Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 18.4.2024, 13:27
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Povesti, aforisme, proverbe, intelepciunea populara ...


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page 1, 2  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Povesti, aforisme, proverbe, intelepciunea populara ...
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 19:38 View PostDownload Post

De la lume adunate ... si la lume iarasi date. :)
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cum sa ne rugam
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 19:39 View PostDownload Post

Un misionar spaniol vizita o insula cind intilni trei oameni sfinti azteci. “Cum va rugati?” intreba parintele. “Avem o singura rugaciune.  ‘Dumnezele, tu esti treime, noi sintem trei. Fie-Ti mila de noi.’ “Va voi invata o rugaciune pe care Dumnezeu o va asculta,” spuse misionarul. Ii invata o rugaciune catolica si isi vazu de drum. Inainte de a se intoarce in Spania se mai opri putin pe aceeasi insula. Cind accosta, vazu pe cei trei oameni mergind pe apa inspre el. “Parinte, parinte,” spuse unul dintre ei. “Te rugam invata-ne din nou acea rugaciune pe care Dumnezeu o asculta. Am uitat-o.” “Nu e importanta,” raspunse parintele, care era martorul unei minuni. Si ceru iertare lui Dumnezeu ca nu intelesese ca El vorbeste toate limbile.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
La rascruce ...
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 20:13 View PostDownload Post

“O rascruce este un loc sfint. Acolo calatorul trebuie sa hotarasca. Iata de ce de obicei zeii dorm si maninca la rascruci. Unde strazile se bifurca, sint concentrate doua mari forte– calea care va fi aleasa si calea care va fi ignorata. Amindoua se transforma intr-o singura cale, dar numai pentru putina vreme. Calatorul se poate odihni, poate sa doarma putin, si chiar sa-i consulte pe zeii care dorm la rascruce. Dar nimeni nu poate ramine acolo pentru totdeauna: o data facuta alegerea, trebuie mers inainte, fara sa ne gindim niciodata la strada pe care am refuzat-o. Altfel, rascrucea va deveni un blestem.”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Orasul cu locuitori fericiti
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 20:20 View PostDownload Post

Exista o veche legenda peruviana care povesteste despre un oras unde toti erau fericiti. Locuitorii sai faceau tot ce voiau si toti se intelegeau. Doar guvernatorul era putin trist pentru ca nu avea nimic de guvernat. Inchisoarea era goala, tribunalul nu era niciodata folosit, iar biroul notarial nu producea nimic, pentru ca un cuvint al unui om valora mai mult decit hirtia pe care ar fi fost scris. Intr-o zi chema la el niste constructori dintr-un oras indepartat ca sa inalte o constructie in piata principala. Pentru o saptamina s-a putut auzi zgomotul ciocanelor si al fierastraielor. La sfirsit, guvernatorul invita toti locuitorii la inaugurare. Cu mare solemnitate, schelele fura coborite si se putu vedea …o spinzuratoare. Lumea se intreba ce facea o spinzuratoare acolo in piata. Infricosati, incepura sa foloseasca tribunalul  pentru a rezolva orice problema, cind inainte totul se rezolva cu un acord reciproc. Mersera la biroul notarial pentru a legaliza documentele care puteau aminti de ceea ce inainte era dat pe cuvint. Si incepura sa acorde atentie la ce spunea guvernatorul, temindu-se de lege. Legenda spune ca spinzuratoarea nu a fost folosita niciodata. Dar prezenta sa a schimbat totul.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Invata din greseli
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 20:27 View PostDownload Post

Un vraci african isi ducea un ucenic in jungla. Chiar daca era in virsta, isi facea drum cu agilitate, in timp ce celalalt tot aluneca si cadea de multe ori. Ucenicul se ridica, blestema, scuipa pe pamintul tradator si continua sa-si urmeze maestrul. Dupa o buna bucata de drum, ajung intr-un loc sacru. Fara sa se opreasca o clipa, vraciul se intoarce spre drumul pe care venisera. “Nu m-ai invatat nimic astazi,” spune novicele, dupa ce cazuse a mia oara. “Te-am invatat un lucru, dar nu ai reusit sa-l intelegi,” spuse vraciul. “Incerc sa te invat cum sa infrunti greselile in viata.” “Si cum ar trebui sa le infrunt?” “In acelasi fel in care ar fi trebuit sa infrunti fiecare cazatura,” raspunde vraciul. “In loc sa blestemi locul unde ai cazut, trebuia sa incerci sa intelegi ce te-a facut sa aluneci inainte.”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Ce gindesc altii ...
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 20:31 View PostDownload Post

Filozoful Aristip se bucura de trecere la curtea lui Dionisos, tiranul Siracusei. Intr-o dupa amiaza il intilni din intimplare pe Diogene in timp ce-si prepara o portie de linte. “Daca ai fi dispus sa fii curtenitor la curtea lui Dionisos, nu ar mai trebui sa maninci linte,” spuse Aristip. “Daca ai stii sa apreciezi lintea, nu ar mai trebui sa fii curtenitor cu Dionisos,” raspunse Diogene. Spune maestrul: “E adevarat ca totul are un pret, dar intotdeauna pretul e relativ. Cind ne urmam visele, putem lasa impresia celorlalti ca sintem nefericiti si nenorociti. Dar ce gindesc ceilalti nu e important. Importanta e bucuria din inimile noastre.”
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Sa-ti amintesti ...
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 20:37 View PostDownload Post

Un batrin intelept chinez se plimba pe cimpurile inzapezite cind intilni o femeie care plingea. “De ce plingi?”  intreba. “Pentru ca ma gindesc la viata mea, la tineretea mea, la frumusetea pe care o vedeam in oglinda si la omul pe care-l iubeam. Dumnezeu este crud pentru ca ne-a dat capacitatea de a ne aminti. El stia ca intr-o zi imi voi aminti primavara vietii mele si voi plinge.” Inteleptul ramase in picioare, in zapada, privind un punct fix si contemplind. “ Dumnezeu a fost generos cu mine ca mi-a dat posibilitatea sa-mi amintesc. El stia ca iarna imi voi putea aminti intotdeauna de primavara.”  Si surise.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Frumusetea ...
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 17.3.2005, 20:39 View PostDownload Post

Un om venise la un tirg ca sa vinda niste vase. O femeie se apropie si examineaza marfa lui. Unele piese nu erau decorate, in timp ce altele aveau desene ingrijite. Femeia intreaba care este pretul vaselor. Spre surprinderea ei, i se spune ca pretul este acelasi. “Cum pot avea acelasi pret si vasele colorate si cele simple?” intreaba. “Cum poate fi evaluat la fel un vas care a necesitat mai mult timp si mai multe eforturi pentru a fi realizat?” “Sint un artist,” spune vinzatorul. “Pot vinde un vas pe care l-am facut, nu frumusetea lui. Frumusetea este gratis.” Preluate din MAKTUB- PAULO COELHO
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Sfinx
SuperModerator
SuperModerator

Sfinx is offline

Joined: 27 Feb 2005
Member: #5
Posts: 66
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
povesti cu ... morala
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 12.4.2005, 18:09 View PostDownload Post

# 1) O cioara statea pe o craca si nu facea nimic toata ziulica. Un iepuras, vazind-o, o intreaba:
- As putea sa stau si eu si sa nu fac nimic toata ziua?
- Bineinteles, de ce nu? ii raspunse cioara. Astfel ca iepurasul statea pe pamant sub cioara si nu facea nimic.Deodata, apare o vulpe si-l mananca pe iepuras.

MORALA: Ca sa poti sa stai si sa nu faci nimic toata ziua, trebuie sa fii foarte sus.



- Tare as dori sa fiu in stare sa ajung pe varful acelui copac-suspina el. Dar nu am energia necesara sa fac asta.
- Pai, ia mananca din rahatul meu, care este plin cu substante nutritive.
Curcanul manca din rahatul taurului si reusi in prima zi sa se inalte pe prima creanga a copacului. Si tot asa mancand din aceeasi sursa, dupa trei zile reusi sa ajunga in varful copacului. Dar un vanator, vazandu-l pe curcan in varful copacului, il ochi si il impusca.

MORALA: Mancand rahat poti ajunge in virf, dar nu poti ramane acolo mult timp.



MORALA:
1. Nu oricine care te baga in rahat iti este dusman.
2. Nu oricine care te scoate din rahat iti este prieten.
3. Cand esti in rahat, macar taci din gura.
Back to top See my Info
Unique
Gazda
Gazda

Unique is offline

Joined: 13 Feb 2005
Member: #2
Posts: 359
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
citate
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 31.7.2005, 03:09 View PostDownload Post

Piatra de temelie a unei comunicari bune este credinta ca fiecare fiinta umana este unica si valoroasa. (Autor necunoscut)

Comunicarea duce la comunitate, adica la intelegere, colaborare si pretuire reciproca. (Rollo May)

Cu cat mai avansate si mai eficiente sunt mijloacele noastre de comunicare, cu atat comunicam mai putin. (Joseph Priestley)

Fiecare cuvant pe care il spui, se va intoarce la tine. (Christian Larson)

Daca vrei ca un om sa devina dusmanul tau, spune-i simplu "Nu ai dreptate!"

Metoda lucreaza intotdeauna. (Henry Link)

Daca spui ceea ce gandesti, nu te astepta sa auzi numai ce-ti place (Malcolm Forbes)

Cuvintele bune sunt usor de spus, dar ecourile lor sunt cu adevarat nesfarsite. (Maica Teresa)

Un cuvant bun iti poate tine de cald timp de trei luni de iarna (Proverb japonez)

Atunci cand oamenii vorbesc, asculta-i cu toata fiinta ta. Majoritatea oamenilor nu-i asculta niciodata pe ceilalti. (Ernest Hemingway)

Metoda fundamentala si cea mai puternica de a te conecta cu alta persoana este de a o asculta. A o asculta cu atentie- si atat. Probabil ca cel mai valoros lucru pe care il putem darui celorlalti este atentia noastra. O tacere incarcata de iubire are o putere de vindecare mult mai mare si creaza legaturi mai puternice decat cuvintele cele mai bine intentionate.(Rachel Naomi Remen)

Este sarcina cunoasterii de a vorbi, si este privilegiul intelepciunii de a asculta. (Oliver Wendell Holmes)

Daca exista vreun mare secret al succesului in viata, acesta consta in capacitatea ta de a te pune in locul altui om si de a intelege lucrurile din punctul lui de vedere- la fel si din al tau. (Henry Ford)

Pare de neinteles ca intr-o societate cu mijloace hiperdezvoltate de comunicare, de cele mai multe ori ne lipsesc ascultatorii. (Erma Bombeck)

Imi amintesc mie insumi in fiecare dimineata ca tot ce voi spune eu nu ma va invata nimic. Daca vreau sa invat, pot face asta doar ascultand. (Larry King)

Tacerea spune uneori cel mai mult. (Emily Dickinson)

Poti sa minti cu cuvinte, dar si prin tacere. (Adrienne Rich)

Una din cauzele primare ale tuturor necazurilor din lumea de azi este aceea ca oamenii vorbesc prea mult si gandesc prea putin. Ei actioneaza impulsiv fara sa gandeasca. Eu incerc intotdeauna sa ma gandesc inainte de a vorbi. (Margaret Chase Smith)

Atunci cand tratezi cu oamenii, aminteste-ti ca nu ai de-a-face cu creaturile logicii, ci cu cele ale sentimentelor. (Dale Carnegie)

Nu inseamna ca daca poti vorbi elocvent, chiar ai si ceva de spus. (Michael P. Hart)

Daca trebuie sa vorbesc 10 minute, am nevoie de o saptamana de pregatire, daca vorbesc 15 minute- imi trebuiesc trei zile, pentru jumatate de ora- doua zile,iar daca am o ora de vorbit, sunt gata sa incep acum. (Woodrow Wilson)

Cele mai importante lucruri sunt cel mai greu de spus, fiindca cuvintele le micsoreaza. (Stephen King)
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Dumnezeu este UNIC !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index
   -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Popas Unique
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 2  [ 11 Posts ]
 

Goto page 1, 2  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !