore si zile la rand ca un robot tamp, inveti majoritatea raspunsurilor si realizezi ca nu e un joc de inteligenta sau cultura generala, ci doar de a te misca repede, ca la orice joc in care "lupti ca sa castigi".

4. Daca tot te preocupa atat de mult cultura generala puneai mana pe niste carti de manipulare si NLP si cateva despre ocultism si forta gandului ca sa intelegi mai bine ce vroia sa atentioneze articolul expus de mine mai sus. Curentele de opinie sunt rezultatul manipularii la greu a unor idei si ganduri conform unor planuri ale celor care au dorit generarea acelor "curente de opinie". La fel se petrece si in industria modei, a muzicii si nu numai.

5. Conspiratia mondiala exista fie ca tu vrei sau nu sa recunosti ca ea exista si ea isi bazeaza forta in special pe minciuna, manipulare si pe orbirea, sa nu zic prostia unora ce viseaza cai verzi pe pereti si se "distreaza" precum in "Matrix". Pune mana si pe Biblie si fa-ti si acolo o "cultura generala" ca sa intelegi de ce exista un asa zis plan de "cucerire a lumii", de distrugere a lumii si a umanitatii.

6. Ma bucur de adevarata stima din partea celor care cu adevarat inteleg ce vreau sa spun, fac si sunt. Chiar si fara stima si sfatul tau sa stii ca asta si fac, ma bucur cum si cand pot de viata si ii indemn si pe altii sa vada adevarata viata nu cea de carton pe care o construiesc prin minciuna si manipulare o mana de tortionari ce conduc din umbra planeta. Mi-am dus familia la plimbare si am luat masa la Luvru de curand. Am vizitat Viena, am fost in Elvetia, mi-au placut luminile din orasele si autostrazile Austriei. Am respirat aerul parizian si am admirat operele de la acest imens muzeu din Luvru. Daca vrei iti trimit si tie o poza cu "joconda" luata direct de la fata locului. A fost si soare si oxigen si nori si ploaie si putina ninsoare, deci pot sa-ti spun ca am luat pulsul "culturii generale" de la sursa. Cu toate acestea, iti pot spune ca indiferent de ce fac eu si unde ma plimb, cu sau fara familie, nu schimba faptul ca exista o conspiratie si ca unii o vad si inteleg, altii nu, sau ca acest "joc" Conquiztador - face parte dintr-un plan diabolic de manipulare mentala subconstienta indreptat impotriva poporului roman.

7. Asa zisa idee de "joc de cultura generala" in acest penibil si tembel joc numit Conquiztador (cuceritor) nu poate apartine decat unora ce nu au in medie mai mult de 15-20 ani, sau altfel spus, unei anumite clase de imaturi si "incuiati la minte", care dupa cum spui tu, au nevoie sa se descuie la minte. Ca sa devii descuiat la minte nu trebuie sa lupti si nici sa faci exercitii de memorare, sau de "acumulare de cultura generala", ci de cu totul alte tipuri de cunoastere. De exemplu cati dintre voi, cei care apreciati atat de mult acest joc inept, va preocupa "cunoasterea sufletului", sau "jocul de cultura divinitatii din om", sau "jocul de a discerne intre spirit si nonspirit", de a face diferenta intre adevar si fals, adevarata stare de discernamint care sa-ti ofere capacitate de a tria cele cateva rare diamante in grotescul si imensul moloz din informatia asa zisa "cultura generala" ?

8. Draga (?!) domnule, competitia nu a fost NICIODATA cheia evolutiei, ci geniul. Pune niste imbecili si oligofreni sa faca o competitie din care sa rezulte ceva genial, sau ceva care sa semene a evolutie si vezi rezultatul. Poate sa vezi evolutia prostiei si gradele ei de manifestare. Genialitate este acea rara calitate pe care extrem de putini oameni au manifestat-o si care este definita pe scurt ca fiind acea capacitate de sinteza si de a face conexiuni inteligente intre diferitele aspecte pe care altii nu le pot vedea si nu le pot face. Adica sa vezi ceea ce in general altii nu vad si sa faci conexiuni inteligente intre ceea ce altii in cel mai bun caz le observa doar ca si aspecte disparate. Geniile nu se nasc la usa cafenelei, vorba poetului si nici la acest joc penibil. Ei in cel mai bun caz si-ar rapi din timpul lor pentru a arata cu "degetul" catre aceasta "noua" monstruozitate de deviat mintea, atentia si constiintele umane: Conquiztador.

9. Cred ca in final ai semnat bine scrisorica ta "intr-o lupta a mintilor dornice de cunoastere". Mintea inseamna ganduri, gandurile inseamna o energie mentala, deci avem de a face cu o "lupta energetica". Cine a spus "dezbina si stapaneste" in mod sigur nu s-a gandit doar la dezbinarea fizica, ci si la aceea "mentala". Forta gandului poate face si bine si rau, iar cei ce va manipuleaza o fac in rau, spre raul vostru al tuturor celor mai mult sau mai putin manipulati.

Mai mult  mute  alta data cand voi mai avea timp liber.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
"Cine se aseamana se aduna !"
Back to top See my Info
Taikoun
Aspirant
Aspirant

Taikoun is offline

Joined: 31 Dec 2007
Member: #338
Posts: 2
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Re: Conquiztador - un plan diabolic de manipulare mentala subconstienta indreptat impotriva poporului roman
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 7.1.2008, 19:51 View PostDownload Post

Nu am sa imi pierd nici eu timpul ,enumerandu-ti locurile prin care am fost si unde am luat masa (desi la Luvru nu mi-a venit deloc sa iau masa pt ca nu pentru a manca ma aflam eu acolo), nici varsta sau scolile pe care le-am facut, absolvite in urma unor ani de munca si studiu. Pentru ca ASTA ar denota aroganta si infumurare.

Remarc cu stupoare avalansa de injurii si remarci jignitoare care nu stiu unde mai au loc intr-o persoana atat de profunda cum doresti a parea. Si, in cel mai primitiv mod de analiza, o sa le enumar ca sa vezi cate ti-au "scapat":
- prea plin de el
- arogant
- snob
- ignorant
- joc tembel
- parveniti
- snobi intelectuali
- minciuna, manipulare si pe orbirea, sa nu zic prostia unora ce viseaza cai verzi pe pereti
- penibil si tembel
- imbecili si oligofreni

Este alegerea fiecaruia CUM isi traieste viata si, de asemenea, fiecare om, ca individualitate,  hotaraste asupra lucrurilor care il bucura.
Este opinia ta, stimate domn, ceea ce ai scris in primul post, asa cum este si a mea, ceea ce am considerat de cuviinta sa scriu. Dar este exagerat si deja..incepe sa se incadreze in cateva din notiunile din lista de mai sus, deja folosite de dumneata sa JUDECI oamenii. Nimeni nu are aceasta putere, de a judeca pe altii. Nu te erijezi in Dumnezeu. NU numesti niste oameni oligofreni si imbecili.
Asa ceva, draga (?!) domnule nu se face. Asa ceva nu are legatura cu gradul de cultura, ci cu BUNUL SIMT, acel bun simt pe care, si niste copii, chiar daca nu au mancat in restaurantele pariziene, chiar daca nu citit carti de manipulare sau Biblia, il au.
Nu te mai deranja sa imi raspunzi. Subiectul e incheiat pentru mine. Ca mi-am furat din timp ca sa scriu acum, nu am facut-o pentru dumneata, ci din respect pentru oamenii, tineri sau mai in varsta, pe care i-ai insultat.
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Re: Conquiztador - un plan diabolic de manipulare mentala subconstienta indreptat impotriva poporului roman
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 8.1.2008, 11:31 View PostDownload Post

Taikoun @ Luni 07 Ian, 2008 18:51 wrote:
Nu am sa imi pierd nici eu timpul ,enumerandu-ti locurile prin care am fost si unde am luat masa (desi la Luvru nu mi-a venit deloc sa iau masa pt ca nu pentru a manca ma aflam eu acolo), nici varsta sau scolile pe care le-am facut, absolvite in urma unor ani de munca si studiu. Pentru ca ASTA ar denota aroganta si infumurare.


E uimitor ! Un om prezinta publicului larg o informatie vitala, care ar putea ajuta candva atat pe cititor cat si pe cei apropiati lui, iar altul in loc aprecieze acest gest, il judeca, critica si denigreaza in mod voalat, fara ca macar sa contra argumenteze spusele aceluia, il ia peste picior si-l trimite la "plimbare", il face indirect nebun sau mai stiu eu cum folosind termeni si aluzii voalate.  no

Iar tu "stimatule" domn Taikoun, care faci pe victima si "telectualul", daca mergeai la Louvre (Luvru) vedeai ca este aproape cu neputinta sa vezi totul intr-o singura zi sau sa nu te apuce foamea dupa mai multe ore de "plimbat" prin camerele de expozitie.

Ti-as diseca eu spusele dar nu e problema mea asta. Sper s-o faca Miliardarul ca e mai in masura s-o faca.

Cu aceiasi stima pe care o oferi altora, draga domnule Taikoun. verrückt
Back to top See my Info
Thunder
Practicant
Practicant

Thunder is offline

Joined: 16 Jul 2005
Member: #48
Posts: 162
Country Flag: Romania
Style: Unique4 (6)
Medals: None
Groups:
Topic icon
disecare
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 8.1.2008, 11:38 View PostDownload Post

O sa incep cu sfirsitul, ca subiectul pare sa deranjeze. O sa fac eu acea despicare de care amintea mesajul Miliardarului, ca poate asa e mai clar ce vrea el sa zica in primul si cel de al doilea mesaj, inclusiv ce se vede si ce nu din mesajul stimatului domn Taikoun ce a ajuns deja o victima total nevinovata.

Taikoun @ Mon 07 Jan, 2008 19:51 wrote:
Nu am sa imi pierd nici eu timpul ,enumerandu-ti locurile prin care am fost si unde am luat masa (desi la Luvru nu mi-a venit deloc sa iau masa pt ca nu pentru a manca ma aflam eu acolo), nici varsta sau scolile pe care le-am facut, absolvite in urma unor ani de munca si studiu. Pentru ca ASTA ar denota aroganta si infumurare.

Cu toate ca o parte din ce voi spune e off topic, merita sa comentez putin ce scrii. Ai debutat in primul mesaj cu o atitudine aroganta si superioara, criticind si judecindu-l pe cel ce a oferit niste informatii, denigrindu-l si pe el si mesajul lui, aruncindu-i la cos ideile si pe el trimitindu-l la plimbare cu o nerusinare atit de evidenta si apoi te-ai suparat ca ti s-a scos in la vedere aceasta atitudine a ta nedemna. Mai mult, prin ce ai spus ai intarit chiar fara sa vrei adevarurile expuse de cel pe care l-ai criticat si denigrat anterior. Nu-ti spun nici eu unde am luat masa sau ce scoli am, insa iti spun ca daca in primul mesaj ai fost evaziv in prezentarea ta ca individ, acum, mai ales in acest pasaj te-ai dat de gol si ai confirmat ce spunea Miliardarul despre tine: ca esti plin de tine, arogant, snob. Mai jos dovedesti si alte inzestrari pe care le voi puncta pe fiecare in parte. Da, sa nu uit, esti si infumurat caci nu-i asa, nu poti dovedi ca nu exista o manipulare si o conspiratie diabolica, dar ne lasi sa intelegem ca stii ce e in ziua de azi, cum este cu plimbarile astea, cu oxigenarea si cultura generala si nenumaratele si nespusele scoli pe care le-ai facut. Sint convins ca nici o astfel de scoala nu ai facut-o apelind la un penibil joc de cultura generala, sau de "hai sa ne batem in joystick si mouse sa vedem cine e mai cult dintre noi si pune stapinire pe nu conteaza ce nu ne apartine de drept".

Eu as completa la ce a spus Miliardarul cu: "prostul pina nu e si fudul nu e prost destul". Tu esti mai rau decit cel arogant, caci pe linga aroganta esti si ambiguu, nespunind ce esti, stii si faci, ci doar ne lasi sa intelegem ce mare "cult" esti, adica infumurare si aroganta prin disimulare. Chiar daca le disimulezi, ele se vad de la 10 poste.

Quote:
Remarc cu stupoare avalansa de injurii si remarci jignitoare care nu stiu unde mai au loc intr-o persoana atat de profunda cum doresti a parea. Si, in cel mai primitiv mod de analiza, o sa le enumar ca sa vezi cate ti-au "scapat":


Nu stupoare te face sa faci anumite gafe, ci orgoliu si statutul de prea plin ce e deranjat ca cineva i-a aratat o parte din fata sa nevazuta. Da, ai dreptate insa, analiza ta este precum gindirea ta probabil: primitiva. Decit sa spui altuia ca vrea sa para profund, mai bine aratai tu ca esti o asemenea persoana. Lista de mai jos cuprinde niste adevaruri si niste cuvinte rupte din context, ceea ce arata o neputinta in a argumenta propriile idei si o nevoie primitiva de a manipula prin omisiune.

Quote:
- prea plin de el
- arogant
- snob


Vrei sa spui ca nu esti un astfel de individ ? Pai al doilea mesaj al tau ne-a dovedit clar asta.

Quote:
- ignorant

Avind in vedere ca nu ai tratat cu argumente si contra argumente subiectele principale ale articolului acestui topic arata ca esti ignorant la greu. Ignoranta nu e ceva rau in sine, dar devine foarte grava atunci cind ti se pune in fata un adevar iar tu preferi sa-l ignori sau sa te faci ca nu-l intelegi, sau mai stii, poate chiar nu ai capacitatea sa-i intelegi mesajul. Sa-ti amintesc cuvintele cheie ale articolului principal:

- manipulare
- forta gindului folosita in mod pervers si diabolic
- conspiratie impotriva poporului roman
- conspiratie impotriva umanitatii
- devierea mintii si constiintei in special a tinerilor de la un mesaj de pace, armonie si familie asezata la locul ei, in tara lui si in casa lui, atitudine specifica neamului milenar din care se trage romanul, poporul roman, ceea ce este deviere catre o atitudine agresiva si demna de niste dictatori si popor barbar ce cucereste si ucide tot ce-i sta in cale.
- inducerea in mod pervers a unei stari de zizanie si dezbinare intre romani, intre prieteni, intre rude si colegi.

Ai tratat in mod profund sau macar superficial vreunul din aceste aspecte ?  lens

Quote:
- joc tembel


De cind asta ar insemna o injurie, de cind jocul are personalitate si se considera jignit ca i se spune pe nume ? Nu cumva in orbirea voastra (cei care gindesc ca tine) ati ajuns atit de prinsi de acest "joc" ca faceti deja una cu el si va simtiti jigniti cind nu ar fi cazul ?

Cite carti sau cite informatii cu adevarat importante si necesare ar capata jucatorii acestui joc penibil daca in loc sa piarda zeci sau sute de ore in fata calculatorului raspunzind la aproape aceleasi intrebari si traind stari de tensiune, ar fi citit zeci de carti cu adevarat necesare dezvoltarii sale intelectuale dar si ca om, sau macar ca si cultura generala ?  sceptic

Quote:
- parveniti
- snobi intelectuali


Ce altceva poti fi dupa ce ti-ai pierdut mii de ore in fata unui calculator aflind niste informatii absolut nesemnificative si net inferioare ca si raport de informatie acumulata intr-o anume perioada de timp ? Exista oare vreo scoala in lumea asta unde s-au inlocuit diferitele materii cu astfel de "jocuri de cultura generala" si de acolo sa fi iesit ceva genii si mari oameni de stiinta sau cultura ? Nu este evident ca nu inveti mai nimic din asa zisul "joc de cultura generala" si ca daca am privi macar si pt. o clipa acest joc ca si o modalitate de a mari cultura generala, nu este extrem de evident ca el are o eficienta extrem de scazuta fata de variantele traditionale, adica cititul sau vizionarea/audiere de reale si consistente informatii de cultura generala ?

Nu ai fi tu un parvenit si un snob intelectual daca te-ai lauda sau te-ai prezenta ca fiind un intelectual doar pt. ca ai jucat mii de ore la un astfel de joc penibil ?  yes

Quote:
- minciuna, manipulare si pe orbirea, sa nu zic prostia unora ce viseaza cai verzi pe pereti


Care parte a acestui adevar nu vrei sa-l vezi sau este interpretata de mintea si orgoliul tau ca fiind jignire si nu pentru ca uneori "adevarul doare" ?

Quote:
- penibil si tembel


Da, adevarul asta e iar tu iar faci corp comun cu jocul. Atit de mare este dependenta care se creaza jucind acest penibil si tembel joc ?  error

Quote:
- imbecili si oligofreni


O alta fraza rupta din context, in care o realitate vie, anume cea a existentei unor asemenea categorii de oameni si conexiunea lor cu ceea ce e in mintea ta, precum ca jucatorii ar fi fost numiti "imbecili si oligofreni" si care de fapt nu asta s-a spus in mesaj. Iata pasajul original si complet:

"competitia nu a fost NICIODATA cheia evolutiei, ci geniul. Pune niste imbecili si oligofreni sa faca o competitie din care sa rezulte ceva genial, sau ceva care sa semene a evolutie si vezi rezultatul."

Deci, pe marginea subiectului evolutie (de care sint absolut convins ca HABAR NU AI CE ESTE AIA si in ce directie ar trebui ea sa se manifeste in ceea ce priveste omul inca de la nasterea sa, educatia sa si pina la moartea sa) ti s-a precizat ca aberezi in ceea ce priveste afirmatia ta penibila cum ca pt. a evolua e nevoie de competitie, cind de fapt ar fi nevoie de geniu. Dar vezi tu, modul pervers in care ai intors din condei aceasta idee e o actiune lamentabila si neadecvata pt. calitatea pe care incerci sa ne-o prezinti mai sus. Sau cine stie cine mai esti si tu cu adevarat si cine se ascunde in spatele acestui "domn Taikoun".

Quote:
Este alegerea fiecaruia CUM isi traieste viata si, de asemenea, fiecare om, ca individualitate,  hotaraste asupra lucrurilor care il bucura.


Ce spui tu stimate domn, nu cumva vrei sa transformam eventual Romania in "paradisul poponarilor" numai ca in felul asta sa se bucure fiecare cum vrea el ? Eventual o noua Sodoma si Gomora nu vrei aici in Romania ? Nu aceleasi sintagme idioate le folosesc si unii pt. a-si expune aberatiile si deviatiile pt. a promova ca si in cazul acestui joc pe care il aperi, deviatia constiintei umane ? Sau poate vrei ca si copiii tai sa se bucure de droguri si alcool pt. ca nu-i asa, e dreptul fiecaruia sa se bucure... ? Asa cum cred ca totusi le faci o anume educatie la proprii tai copii, nu e normal ca si altii sa-i educe sau macar sa-i informaze in legatura cu anume "oferte" cu care unii rauvoitori vor sa-i ademeneasca si conduca catre o stare de confuzie si depersonalizare ?

Quote:
Este opinia ta, stimate domn, ceea ce ai scris in primul post, asa cum este si a mea, ceea ce am considerat de cuviinta sa scriu. Dar este exagerat si deja..incepe sa se incadreze in cateva din notiunile din lista de mai sus, deja folosite de dumneata sa JUDECI oamenii. Nimeni nu are aceasta putere, de a judeca pe altii. Nu te erijezi in Dumnezeu. NU numesti niste oameni oligofreni si imbecili.


Te simti cu musca pe caciula in mod gratuit. Termenul de oligofreni si imbecili nu se referea la cineva anume, ci la aceasta realitate pe care o traiesc anumite fiinte, dincolo de voia lor sau a noastra. Cit despre a judeca, nu asta ai facut tu de la primul mesaj in care il trimiteai la plimbare, la aer curat si ii spuneai in mod voalat ca bate cimpii cu conspiratia ?  sceptic Altfel spus e ca zi cum spui: "nu te erija tu mai omule in Dumnezeu si nu mai judeca, ca o fac eu in locul tau si inaintea ta". Cred ca te simti frustat ca ti-a luat cineva piinea de la gura.  roll

Quote:
Asa ceva, draga (?!) domnule nu se face. Asa ceva nu are legatura cu gradul de cultura, ci cu BUNUL SIMT, acel bun simt pe care, si niste copii, chiar daca nu au mancat in restaurantele pariziene, chiar daca nu citit carti de manipulare sau Biblia, il au.


Pai daca nu se face, tu de ce o faci mai draga domnule ? Si apoi, afla ca bunul simt este acea calitate ce este definita printr-o expresie mai putin ortodoxa: "a avea mintea in inima si inima in minte", sau "stiinta cu constiinta", sau "inteligenta plina de inspiratia lui Dumnezeu". Adevarat, nu trebuie sa citesti manuale de manipulare sau Biblia pt. asta, dar cu atit mai putin poti s-o obtii in fata unui calculator si a unui asemenea joc. Cel putin citind acele manuale de manipulare, afli cum pot incerca altii sa te minta si sa te manipuleze, iar folosind macar Biblia afli si cum sa fii inspirat de Dumnezeu sa demasti aceasta hidra a manipularii mondiale la care este supusa "in ziua de azi" intreaga umanitate.

Quote:
Nu te mai deranja sa imi raspunzi. Subiectul e incheiat pentru mine. Ca mi-am furat din timp ca sa scriu acum, nu am facut-o pentru dumneata, ci din respect pentru oamenii, tineri sau mai in varsta, pe care i-ai insultat.

Probabil ca nici nu o va face, cel putin nu cred ca prea curind, dar nu-ti face griji, subiectul e inchis pt. tine dar deschis pt. altii, pt. cei cu adevarat destupati la minte care sesizeaza adevarurile expuse si nu considera ca adevarul trebuie neaparat sa supere, ci in cel mai bun caz sa te trezeasca dintr-un lung somn al constiintei scapindu-te astfel de anumiti "monstri ai ratiunii". Tocmai aparind o astfel de intentie si realizare perversa precum este acest joc, tu perpetuezi manipularea prin intermediul lui si chiar jignesti inteligenta multora dintre cei ce pina la urma vor vedea efectele acestui joc aspura psihicului jucatorilor. Dar pina la urma, nu-i asa, fiecare e liber sa se bucure de ce poate si ii este specific nivelului sau de constiinta.

Taikoun @ Mon 31 Dec, 2007 14:05 wrote:
Ce se intampla oare cu oamenii din ziua de azi?

Si acum sa comentez primul tau mesaj aratind direct si concret ceea ce Miliardarul a facut-o cu perdea.

Citiva oameni care au alte idei si conceptii si alta viziune asupra ceea ce se petrece in jurul lor. Indirect si in mod pervers sugerezi ca "aceia" ar fi deplasati sau dusi cu sorcova si tu de fapt cunosti adevarul/realitatea si te "minunezi" de cit de lipsita de aer/oxigen este mintea lor. Este o jignire voalata/disimulata la adresa a milioane de oameni care cunosc diferite adevaruri despre conspiratia mondiala diabolica a unor dezaxati mintal ce vor sa inrobeasca intreaga planeta si sa omoare 2/3 din umanitate iar pe restul sa-i foloseasca drept sclavi, ba chiar sa-i foloseasca in scopurile lor diabolice, dupa care sa se descotoroseasca de ei.

Miliardarul a punctat una din multiplele modalitati de manipulare si de folosire a mintii oamenilor, dar el este doar una dintre miile de voci care fac asta. Cum iti permiti sa-i jignesti pe toti acestia sau sa nu le lasi libertatea de a exprima niste pareri personale cu mai mult argumentate ai facut tu cu decit parerile tale ?

Quote:
Orice lucru care ne bucura ascunde ceva necurat, oricare om care ne zambeste, doreste sa ne dea cu ceva in cap, orice joc de cultura generala este o arma a manipularii unor oameni bolnavi care vor sa cucereasca Romania si, in viitorul nu prea departat, atentie!!! vor sa cucereasca Europa.


Manipulare ordinara sau inconstienta: "orice lucru care ne bucura". A spus Miliardarul ca ORICE lucru care ne bucura ar fi ceva rau sau manipulator ?!  sceptic Daca nu, cum vii tu cu o asemenea ineptie si afirmatie globalista tipic comunista si manipulatoare ? Nu-ti aduci aminte ce se spunea pe vremea comunista ? "Vestul este diabolic". Oare tot vestul este rau ?

Indirect si neprecizat Miliardarul a amintit de rolul poporului roman in viitorul planetei ce este specificat in anumite profetii legate de Romania, dar si de tendinta globalista a infiintarii unei asa zise Noi Ordini Mondiale, a unui Guvern Unic Mondial ce au ca scop globalizarea intregii planete si desfiintarea tuturor statelor libere si democrate si aneantizarea tuturor popoarelor si a traditiilor lor specifice, bagindu-le mai apoi intr-o masa amorfa de indivizi fara personalitate si fara constiinta libera. Sau vrei sa spui ca nu exista o asemenea dorinta a unei elite mondiale ?

Quote:
Stimate domn, bucura-te de viata, plimba-te, plimba-ti familia, iesi la soare, la aer, oxigeneaza-te. Ia o gura de aer curat care sa te scoata din lumea consipiratiilor ascunse in spatele unui joc de cultura generala.


Adica mergi si plimba ursul, sau mergi si aeriseste-te. Imi pare doar mie a fi o jignire si lipsa totala a contra argumentelor ? Si partea cu familia, ce rost avea in dizertatia ta ? Te deranjeaza cind ti se intoarce aceleasi idei si ti se da peste nas in mod "nevinovat", dar nu te uiti la faptul ca tu ai provocat o asemenea reactie, ce zic eu ca ar fi putin prea blinda fata de intentiile tale ?  no idea

Quote:
Lasa oamenii sa se bucure, sa invete si sa lupte sa devina mai descuiati la minte. Acest joc este un joc de cultura generala, iar competitia a fost, este si va fi, draga domnule, CHEIA EVOLUTIEI.


Cine ti-a rapit bucuria de a fi si ramine ignorant ? Ai fost doar informat, insa mai departe e alegerea fiecaruia ce face cu viata si cu bucuriile lui.

Quote:
Felicitari acestui joc care reuseste sa adune oameni de toate varstele intr-o lupta a mintilor dornice de cunoastere!


Felicitari celor ce lupta impotriva manipularii, a minciunii, a prostiei si ignorantei, uneori chiar cu pretul de a fi denigrat tocmai de cei pe care vor sa-i ajute.
Back to top See my Info Personal Gallery of Thunder
Morpheus
Novice
Novice

Morpheus is offline

Joined: 05 Aug 2007
Member: #274
Posts: 29
Country Flag: Elsalvador
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
pastila rosie
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 8.1.2008, 12:39 View PostDownload Post

Nu va mai agitati si suparati inutil. Unii pur si simplu nu sunt pregatiti sa ia pastila rosie. Nu uitati ca cei ce sunt adormiti, pot deveni chiar dusmanii vostri si partasi ai sistemului care ii tine in adormire, aliati ai acelor "santinele". (Matrix)

Chiar si acesti "adormiti" tot fratii nostri sunt, asa ca macar sa nu-i mai agitam daca de trezit nu ii putem ajuta sa se trezeasca.  love
Back to top See my Info Personal Gallery of Morpheus
Thunder
Practicant
Practicant

Thunder is offline

Joined: 16 Jul 2005
Member: #48
Posts: 162
Country Flag: Romania
Style: Unique4 (6)
Medals: None
Groups:
Re: pastila rosie
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 8.1.2008, 13:29 View PostDownload Post

Morpheus @ Tue 08 Jan, 2008 12:39 wrote:
Nu va mai agitati si suparati inutil. Unii pur si simplu nu sunt pregatiti sa ia pastila rosie. Nu uitati ca cei ce sunt adormiti, pot deveni chiar dusmanii vostri si partasi ai sistemului care ii tine in adormire, aliati ai acelor "santinele". (Matrix)

Chiar si acesti "adormiti" tot fratii nostri sunt, asa ca macar sa nu-i mai agitam daca de trezit nu ii putem ajuta sa se trezeasca.  love

Adevarat ! Scuze pt. o anume aciditate in "voce" si in atitudine.  Am mai editat putin mesajul initial, ce oricum mai avea nevoie si de ceva corectari. thumbs

PS. Din pacate unii o cer cu insistenta, asa ca pina la urma fiecare avem testele sale, inclusiv acela de a ne pastra calmi in fata situatiilor neprevazute.  censored
Back to top See my Info Personal Gallery of Thunder
Yin Yang
Aspirant
Aspirant

Yin Yang is offline

Joined: 10 Jan 2008
Member: #342
Posts: 22
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Topic icon
cunoasterea oculta
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.1.2008, 05:56 View PostDownload Post

Thunder @ Marti 08 Ian, 2008 12:29 wrote:
Morpheus @ Tue 08 Jan, 2008 12:39 wrote:
Nu va mai agitati si suparati inutil. Unii pur si simplu nu sunt pregatiti sa ia pastila rosie. Nu uitati ca cei ce sunt adormiti, pot deveni chiar dusmanii vostri si partasi ai sistemului care ii tine in adormire, aliati ai acelor "santinele". (Matrix)

Chiar si acesti "adormiti" tot fratii nostri sunt, asa ca macar sa nu-i mai agitam daca de trezit nu ii putem ajuta sa se trezeasca.  love

Adevarat ! Scuze pt. o anume aciditate in "voce" si in atitudine.  Am mai editat putin mesajul initial, ce oricum mai avea nevoie si de ceva corectari. thumbs

PS. Din pacate unii o cer cu insistenta, asa ca pina la urma fiecare avem testele sale, inclusiv acela de a ne pastra calmi in fata situatiilor neprevazute.  censored


Salutari la toata lumea.

Eu cred ca oamenii ar lua pastila rosie mai usor daca ar intelege mai bine aceste informatii de factura oculta. Notiuni precum gandul, puterea gandului, manipularea mentala sau constiinta sunt extrem de putin cunoscute de marea majoritate a oamenilor, ce trebuie sa recunosc si eu ca sunt mai mult atrase catre "jocuri de cultura generala" sau catre distractie decat catre o cunoastere vie si valabila in orice moment al existentei, in lumea asta sau in orice alte lumi de dincolo.

Nu va mirati ca oamenii iau peste picior astfel de informatii sau atentionari cand ei nu sunt absolut deloc pregatiti sa inteleaga mai mult decat au fost educati in "scolile" prin care au trecut prin viata.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Echilibrul Yin Yang e cheia existentei
Back to top See my Info
Miliardarul
Aspirant
Aspirant

Miliardarul is offline

Joined: 21 May 2007
Member: #224
Posts: 24
Country Flag: Argentina
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
raspuns per global
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 11.1.2008, 07:28 View PostDownload Post

Taikoun @ Luni 07 Ian, 2008 19:51 wrote:
Nu am sa imi pierd nici eu timpul...

Nu te mai deranja sa imi raspunzi. Subiectul e incheiat pentru mine. Ca mi-am furat din timp ca sa scriu acum, nu am facut-o pentru dumneata, ci din respect pentru oamenii, tineri sau mai in varsta, pe care i-ai insultat.


Domnule Taikoun, ti s-a raspuns dupa propria-ti masura. In mod evident nu ai inteles nimic din ce am spus nici in primul nici in al doilea mesaj si continui sa-i judeci pe altii dupa varianta ta de "adevar". E semnificativ ca nu ai atins nici un subiect cuprins in mesajul meu initial si nici dupa al doilea. Cu toate ca pe ici pe colo Thunder a facut mici exagerari, a surprins destul de bine ideea mesajului meu si al tau. Daca tu te-ai simtit jignit cand nu era cazul, daca mi-ai pus in gura sau in minte idei sau jigniri pe care nu le-am atribuit nimanui este doar o viziune a ta neadecvata realitatii. Poate ai facut-o din exces de zel, poate ai vreun interes vis a vis de "jocul" ala sau de ceea ce se urmareste prin el, poate esti doar neinformat si nu rauvoitor sau platit de altii sa faci si spui ce ai facut si spus nu stiu, insa sigur nu ai atins mai deloc problema ridicata de mine. Te asigur ca nu sunt singurul om care a sesizat ceea ce am scris in mesajul initial, doar ca aici prezentarea s-a facut prin mine. Evident ca esti liber sa alegi sa faci ce vrei cu viata ta, cum si eu am aceasta libertate, cum si cei care baga la cap ce li s-a adus la cunostinta au aceasta libertate. Cu toate acestea, te rog nu ne insulta inteligenta a mii de oameni care gandim in acelasi mod cand e vorba de o asemenea manipulare ordinara si acest grotesc plan globalist de subjugarea umanitatii. In rest, succes in viata si in jocurile care iti aduc bucuria specifica personalitatii tale.

1% @ Marti 08 Ian, 2008 11:31 wrote:
Taikoun @ Luni 07 Ian, 2008 18:51 wrote:
Nu am sa imi pierd nici eu timpul ,enumerandu-ti locurile prin care am fost si unde am luat masa (desi la Luvru nu mi-a venit deloc sa iau masa pt ca nu pentru a manca ma aflam eu acolo), nici varsta sau scolile pe care le-am facut, absolvite in urma unor ani de munca si studiu. Pentru ca ASTA ar denota aroganta si infumurare.

Iar tu "stimatule" domn Taikoun, care faci pe victima si "telectualul", daca mergeai la Louvre (Luvru) vedeai ca este aproape cu neputinta sa vezi totul intr-o singura zi sau sa nu te apuce foamea dupa mai multe ore de "plimbat" prin camerele de expozitie.

Adevarat. Nu poti cuprinde intreaga expozitie intr-o singura zi decat cel mult daca vrei sa faci "atletism" prin camerele muzeului si nu o trecere in revista a operei expusa care merita sa fie admirata, caci nu orice este expus acolo merita timp si bani cheltuiti. Cat despre a lua masa la Louvre (nu Luvru cum neintamplator am scris initial, forma romanizata "a la furculition") nu e o mare realizare, dar domnul Taikoun nu s-a prins de asta. Acolo sunt mai mult niste fast food-uri decat restaurante. Ideea insa era alta, dar nu mai conteaza acum.  :)

"Infumurarea" mea era expusa tocmai ca sa-i atrag atentia ca vorbeste despre niste oameni si situatii pe care nu le cunoaste si este depasit de realitatea in sine, cu toata infumurarea lui plina de aroganta cu care ii trimite pe altii la plimbare pentru ceva ce el nu intelege sau nu cuprinde.

Quote:
Ti-as diseca eu spusele dar nu e problema mea asta. Sper s-o faca Miliardarul ca e mai in masura s-o faca.

Nu este cazul, exista lucruri mai bune de facut in lumea asta. Oricum, a surprins Thunder destul de bine ceea ce era necesar.  thumbs  

Thunder @ Marti 08 Ian, 2008 11:38 wrote:
O sa incep cu sfirsitul, ca subiectul pare sa deranjeze. O sa fac eu acea despicare de care amintea mesajul Miliardarului, ca poate asa e mai clar ce vrea el sa zica in primul si cel de al doilea mesaj, inclusiv ce se vede si ce nu din mesajul stimatului domn Taikoun ce a ajuns deja o victima total nevinovata.

Taikoun @ Mon 07 Jan, 2008 19:51 wrote:
Nu am sa imi pierd nici eu timpul ,enumerandu-ti locurile prin care am fost si unde am luat masa (desi la Luvru nu mi-a venit deloc sa iau masa pt ca nu pentru a manca ma aflam eu acolo), nici varsta sau scolile pe care le-am facut, absolvite in urma unor ani de munca si studiu. Pentru ca ASTA ar denota aroganta si infumurare.

Cu toate ca o parte din ce voi spune e off topic, merita sa comentez putin ce scrii.

Multumesc pentru comentarii, au fost destul de pertinente dar unele dintre ele au fost putin cam picante.  show tongue Nu e cazul sa disecam prea mult ceea ce e evident pentru cel inteligent. A diseca uneori poate semana cu "a te scuza" si uneori e valabila ideea "cine se scuza se acuza". Nu oricine poate primi "oferta" si asta nu pentru ca nu ar fi inteligent, ci mai mult pentru ca tocmai din cauza manipularii la care a fost supus zeci de ani de zile, ei si-au facut o "viziune personala" asupra adevarului care cu greu mai poate fi dizolvata si imbunatatita.

Quote:
Felicitari celor ce lupta impotriva manipularii, a minciunii, a prostiei si ignorantei, uneori chiar cu pretul de a fi denigrat tocmai de cei pe care vor sa-i ajute.

Multumesc asemenea.  2thumbs

Morpheus @ Marti 08 Ian, 2008 12:39 wrote:
Nu va mai agitati si suparati inutil. Unii pur si simplu nu sunt pregatiti sa ia pastila rosie. Nu uitati ca cei ce sunt adormiti, pot deveni chiar dusmanii vostri si partasi ai sistemului care ii tine in adormire, aliati ai acelor "santinele". (Matrix)

Chiar si acesti "adormiti" tot fratii nostri sunt, asa ca macar sa nu-i mai agitam daca de trezit nu ii putem ajuta sa se trezeasca.  love


Filmul Matrix surprinde in mod genial o anume realitate existenta pe planeta asta, dar totusi trebuie observat cum filmul abunda in semne, simboluri si idei de factura globalista. Un singur exemplu este acela ca cei care se pretind salvatorii oamenilor sunt plasati in Zion (Sion), aluzie la Inteleptii Sionului (vezi protocoalele). In ultima vreme, simbolurile masonice si nu numai acelea abunda marea majoritatea a filmelor, in special cele comandate cu anumite scopuri precise, mai ales cele de popularizarea "fratiei". Asta arata ca planul lor este acela de a iesi la suprafata, cu orice chip. Vom vedea care sunt aceste motive ale lor.

Thunder @ Marti 08 Ian, 2008 13:29 wrote:
Morpheus @ Tue 08 Jan, 2008 12:39 wrote:
Nu va mai agitati si suparati inutil. Unii pur si simplu nu sunt pregatiti sa ia pastila rosie. Nu uitati ca cei ce sunt adormiti, pot deveni chiar dusmanii vostri si partasi ai sistemului care ii tine in adormire, aliati ai acelor "santinele". (Matrix)

Chiar si acesti "adormiti" tot fratii nostri sunt, asa ca macar sa nu-i mai agitam daca de trezit nu ii putem ajuta sa se trezeasca.  love

Adevarat ! Scuze pt. o anume aciditate in "voce" si in atitudine.  Am mai editat putin mesajul initial, ce oricum mai avea nevoie si de ceva corectari. thumbs

PS. Din pacate unii o cer cu insistenta, asa ca pina la urma fiecare avem testele sale, inclusiv acela de a ne pastra calmi in fata situatiilor neprevazute.  censored

Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.  to be fond of

Yin Yang @ Joi 10 Ian, 2008 05:56 wrote:

Eu cred ca oamenii ar lua pastila rosie mai usor daca ar intelege mai bine aceste informatii de factura oculta. Notiuni precum gandul, puterea gandului, manipularea mentala sau constiinta sunt extrem de putin cunoscute de marea majoritate a oamenilor, ce trebuie sa recunosc si eu ca sunt mai mult atrase catre "jocuri de cultura generala" sau catre distractie decat catre o cunoastere vie si valabila in orice moment al existentei, in lumea asta sau in orice alte lumi de dincolo.

Excelenta ideea. Nu vrei sa contribui la aceasta prezentare oculta a acestor idei ?  roll

Quote:
Nu va mirati ca oamenii iau peste picior astfel de informatii sau atentionari cand ei nu sunt absolut deloc pregatiti sa inteleaga mai mult decat au fost educati in "scolile" prin care au trecut prin viata.

Pilda lui Iisus cu aruncatul margaritarelor la purcei este valabila, dar sa nu uitam ca tot El spune ca daca ai o lumina, nu o pune sub patura.  thumbs
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
"Cine se aseamana se aduna !"
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Revista presei - Manipularea - Informații cenzurate - Dialog cu persoanele publice si invitatii Forumului Unique
   -> Manipularea, Manipularea - generalități, prezentări, tendințe, exemple, desconspirări
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 2  [ 14 Posts ]
 

Goto page 1, 2  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !