Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 18.4.2024, 04:29
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Atitudinea umilă


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Shiva
Invatacel
Invatacel

Shiva is offline

Joined: 27 Feb 2005
Member: #4
Posts: 62
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Atitudinea umilă
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 4.11.2007, 22:22 View PostDownload Post

Atitudinea umilă

Paramahansa Yogananda


In toate actiunile pe care le întreprindeti considerati-l pe Dumnezeu ca fiind cel care actioneaza. Este o problema de atitudine interioara si nu necesita un mod exterior de a-ti arata umilinta. Din pacate, multi aspiranti îsi asuma o atitudine exterioara umila numai pentru a-i impresiona pe cei din jur.
    Scurta povestioara pe care vi-o voi relata în continuare va va ilustra ceea ce doresc sa va explic:

Gopi-urile* obisnuiau sa-i aduca în fiecare zi brânza proaspata lui Krishna. Intr-o zi în care râul Jamuna era în crestere, gopi-urile nu au putut sa-l traverseze pentru a ajunge la Krishna.
    "Ce vom face acum", se plângeau ele. Tot încercând sa gaseasca o solutie si-au adus aminte ca pe acea parte a râului traieste un mare întelept pe nume Byasa, un adorator devotat a lui Krishna.
    "Byasa este un sfânt", a spus una dintre ele. "Sa mergem la el si sa-l rugam sa înfaptuiasca un miracol pentru noi pentru a ne ajuta sa traversam râul".
    Ele au mers si l-au rugat sa le ajute sa ajunga la Krishna.
    "Krishna, Krishna", s-a prefacut Byasa suparat,"toata ziua nu aud vorbindu-se decât de Krishna, dar cine se intereseaza de mine?"
    Atunci gopi-urile s-au simtit dintr-o data foarte încurcate. Brânza era pentru Krishna, dar ele nu-ndrazneau sa-l refuze pe Bhyasa o data ce venisera sa-i ceara ajutorul, asa ca i-au oferit o bucatica din brânza.
    Dar Byasa a început sa manânce cu pofta bucata dupa bucata, prefacându-se foarte înfometat. Dupa ce a mâncat cât i-a permis stomacul, s-a dus pâna la malul râului si a spus: "Daca eu nu am mâncat nimic, tu separa-ti apele sa putem trece."
    "Ce mincinos", au început sa sopteasca gopi-urile. "Ati vazut toate câta brânza a mancat si acum îndrazneste sa comande râului sa-l asculte."
    Dar chiar în acel moment, râul cu adevarat a ascultat rugamintea yoghinului. Fara sa încerce sa-si explice acest mister, gopi-urile s-au grabit sa traverseze. Când au ajuns la coliba lui Krishna, l-au gasit pe acesta dormind.
    "Cum este cu putinta?", s-au mirat ele. "De obicei, Krishna astepta cu nerabdare sa-i aducem brânza."
    "Krishna", l-au întrebat ele,"nu îti este foame astazi?"
    "Nu", a raspuns el, deschizând încet ochii.
    "Dar ti-am adus brânza."
    "Oh, multumesc", a raspuns Krishna,"dar nu mai îmi este foame."
    "De ce? Te-a hranit altcineva?"
    "Da. Acel sfânt Byasa, de pe celalalt mal al râului, mi-a dat astazi sa manânc; chiar prea mult".
    Byasa îi oferise întreaga mâncare lui Krishna, gândindu-se constant la el si nu la sine însusi. Tot astfel, fiecare aspirant trebuie sa daruiasca toate actiunile sale lui Dumnezeu.
    Inceta-ti sa va raportati în tot ceea ce faceti la ideea de "Eu". In inima voastra învata-ti sa cântati numele lui Dumnezeu spunând:"Tu, Doamne, numai Tu."
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index
   -> Maeștrii și învățătorii spirituali ai planetei, KRISHNA
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !