Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 19:57
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Visul unui copil


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
AliceInWonderland
Discipol
Discipol

AliceInWonderland is offline

Joined: 21 Mar 2006
Member: #65
Posts: 79
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Topic icon
Visul unui copil
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.10.2007, 20:50 View PostDownload Post

Visul unui copil


Intr-o noapte am visat ca vorbeam cu Dumnezeu.
- Spune-mi, a spus Dumnezeu, ai vrea sa vorbesti cu mine?
- Daca ai timp, i-am raspuns.

Dumnezeu a zambit si mi-a raspuns:
- Timpul meu este eternitatea si imi este de ajuns pentru a face orice. Ce ai vrea sa afli?
- Ce te surprinde cel mai mult la natura umana?

Dumnezeu a raspuns:
- Faptul ca oamenii se plictisesc sa mai fie copii, se grabesc sa ajunga adulti si apoi isi doresc sa fie din nou copii; Ca-si pierd sanatatea in goana dupa avere si apoi isi pierd intreaga avere pentru a se insanatosi; ca ii ingrijoreaza atat de mult viitorul, incat uita de prezent si astfel nu traiesc nici pentru prezent si nici pentru viitor; ca traiesc ca si cum nu vor muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait niciodata.

Dumnezeu m-a luat de maini si am ramas asa o vreme in tacere, coplesit de fericire, dupa care L-am intrebat:
- Ca parinte, care sunt lectiile de viata pe care ai dori sa le invete copiii Tai?

Dumnezeu mi-a raspuns zambind:

- Sa invete ca nu pot sa ii oblige pe ceilalti oameni sa-i iubeasca. Tot ceea ce pot face este sa iubeasca si sa primeasca iubirea care se revarsa asupra lor.
Sa invete ca nu este bine sa se compare cu altii.
Sa invete ca cea mai bogata fiinta nu este cea care are cel mai mult, ci aceea care isi doreste cele mai putine lucruri.
Sa invete ca in cateva clipe putem face rau fiintelor pe care le iubim si ca dureaza ani ca sa reparam aceste greseli.
Sa invete ca exista persoane care-i iubesc profund, dar care pur si simplu nu stiu cum sa-si exprime sentimentele.
Sa invete ca doi oameni pot privi acelasi lucru sa il pot vedea in moduri total diferite.
Sa invete ca nu este intotdeauna de ajuns ca ei sa fie iertati de ceilalti ci ca trebuie ca ei, la randul lor sa se ierte.
Sa invete sa  ierte, iertandu-i cu iubire pe ceilalti.
Si mai ales, sa invete ca Eu sunt pretutindeni si in primul rand in inima lor, intotdeauna.

Am mai ramas inca un timp impreuna, bucurandu-ma de sfintenia acelor clipe si I-am multumit.
El mi-a spus: “Cu toata iubirea Mea. Sunt mereu aici. Tot ceea ce ai de facut este sa Ma intrebi si Eu iti voi raspunde; sa Imi ceri, iar Eu iti voi da.”

Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index
   -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, De la suflet la suflet
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !