Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 19:32
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Despre Astrologie - Sri Yukteswar


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Light
SuperModerator
SuperModerator

Light is offline

Joined: 03 Mar 2005
Member: #11
Posts: 105
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Despre Astrologie - Sri Yukteswar
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.7.2005, 01:21 View PostDownload Post

În continuare prezentăm un fragment edificator cu privire la astrologie, așa cum este ea văzută în viziunea înțeleptului Sri Yukteswar, citat de Paramahansa Yogananda în cartea sa “ Autobiografia unui yoghin”:

“ Mukunda, de ce nu porți o brățară astrologică?”

“ Dar eu nu cred în astrologie!”

“ Nu este vorba despre a crede sau nu! Singura atitudine înțeleaptă ar consta în a cerceta dacă un lucru este adevărat sau nu. Legea gravitației exista atât înainte cât și după Newton. Cosmosul s-ar fi transformat în haos dacă legile lui nu ar opera decât cu condiția să fie admise de către oameni.

Șarlatanii sunt cauza discreditării actuale a științei astrelor. Câmpul astrologiei este atât de vast, atât matematic cât și filosofic, încât numai o ființă omniscientă l-ar putea îmbrățișa în totalitate. Dacă cel superficial (ignorantul), incapabil să citească în harta cerului, nu vede acolo decât o mâzgălitură fără înțeles, nu înseamnă că înțeleptul trebuie să o considere astfel aprioric.

Legături invizibile, schimburi de influență există între toate obiectele creației. Ritmul armonios al Universului este fondat pe reciprocitate. Omul, în învelișul lui carnal, trebuie să combată 2 grupe de forțe: mai întâi tumultul ființei sale, determinat de amestecul elementelor foc, pământ, aer, apă, eter; apoi forțele distructive ale naturii exterioare. Atât timp cât omul luptă cu efemeritatea sa, pământul și cerul îl vor influența profund.

Astrologia studiază răspunsul omului la stimulii planetari. Aștrii înșiși nu sunt nici benefici nici malefici, limitându-se la a emite radiații pozitive sau negative. Ei nici nu-l ajută nici nu-l lezează pe om, ci constituie pur și simplu un canal prin care se manifestă rapoartele de echilibru între cauzele și efectele ce au rezultat din acțiunile lui din trecut.

Un copil se naște la ora și ziua în care influxurile cerești sunt în armonie cu karma lui individuală. Astrograma lui este un portret provocator, relevă trecutul nealterat precum și ceea ce este posibil să apară în viitor. Dar harta nativă nu poate fi interpretată corect decât de către oameni cu înțelepciune intuitivă și aceștia sunt foarte puțini.

Mesajul înscris pe cer la naștere nu are scopul de a pune în evidență destinul - rezultatul acțiunilor, bune sau rele, făcute în trecut - ci de a trezi în om voința de a evada din închisoarea sa universală. Astfel se poate descătușa de lanțurile pe care el însuși și le-a pus. Nimeni altcineva nu a declanșat seria de cauze care trebuie să se actualizeze progresiv în viața sa. Omul poate depăși orice limitare, pe care el însuși a creat-o prin acțiunile sale, deoarece el posedă resurse spirituale care nu sunt supuse presiunii planetelor.

Teama superstițioasă de astrologie transformă omul în automat, în sclav al unui mecanism. Înțeleptul zădărnicește influiența planetelor, jurând credință nu creației ci Creatorului. Cu cât ființa umană își dă seama de unitatea sa cu Spiritul cu atât ea este mai puțin dominată de materie. Spiritul este veșnic liber și nemuritor; el nu poate cădea sub influența astrelor.

Omul este spirit ce controlează un corp fizic; când el își situează corect simțul său de identitate, lasă în spatele său constrângerea materiei. Cât timp rămâne în starea obișnuită de amnezie spirituală, va suporta lanțurile sclaviei față de legile subtile ale mediului înconjurător.

Dumnezeu este Armonie; credinciosul care este armonios nu va face niciodată vreo acțiune greșită. Activitatea lui se va conforma în mod natural legilor astrologice. Ruga, meditația profundă îi vor permite să comunice cu conștiința Divină și nici o putere nu este superioară acestei protecții.”

“ În acest caz, dragul meu guru, de ce vrei ca eu să port o brățară astrologică?” Am pus această întrebare după o lungă tăcere în cursul căreia mă străduisem să asimilez expunerea lui Sri Yukteswar, ce conținea idei foarte noi pentru mine.”

“ Numai după ce un călător a ajuns la destinație poate renunța la hărți; în cursul rătăcirii tale profită și de cel mai mic ajutor. Înțelepții antici au descoperit multe mijloace de a scurta durata exilului uman în sânul iluziei cosmice. În aparatul complicat al legilor karma-ice există angrenaje pe care înțelepciunea le ajustează cu abilitate.

Toate nenorocirile omului provin din faptul că el încalcă legile cosmice. Scripturile afirmă că omul trebuie să se supună legilor naturii în același timp nediscreditând omnipotența divină; el ar trebui să se roage astfel: ” Doamne, mă încred în Tine, eu știu că poți să mă ajuți, și la rândul meu voi face tot ce pot mai bine pentru a repara răul pe care l-am făcut vreodată”. O serie de mijloace - ruga, forța voinței, meditația yoghină, consultarea sfinților, utilizarea brățărilor astrologice - permit îndulcirea sau anularea efectelor nefaste ale acțiunilor rele din trecut.”
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index
   -> Arte inițiatice - Științe oculte, Astrologia
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !