Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 24.4.2024, 21:40
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Evanghelia lui Thomas Didymos


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Evanghelia lui Thomas Didymos
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 26.2.2008, 04:01 View PostDownload Post

Evanghelia lui Thomas Didymos

 
"Egiptul se remarca in cultura crestina ca fiind locul unde s-au descoperit cele mai vechi documente crestine cunoscute la ora actuala, unele mergind pina in secolul +I. Aceasta nu trebuie sa surprinda din moment ce Egiptul a gazduit o puternica miscare de tip Essene in secolele premergatoare crestinismului, fiind un teren bine pregatit pentru inflorirea acestuia.
In anul 1945 au fost descoperite la Hammadi 13 scroluri antice care contineau vreo 50 de "carti" desi cantitativ sint mai apropiate de "scrieri". Acestea sint scrise in limba Koine, limba vorbita pina in adincimea Africii acum 2.000 de ani. Cind erau citite Crestinilor timpurii din Egipt, se vorbea cu "este", "aer", "acolo", "alta", "aparte", "baptizei", "trece" etc. (pentru detalii vezi Dacia Ariana). De fapt, nu exista nici un document crestin vechi scris in alta limba decit dialectul rominesc Koine si descoperirea de la Hammadi vine sa intareasca inca o data aceast fapt.
Printre documentele de la Hammadi se remarca scrieri Evanghelice, relatari ale vietii in invataturilor lui Isus, care n-au fost incluse in canonul ortodox stabilit sub domnia lui Constantin deci sint relativ necunoscute publicului larg. Evangheliile "oficiale" care s-au pastrat sint numai cele promovate de Biserica Ortodoxa fondata la Constantinopol, cunoscute ca fiind scrierile "Celor patru evanghelisti".
Expresia "Cele patru evanghelii care sint trei, Ioan si Matei" nu este doar un joc de cuvinte deoarece pe plan lingvistic si semantic, Evangheliile Ortodoxe se reduc de fapt la doar doua, existind posibiliatea reala sa fie de fapt una singura. Exista o relatie circulara intre Matei-Marcu-Luca cu argumente credibile pentru intiietatea fiecareia. Evaghelia lui Ioan nu intra in relatie sinoptica cu celelalte trei. Cu alte cuvinte, trei din cele patru Evangheliile Ortodoxe sint cumva doar variante ale unei singure Evanghelii mai vechi poate. Parintii Bisericii Ortodoxe de la Constantinopol au selectat cele patru Evanghelii pe motiv de consistenta si omogenitate, alcatuind Noul Testament. Alte Evanghelii aflate in circulatie in secolul +III au fost cu timpul izolate pina la disparitia totala.
Evangheliile de la Hammadi nu sint cu nimic mai putin Evanghelii decit cele Ortodoxe ci doar nu sint incluse in canon, fiind Evanghelii de care se serveau Crestinii din Egipt in primele secole ale erei noastre. Acestea aduc o persepectiva noua impresionanta asupra Crestinismului timpuriu.
Dintre Evangheliile de la Hammadi cea semnata de Tomas Didymos este cea mai apropiata de spiritul Evangheliilor Ortodoxe. Evanghelia lui Filip si Evanghelia Adevarului fiind de fapt compilatii erudite pe baza Evangheliei. Evanghelia lui Tomas a produs agitatie in jurul crestinilor contemporani din cauza diferentelor, nu mari dar socante, cu restul Evangheliilor. Pe de alta parte asemanarile sint mult mai puternice decit deosebirile.
Au fost doisprezece Apostoli in jurul lui Isus si este nerealist sa ne asteptam la douasprezece Evanghelii identice. Ceea ce Apostolii au relatat ulterior depinde de gradul de intelegere al fiecaruia, de prezenta sau absenta lor de la anumite evenimente, de calitatea memoriei si intelegerii personale, de pregatirea lui religioasa, de elevarea spirituala pe care a dobindit-o in preajma Mintuitorului etc. Unitatea manifestata prin diversitatea Evangheliilor le valideaza rolul lor de scrieri originale, calitate care lipseste grupului Matei-Marcu-Luca.
Evanghelia lui Toma se remarca prin lipsa totala a naratiunii. Este pur si simplu o culegere de citate din zicatorile lui Isus si pilde scurte pe care le-a dat Apostolilor. Potrivirea cu celelalte Evanghelii este remarcabila, precum este si deosebirea.
Prin natura sa de scriere umana ulterioara vietii lui Isus, Evanghelia lui Toma, ca si restul Evangheliilor de altfel, este trecuta prin filtrul Omenescului, al contributiei personale, al estomparii, al asocierii, al copierii, al erorii etc. Pe de alta parte, in lipsa unui criteriu obiectiv de identificare a limitelor, Evanghelia trebuie luata asa cum este, de la primul pina la ultimul cuvint."

Acestea sint zicatorile secrete pe care viul Isus le-a zis si pe care Didymos Thomas le-a inregistrat.
(1) Si El a zis "Oricine afla semnificatia acestor zicatori nu va gusta moartea".
(2) Isus a spus: "Fie ca cel cel cauta sa caute pina gaseste. Cind gaseste, va fi tulburat. Cind ajunge tulburat, va fi impietrit si va domni peste toti".
(3) Isus a spus: "Daca cei care va conduc va spun 'Imparatia este in Ceruri' atunci pasarile cerului o vor lua inainte. Daca ei spun 'Imparatia este in mare' atunci pestii marii o vor lua inainte. Mai degraba, Imparatia este in voi si este in afara voastra. Cind ajungeti sa va cunoasteti pe voi insiva, atunci veti deveni cunoascuti si veti realiza ca voi sinteti fiii Tatalui cel Viu. Dar daca nu va veti cunoaste pe voi insiva, veti vietui in saracie si voi sinteti saracia insasi".
(4) Isus a spus: "Omul batrin de zile nu eziteaza in a-l intreba pe un copil in virsta de sapte zile despre locasul vietii si el va trai. Pentru ca multi dintre primii vor ajunge ultimii, si ei vor deveni unul si acelasi".
(5) Isus a spus: "Da-ti seama de ceea ce vezi cu ochii si atunci ceea ce este ascuns privirii va deveni vizibil pentru ca nu este nimic ascuns care sa nu iasa la vedere".
(6) Dicipolii Lui L-au intrebat: "Vrei ca noi sa postim? Cum sa ne rugam? Trebuie sa dam pomana? Ce dieta sa urmam?"
Isus le-a spus: "Nu spuneti minciuni si nu faceti ceea ce nu va place pentru ca toate cele sint descoperite in Ceruri. Pentru ca nimic din cei ascuns nu va ramine nevazut si nimic din ce-i acoperit nu va ramine nedescoperit".
(7) Isus a spus: "Binecuvintat este leul consumat de om, leul devenind om. Blestemat este omul pe care leu-l consuma, leul devenind om".
(8) Si El a spus: "Omul este ca pescarul intelept care si-a aruncat plasa in mare si a scos-o plina de pestisori. Intre ei, pescarul intelept a gasit un peste mare. El a aruncat inapoi in mare toti pestisorii alegindu-l usor pe cel mare. Oricine are urechi de auzit, sa auda cu ele".
(9) Isus a aspus: "Semanatorul a mers afara, a luata o mina de seminte si le-a imprastiat. Unele au cazut pe drum si pasarile au venit si le-au adunat. Altele au cazut pe piatra, n-au data radacina in pamint si nu au produs vlastari. Altele au cazut intre spini care le-au inecat si apoi viermii le-au mincat. Altele au cazut pe pamint bun si au produs roada buna: au produs de saizeci de ori pe masura si de o suta doua zeci de ori pe masura".
(10) Isus a aspus: "Am trimis foc asupra lumii si dupa cum vedeti il pazesc pina cind arde".
(11) Isus a aspus: "Acest paradis se va duce, la fel cel de deasupra lui. Mortii nu sint vii si ce-i viu nu va muri. Pe vremea cind consumai ce-i mort il faceai viu. Ce vei face cind vine vremea sa adasti in Lumina? In ziua in care erau doi ai devenit unul. Ce vei face oare cind tu devii doi?".
(12) Discipolii i-au spus lui Isus: "Stim ca vei pleca de la noi. Cine este sa fie conducatorul nostru?"
Isus le-a spus: "Oriunde ati fi, sa mergeti la Iacob cel Drept, de dragul caruia raiul si pamintul au luat fiinta".
(13) Isus le-a spus dicipolilor: "Comparati-ma cu cineva si spuneti-mi cu cine seaman".
Petre Simion i-a spus: "Esti ca un Inger drept".
Matei i-a spus: "Stapine, gura mea nu este capabila sa spuna cu cine semeni".
Isus a spus: "Nu sint stapinul vostru. Pentru ca ati baut ati ajuns ametiti de izvorul cu bulbuci din care v-am dat".
Apoi l-a luat de-o parte si i-a spus trei lucruri. Cind Tomas a venit inapoi, l-au intrebat "Ce ti-a spus Isus?" Tomas a zis catre ei: "Daca va spun macar unul din lucrurile pe care mi le-a spus, voi veti arunca in mine cu pietre si un foc va iesi din pietre sa va mistuie".
(14) Isus le-a spus: "Daca postiti, veti pacatui catre sine; daca va veti ruga, veti fi condamnati; daca veti da pomana, va veti afecta spiritul. Cind mergeti in orice tara si intrati intr-un loc, daca ei va primesc mincati din ce va vor asterne in fata si vindecatii pe cei bolnavi din mijlocul lor. Este ca nu va poate spurca ceea ce intra in gura voastra ci va poate spurca ceea ce vine din gura voastra".
(15) Isus a spus: "Cind vedeti pe Unul care nu-i nascut din femeie, cadeti-i la pamint si adorati-l. Acela este tatal vostru".
(16) Isus a spus: "Poate oamenii cred ca am venit sa imprastii pacea in lume. Ei nu stiu ca este vrajba pe care am venit s-o imprastii in lume: foc, sabie si razboi. Pentru ca unde vor fi cinci intr-o casa, trei vor fi impotriva a doi si doi impotriva a trei, parinte va fi impotriva fiului si fiul impotriva parintelui. Si vor fi toti singuri".
(17) Isus a spus: "Eu am sa va dau ceea ce ochi n-a vazut si ureche n-a auzit, ceea ce mina n-a atins si ceea ce mintea umana n-a conceput vreodata".
(18) Discipolii i-au spus lui Isus: "Spune-ne cum sfirsitul va fi".
Isus a spus: "Ati descoperit deci inceputul din moment ce cautati sfirsitul? Pentru ca unde inceputul este, acolo este si sfirsitul. Binecuvintat este cine-si ia locul la inceput deoarece acela va cunoaste sfirsitul fara a gusta moartea".
(19) Isus a spus: "Binecuvintat este cine a s-a intrupat inainte de a se intrupa. Daca voi imi deveniti discipoli si-mi ascultati cuvintele, si pietrele astea va vor sluji. Pentru ca pentru voi sint cinci pomi in Paradis, care ramin neclintiti vara si iarna si au frunze vesnice. Oricine ajunge sa-i cunoasca nu va gusta moartea".
(20) Discipolii i-au spus lui Isus: "Spune-ne cum Imparatia Cereasca este".
El le-a spus lor: "Imparatia Cereasca este ca boaba de mustar care-i cea mai mica dintre seminte. Cind cade pe pamint arat produce o mare verdeata care devine adapost pentru pasarile cerului".
(21) Maria i-a spus lui Isus: "Cu cine seamana discipolii Tai?"
El a spus: "Ei sint ca si copiii care s-au asezat intr-un cimp care nu este al lor. Cind stapinul cimpului vine ei spun 'Hai sa ne luam cimpul inapoi'. Eu spun ca daca proprietarul unei case stie ca hotul vine, el va incepe paza inainte ca hotul sa vina sa sparga casa si sa plece cu bunurile lui. De aceea, voi stati de paza impotriva lumii. Inarmati-va cu mare putere altfel jefuitorii vor gasi calea la voi si fiti siguri ca greutatile pe care le asteptati vor veni. Fie sa fie intre voi unul care intelege. Cind grinele sint coapte el vie repede cu secera in mina sa le culeaga. Cine are urechi de auzit, sa auda".
(22) Isus a vazut copii alaptati la tita. El a zis discipolilor: "Acesti copii tinuti la tita sint ca si cei care intra in Imparatia Cerului".
Ei au spus: "Trebuie deci ca noi sa intram de copii in Imparatie?".
Isus le-a spus: "Cind veti face doua una, cind veti face inauntrul ca dinafara si dinafara ca inauntrul si deasupra ca dedesubtul, cind veti face barbatul si femeia unul si acelasi incit barbatul sa nu fie barbat si nici femeia femeie, cind va veti face ochi in locul unui ochi, o mina in locul unei miini, un picior in locul unui picior, o infatisare in locul unei infatisari, atunci veti intra in Imparatia Cereasca".
(23) Isus a spus: "Am sa te aleg pe tine, unul din o mie si doi din zece mii, si ei vor sta ca unul singur".
(24) Discipolii lui i-au spus: "Arata-ne locul unde Tu esti din moment ce trebuie sa-l cautam".
El le-a spus: "Cine are urechi de auzit sa auda. Este Lumina intr-un om al Luminii si el lumineaza intreaga lume. Daca el nu straluceste, el este intunecime".
(25) Isus a spus: "Iubeste pe fratele tau ca pe sufletul tau si pazeste-l pe el ca pe lumina ochilor tai".
(26) Isus a spus: "Tu vezi paiul din ochiul fratelui tau dar nu vezi birna din ochiul tau. Cind vei scoate birna din ochiul tau atunci vei vedea bine destul ca sa scoti paiul din ochiul fratelui tau".
(27) "Daca nu postesti cum face lumea nu vei afla Imparatia. Daca nu respecti ziua de Sarbatoare ca pe o zi de Sarbatoare, nu-l vei vedea pe Tatal".
(28) Isus a spus: "Mi-am luat locul in mijlocul lumii si le-am aparut lor in carne si oase. I-am gasit imbatati dar nici unul insetat. Sufletul meu s-a intristat pentru fiii oamenilor din cauza orbirii din sufletele lor care-i opreste sa vada. De aceea, ei au venit pe lume goi si tot goi vor parasi lumea. Pentru moment ei sint imbatati dar cind vor scutura jos vinul atunci se vor cai".
(29) Isus a spus: "Daca trupul a venit in existenta din cauza spiritului atunci asta este o minune. Dar daca spiritul a venit in existenta din cauza trupului, atunci asta este minunea minunilor. Intr-adevar, sint mirat cum asemenea bogatie si-a gasit salasul in asemenea saracie".
(30) Isus a spus: "Unde sint trei zei, sint zei. Unde sint doi sau unul, Eu sint cu el".
(31) Isus a spus: "Nici un profet nu este crezut la el in sat; nici un doctor nu-i vindeca pe cei care-l cunosc".
(32) Isus a spus: "O cetate intarita pe virful muntelui nu poate fi pierduta dar nici nu poate fi ascunsa".
(33) Isus a spus: "Nu sopti la ureche ci predica de pe virful casei deoarece nimeni nu aprinde o lampa ca s-o acopere cu un cos sau ca s-o ascunda: mai degraba o pune in cui incit oricine intra sau iese sa vada lumina".
(34) Isus a spus: "Daca orbul conduce pe orb, amindoi vor pica in put".
(35) Isus a spus: "Nimeni nu poate sa intre cu forta in casa unui om puternic fara a-i lega miinile; abia atunci va jefui casa".
(36) Isus a spus: "Nu purta de dimineata pina seara si de seara pina dimineata grija gindului cu ce sa te imbraci".
(37) Discipolii Lui au spus: "Cind te vei revela noua si cind te vom vedea?"
Isus a spus: "Cind va veti dezbraca goi fara a simti rusinea, cind va veti lua hainele asezindu-le sub picioarele voastre si calca pe ele ca niste copii, atunci veti vedea pe Fiul celui Viu fara a va teme".
(38) Isus a spus: "De multe ori ati dorit sa auziti cuvintele pe care vi le spun si pe care nu le putei auzi de altundeva. Vine ziua cind ma veti cauta si ma veti gasi".
(39) Isus a spus: "Fariseii si scribii au luat cheile cunoasterii si le-au ascuns. Ei insisi nu au intrat dar nu i-au lasat nici pe altii sa intre. Voi sa fiti intelepti ca sarpele si inocenti ca porumbelul".
(40) Isus a spus: "O vita de vie plantata in afara Tatalui nu este bine plasata si va fi smulsa din radacini si distrusa".
(41) Isus a spus: "Cine are ceva in mina va primi si mai mult si cine nu are nimic ii se va lua si putinul ce-l are".
(42) Isus a spus: "Fii ca un trecator".
(43) Discipolii i-au spus: "Tu cine esti de ne spui aceste lucruri?"
"Voi nu cunoasteti cine sint din ceea ce va spun pentru ca ati devenit ca evreii care fie iubesc pomul dar urasc fructul, fie iubesc fructul dar urasc pomul".
(44) Isus a spus: "Cine ia in desert numele Tatalui va fi iertat; cine ia in desert numele Fiului va fi iertat; dar cine ia in desert Duhul Sfint nu va fi iertat nici pe pamint si nici in Ceruri".
(45) Isus a spus: "Strugurii nu se culeg din spini si nici smochinele din papadii pentru ca acestea nu dau poame. Un om bun face lucruri bune luate din camara lui; un om rau face lucruri rele luate din camara lui diavoleasca care este inima lui si spune lucruri rele, pentru ca din greutatea inimii lui face lucrurile rele".
(46) Isus a spus: "Intre cei nascuti din femeie, de la Adam pina la Ioan Botezatorul, nu exista nimeni deasupra lui Ioan care sa nu-si plece ochii in fata acestuia. Si totusi, oricare dintre voi vine sa devina un copil, va cunoaste Imparatia si va deveni deasupra lui Ioan".
(47) Isus a spus: "Un om nu poate incaleca doi cai sau trage cu doua arcuri; un servitor nu poate sluji la doi stapini, altfel va servi pe unul si deservi pe celalat; nimeni nu bea vin vechi si doreste apoi vin nou; vinul nou nu este pus intr-un burduf vechi deoarece-l va gauri; nici vinul vechi nu este pus intr-un burduf nou deoarece vinul se strica; un petec vechi nu este cusut la o haina noua deoarece se va rupe".
(48) Isus a spus: "Daca doi fac pace unul cu altul in aceeasi casa, ei vor spune muntelui 'Du-te de aici' si muntele va merge".
(49) Isus a spus: "Vinecuvintati sint cei singuri si cei alesi deoarece vor afla Imparatia. Pentru ca de acolo sint si acolo se vor intoarce".
(50) Isus a spus: "Daca ei intreaba 'De unde vii', spune ca 'Vin din Lumina, din locul unde Lumina a venit in existenta de bunavoie, s-a asezat acolo si a devenit vizibila prin imaginea lor'. Daca ei intreaba 'Esti acela tu?' spune 'Noi sintem copiii ei si noi sintem alesii Tatalui'. Daca ei intreaba 'Care este semnul Tatalui in tine?" spune 'Este miscarea si repaosul' ".
(51) Discipolii au intrebat: "Cind va veni linistea mortilor si cind va veni lumea de apoi?"
El le-a spus: "Ceea ce asteptati a venit deja dar voi nu va dati seama".
(52) Discipolii i-au spus: "Doua zeci si patru de profeti au profetit in Palestina si toti au vorbit prin tine".
El le-a spus: "Voi ati vorbit numai despre morti si ati sarit peste cel ce traieste in fata voastra".
(53) Discipolii l-au intrebat: "Este circumcizia buna sa nu?"
El le-a spus: "Daca ar fi fost buna, tatal lor i-ar fi genezat deja circumciziati de la mama lor. Mai degraba circumcizia spiritului este buna".
(54) Isus a spus: "Binecuvintat cel sarac deoarece a lui este Imparatia Cerului".
(55) Isus a spus: "Cine nu-si uraste tatal si mama nu poate deveni discipolul meu. Si cine nu-si uraste fratii si surorile si nu-si ia crucea asemenea mie, nu va fi demn de Mine".
(56) Isus a spus: "Cine a ajuns sa inteleaga lumea a gasit numai un cadavru si cine a gasit cadavrul este deasupra lumii intregi".
(57) Isus a spus: "Imparatia Tatalui este ca omul care avea seminte bune. Dusmanii lui au venit noaptea si au semanat buruieni printre semintele bune. Omul nu i-a lasat apoi sa smulga buruienile, spunind: 'Mi-e teama ca daca smulgeti buruienile veti smulge si griul'. Pentru ca la vremea recoltei, buruienile vor fi clar vizibile si vor fi smulse si arse".
(58) Isus a spus: "Binecuvintat cine a suferit si gasit viata".
(59) Isus a spus: "Fii atent la cel viu cit timp traiesti deoarece dupa ce mori, chiar daca-l cauti, nu-l vei gasi".
(60) Un samaritean ducea un miel la Iudea.
El le-a spus: "Omul este pazitorul mielului".
Ei au spus: "Pentru ca sa-l taie apoi si sa-l mince".
El le-a spus: "Pina cind este viu, nu-l va minca, ci numai dupa ce l-a omorit si a devenit un corp mort".
Ei au spus: "Pentru ca nu poate face altfel".
El le-a spus: "Voi sa faceti la fel, cautati un loc de incredere altfel deveniti un corp mort si ajungeti mincati".
(61) Isus a spus: "Doi se odihnesc pe un pat: unul va muri si unul ca trai".
Salomea a spus: "Cine esti tu, omule, ca te-ai asezat pe lavita si ai mincat de pe masa mea?"
Isus i-a spus: "Eu sint cel ce exista din indivizibil. Mi-au fost date din lucrurile Tatalui meu".
"[...] eu sint discipolul tau".
"[...] de aceea eu zic, daca este distrus, va fi umplut de lumina, dar daca este divizat va fi coplesit de intuneric".
(62) Isus a spus: "Le spun zicalele mele celor care sint demni de zicalele mele. Nu lasa dreapta sa stie ce face stinga".
(63) Isus a spus: "A fost un om bogat cu bani multi si s-a gindit: 'Imi pun banii sa lucreze ca sa pot semana, planta si culege, ca sa-mi umplu hambarul cu bunuri si ca sa nu-mi lipseasca nimic'. Asa voia sa faca dar in aceeasi noapte s-a intimplat sa moara. Cine are urechi sa auda".
(64) Isus a spus: "Un om astepta vizitatori. Dupa ce a pregatit cina l-a trimis pe servitor sa-i invite pe oaspeti.
Servitorul s-a dus ls primul si i-a zis 'Stapinul meu te invita'. Acela a raspuns 'Am niste reclamatii cu niste negustori care vin in seara asta. Trebuie sa ma duc sa le dau ordine. Cer sa fiu scuzat de la cina'.
Servitorul s-a dus la altul si i-a spus 'Stapinul meu te invita'. Acela a raspuns 'Tocmai am cumparat o casa si sint ocupat toata ziua. Nu o sa am timp sa vin'.
Servitorul s-a dus la altul si i-a zis 'Stapinul meu te invita'. Acela a zis 'Prietenul meu se insoara si eu ii pregatesc nunta. Nu pot sa vin si cer sa fiu scuzat de la cina'.
Servitorul s-a dus la altul si i-a spus 'Stapinul meu te invita'. Acela a zis 'Tocmai am cumparta un pamint si merg sa culeg chiria. Nu pot sa vin si cer sa fiu scuzat de la cina'.
Servitorul s-a reintors si i-a spus stapinului 'Cei pe care i-ai invitat au cerut sa fie scuzati de la cina'.
Stapinul a zis servitorului 'Du-te afara si adu incoace pe oricine intilnesti, ca sa ia cina cu mine'. Afaceristii si negustorii nu vor intra la Tatal".
(65) El a zis: "A fost un om bun care avea o vie pe care a arendat-o taranilor ca s-o lucreze si ca apoi sa poata culege din roada. L-a trimis pe servitor sa ridice roada viei. Aceia l-au prins pe servitor, l-au stilcit in bataie si l-au trimis inapoi la stapinul lui. Stapinul lui a zis 'Poate aceia nu l-au cunoscut'. A trimis apoi un alt servitor care a fost si el batut. Stapinul viei a trimis apoi pe fiul sau spunindu-si 'Poate ei vor respecta pe fiul meu'. Chiriasii stiau ca acela era mostenitorul viei asa ca l-au prins si l-au omorit. Cine are urechi sa auda".
(66) Isus a spus: "Aratati-mi piatra pe care constructorii au refuzat-o. Aceea este piatra de capatii".
(67) Isus a spus: "Daca cel ce le stie pe toate simte ca-i scapa ceva cit de mic, aceluia-i scapa totul".
(68) Isus a spus: "Binecuvint fii cind esti urit si persecutat. Oriunde ai fost persecutat ei nu-si vor gasi locul".
(69) Isus a spus: "Binecuvintati sint cei care au fost persecutati in sinea lor deoarece ei au ajuns sa-l cunoasca pe Tatal. Binecuvintat este cel flamind deoarece foamea celui care doreste va fi saturata".
(70) Isus a spus: "Ceea ce aveti in voi insiva va va salva daca iese la iveala. Ceea ce nu aveti in voi insiva va va condamna daca n-o aveti in voi".
(71) Isus a spus: "Am sa darim aceasta casa si nimeni nu va fi capabil s-o construiasca [...]".
(72) Un om i-a zis Lui: "Spunele fratilor mei sa imparta averea tatalui nostru cu mine".
El i-a spus: "Omule, cine m-a facut pe mine un impartitor?" S-a intors catre discipolii Lui si le-a zis: "Eu nu sint unul care divizeaza, nu-i asa?"
(73) Isus a spus: "Recolta este grozava dar culegatorii putini. De aceea cautati pe Domnul ca sa trimita culegatori la cules".
(74) El a spus: "Doamne, sint multi in jurul fintinii dar nu este nimic in fintina".
(75) Isus a spus: "Multi stau la usa dar e unul singuratic care intra in camera nuptiala".
(76) Isus a spus: "Imparatia Tatalui este ca si negustorul care a avut o incarcatura de marfuri si a descoperit o perla. Negustorul a vindut marfa si a cumparat perla pentru el insusi. Voi la fel, cautati comoara neinselatoare si durabila pe care molia nu vine s-o devoreze si nici viemele s-o distruga".
(77) Isus a spus: "Eu sint cel ce-i Lumina care este deasupra lor tuturor. Eu sint cel ce e totul. Din Mine au izvorit toate si in Mine s-au reunit toate. Despica o bucata de lemn si Eu sint acolo. Ridica o piatra si Ma vei gasi acolo".
(78) Isus a spus: "De ce ati venit aici in desert? Ca sa vedeti scaieti purtati de vint? Ca se vedeti un om gatit cu haine fine cum sint regii si mai marii vostri? Deasupra lor sint hainele lor si ei nu pot pricepe Adevarul".
(79) O femeie din multime i-a spus: "Binecuvintat este pintecul care te-a purtat si sinii care te-au hranit".
El i-a spus: "Binecuvintati sint cei care au auzit cuvintul Tatalui si l-au tinut drept, pentru ca vin zilele cind vei spune 'Binecuvintat este pintecele care n-a nascut si sinii care n-au alaptat' ".
(80) Isus a spus: "Cel care a cunoscut lumea a gasit trupul dar cel care a gasit trupul este deasupra lumii".
(81) Isus a spus: "Lasa-l pe ce-l imbogatit sa fie rege si lasa-l pe cel ce are putere sa renunte la ea".
(82) Isus a spus: "Cel ce este linga mine este aproape de foc iar cel ce nu este linga mine este departe de Imparatie".
(83) Isus a spus: "Imaginile sint vazute de oameni dar Lumina din ei este ascunsa de imaginea Luminii Tatalui. El se va arata dar imaginea Lui va ramine ascunsa de Lumina Lui".
(84) Isus a spus: "Cind vedeti ce seamana cu voi, va bucurati. Dar cind va veti vedea imaginea care apare in fata voastra si care nici nu seamana si nici nu difera, cit veti avea de indurat!".
(85) Isus a spus: "Adam s-a intrupat dintr-o mare putere si o mare bogatie dar nu a devenit demn de voi. Daca el ar fi devenit demn, n-ar fi gustat moartea".
(86) Isus a spus: "Vulpile au vizuinile lor si pasarile au cuiburile lor dar Fiul Omului nu are loc sa-si aseze capul si sa odihneasca".
(87) Isus a spus: "Demolat este trupul care depinde de un alt trup; si mai demolat este sufletul care depinde de acestea doua".
(88) Isus a spus: "Ingerii si profetii vin la voi ca sa va dea ceea ce deja aveti. Si voi le dati lor ceea ce aveti si apoi va intrebati, 'Cind vor veni sa-si ia inapoi ce-i al lor?' ".
(89) Isus a spus: "De ce speli exteriorul canii? Nu-ti dai seama ca Cel ce a facut interiorul este acelasi cu cel ce a facut exteriorul?".
(90) Isus a spus: "Veniti la mine deoarece jugul meu este usor si stapinirea mea este blinda, si voi veti fi paziti de voi insiva".
(91) Ei l-au intrebat: "Spune-ne cine esti ca sa credem in tine".
El le-a raspuns: "Voi cititi inaltul cerului si adincul pamintului dar nu recunoasteti ce-i in fata voastra si nu stiti cum sa interpretati acest moment".
(92) Isus a spus: "Cautati si veti gasi. Ceea ce m-ati intrebat mai demult si nu v-am spus atunci, vreau acum sa va spun dar voi nu mai vreti sa aflati".
(93) [...] "Nu dati la ciini ceea ce este sfint deoarece-l vor arunca pe gramada de gunoi. Nu aruncati la porci perle deoarece [...]".
(94) Isus a spus: "Cel ce cauta va gasi si cel ce bate va fi lasat inauntru".
(95) Isus a spus: "Daca ai bani, nu-i da cu dobinda ci da-i unuia de la care nu-i mai vezi inapoi".
(96) Isus a spus: "Imparatia Tatalui este ca femeia care a luat un bulgare de drojdie, l-a ingropat intr-o movila de faina si a facut niste piini mari. Cine are urechi de auzit sa auda".
(97) Isus a spus: "Imparatia Tatalui este ca femeia care cara un vas cu faina mergind spre casa. Pe la o vreme, minerul s-a desprins si faina a curs toata in urma ei pe drum. Ea nu si-a dat seaman de faina care se scurgea si cind a ajuns acasa si a pus vasul jos, l-a gasit gol".
(98) Isus a spus: "Imparatia Tatalui este ca omul care a vrut sa-l omoare pe unul puternic. Acasa fiind, si-a scos sabia si-a implintat-o in perete ca sa incerce daca mina lui putea termina sarcina luata. Apoi l-a taiat pe cel puternic".
(99) Discipolii i-au spus Lui: "Mama si fratii tai asteapta afara".
El le-a spus lor: "Mama si fratii mei sint cei care fac voia Tatalui deoarece ei sint cei care vor intra in Imparatia Tatalui".
(100) I-au aratat lui Isus o moneda de aur si ia-u zis: "Omul lui Cezar ne cere taxe".
El lea zis: "Dati Cezarului ce este al Cezarului si dati Domnului ce este al Domnului si dat-mi Mie ce este al Meu".
(101) [...] "Cine nu-si uraste mama si tatal asa cum fac eu, nu-mi poate deveni un dicipol. Si oricine nu-si iubeste mama si tatal asa cum fac eu, nu-mi poate deveni un dicipol. Pentru ca mama mea [...] dar mama mea adevarata mi-a dat Viata".
(102) Isus a spus: "Huiduire fariseilor care sint ca si ciinele care doarme in ieslea boilor: nici el nu minca, nici pe boi nu-i lasa sa mince".
(103) Isus a spus: "Norocos este omul care stie pe unde vor intra hotii, incit sa se trezeasca din timp, sa-si adune oamenii si sa se inarmeze inainte ca hotii sa invadeze".
(104) Ei i-au spus lui Isus: "Haide sa postim azi si sa ne rugam".
Isus le-a spus: "Care este pacatul pe care eu l-am comis sau cind am fost eu invins? Cind mirele va parasi camera nuptiala, atunci voi sa postiti si sa va rugati".
(105) Isus a spus: "Cel care stie pe mama si pe tatal acela va fi numit fiu de decazuta".
(106) Isus a spus: "Cind veti face pe doi unul, atunci veti deveni Fii Omului, si cind veti zice 'Munte, pleaca de aici', muntele va pleca".
(107) Isus a spus: "Imparatia este precum pastorul ce avea o suta de oi. Una din ele, cea mai frumoasa, s-a ratacit. El a parasit cele noua zeci si noua de oi cautind-o pe cea pierduta pina a gasit-o. Dupa ce a trecut prin asemenea incercare, el a zis catre oaia pierduta, 'Ma ingrijorez pentru tine mai mult decit pentru noua zeci si noua' ".
(108) Isus a spus: "Cel ce va bea din gura mea va deveni ca si mine. Eu insumi voi deveni el si lucrurile ascunse vor fi revelate lui".
(109) Isus a spus: "Imparatia este ca omul ca avea o comoara ascunsa in pamintul lui, fara sa stie. Dupa ce a murit, a lasat mostenire fiului. Fiul nu stia nici el si a vindut pamintul. Cel ce l-a cumparat, l-a arat si a gasit comoara. A inceput sa dea bani cu dobinda oricui el dorea".
(110) Isus a spus: "Oricine descopera lumea si devine bogat, fie sa renunte la lume".
(111) Isus a spus: "Cerurile si pamintul vor fi rasturnate in fata ta. Cel ce traieste din Cel Viu nu va vedea maortea". Nu spune oare Isus ca, "Oricine se gaseste pe sine este superior lumii" ?
(112) Isus a spus: "Huiduita fie carnea si oasele care depind de suflet; huiduit fie sufletul care depinde de carne si oase".
(113) Discipolii Lui i-au spus: "Cind va veni Imparatia?"
"Imparatia nu va veni asteptind-o. Nu se va putea spune 'este aici' sau 'este acolo'. Mai degraba, Imparatia Tatalui este imprastiata peste pamint dar omul nu o vede".
(114) Petros Simonos i-a spus: "Arunc-o pe Marias de la noi pentru ca femeile nu sint demne de viata (vesnica)".
Isus a spus: "Eu insumi am s-o indrum sa devina barbat, pentru ca si ea sa devina un spirit viu asemanator voua barbatilor. Adevarat va spun ca orice femeie care se face barbat va intra in Imparatia Cerurilor".
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Scrieri apocrife
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !