Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 17.4.2024, 02:47
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Iertarea


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
AliceInWonderland
Discipol
Discipol

AliceInWonderland is offline

Joined: 21 Mar 2006
Member: #65
Posts: 79
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Topic icon
Iertarea
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 11.9.2007, 03:54 View PostDownload Post

IERTAREA

“Cei slabi nu pot ierta niciodata. Iertarea este atributul celor puternici”. Mahatma Gandhi

« Ura te face mai mic, in timp ce iertarea te forteaza sa cresti dincolo de limitele tale ». Cherie Carter-Scott

« A gresi este omenesc; a ierta este divin ». Alexander Pope

« Bucuria inefabila a iertarii si a fi iertat formeaza un extaz care ar putea sa trezeasca invidia zeilor ».Elbert Hubbard

"Iertarea este cheia spre actiune si libertate!"

„Ierti atît cît iubesti.” (La Rochefoucauld - „Reflectii sau sentinte si maxime morale”)

„Iertînd te ridici mai presus decît cei ce te-au insultat.” (Napoleon – „Cugetari”)

„Învingatorul care iarta este de doua ori învingator.” (Petroniu – „Satiricon”)

„Iubeste adevarul, dar iarta greseala.” (Voltaire – „Discurs în versuri asupra omului”)



Singura cale de a ne curata ranile emotionale de otrava lor este iertarea. Este necesar sa iertam pe cel ce ne-a ranit, oricît de grava ni s-ar parea greseala în mintea noastra. Trebuie sa iertam chiar daca nu merita sa fie iertat, daca nu de dragul lui, macar de dragul nostru, pentru a nu mai suferi de fiecare daca cînd ne gîndim la acea persoana sau la acele întîmplari care ne-au creat supararea. Si nu sîntem noi în masura sa judecam greselile altora. Cu totii avem un unic judecator, Dumnezeu. Dar Dumnezeu, în imensa Sa iubire cu care ne înconjoara, ne iarta greselile noastre, daca le recunoastem si daca imploram smeriti iertarea Sa.

Iertarea este remediul care ne poate vindeca mintea si apoi si sufletul.Iertarea trebuie însa sa fie totala, în profunzimea sufletului. Am iertat în întregime atunci cînd, oricîte eforturi am face sa ne reamintim, nu mai stim care a fost cauza supararii, pentru ca ea a disparut. Iertarea trebuie exersata, chiar daca la
început ni se pare dificil. Cu timpul va deveni o obisnuinta si în cele din urma ne vom putea ierta si pe noi însine pentru toate ranile si otrava pe care le-am creat. Iertarea de sine duce la acceptarea de sine si apoi la iubirea de sine.

TERAPIA IERTARII I


Putem sa cerem ajutorul si Gratia Ingerului devotamentului si iertarii. Îngerul iertarii este reprezentat iconografic cu o crenguta de liliac în mîna, simbol al puritatii. El se roaga pentru ca fiecare dintre noi sa dobîndeasca puterea de a ne darui deplin si neconditionat lui Dumnezeu. Aceasta modalitate de a ne darui este cunoscuta si ca devotament. Manifestarea deplina a devotamentului implica si iertarea tuturor acelora care ne-au pricinuit suferinta si lacrimi. Numai asa vom putea ajunge sa traim aici si acum iubirea divina pe care îngerii o manifesta si exemplifica neîncetat. Pentru a ierta corect, îngerul devotamentului si al iertarii ne ajuta sa vedem ranile si suferintele noastre într-o alta lumina. Rugîndu-l intens sa ne ajute sa ne detasam de trecut si de suferintele noastre, vom accelera procesul de vindecare spirituala. Numai renuntarea la resentimente ne ofera sansa de a ne putea clarifica diferitele aspecte ale vietii si consecintele actiunilor noastre  manifestate în prezent. Vom înceta a mai crede ca întotdeauna ceilalti sînt cauza manifestarii necazurilor si durerilor noastre.  Îngerii iertarii ne ajuta sa întelegem lectia la care am fost supusi, pentru a putea, eliberati de trecut, sa traim plenar clipa prezenta.

Iertarea ne ajuta sa ne eliberam de aceste trairi negative si sa ne ridicam pe un alt nivel de constiinta.

Iertarea ne aduce în suflet Lumina Divina si aspiratia catre Dumnezeu.  Este o arta prin care folosim talentul de a avea o viata buna. Este o cale pe care trebuie sa calatorim iarasi si iarasi, pentru a ne mentine fericirea. Deseori credem ca iertarea este spre beneficiul persoanei care ne-a ranit. Dar nu este asa. Iertarea lucreaza pentru binele celui care iarta. Iertarea pare chiar mai dificila atunci cînd cel care loveste nici macar nu îsi cere iertare, sau atunci cînd nu-si da seama ca te-a ranit. Iertarea pare imposibila atunci cînd distanta fizica sau emotionala face ca reconcilierea sa apara de neatins. Atunci cînd rana este atît de adînca încît sa-ti afecteze în întregime viata, iertarea cere un curaj enorm.  A nu ierta însemneaza a fi prizonierul trecutului, al unor vechi plîngeri, care nu permit vietii sa mearga
înainte cu ceva nou. A nu ierta însemneaza a te supune controlului pe care îl exercita altul asupra ta... a te bloca într-o secventa de actiune/ reactiune, de suparare/razbunare, ochi pentru ochi, într-o înclestare din ce în ce mai puternica, în care prezentul ar fi vesnic depasit si devorat de trecut.

Iertarea îl elibereaza pe cel care iarta.

Iertarea nu este un eveniment brusc, rapid. Asa cum o rana fizica nu se vindeca doar daca ai pus un bandaj pe ea, nici iertarea nu se petrece într-un moment de regasire plina de lacrimi. Iertarea este o calatorie, un proces. De aceea trebuie sa învatam sa devenim rabdatori si persistenti atunci cînd mergem pe drumul iertarii, avînd ferm în minte capatul calatoriei, pacea interioara si libertatea catre care tindem.  „Iubiti-i pe dusmanii vostri!"  pare UNEORI aproape imposibil de realizat. Mai întîi trebuie sa ierti, apoi iubirea vine de la sine si-ti umple inima. Sa ierti si sa iubesti fiecare fiinta: aceasta ESTE CU ADEVARAT O FORTA  tainica DUMNEZEIASCA.Cel mai adesea noi spunem: nu pot sa iert pentru ca..., dar daca am fi sa fim cinstiti cu noi am spune: nu vreau sa iert pentru ca!...
Iertarea este masura iubirii. În singura rugaciune pe care Iisus ne-a lasat-o, avem si masura iertarii:
„...si ne iarta noua gresalele noastre precum si noi iertam gresalele gresitilor nostri...". Iar daca iertarea si iubirea sînt nedespartite, atunci ar trebui sa cautam iertarea în inima, nu în minte. Si daca devenim constienti ca nu stim totul, ca nu putem controla totul, ca mai presus de noi este o Vointa care a creat totul si mentine totul, atunci vointa de a ierta devine de fapt vointa de a te abandona în fata Vointei Divine. Iar aceasta Vointa este Vointa de a iubi, pentru ca Dumnezeu este iubire. Iertarea este în inima ta, este alegerea ta sa poti spune: „Doamne, faca-se Voia Ta!".

TERAPIA IERTARII - II


In urma cu doua decenii, un psiholog hawaiian surprindea lumea stiintifica cu ceea ce am putea numi, pe buna dreptate, un miracol. Spitalul de Stat din Hawaii se confrunta in acel moment cu probleme deosebit de grave in sectia bolnavilor psihici care comisesera crime abominabile. Violenta acestora era atat de mare incat, desi purtau catuse la maini si la picioare, personalul medical se simtea serios amenintat de acestia, iar cei mai multi psihologi clinicieni obisnuiau sa-si dea demisia dupa aproximativ o luna de lucru cu acest gen de pacienti. In ciuda avertismentelor colegilor bine intentionati, care incercau sa-l convinga sa nu lucreze intr-un astfel de loc, fiindca asta echivala cu o sinucidere in plan profesional, dr. Haleakala Lew Len a acceptat totusi postul. Si atunci au inceput sa apara miracole. Dupa numai cateva luni, s-a dovedit ca in cazul multora dintre acesti pacienti nu mai era nevoie de catuse. Dozele medicatiei au scazut simtitor la majoritatea pacientilor si chiar s-au sistat in cazul unora. Dupa patru ani, pavilionul a trebuit sa fie inchis din lipsa de.. pacienti violenti. Partea cea mai interesanta este ca in acesti patru ani dr. Len nu a vorbit cu nici unul dintre temutii sai pacienti. Mai mult, nici macar nu i-a vazut! Cerintele sale la ocuparea postului de psiholog clinician au fost de a i se oferi un birou si acces la dosarele criminalilor spitalizati.  "Tot ce a trebuit sa fac a fost sa lucrez asupra propriei mele persoane" a declarat ulterior dr. Len. "Daca vrei sa vindeci pe cineva, inclusiv pe un criminal bolnav psihic, o poti face vindecandu-te pe tine."  

Lumea este o reflectare a gandurilor noastre.

Noi cream lumea prin gandurile noastre. Tot ceea ce suntem, tot ceea ce se intampla in viata noastra reprezinta o consecinta a gandurilor noastre.  In cuvintele lui Morrnah Simeona, lumea este o reflectare a ceea ce se intampla in interiorul nostru.
Daca ne confruntam cu o problema, trebuie sa cautam cauza in noi insine, nu in factorii exteriori.
• Daca o persoana ne agreseaza, este util sa ne amintim ca ceilalti sunt o oglinda pentru noi si ca agresivitatea respectivei persoane nu este decat proiectia in exterior a propriei noastre agresivitati refulate.
• Daca seful ne spune ca nu suntem suficient de buni pentru postul pe care il ocupam, atunci vorbele lui nu sunt decat o reflectare a ceea ce noi insine gandim in sinea noastra despre noi.
• Daca ne imbolnavim, este bine de stiut ca, trupul este o casa pentru ganduri: cauza imbolnavirii rezida in negativitatea unui gand, intr-o eroare de judecata.

Mintea este asemeni unei gradini, iar gandurile asemeni unor seminte. Ele incoltesc si dau roade. Trebuie sa avem grija ce ganduri plantam in mintea noastra, caci, inevitabil, vom culege ceea ce am semanat. Vestea buna este ca orice stres, dezechilibru sau boala pot fi corectate lucrand asupra ta. Nu este nevoie sa cauti raspunsuri sau ajutor in afara ta. Si nimeni nu iti poate oferi informatii mai relevante decat cele pe care le poti obtine singur cautand in tine insuti. Circumstantele exterioare sunt un barometru al nivelului nostru de constiinta. Starea de sanatate sau de boala, prosperitatea sau pauperitatea, succesul sau esecul nostru ori al celor din jurul nostru reflecta nivelul de constiinta la care am ajuns.  Daca nivelul nostru de constiinta se modifica, circumstantele exterioare se schimba rapid, iar nivelul de constiinta poate creste semnificativ daca ne asumam responsabilitatea pentru tot ce se intampla in viata noastra, pentru tot ce se intampla in jurul nostru.

Vindecarea ori transformarea incepe cu asumare aresponsabilitatii

Ce inseamna sa ne asumam 100% responsabilitatea pentru absolut tot ce se intampla in viata noastra? "Inseamna sa accepti faptul ca tu insuti, nimeni altcineva, esti creatorul a tot ceea ce experimentezi, al tuturor evenimentelor pe care le traiesti".



TERAPIA IERTARII - III


.. .Accesul la miracol, si implicit, la supraconstient nu este posibil decat atunci cand reincepem sa privim lumea prin ochii unui copil. E vorba despre redescoperirea inocentei, nu despre cultivarea infantilitatii. Problema adultilor este ca si-au pierdut inocenta, dar si-au accentuat infantilitatea prin evitarea sistematica a asumarii responsabilitatii. Reinstaurand inocenta – starea in care nu judecam, nu punem etichete, – viata noastra se poate schimba radical. "Nu va faceti probleme". "Intreaga lume este creatia ta si acest lucru trebuie luat ad litteram", afirma dr. Len. Actele violente ale acelor criminali bolnavi psihic din Spitalul de Stat din Hawaii erau responsabilitatea lui doar pentru faptul ca acestia aparusera in viata sa. Problemele lor erau "creatia" sa si de aceea tot ce a trebuit sa faca pentru a-i vindeca a fost sa lucreze asupra lui insusi, sa stearga el insusi gandurile care au generat acele probleme.  Asta inseamna ca daca copiii nostri au o problema de sanatate, ceva din noi a produs acea problema; daca partenerul de afaceri ne trage pe sfoara, noi am determinat acel lucru sa se petreaca; daca sotul ori sotia ne inseala, noi am atras asta. Pare absurd.  Totusi, evenimentele din viata noastra actualizeaza amintiri, tipare de actiune trecute si reactii ciudate. La urma urmei, toti am experimentat reactii care ne-au surprins si pe noi, si pe cei care ne cunosteau foarte bine, reactii in care "parca nu eram noi insine", nu-i asa? Daca te confrunti cu o problema, o situatie-limita, un necaz, o suferinta, intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui automat este: “ce anume din ceea ce se intampla in mine a generat sau a atras aceasta problema?" Apoi trebuie sa stergi gandurile care au produs respectiva problema. Dar cum putem sti care ganduri au creat acea problema? "O parte din voi stie. Trebuie doar sa-i dati permisiunea. "  Cand judec o persoana, acea persoana devine un "ostatic al gandurilor mele".


Cream lumea prin gandurile noastre.

Dumnezeu a creat fiinte perfecte, dar noi nu mai putem sa vedem acest lucru, Fiindca intre ceea ce exista in realitate si ceea ce vedem se interpune gandul. Noi nu mai vedem ce exista in realitate, noi nu ne vedem decat propriile ganduri. "Lumea este ceea ce credem ca este", afirma Serge Kahili King, doctor in psihologie . Psihologia moderna tinde sa ajunga la aceleasi concluzii, de vreme ce afirma ca oamenii nu reactioneaza la evenimentele in sine, ci la propria lor perceptie asupra evenimentelor. Mai mult, studiile arata ca oamenii tind sa se conformeze perceptiilor altor oameni. Altfel spus, daca spunem in mod repetat unui copil ca este rau, el va ajunge sa se comporte ca atare. Daca unui angajat i se lauda in mod repetat performantele, chiar daca acestea nu sunt tocmai grozave, el va ajunge sa lucreze din ce in ce mai bine.  Acest fenomen se exprima in felul urmator: “daca eu gandesc intr-un anumit fel despre o persoana, acea persoana devine un "ostatic al gandurilor mele". Asta inseamna ca el tinde sa se conformeze perceptiei mele si, mai devreme sau mai tarziu, se va comporta in asa fel incat sa-mi confirme perceptia mea despre el. Prin urmare, actele unei persoane sunt o consecinta a
ceea ce gandesc despre acea persoana si trebuie sa-mi asum responsabilitatea pentru acest lucru
. De aceea, a nu judeca este singura atitudine corecta vizavi de o alta persoana. Daca este ceva de corectat, atunci acest ceva reprezinta erorile noastre de gandire. Asa stand lucrurile, atunci poate ca nu ar trebui sa ne mire foarte mult ca dr. Len si-a vindecat pacientii lucrand doar asupra lui insusi.

Ce a facut exact doctorul Len pentru a-si vindeca pacientii? "Am repetat incontinuu: Imi pare rau. Te rog, iarta-ma", a declarat senin dr. Len. "Asta-i tot".
Oamenii gandesc prea mult fiind prinsi in rutina unor programe care ruleaza inconstient. si care dovedeste ca intelectul nu poate rezolva problemele. Cred ca Einstein ar fi fost de acord cu el, din moment ce a declarat ca "o problema nu poate fi rezolvata la nivelul de gandire care a generat-o".
De aceea, nu trebuie decat sa constientizezi problema pe care o resimti la nivel fizic, emotional, mental etc., apoi sa incepi sa iti purifici gandirea, care a atras problema, printr-un proces de cainta si iertare.

"Imi pare rau. Te rog, iarta-ma. Imi pare rau pentru ca te-am facut ostatic al gandurilor mele si fiindca, prin negativismul gandurilor mele, ti-am influentat in mod distructiv comportamentul. " Asa este in crestinism: ruga trebuie precedata de cainta si de cererea iertarii. Asta este ceea ce poate face constientul: sa se caiasca si sa ceara iertare. Restul este treaba supraconstientului, el este armonizatorul,
vindecatorul. Suntem prizonierii propriei minti si nu putem evada folosindu-ne tocmai de minte, temnicerul insusi.

Daca problema tine de sanatate, atunci putem spune corpului: "Imi pare rau ca ti-am facut rau prin gandurile mele negative. Te rog, iarta-ma". Si repetam acest lucru cu sinceritate pana problema dispare.
Daca copilul are probleme la scoala, putem repeta mental: "Imi pare rau ca ti-am creat aceste probleme prin gandurile mele. Te rog, iarta-ma". Este esential ca trairea sa fie autentica, iar cererea de iertare sa fie pe deplin sincera. Consecinta imediata este un sentiment de iubire iar acesta este un semnal ca vindecarea a inceput. Supraconstientul este receptiv tocmai la limbajul de copil, ignorand formularile savante. Interesant este ca psihanaliza a ajuns la o concluzie asemanatoare: interpretarile pretentioase, "destepte", intelectualizate nu ajung la pacienti. Accesul la miracol, si implicit, la supraconstient este posibil atunci cand reincepem sa privim lumea prin ochii unui copil. E vorba despre redescoperirea inocentei, nu despre cultivarea infantilitatii. Reinstaurand inocenta – starea in care nu judecam, nu punem etichete, nu suntem obsedati de castigul personal – viata noastra se poate schimba radical: renuntam la a ne complica viata inutil si ne redobandim bucuria de a trai, devenim mai creativi, ne adaptam mai suplu si mai eficient schimbarilor; iar calitatea relatiilor noastre se imbunatateste semnificativ. Cele mai frecvente declaratii pe care bolnavii le fac celor apropiati pe patul de moarte. Acestea sunt: IARTA-MA / TE IERT / MULTUMESC / TE IUBESC

Deci nu trebuie sa ajungem pe patul de moarte pentru a folosi aceste declaratii care au un potential imens in a ne vindeca relatiile si in a ne transforma profund viata. Daca simtim ca ceilalti nu sunt pregatiti, putem face astfel de declaratii doar la nivel mental, in lipsa lor fizice, dar dublata de o incarcatura emotionala puternica; functioneaza.



TERAPIA IERTARII-IV




Iertarea este o operatiune care reveleaza sufletul ce se ascunde dincolo de inima ranita. Iertarea implica examinarea lucida si detasata a suferintei sau ranii din toate punctele de vedere , aceasta fiind apoi vindecata complet, prin intermediul energiei subtile a iertarii, care face sa apara efecte simultane la nivelul sufletului. Ca sa putem ierta, trebuie sa atragem in universul nostru launtric, prin invocare, energia subtila a iertarii. Aceasta se realizeaza prin implorarea sincera, umila si plina de iubire a ajutorului lui Dumnezeu Tatal. Ii vom cere Lui Dumnezeu Tatal sa reverse in fiinta noastra energia divina a iertarii.
Stind in picioare cu fata la rasarit, vom rosti atunci launtric urmatoarea ruga simpla si eficienta:

” DOAMNE DUMENZEULE , TATA CERESC, TE IMPLOR CU UMILINTA SA REVERSI IN FIINTA MEA ENERGIA TA DIVINA A IERTARII. TE IMPLOR SA MA AJUTI SA-I IERT IN MOD TOTAL SI NECONDITIONAT PE TOTI CEI CARE MI-AU GRESIT, ATIT CU VOIE SI FARA VOIE. ITI MULTUMESC PENTRU CA MI-AI ASCULTAT RUGA SI MA AJUTI . AMIN”

Vom rosti de minim 7 ori aceasta ruga simpla si vom constientiza innundindu-ne intreaga fiinta , energia divina a iertarii. Astfel va aparea o stare specifica de usurare si de purificare interioara, care indica faptul ca energia subtila a iertarii a exercitat aceasta operatie de anihilare cu succes.Deasemenea se va instala o stare de detasare care ne va arata ca am reusit si iertarea a fost dusa la bun sfirsit. Daca nu se instaleaza iertarea , vom relua procesul de mai multe ori, pina cind vom reusi Chiar daca la inceput poate fi mai greu, perseverind, vom capata experienta necesara si va fi din ce in ce mai usor sa iertam. Iertarea atrage dupa sine iertarea. Procesul de rezonanta oculta care se declanseaza este inevitabil. Atunci cind este dusa la bun sfirsit cu ajutorul energiei subtile a iertarii, care este atrasa in finta noastra din Macrocosmos, iertarea reprezinta o Gratie dubla. Ea o elibereaza de sentimentul vinovatiei pe fiinta umana careia ii este acordata si totodata elimina amaraciunea, suferinta , tensiunile si incordarea care sunt specifice si se mentin fara incetare in universul launtric al fiintei in cauza, in lipsa iertarii. Deasemenea Iertarea dusa la bun sfirsit cu ajutorul energiei subtile a iertarii, il prezinta pe cel iertat intr-o lumina noua, care este lumini cea tainica a iubirii si nu cea a judecatii. Este foarte important sa intelegem, atunci cind nu o iertam pe fiinta umaana care ne-a gresit, starea de chin si suferinta ramine neincetat in universul noastru launtric si genereaza o rezonata oculta, care alimenteaza acea suferinta pina cind in momentul in care energia iertarii anihileaza acele rani, acele suferinte si le face sa dispara pentru totdeauna. In timp ce judecata contracta sufletul si il expune la o suferinta fara de sfirsit, iertarea il elibereaza imediat de aceste rani si suferinte, si, linistindu-l, ii permite sa infloreasca.
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index
   -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, De la suflet la suflet
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !