Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 27.3.2024, 08:12
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Cuvântul Domnului - Mânastirea "Noul Ierusalim" de la Pucioasa - Romania


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvântul Domnului - Mânastirea "Noul Ierusalim" de la Pucioasa - Romania
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 14:41 View PostDownload Post

In decursul anilor, Cuvântul Domnului a fost oferit oamenilor printr-o "vorbitoare": Verginica

Iata mai jos o impartire pe ani a acestor mesaje.

1955     1956     1957     1958     1959     1960     1962
1963     1964     1965     1966     1968     1971     1972
1973     1974     1975     1976     1977     1978     1979
1980     1982     1983     1984     1985     1986     1987
1988     1989     1990     1991     1992     1993     1994
1995     1996     1997     1998     1999     2000     2001
2002     2003     2004     2005     2006     2007     2008
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1955
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 14:57 View PostDownload Post

Anul 1955

   * 30-04-1955 Cuvântul lui Dumnezeu din Duminica Învierii Domnului
   * 14-06-1955 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 15-08-1955 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 25-12-1955 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 31-12-1955 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu din Duminica Învierii Domnului

... Pace vouă! Hristos a înviat! Hristos a înviat! Hristos a înviat! Eu sunt Domnul Iisus Hristos. Nu sunt în trup, ci sunt în Duh. Coborâtu-M-am cu Duhul pe pământ ca să-Mi culeg un popor și să-i vorbesc tainele cele pentru vremea aceasta. Eu sunt Cuvântul lui Dumnezeu și am venit să vorbesc pe pământ, să-Mi gătesc calea celei de a doua arătări, așa precum este scris în cartea Mea. Nu acest trup sunt Eu. Aceasta este o trâmbiță din care Eu trâmbițez în vremea aceasta ca să vestesc peste voi toate câte vor fi în zilele ce vin.

30-04-1955

Cuvântul lui Dumnezeu

... O, puișorii Mei, M-am înălțat la Tatăl după patima Mea, iar acum M-am pogorât pe pământ, nevăzut de nimeni, pentru a-Mi pregăti acest vas ales de Mine, dar neputincios, și prin el să-Mi pregătesc un popor sfânt, ca să-Mi gătească Mie calea ca să vin întru judecată. Puișorii Mei cei fricoși, nu vă îndoiți de glasul Meu, și credeți cuvintelor Mele prin această gură neputincioasă, că vreau să vă nasc din nou, din Duh. Nu vă temeți. Vă voi ocroti, vă voi crește cu lapte, că sunteți mici. Vă voi lua sub aripile Mele, cum ia cloșca puii de îi apără de uliu, căci mulți dușmani veți avea.

Măi puișorii Mei, misiunea Mea de la Tatăl este să-Mi cresc un popor nou, un Israel nou în poporul român, căci poporul ales de Mine în trecut s-a stricat de tot. Pentru asta am venit în lume, am venit să-Mi aleg din lume niște mielușei blânzi și ascultători, să-i pot hrăni cu hrană cerească.

14-06-1955

Cuvântul lui Dumnezeu

... O, puișorii Mei, M-am înălțat la Tatăl după patima Mea, iar acum M-am pogorât pe pământ, nevăzut de nimeni, pentru a-Mi pregăti acest vas ales de Mine, dar neputincios, și prin el să-Mi pregătesc un popor sfânt, ca să-Mi gătească Mie calea ca să vin întru judecată. Puișorii Mei cei fricoși, nu vă îndoiți de glasul Meu, și credeți cuvintelor Mele prin această gură neputincioasă, că vreau să vă nasc din nou, din Duh. Nu vă temeți. Vă voi ocroti, vă voi crește cu lapte, că sunteți mici. Vă voi lua sub aripile Mele, cum ia cloșca puii de îi apără de uliu, căci mulți dușmani veți avea.

Măi puișorii Mei, misiunea Mea de la Tatăl este să-Mi cresc un popor nou, un Israel nou în poporul român, căci poporul ales de Mine în trecut s-a stricat de tot. Pentru asta am venit în lume, am venit să-Mi aleg din lume niște mielușei blânzi și ascultători, să-i pot hrăni cu hrană cerească.

14-06-1955

Cuvântul lui Dumnezeu

... O, poporul Meu, M-am născut acum două mii de ani într-o iesle săracă, în staulul boilor, pentru a crește ca om, ca să nu Mă știe satana că am venit să mântui pe om. Irod s-a mâniat și a venit să Mă omoare, și în orbirea lui a ucis paisprezece mii de prunci. O, cum era să-Mi ia zilele Mele când Eu sunt Stăpânul zilelor și al nopților, când Eu sunt Stăpânul vieții? O, măi copii, florile Mele, astăzi sunt mai mult ca atunci căutat de alți irozi. Cezarul, capul irozilor, Mă caută, prin servii săi antichriști, să-Mi ia viața, dar cel mai mult Mă doare că am mulți irozi în biserica Mea, dintre slujitorii altarului Meu cel sfânt, și aceștia Mă caută. Acela din trecut nu M-a găsit, pentru că M-a acoperit Tatăl, dar aceștia care stau în biserica Mea, Mă înjunghie mereu cu faptele lor, și sunt destui și slujesc cezarului. Ei vor rămâne rușinați, că Eu, ce am de împlinit voi împlini, chiar de voi rămâne fără slujitorii altarelor.

25-12-1955

Cuvântul lui Dumnezeu

... Iată, florile Mele, acum vin și vă cântă sfintele mironosițe, sfinții mucenici, cetele îngerești, sfintele fecioare martire. Măi copii, măi copii cu suflet plin de bucurii, o, măi florile Mele! Mă bucur și Eu de voi și de bucuria voastră, căci în această noapte a urgiilor și a destrăbălărilor numai voi M-ați bucurat. O, stau și plâng, că este plin pământul de păcate grele ce s-au făcut în această noapte, desfrânări mai rău ca în Sodoma și Gomora, beții, crime, avorturi. Nu Mă pot uita pe pământul Meu, nu Mă pot uita, de groaza fărădelegilor. Trupul a pus cu desăvârșire stăpânire pe suflet, căci un trup desfrânat și îmbuibat este un suflet mort. O, iubiților, mâncarea și neînfrânarea l-au scos pe omul Adam din Eden. Mâncarea și neascultarea și desfrânarea vor umple iadul.

31-12-1955
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1956
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 15:02 View PostDownload Post

Anul 1956

   * 07-02-1956 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 01-07-1956 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 15-08-1956 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... O, copiii Mei, să nu uitați, semnul sfintei cruci este simbolul biruinței. Crucea nu este lemn de înjosire cum spun sectanții. Crucea este armă de temut în contra diavolului. Nu vă luați după sectanți ca să batjocoriți crucea, și închinați-vă ei, căci sângele Meu a sfințit-o. Jertfa Mea pe această cruce ți-a adus mântuire ție, suflete. Vedeți, măi meseriașii Mei, cărăușii Mei, că sfânta cruce pe care ați pus-o azi la locul ei v-a făcut nevăzuți de dușmanii voștri și ai Mei. Tot așa vă va păzi să fiți nevăzuți în drumul vostru înapoi.

07-02-1956

Cuvântul lui Dumnezeu

... O, copiii Mei, am ținut să reînnoiesc nunta din Cana Galileii și să vă arăt taina nunții creștine. Nunta creștină este o mare taină a bisericii Mele. De aceea vă zic vouă: de nu veți fi curați și cu haină de mireasă îmbrăcați, nu veți sta la masă cu Mine în ziua nunții Mele, în ziua venirii Mele. Haina de nuntă arată viața voastră curată. Trebuie să fiți neprihăniți ca mieii ca să aveți parte de nunta cea mare. O, fiilor, nu vă îngrijorați ce veți pune pe masă la atâta puhoi de creștini. Aveți încredere așa cum a avut Maica Mea acum două mii de ani când am fost poftiți la nunta ucenicului Meu, căci le-am înmulțit vinul și nu le-am făcut nașul de rușine. Și tu, nașule, și tu, socrule, să aveți încredere că nimeni nu va pleca nemâncat de la această nuntă.

Iată, mireasa de azi nu a văzut omul decât la picioare, căci nu și-a ridicat capul din pământ. Am venit la această nuntă cu cinci prooroci, și va rămâne mărturie, căci ca aceasta nu a mai fost și nici nu va mai fi. Am adus un îngeraș cu un ciocănel și a spart toate becurile de la policandru și a pus lumânări de ceară curată. Fiți atenți, copiii Mei, că nu dați darul miresei și mirelui, și e Măicuța Domnului, care adună darurile voastre. Păstrați nunta neîntinată, ca să vă bag la masa nunții Mele.

01-07-1956

Cuvântul lui Dumnezeu

... O, copilașii Mei iubiți și trudiți! Vă plac aceste plaiuri? Vă plac acești munți? O, parcă ar fi munții Sionului! O, țărișoară mică, dar frumoasă, țărișoară împilată, Maica Mea te-a ales să fii grădina sa, și de aceea te voi pieptăna de toată mătreața ta. O, Românie, Românie, care ești plină de bogăție, am să te scutur și am să fac curat în tine, pentru că am multe moaște de sfinți în vatra ta.

15-08-1956
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1957
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 15:16 View PostDownload Post

Anul 1957

   * 24-04-1957 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 14-05-1957 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 15-05-1957 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 22-06-1957 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 26-06-1957 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... Fericită țara și fericit poporul și fericiți sunt toți nemuritorii care trăiesc prin poporul român, căci se vor bucura cu toții de mila lui Dumnezeu pentru poporul român pe care a vrut bunul Dumnezeu să-l aleagă dintre popoare, poporul cel mai umilit, crunt încercat de vitregia celor puternici, exploatat, amenințat, invadat, torturat, vândut și cumpărat la fiecare război, pildă de asemănare a unui popor primitor în care din aproape fiecare neam i s-a putut alătura și viețui, înfățișând măreție plăcută și fiind făcut ca să fie pildă de contopire universală într-un singur popor, cu o dreaptă și sfântă credință, fiind cel mai ridicat popor din lume, spre a oferi găzduire tuturor popoarelor de pe fața pământului.

... Așa cum a ales Mântuitorul pe iubiții Săi apostoli din Galileea, cea mai de seamă provincie din acea vreme cu cea mai dârză credință care strălucește în adevăr și astăzi, așa a ales poporul român și țara română ca să fie altar de viață pilduitoare, iar poporul român, popor de jertfă mântuitoare, pus în slujba mântuirii tuturor.

24-04-1957

Cuvântul lui Dumnezeu

... O, treziți-vă! Pace vouă! Iată, M-am pogorât la voi, copilașii Mei, dar nu M-am pogorât în trup, ca altădată, ci M-am pogorât în Duh. Nu am venit la voi să caut ale voastre, și am venit să caut suflete. M-am pogorât în rug ca să-i vorbesc poporului Meu. Iată, am venit și vă grăiesc, ca să nu aveți parte de durerea care vă paște. Întăriți-vă în credință, măi copii; în credință, nu în haine scumpe. Ferice de ochii ce nu văd și cred, și vai de cei ce văd, aud și nu cred!

O, lume, acum nu Mă cunoști, dar vine ziua când vei cunoaște toate, că iată ce a făcut Tatăl ca să vorbească într-o mână de țărână! Am venit din nou pe pământ ca să vindec olog din pat. Iată, măi copii, este în fața voastră acest trup. Mort a fost și l-am înviat; bolnav a fost și l-am vindecat. Nu cu doctorii lumești, nu, ci cu doctorii cerești. Căutați, copiii Mei, cât mai este. Nu căutați la vas, ci căutați la Duh.

... O, fraților, ați uitat calea bisericii. O, fraților, de ce faceți așa, copiii Mei? Iată, bisericile sunt goale, iar cârciumile sunt pline. Deschideți inimile voastre! Dați slavă lui Dumnezeu! Cântați, dați slavă din toate mădularele voastre!

... O, fraților, dacă și cuvintele Mele sunt de la dracul, atunci credința voastră de unde este? Dacă și cuvintele Mele duc la iad, atunci faptele și necredința voastră unde duc? O, n-am venit să vă rătăcesc, și am venit să sufăr spini, am venit după oaia cea rătăcită.

... O, nu mai este dragoste între voi; a pierit de tot. De ce, fiilor, v-ați răcit? Nu știți că dragostea acoperă totul?

... Nu puneți vin nou în vase vechi. Mărturisiți-vă din nou. Iată, faptele voastre au sosit sus. Nu fiți ca lemnele ce se pun pe foc.

... Am venit și am găsit pământul plin de avorturi, de înjurături. O, asta am găsit. O, piere ceva, piere un copil, piere o viață. O, măi fraților, câtă tristețe este în cer de aceste fapte urâte ce le faceți! Mă înjurați pe Mine și lucrurile cele sfinte. O, fraților, înmulțiți faptele cele bune. La voi, fapte bune n-am găsit. Unde este chipul Meu? S-a făcut satana stăpân pe el. S-a umplut pământul de răutăți. Iată, am vestit că vine focul, și voi ce ziceți, că nu?

... Am venit în trup și M-ați răstignit. Am venit în Duh și vă arăt și vă chem și vă spun să credeți în Mine.

... Iată ce vă spun: ieșiți din această lume, din fărădelegile ei, adică: mândrie, beție, curvie, minciună. Ieșiți din Babilonul acestei lumi. O, iată, un îngeraș a aruncat o piatră în mare și, cum se duce, așa va fi aruncată în foc această babilonie.

... Pe vatra românească sunt trupurile sfinților, că de mult ar fi fost împărțită România, dar trupurile lor, fiind în vatra României, Maica Mea s-a rugat să vă ocrotesc, că de nu s-ar fi rugat, de mult v-aș fi lăsat în bătaia vânturilor.

... Tatăl Meu S-a îmbrăcat în Fiul, într-o haină urâtă, zdrențuroasă, și S-a dus la un bogat și i-a cerut milă, și acesta I-a zis: „Mergi la muncă, muncește! De ce ești puturos?“. Și iată ce a făcut Tatăl: S-a îmbrăcat într-o haină luxoasă și S-a dus iarăși la bogat. Când L-a văzut, L-a poftit la masă. Pe cine a primit acest bogat? O, dacă nu ar fi săraci pe pământ, nu ar mai fi nimeni în rai.

... — Fiilor, iată ce vă întreb: credeți voi în post, în biserică, în rugăciune, în sfinte Taine, în cruce, credeți?

— Da, Doamne!

— Atunci, de ce nu le folosiți? Folosiți-le, măi copii.

Iată ce vă întreb: credeți în cârciumă, în descântece, în vrăjitorii, în desfrâu și în celelalte răutăți ale lui satan? Credeți?

— Nu, Doamne!

— Atunci, de ce le faceți? De ce vă duceți după ele?

Iată ce vă spun: M-am dus într-un salon de dans și am găsit un drac dormind; nu mai avea de lucru cu nimeni, că erau toți ai lui. Iată, M-am dus și într-o biserică, și de la ușă până la altar erau mulțime de draci cu toate răutățile: cu vrăjmășie, cu mândrie, chefuire, gânduri de desfrânare, tutun. Am găsit și preotul fumând în altar. Dar voi, copii, nu judecați, că are cine să-i judece.

... O, măi copiii Mei, n-am venit să stric și să vă spun minciuni. Am venit să vă spun să vă iubiți unii pe alții. O, Tatăl Se uită la voi și nu găsește între voi suflete plăcute să împlinească locul în împărăția cerurilor. Iată, locurile așteaptă și nu are cine să le ocupe. Iată, un creștin zice că nu poate să nu mănânce carne.

... Iată, fraților, am venit să arunc un foc pe pământ. Se vor răscula doi împotriva a trei. Rugați-vă să aveți înțelepciune. Se ridică tatăl împotriva fiului, soacra împotriva nurorii, mama împotriva fiicei. Duhul rău, duhul lui satan, unde se duce, nu mai este iubire, nu mai este Dumnezeu, și cel rău face vrajbă, necaz și dezbinare.

Iată, măi copii, în mijlocul vostru a venit Domnul Iisus Hristos și Se uită în stânga și în dreapta și nu a venit singur, a venit cu cei doisprezece apostoli. Se uită la grâu, că a crescut și neghină și pălămidă. Și Îi zice un apostol: „Să smulgem neghina, Doamne!“. Dar Domnul zice: „Lăsați să crească mare, ca nu cumva când smulgeți neghina să smulgeți și grâul. Lăsați-l la seceriș, căci atunci grâul se va pune în hambare și neghina se va pune pe foc“. O, măi copii, un sfert este grâu și trei părți este neghină. În țarină a fost semănătură bună și a semănat și dracul neghina. În țarină au fost izvoare bune și s-au făcut izvoare amare, care e țărâna. Izvorul cel bun este biserica, izvorul rău este cârciuma, iar neghina, oamenii răi. Cine a făcut aceste izvoare amare? Dracul.

Voi nu știți ce se pregătește. Ochi aveți și nu vedeți, urechi aveți și nu auziți ce se pregătește pentru voi. Eu nu Mă tem, că sunt în Duh și zbor sus, dar Mi-e milă de vasul Meu.

... Plânge Maica Mea pentru că te rogi cu capul descoperit. Vai de femeia care-și retează părul! că a făcut dracul cuib în el. Pentru ce necinstiți capul? că necinstită va fi în fața lui Dumnezeu femeia care este cu capul descoperit. Să-și radă părul ei, ca să-i fie rușine dacă vrea să umble așa.

... Nu fiți rugi care înțeapă. Iată, Eu M-am pogorât într-un rug, nu M-am pogorât într-un vas scump, frumos, luminos, ci într-un vas putrezit de suferință, într-un vas de gunoi, neprețuit nici de cel învățat, nici de cel bogat, ci la un pai M-am pogorât. Pentru ce-l mai judecați? Eu și astăzi vindec bolnavi, orbi, ologi. Nu prețuiți vasul Meu, măi copii, ci darul. Voi însă prețuiți vasele din marmură, nu pe cele de lut. Cine-L iubește pe Dumnezeu, iubește și vasul Meu, dar voi urâți vasul Meu. Tatăl iubește pe Fiul, și Fiul iubește pe Tatăl, și vasul și Duhul vin de la Sfânta Treime.

... O, vine o foamete și nu vei putea să trăiești fără Dumnezeu. Vine secetă și foamete de cuvântul lui Dumnezeu.

... Iată, pe cel ce vrea să se căsătorească nu-l opriți. Pe cel ce nu vrea nu-l obligați, ca să nu fiți judecați, căci căsătoria va merge până la judecată, până la sfârșit.

14-05-1957

Cuvântul lui Dumnezeu

... Se desfășoară o ață de la cer până la pământ, dar nu e ață, și e un fulger de la răsărit. Iată, un îngeraș șade cu un picior pe mare și cu celălalt pe uscat și e gata să dea drumul. Iată, se ridică și spune să nu pună pecetea.

... Patru îngerași sunt dezlegați. Au fost legați până la o vreme. Iată, se ridică, copilași, se ridică de la apus un nor, o negură mare, și va da și grindină, dar nu e grindină. Înțelegeți? Vai, vai, se pune masa! Iată, îngerașul strigă la masă. Ferice de cel ce va birui, că acela, ca în cer va birui. O, măi copiii Mei, pentru cine vine aceasta ce s-a pregătit? Pentru Ierusalimul care e robit. Ierusalime, Ierusalime, dezrobește-te, că ai căzut sub sabie! Fraților, nu vă pregătesc pentru un jug străin, că nu are împărtășire lumina cu întunericul. O, v-am dat aur, și voi ziceți că v-am dat aramă. Dacă aurul Meu este aramă, copilașii Mei, atunci de ce nu iertați? O, de câte ori ziceți „și ne iartă nouă greșalele noastre precum și noi iertăm greșiților noștri“?!

... Copiilor, fiți tari, că și pietrele sunt contra voastră, că sunt numai draci în jurul vostru, numai antichriști la tot pasul, că e mai greu de voi decât a fost de sfinții ce au locuit aici înaintea voastră. Sunt numai draci care vă amăgesc. Fiți tari și treji, că Tatăl vă așteaptă. Nu lasă pe îngeraș să verse potirul; mai așteaptă Tatăl Meu.

O, măi copiii Mei! Voi știți că în mijlocul vostru sunt lupi îmbrăcați în piei de oaie? Iată cum aruncă mărgăritarele ce le-au primit; nu le e milă. Iată cum le aruncă și își bat joc de ele. Nu vă întristați. Nu toți, nu toată lumea va intra în împărăția Mea în grabă. Cum a fost cu potopul, așa e și acum când vine focul, și tu nu vei arde, tu, cel care ți-ai pus nădejdea în Tatăl. Luptă-te să împlinești și să păzești ceea ce ți-am dat. Eu vă acopăr pe voi, și ceilalți vor veni la voi să scape, dar în zadar vor veni, că vor zice: „Creștinilor, scăpați-ne!“, dar nu puteți să le fiți de nici un folos, cu nimic, și veți plânge amar.

... Rugăciunea din miez de noapte nu o lăsa, că te va scăpa de mânia care va veni.

... Fiule, spune fraților tăi să nu se închine vasului Meu; să se închine lui Dumnezeu și la sfintele icoane. Măi copii, nu vă puneți nădejdea în doctori mai mult decât în Dumnezeu. Tot de Mine sunt lăsați și doctorii, dar vindecările, de la Mine vin. Voi prea mult v-ați pus nădejdea în doctori, iar pe Dumnezeu L-ați uitat, L-ați dat la o parte. Fraților, postul și rugăciunea, acela e leacul, nu cum ziceți voi că postul omoară oamenii. Postul nu a omorât pe nimeni; din contră, a vindecat. Nu vedeți voi că și doctorii pământești vă dau regim, și voi îi ascultați, și vă fac sănătoși? Dar Doctorul ceresc, cum nu vă va vindeca și trupește și sufletește?

... Iată, măi copiii Mei, descoperirea morților! Iată, înviază câte doi, câte trei, și ferice de ei, care au înviat de la moarte la viață! Iată cum ies din groapa morții și cântă cântarea sfântă. Voi știți că toți înviază, dar nu toți o dată. Iată, copii, voi știți că și morții aud aceste cuvinte sfinte? Aceste cuvinte ce le auziți voi, le aud și morții și se miră cum voi ați avut acest dar duhovnicesc atât de mare, că dacă ei auzeau aceste cuvinte sfinte, ar fi ajuns pocăiți.

15-05-1957

Cuvântul lui Dumnezeu

... De ce pe prietenii tăi îi asculți? Tot ce spun cei din jurul tău îi crezi, iar pe Mine Mă nesocotești. Iată, Eu M-am pogorât. Deschide-ți inima ta, să poată pătrunde cuvintele Mele, ca să pot să-ți vorbesc. Am venit și sunt rănit și chinuit, că din cer și până la pământ sunt lovit de toate faptele voastre.

Iată, împărăția Mea e o farmacie cu de toate, cu de toate ce aveți nevoie voi: înțelepciune, pace, credință, nădejde, dragoste, sănătate, putere să stați în fața oricărei furtuni, căci Eu vă dau numai la cererea voastră. Iată câte sunt, dar cereți. Farmacia e încuiată, că voi nu cereți prin rugăciune stăruitoare și fierbinte, nu cereți cu credință. O, ați pierdut dragostea, care acoperă totul. Ați rămas numai cu pizma și cu răutatea.

... O, copiii Mei, am venit a treia oară. Prima dată am venit și am făcut om și tot ce se vede și am pus o hotărâre să o păzească, să fie bine de el și de toți urmașii lui, și au greșit. Am venit a doua oară, în trup. M-am născut cu trup din Fecioară. Am trăit pe pământ, te-am învățat ce să faci să moștenești împărăția cerurilor, te-am vindecat de toate suferințele ce le aveai tu, care ai crezut și ai venit la Mine. Sub ochii înaintașilor tăi am făcut minuni ca să-i încredințez de toată nădejdea ce trebuia s-o aibă și ei, și voi. Iată, am venit a treia oară. Acum sunt în Duh, și M-am pogorât în mai multe locuri, să vă îndemn la viață și trăire curată și sfântă, că e gata să se sfârșească totul și vă prinde moartea așa cum sunteți, pe calea cea largă, cu toate răutățile: necredința, vrajba, ura, mânia, mândria, desfrâul, curvia cea mai rea ca la păgâni.

O, copii, părăsiți tutunul, că tutunul e de la dracul. Măi copii, Eu am semănat grâu și dracul a semănat tutun. Iată, M-a întrecut, că mulți ar da pâinea pentru tutun. Bagă de seamă, că din iad nu mai scapi dacă intri cu toate acestea ce le faci, că nu are cine te scoate.

... Plânge Tatăl, Cel ce a făcut pământul și toate ce se văd pe el pentru om, și acum nu mai e rod, nu mai e horă, nu mai e mulțumire, veselie, nu mai este speranță; toate sunt triste. Voi știți de ce nu mai este rod? În loc de rod sunt numai copii morți. S-a spurcat pământul și apele de câte se fac pe el. Au devenit mai rău decât cei ce nu au lege, adică păgâni.

... M-am pogorât cu cei doisprezece apostoli în lanul de grâu și am găsit în lan o parte grâu și trei părți neghină. Iată ce a făcut dracul: a semănat neghină și a plecat. Cine este de vină? Semănătorul, sau păzitorul? O, fraților, păzitorul. Păziți-vă de tot ceea ce este după voia lui satana, păziți-vă unul pe altul. Privegheați!

... Copilașii Mei, nu vă închinați vasului Meu, că și vasul e tot ca voi. Am făcut aceasta ca să vă arăt calea. Copiii Mei, am făcut aceasta că ați uitat biserica, ați uitat crucea, ați uitat postul, ați uitat rugăciunea, ați uitat mila, smerenia, nu mai aveți credință, nu mai aveți dragoste, nu mai aveți nădejde, nu mai e milă. O, cum le-ați pierdut pe toate!? Nu vreau să vă arunc în iad, și de aceea vă dau dureri, vă dau suferințe, vă dau necazuri ca să vă țin cât mai aproape. Pe cine iubește Tatăl, pe acela îl ceartă, iar pe fiii din curvie nu-i ceartă, și îi lasă liberi.

... Tatăl a zidit casă de rugăciune și dracul a zidit salon de dans. Tatăl a făcut vie și vin; dracul a făcut cazan de țuică, și țuică a făcut, că și strugurii îi bagă mulți și fac țuică. Tatăl Meu a trimis prooroci să vestească vremile, iar dracul a zidit radioul și difuzoarele. Iată, cine zice că țuica nu este de la dracul, nu va vedea fața lui Dumnezeu.

... Pregătiți-vă, nașteți-vă din nou. Cine nu se naște din nou, nu ajunge la Mine. O, credeți că e rai și iad? Iată, vasul Meu a văzut, că de multe ori am dus-o și i-am arătat totul. Plâng sufletele la poarta cerului, plâng părinții voștri, copiii voștri, că i-ați petrecut până la mormânt și mai mult nimic nu mai știți. O, se uită sufletele printre grădele în curtea raiului, că sunt suflete de nu le poți număra; se uită și văd scaunele și frumusețile, văd cununile, locurile că sunt goale, și strigă: „Doamne, Doamne, iată cum stau scaunele libere și noi nu avem pe ce sta, că am obosit de atâta cale de la pământ până aici!“. Vine Domnul Iisus la poartă și Se uită la ei cum strigă: „Deschide, să intrăm și noi!“. Și zice Domnul: „Nu Eu am închis-o, ci voi, cu faptele voastre, ce le-ați făcut cât ați fost în trup pe pământ. Unde este rugăciunea ce trebuia să o faceți? Cu ea deschideți porțile cerului, căci sfinții au deschis închisorile pe pământ, au domolit para focului. Nu ați făcut rugăciune, nu deschideți porțile cerului la împărăția Mea“.

... O, măi copilașii Mei, nu vindeți Duhul Meu, că va fi mai amar păcat ca al lui Iuda. Iată, cei ce le-am dat mult, aceia M-au disprețuit.

... Vine ziua când pentru o mâncare să rămâneți afară din grădină, că Adam pentru o mâncare a fost scos afară. Vedeți cu mâncărurile în zilele oprite. De ce mâncați pește în zilele oprite? Ce ziceți, că nu ce intră în trup spurcă pe om, ci aceea ce iese din gură? O, cum veți plânge cu amar! Dar va fi târziu.

Iată ce vă spun: blestemat cel ce lucrează sâmbăta de la apusul soarelui până luni dimineața, la răsăritul soarelui.

22-06-1957

Cuvântul lui Dumnezeu

... Măi copii, la poarta grădinii mulți copii așteaptă, se uită și se roagă să le deschid poarta, că e mult loc înăuntru, multe scaune, lumini, locurile strălucesc. Eu le-am spus: „Nu Eu le-am închis, ci voi, cu faptele voastre, că ați prigonit credincioșii care încercau să urmeze după cuvântul Meu, ați înjurat de soare, de lună, de sfinți, și în loc de rugăciuni, ați hulit și ați prigonit. Nu v-ați rugat, nu ați avut credință. Ați avut răutate, căci cu credință, rugăciune, post și fapte bune voi deschideți porțile cerului“. Iată, măi copii, Eu M-am pogorât la voi să vă îndemn, să vă spun de unde ați căzut, cu ce fapte ați încuiat porțile cetății.

O, când Mă duc la Tatăl Meu în cer, Mă întreabă ce fac copiii de pe pământ. Eu spun „Bine“, dar plâng și sunt tare supărat de câte faceți voi. O, de câte ori v-am vorbit și v-am îndemnat la tot ce e plăcut Tatălui! Voi spuneți că sunteți supărați că nu vă vorbesc, dar și Eu, de câte ori plec supărat de la voi! Mă pogor din slavă și plec supărat înapoi, căci găsesc necredință, dezbinare și răceală și altele, ce nu se cade să fie la creștini. Iată, dacă aveți credință și dragoste între voi, Mă mai cobor la voi.

... Iată ce credință este între voi: numai critici, și vă judecați unii pe alții. Satana a întins fel de fel de curse cu care să vă prindă în mrejele lui: cu minciuna, clevetirea, răutatea, mândria, lăcomia, îngâmfarea și câte se pot spune. De unele v-ați curățit, dar multe mai aveți. Curățiți-le pe toate. Luptați-vă pe viață și pe moarte, că vremea e scurtă.

26-06-1957
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1958
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 15:25 View PostDownload Post

Anul 1958

   * 04-05-1958 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 07-06-1958 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 08-06-1958 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 09-06-1958 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 10-06-1958 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... O, copiii Mei, s-a ridicat dracul, cu mânie mare, să te distrugă, poporul Meu. De aceea strig la tine și te învăț să citești sfânta carte, că de aceea ți-am lăsat-o, să-ți arăt toată lucrarea celui rău. Dar strig ușor, nu pot să strig tare, că vasul Mi-e distrus. Croitorul când are ceva rupt la mașină, lucrează ușor, cu milă. Milă Mi-e de voi să așteptați, că sunteți veniți de la atâta cale, dar uite, vasul Meu vă este în față: Mi-e de tot distrus, dar de milă ce am de voi, nu vă las să plecați cu mâna goală.

... Oile Mele, poporul Meu, vă strig, că s-a umplut cu mărăcini via Mea și n-am curățitori. Am strigat, am căutat mereu, și în zori de zi, și la ceasul al doilea, și la ceasul al treilea, și la al șaselea, și la al nouălea, și în tot momentul.

Poporul Meu, fii smerit, să nu pierzi pe Domnul, că iată cei ce se îngâmfă, cum se răzvrătesc! Smeriți-vă mult, mult, că dracul e pe pământ, este antichrist și are curajul până la cer să nimicească ce găsește în cale, dar pe cei smeriți nu poate să-i schimbe din cale.

O, măi copii, nu vă uitați după soare să vi se pară că ziua e mare și că mai aveți timp și de pocăință ca să vă pregătiți, că nu știți ziua, nici ceasul când veți fi chemați. Pocăiți-vă, măi copii, că plata voastră este așa de mare! O, dacă le-ar vedea pe toate ochii voștri, n-ați mai mânca, n-ați mai bea și ați lupta pentru viață, pentru locurile cele înalte din casa Tatălui, și la care Tatăl vă așteaptă pe fiecare, dar să știți că sunteți puțini, puțini.

Oile Mele, vă vorbesc mai mult în pilde. Vă zic așa că știu numai Eu pentru ce. Să nu vă uitați în urmă ca plugarul peste arătură. Uitați-vă tot înainte.

Oile Mele, iată ce cunună am purtat pentru voi, copiii Mei, pentru toată lumea, și pentru cei ce-Mi cântă, și pentru cei ce Mă înjură! Dar își vor lua fiecare plata, după cum au lucrat. Mi s-a frânt coasa și nu mai am cu ce cosi. Mi s-a rupt undița și nu mai am cu ce prinde pește; înțelegeți voi ce fel de pește. Copiii Mei, M-am pogorât din cer pe pământ să prind pește, M-am pogorât să înmulțesc peștele, dar iată, se înmulțesc șerpii. Antichrist se luptă cu Mine; vrea să stingă lucrarea Mea, lumina Mea de pe pământ. Nu-l vedeți? Îl veți vedea când va pieri biserica și când va pieri preoțimea, și mulți se vor numi atunci înțelepți.

Vine ceasul, tată, că n-ai să mai poți cumpăra sau vinde fără ștampilă, dar voi, copiii Mei, să nu vă lăsați, că nici Eu nu vă las pe voi. Să aveți nădejde și credință că nu veți muri de foame în nici un chip.

Fiii Mei, când primiți durere și n-aveți mângâiere, cădeți cu fața la pământ și cereți, că Eu, Domnul, vă dau liniște și potolesc furtuna. Cereți, și vă voi da. Iată, Eu alerg mai mult după oaia rătăcită, și să știți că veți fi mult mângâiați de cerul sfânt, pentru că anevoie intră un păcătos în cerul sfânt. Eu M-am pogorât pentru întreg pământul, și pentru credincioși, și pentru păcătoși, dar cuvintele Mele, mulți le socotesc nebune. Ați avut la îndemână toată învățătura, prin sfânta Scriptură, prin sfânta biserică, prin viețile sfinților. Ați avut toată orânduiala creștină, dar voi, în loc să împliniți, ați părăsit toate orânduielile pentru mântuire, socotindu-le nebune. Lumea Mă face nebun, acum când vă chem la Mine. Lumea zice că sunt nebun, dar mâine când voi zice: „Duceți-vă de la Mine unde v-ați gătit locul!“, atunci ce va mai zice lumea? Am mângâiat, am vindecat, și voi ziceți că am fost nebun. Fiți și voi nebuni pentru Mine și pentru cuvintele Mele.

... Cine ține mai mult la copii, la soție, la mamă, la tată, la holde mai mult decât la Mine, nu poate fi vrednic de Mine. Nu pot să te ducă aceștia în împărăția cerurilor. Dacă ai făcut fapte rele, te duci la iad cu ele. Poți să ai mii de copii, frați, surori, mamă, tată; nu pot aceștia să te scape. Numai Eu, Dumnezeu, te scap. Cere de la Mine putere și credință.

... Copilașii Mei, un tren este un șarpe cu ciocul de fier, care duce mii de oameni pe spatele lui, în toate părțile lumii, plini de tot felul de păcate: mândrie, răutăți și desfrâu; duce lucrarea lui antichrist. Iată că s-a împlinit ceea ce s-a spus prin proorocul, că s-a umplut pământul de păsări cu ciocul de fier, șerpi cu ciocul de fier, broaște țestoase, de fier.

Iată, M-am pogorât astăzi la acest vas în gara Doicești și am vorbit cu glas de tunet, și alerga lumea de toată mâna să vadă și să audă, și plângeau și ziceau că n-au văzut și n-au auzit până acum așa ceva. În tren erau și oameni de ai lui antichrist. Îmi venea să prăpădesc trenul, dar M-am gândit la atâtea mii de suflete care erau pe tren și am zis: mai bine să sufere vasul Meu pentru Dumnezeu. A fost călcată în picioare. Erau oameni parfumați, bine îmbrăcați, și când au auzit, au udat cămășile de pe ei plângând. O, câtă lume este care nu cunoaște pe Dumnezeu! Ce dezbatere mare au făcut oamenii lui antichrist! Și au făcut acte să trimită vasul Meu în spitalul de nebuni. Dar ce ziceți voi? Mare este durerea vasului Meu, dar o voi mângâia când va înceta proorocia. Acum, mângâiați-o voi.

Veți fi opriți să mai pașteți iarba pe care o cunoașteți. Înțelegeți? V-am spus că vă vorbesc în pilde. Vei fi oprit să mai porți credința, să mai te duci la biserică, și va veni seceta și foamea în acest an și va fi numai necaz pentru voi. Va fi rod: poame, grâu, porumb, va fi destul, dar cuvântul Meu nu va mai fi, căci veți fi opriți. Vă mai spun: lăsați poftele trupului. Nu este oprită căsătoria, dar cine are dragoste și hotărâre să ajungă la sfinți, aceia se opresc. Hotărâți-vă fără îndoială. Nu mai vorbim de postul Crăciunului, al Paștelui, al sfinților apostoli și al sfintei Mării. Într-un cuvânt, înfrânați-vă.

— Doamne, cu ce să ne hrănim în zile de post, cu ce bucate?

— Fiilor, dacă vreți și puteți, iată hrana voastră: o bucățică de pâine și apă, la asfințitul soarelui. Iată și în alt fel: veți mânca bucate fără unsoare, și toate, pe seară, că ziua este mare; și voința să fie mare.

— Doamne, cu sfânta Împărtășanie cum să facem?

— Cereți sfânta Împărătășanie, să vă dea la trei săptămâni și la două săptămâni, că mai mult nu vor să vă dea. Eu v-aș da în fiecare zi. Am strigat în biserici către slujitori. A sosit vremea să te oprească cu mâna, să te oprească să mai lauzi pe Dumnezeu. Bucurați-vă, că s-a apropiat ziua! Te-a oprit să mai lauzi pe Dumnezeu, dar nu te-a oprit să te rogi. Roagă-te, că pe rugăciune nu s-a pus hotar. Roagă-te când mergi la apă, când mergi la lucru, când mergi la câmp, când mergi la pădure. Laudă pe Dumnezeu. Iată, preoții, în loc să sfârșească slujba la ora douăsprezece, se grăbesc să o termine devreme. Mulți sar cuvintele slujbei, dar voi nu judecați, ci supuneți-vă. Dacă ei vă dau cu palma peste obrazul drept, întoarceți și pe cel stâng.

... Vă este drag să vă întâlniți mulți, dar acum nu se mai poate, că e vreme rea.

... Copii, când sunteți judecați, să nu vă tulburați, că totul vine de sus, de la Duhul Sfânt. Iată ce a spus persecutorul lui Verginica: „Dacă această ființă suferă pentru Dumnezeu, ce voi face eu cu faptele mele pe care le-am făcut și le fac în tot momentul?“. Cine l-a făcut pe el blând? El a fost blând cu proorocul Meu, dar comandantul a fost foarte aspru. Când vorbea vasul Meu, era lovită și persecutată, și a venit judecătorul și a văzut vasul Meu, pe Verginica, unde era închisă, și a zis suspinând: „Mai bine nu te mai nășteai. Dar să nu greșesc, iată ce-ți spun: ai să scapi, ține-ți curajul, că ți se va da drumul“.

... Iată, vasul Meu are să călătorească astăzi la doctor. Acum se va scula și are să plângă amar de durerea ce o suferă din pricina loviturilor ce le-a primit în tren. A fost lovită peste cap cu pumnii, peste gură cu palmele, peste plămâni, coastele îi sunt aproape frânte, căci a fost târâtă pe jos și au băgat-o într-o cameră la gară și acum o duc la doctori. Dar ferice de ea, că mare plată va lua în împărăția Mea când va veni, căci va fi printre proorocii Mei. I-am gătit un loc cum nu se poate spune, și pregătesc și este pregătit pentru toți acei care suferă pentru cuvântul Meu și pentru trâmbița Mea Verginica.

... O, vor veni zile grele! O, tare sunteți nepricepuți! Se luptă răsăritul cu apusul, se luptă întunericul cu lumina, se luptă doi împărați, se luptă iadul cu lumina. Înțelegeți? Împăratul împăraților și Domnul domnilor, toți Îl urmează, că vine să Se războiască. Și se va culege via și se vor aduna strugurii și se vor pune la teasc și va curge vin, iar via o va pune pe foc și strugurii îi va zdrobi.

O, gem temnițele, dar toți sunt pentru furt, pentru crime, pentru lucruri murdare. Rar pe care-l mai găsești pentru cuvântul lui Dumnezeu.

04-05-1958

Cuvântul lui Dumnezeu

... Copii, nu fiți fricoși, că fricoșii nu pot intra în împărăția lui Dumnezeu. Duhul Meu, Care face lucrarea, a făcut gardă să nu mai fiți fricoși. Eu n-am fost fricos. Sfinții nu au fost fricoși. Îmbrăcați haina credinței, ați înțeles? O, dacă aș băga vasul Meu în foc, și tot nu vă las până nu vă voi arăta, până nu vă voi lumina, că are să piară lumina, iar tu ai să fii lumină, poporul Meu. Vă spun vouă să nu vă fie silă la rugăciune. Este vremea lui antichrist. Lucrează antichrist în chip nevăzut; are slugi care aleargă din om în om și îi spun omului să părăsească pe Dumnezeu, Făcătorul cerului și al pământului. O, poporul Meu, nu Mă părăsi, că nici Eu nu te voi părăsi.

O, copiii Mei, fiți tari, că acum v-am spus cu cine aveți de luptat. Iată, luați sabia în mână, căci cei fără sabie nu sunt tari, că iată, împăratul a avut poruncă să nu se atingă de untdelemn, dar el a călcat porunca; s-a atins. Înțelegeți voi?

O, copiii Mei care mai păziți poruncile Mele, păziți-vă să nu vă pună ștampila pe mână sau pe frunte, că iată, bisericuța Mea este goală, și cei ce vin, unul la sută e bine; restul sunt murdari și întinați. Dar saloanele de distracție sunt pline.

O, unde este lumea pentru care M-am răstignit, lumea pentru care port crucea, pentru care port cununa de spini? Unde sunt fiii pentru care am plâns pe cruce? Se laudă dracul cu ei că fac voia lui. El nu s-a răstignit, nu a pătimit. Le face la toți rău și toți îl iubesc și îi fac voia lui murdară.

O, Mă doare de acest pământ care este plin de copii avortați și aruncați! Mai înțelepte sunt toate vietățile și animalele ce viețuiesc pe pământ, decât mamele, decât părinții care fac aceste lucruri urâte și murdare și strigătoare la cer. Familia de doctori s-a făcut măcelari. Stau femeile la rând ca la pâine, să le vie rândul. Cum pot să mai privesc la acest pământ murdar cu sânge nevinovat? Uite, dracul e măcelar și îndeamnă lumea, dar lumea ascultă; mii și milioane de suflete măcelărite pe oră.

Iată încă un păcat: a părăsit omul pâinea și se hrănește cu foc. M-am făcut un porumbel și am întâlnit un om pe cale și a zis la altul: „Dă-mi un foc, că pâine n-am mâncat de ieri, dar de tutun nu pot răbda“.

Nu Mă cobor să ghicesc, n-am venit să ghicesc. Fiilor, vin mulți cu icoane și cu fotografii la capul vasului Meu și zic să le spun și lor dacă se mărită, dacă se însoară, dar Eu n-am venit să însor sau să mărit. Să dispară fotografiile de la capul vasului Meu, că am să pun foc celor ce umblă cu acestea.

Am venit și cu trupul. Acum am venit și cu Duhul, să vă îndemn să pătimiți în trup, să pătimiți tot ce vă spun: înfrânare, oprire de la rău, de la beție, de la curvie, de la lăcomie, de la îngâmfare, de la mândrie; într-un cuvânt, de la tot ce este rău.

Împărăția lui Dumnezeu se ia cu năvală. Nimeni nu o poate lua altfel decât cu năvală, așa cum au luat-o sfinții lui Dumnezeu. Fiilor, vă doresc sfinții; se duc la Dumnezeu și zic: „Cât mai e, Doamne, până ne vom întâlni cu aleșii Tăi?“. Tată, pregătiți-vă de întâlnire.

Copiii Mei, se încuie biserica, se strâng cărțile și se ard. Copiii Mei, acest împărat strânge totul.

O, măi copii, dracul n-a sădit nici un pom bun, ci a sădit numai pomi răi. Vine dracul și intră în biserică, dar voi, acum, nu-l vedeți, și vine vremea când îl veți vedea și pe el, și pe toată lucrarea lui cea rea și murdăria lui cea rea. Merg femei în biserică bolborosind, dar nu rugăciune, ci descântând și fermecând, să înșele și să rătăcească de la adevăr. Iată, are dracul turme de oi, de vaci, de capre, de porci, de junci, de gâște și de rațe. De unde le are? De la lume, tată. Ce vei răspunde, omule? că toate acestea le-ai dat tu dracului. Au fost ale tale și te folosești tu de ele. Dezleagă-le prin rugăciune. E păcat să mănânci și să bei din ce ai dat dracului. E păcat să te folosești de lucrurile date celui rău. Dezlegați-le prin mărturisire.

M-am pogorât să curăț aurul; am venit să despart aurul de metal. De ce, tată, s-a amestecat aurul cu metalul? O, M-am pogorât numai în munți cu zăpadă. Bate vântul și aruncă zăpada peste Mine.

... Fiule, ai venit cu donița la izvor. Să pleci cu ea plină, să pleci cu inima plină.

... Copii, porțile raiului sunt deschise până în țâțâni. Iată, tâlharul de pe cruce a primit raiul. S-a pocăit tâlharul, dar omul nu vrea. O, faptele voastre vă fac să vă lipsiți de aceste daruri coborâte de sus, de la Părintele luminilor. Fiilor, învățați Scripturile pe de rost, că se vor strânge cărțile și veți rămâne cu ce ați învățat.

Am nevoie de tineri neprihăniți, iar voi, bărbaților, lăsați poftele, că nu se poate ajunge sus cu toate ale lumii, trupești și lumești. Voi, propovăduitorilor, țineți curățenie; trăiți, dacă se poate, în curățenie. O, suflete, de ce te-ai întristat? Eu nu te-am obligat, dar cine poate, bine face. Nu te întrista. Omul este liber să facă ce vrea, dar cine vrea să împlinească curățenia, acela va vedea locul ce și l-a pregătit. La cei cârtitori, iată ce vă spun: de sâmbătă seara până luni dimineața nu vă atingeți de păcătuire. E păcat mare să-Mi spurcați ziua de bucurie și de sărbătoare. Cumpărați-vă hăinuță. O, că nu vreți să fiți sfinți! La biserică și la rugăciune se lasă holdele, grădinile, arăturile, treburile, și veți vedea că mult veți agonisi. Iată, n-am dat ploaie, din pricina păcatelor lumii, și a rămas pământul uscat. Pomii voștri nu au roade, din pricina păcatelor voastre. Maica Mea s-a rugat și se roagă să dau ploaie, ca să nu moară vitele și păsările, că sunt fără de păcat, dar pentru om n-ar fi să mai fie nici o picătură de apă pe pământ, și atunci ce-ai face, omule care zici că tu ești totul și poți face totul?

Iată, măi copii, o apă mare, și pe apă călătorește o femeie și are un pahar în mână, și din pahar vor bea toți împărații pământului: și cei trecuți, și cei ce vin.

... Fiilor, preotul Ioan de la Vladimirești este numai pielea și osul în celulă la Aiud. N-are pic de carne pe el, și se miră ceilalți de el. El și acolo, în închisoare, hrănește sufletele cu hrană. El are două sute șaptezeci de suflete care se roagă pentru el. O, că mari munci a mai răbdat! Nici hoții, nici criminalii nu au atâtea munci câte are un creștin, dar la cei ce suferă pentru Mine le dau amorțeală, să nu simtă durerile și arsurile și loviturile. Iată și Verginica, vasul Meu, câte a suferit: câte arsuri, câte înțepături, câte lovituri! Dar Eu i-am dat putere să biruie, căci a fost un comandant care striga la ea de o îngrozea.

Fiilor, fiilor, când veți vedea cetatea pustiită, Eu bat la ușa voastră. Care este cetatea pustiită? O, este credința, măi fiilor. Credința când se va răci, vine cel rău, este gata.

Fiilor, pe întreg pământul este numai fum. Copii, Eu am semănat grâu, și iată, pe pământ este mai mult tutun. De unde este această buruiană? E de la satana, tată; el a semănat-o. Vedeți să nu intre și peste voi gustul acesta. Vedeți să nu vă otrăviți. Măi copii, nu țineți mai mult la trup ca la suflet.

07-06-1958

Cuvântul lui Dumnezeu

... M-am pogorât din cer pe pământ, dar dacă vreți să vă vorbesc, îmblânziți inimile voastre. Privesc și văd că vi s-au împietrit. Nu este lăutar să vă cânte, nu este. De ați venit pentru așa ceva, nu este, dar dacă nu credeți că Eu sunt, veți vedea odată, căci cum M-am pogorât odată în trup, să vindec trupurile, tot așa M-am pogorât acum, în Duh, să vindec sufletele. Fiilor, n-am venit să dau cu toiagul, ci am venit să vindec suflete bolnave. Azi vă vorbesc blând, în duh, dar mâine vin și am să vorbesc în tunete și trăsnete, de se va cutremura pământul.

... Iată, măi copii, nu Mi-e scârbă să Mă cobor într-un vas, că pe acesta l-am găsit curățat și spălat, și la cuvântul Meu s-a curățat. M-am făcut blând, după voia omului. Eu torn apă cu găleata la flori cu mulțimea.

... Iată vremea zilelor de pe urmă. Veniți, tată, la Mine, că am unde să vă duc; porțile sunt deschise până la țâțâni. Veniți la Mine, că am cu ce să vă hrănesc. Veniți toți, că am de toate bunătățile.

O, văd între voi niște prunci. Ia veniți la Mine, copii! Tată, cei paisprezece mii de prunci care s-au jertfit pentru Mine, toți au gornițe și slăvesc numele Meu. Iată de ce e mare bucurie în ziua aceea de Crăciun; de aceea se fac covrigi și se împart. Cum voi vă bucurați, tot așa se bucură și ei în ceruri.

... Eu nu Mă port împarfumat cum vă purtați voi. Nu zic de toți; zic de o parte din voi. Lăsați luxul și mândria, că tare sunt urâte la Mine.

... Am venit să caut oaia cea pierdută. Iată, tu pierzi oaia, vaca ori capra și cauți și zici: „Mânca-te-ar lupii!“ dacă nu o mai găsești. O, dacă aș face Eu așa cu voi, și să zic: „De nu te-aș mai găsi!“...

... Tată, te-ai supărat că n-ai serviciu, dar Eu n-am avut nici haină, nici bani, nici holde, nici avere, și tot am trăit. O, dacă ai avea credință, ai avea aur să stai pe el, ai avea cu ce trăi așa cum Îmi place Mie, nu după lume, cu mândrie și cu mâncăruri bogate, care se strică.

... Am un Miel, S-a înjunghiat. Cine este? Iisus Hristos S-a înjunghiat pentru întreaga suflare și pentru tot neamul omenesc, dar puțini vin la El, puțini cred în jertfa Lui cea fără de sânge.

08-06-1958

Cuvântul lui Dumnezeu

... Fiilor, am adus un buchet de crini și vă dau la toți. Am adus un buchet de mărgăritare, un buchet de trandafiri și un buchet de busuioc; cu busuioc să vă botez, cu trandafiri să vă bucur, cu mărgăritar să vă satur și să vă binecuvinteze Tatăl Meu, că la toți vă dă Tatăl Meu din aceste flori. Vă pun pe masă și candelă frumoasă, și untdelemn, și fitil frumos și îl aprind cu foc, că voia Domnului este să înțelegeți. Domnul este candela, puntea este priceperea, fitilul candelei este înțelepciunea lui Dumnezeu. Hai să le aprindem, iar cu busuioc hai să botezăm, și să cântăm cu îngerii din cer, care se bucură și vă înconjoară: „În Iordan botezându-Te Tu, Doamne, închinarea Treimii s-a arătat“. Iată că parfumul se revarsă; această binecuvântare vă miroase. Fiți credincioși, fiți înțelepți, fiți statornici în cuvântul Meu.

Am venit să vă vorbesc; n-am venit să vă ghicesc, să vă mărit sau să vă însor. Am venit să vă vestesc că împărăția lui Dumnezeu este aproape. Iată pământul cel nou, cât este de gătit și de împodobit și de frumos! Copiii Mei, anunțați, împărțiți aceste flori, această binecuvântare cerească, această chemare.

O, oile Mele, cine ziceți voi că sunt? O, copiii Mei, pentru mulți sunt o cădere, o nebunie. Am fost în trup și M-au văzut și tot nu au crezut. Am făcut minuni în mijlocul lor și tot M-au condamnat.

... Vine judecata, s-a împlinit Scriptura, e gata să se pună pecetea, dar pecetea a început să se pună. Nu vă uitați că au căzut coroane, au căzut împărați. Au căzut toate și s-a împlinit Scriptura. Iată, acum S-a ridicat și spune Împăratul cerurilor: haideți la luptă cu Mine, haideți cu Mine! Bucurați-vă, că vă cheamă la luptă Împăratul împăraților, Regele regilor, Domnul domnilor și Stăpânul stăpânilor, vă cheamă la luptă împotriva celui rău. Cu ce să ne luptăm? Cu noi, să nu mai facem voia celui rău. Să ne luptăm în smerenie, în post, în rugăciune, în dragoste.

O, ce mai muzică s-a pregătit pentru nunta Mielului! Ce mai muzică în cer, ce mai nuntă, dar și ce mai jale, ce mai plâns! Cum va fi soarele? Cum va fi luna? Stelele unde vor fugi de groaza Mielului? Cerul, cum va fi de strălucitor? Cum vom fi când vom sta la judecată după faptă? Cum va fi Judecătorul? Cum vor fi oile? Cum vor sta caprele care cât au trăit pe pământ n-au avut liniște și au sărit în toate ale lumii și s-au purtat după felul lumii? O, toți cei ce ați auzit strigarea Mea, o, ce plâns va fi când va începe judecata! Căci voi n-ați plâns aici, în valea plângerii, ca să vă bucurați cu îngerii și cu sfinții din cer.

Te rog, poporul Meu, vă rog, copii, voi, care-L cunoașteți pe Dumnezeu și credeți, rugați-vă de toată lumea, de copii, de soți, de soții, de frați, de surori, de prieteni, de cunoscuți și de toată lumea să se întoarcă la calea cea dreaptă, către credința adevărată, pentru care s-a vărsat atâta sânge, de s-a pecetluit, ca să știm noi, și să știe și cei din urmă cum să trăiască să ajungă acolo de unde au venit aici, pe pământ. Măi oile Mele, astăzi sunt Duh Care vă mângâie, sunt Mântuitor să te scap, sunt casă să te odihnesc, să te primesc, sunt tot ce vrei, numai vino când te chem, când te aștept! Veniți, că am multe să vă spun, dar acum nu le puteți ține, că vi le fură. O, oile Mele, țineți-vă de tot ce ați auzit, și să le împliniți, că nu auzitorii se vor mântui, ci numai împlinitorii. O, fiilor, nu fiți zăngănitori, nu fiți aramă spoită. Fiți aur curat și călit în valurile vieții. Înfruntați toate poftele și grijile deșarte prin care vă fură cel rău. Azi trăim în vremea lui Noe. Ce făceau atunci? Se însurau, se măritau, mâncau și beau. Cine a zis: „Fă corabie“? Cine a făcut-o? Cine l-a ajutat? Ce zicea lumea și cei ce-l ajutau să facă corabie? Râdeau de el. Ce zice lumea acum când aude de mânia Tatălui, care va fi turnată pe pământ din pricina necredinței și fărădelegilor ce le face lumea în tot momentul?

O, poporul Meu, vă uitați la Mine și nu vă vine să credeți. Simțiți-Mă, că sunt în persoană și vă vorbesc blând, blând. Nu Mă răstesc, și vă vorbesc ușor, ca să înțelegeți. O, lume, lume, mulțumește-I lui Dumnezeu că M-a trimis iar în mijlocul tău să te chem la mântuire, la rai, la veșnica fericire, care nu se va mai termina. Aveți în fața voastră apă, foc și Sânge. Ce înseamnă, ce se face cu ele? Apa spală, focul curățește, Sângele ne împacă cu Tatăl. Fraților, bucurați-vă, că Domnul a mai pus o dată masa și vă cheamă la masă. Veți fi întrebați de toate, dar vă spun, nu vă lepădați, că fumul va pieri, dar voi veți rămâne. Nu vă lepădați.

Fiule, dacă-ți spun că ești credincios, te ții și nu cazi, iar dacă îți spun că ești păcătos, te lepezi de Mine. Omul vrea să fie lăudat. Așa-i firea omului, vrea să fie înălțat pământește, pentru o clipă. Să vă înălțați, dar nu aici, copii. Nu doriți să fiți înălțați acum, pe pământ, că tot pământul este plin de apă tulbure, și pe apă sunt mii și mii de bărcuțe, și în bărcuțe sunt michiduți, și merg spre apus acești michiduți. Sunt muzicanți, sunt cântăreți, au mese întinse la care se desfătează. Iată, mai sus este o bărcuță, și în barcă, o proorociță, și vorbește. Ea se bucură și face haz, și în timpul călătoriei barca se răstoarnă și diavolul râde. Alături de această apă tulbure se formează o altă apă. Peste un mal este o apă limpede, și în marginea apei, doi pomi mari, asemănători la frunze, și acele frunze luminează apa aceasta limpede, și în apă sunt mii și mii de peștișori care călătoresc pe aceste raze și întreabă: „Mai este mult?“. Și iată și un drum, și pe drum trece un car cu doi cai albi, cu capetele de foc, și în car sunt doi oameni. Cine sunt aceștia? Enoh și Ilie. Aceștia sunt prooroci. Carul trece la răsărit. Peștișorii i-au întâmpinat pe prooroci și îi întreabă: „Mai este mult?“. Peștișorii s-au făcut un popor și întreabă: „Mai este mult, Doamne, până se va împlini?“. Iată, în stânga este o cetate dărâmată și printre dărâmături se văd și morți. În dreapta este o cetate nouă, și poporul îmbrăcat în haine până jos, albe ca zăpada. Și în cetatea aceea nu poate intra nimeni care nu are acele haine albe, căci cetatea e păzită de ostași și de doisprezece îngeri, care au cădelnițe, potire și plăci. Înțelegeți, că vă dau acestea ca să le înțelegeți.

Iată patru îngerași, care au în mână patru Evanghelii, și toate fac numai una, și iese pe poartă Împăratul, și e plin de sânge Împăratul, și pe frunte poartă un nume care nu se poate citi. Împăratul spune și strigă: „A Domnului este împărăția!“. Nu vă pot spune toate deschis, fiilor. Acest Împărat a pornit la luptă și a luat cu El armată sfântă. Armata nu are haine stropite cu sânge, ci numai Împăratul. Credeți? Din ochii lui iese foc mistuitor cu care va curăți tot păcatul de pe acest pământ. E și Împărat plin de sânge, e și Prooroc. Înțelegeți? Ce este apa? Ce sunt peștișorii? Ce sunt aceste cuvinte? Apa este viața trăită în curăție; peștișorii sunt poporul. Ce este carul și proorocii Enoh și Ilie? Care este cetatea dărâmată? Care este cetatea cea nouă? Nu vă tulburați dacă nu știți.

Iată ce zice Tatăl: lasă, fiule, cartea pământească, și ia cartea cerească. Vai de voi, pământ și mare! că Domnul vrea să vă nimicească.

Fiilor, dacă ați avea dragoste cum voiesc Eu, ați zbura prin văzduh.

În fața vasului Meu s-au lăudat doi bărbați că au praf de pușcă și că o vor nimici, și atunci ea nu va mai rătăci lumea, dar voi să spuneți vasului Meu să nu se teamă.

Fiilor, în casa Mea de rugăciune, odată cu voi pășesc și cei cu duhuri rele. Credeți? Am intrat după voi și abia v-am mai găsit printre duhurile rele. Credeți? Vai de cei ce nu cred că stau la ușă duhurile rele! Iată că și preoții nu mai dau hrană sufletească trebuitoare poporului Meu. Eu nu vă spun vouă ca să-i urâți pe preoți. Rugați-vă pentru ei, că și pe ei îi fură cei răi.

Fiilor, M-a trimis Tatăl la voi să vă fac totul cunoscut, să vă trezesc din moleșeală. Copilași, lucrați cu mâinile și pășiți cu drag cu picioarele pe calea mântuirii. Am în mână cinci mere, și dacă le curăț, rămâne puțin, numai un sfert. Iată, și acest sfert va pieri atunci.

... Fiilor, cât timp este de când a fost satana să cutreiere pământul? Învățați Scriptura pe dinafară, că se va ridica într-un miez de noapte, se va ridica. Învățați-vă Scriptura. Iată, vasul Meu, când a fost închisă la un loc cu o sectantă, a întrebat-o sectanta de ce postește, și vasul Meu nu a putut să răspundă. Întrebați vasul Meu ce vorbire a avut cu sectantele. Și după vorbire, o sectantă a visat că trecea pe o punte peste o prăpastie mare, și când era la jumătate, a căzut de pe punte și a apărut un om cu haine negre și lungi până jos și a prins-o și a întrebat-o: „De ce nu postești?“. Și i-a mai spus că dacă postea, nu mai cădea, și i-a spus că la cer nu se poate ajunge cu toate ale lumii. Ea a zis că postește o zi pe an, iar el i-a zis: „Cum a postit fariseul“. Din vorbele purtate, ea și-a luat angajamentul că va posti și ea ca vasul Meu.

... O, fiilor, vine scrâșnirea dinților și se va ridica harul. Socotiți timpul, că vremurile sunt grele. Fiule, să plângi când vezi că a venit seara și nu ai făcut ce erai dator să faci și să împlinești.Iată, Eva numai a gândit: „Oare, de ce a zis să nu mâncăm din pomul oprit?“, iar diavolul a auzit și a zis că nu e păcat. Iată, și la voi este îndoială.

09-06-1958

Cuvântul lui Dumnezeu

... Fiilor, în România s-a înfipt sabie, s-a înfipt cuțitul ei până la mâner. Vai de tine, Românie, ce va cădea peste tine! Oițele Mele, ascultați cuvintele Mele, că vine ziua cea mare și va fi amar de cei nepregătiți. Plâng sfinții și îngerii de milă de ce are să vină. Oițele Mele, ascultați și împliniți, că totul e gata. S-a pus muzică să cânte cu o săptămână mai înainte și Mirele S-a pogorât să adune toate mesele. Nunta e mâine, nu e azi, dar fiți gata.

S-a pogorât molimă să mănânce toată lâna. De câlți nu se atinge; numai lâna o va roade de tot, de nu se va mai putea înnoda. Viermele are nouă metri lungime și jumătate de metru lățime; roade mereu la lână și nu poate să-l omoare nimeni, decât cel ce l-a trimis. O, știți voi ce este? Este dușmănia, ura, invidia, îngâmfarea, răutatea frate pe frate, creștin pe creștin, că nici în mănăstire nu mai este smerenie. Toți sunt mândri, toți zic că sunt pregătiți, dar cu greu mai găsești maici smerite; la o sută, de-abia una smerită, dar nu se vor mântui decât cei smeriți.

Vine nunta, și cine n-are haină de nuntă, nu va putea intra la nuntă. Mulți au haine și de nuntă, dar dacă n-au și cămășuță, nu vor putea intra la nunta Mielului.

10-06-1958
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1959
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 16:31 View PostDownload Post

Anul 1959

   * 06-02-1959 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... O, poporul Meu, voi, care aveți pe calea Mea crucea, nu vă abateți din calea Mea. Duceți crucea până la capăt, că nu sunteți singuri; toți suntem una, toți suntem frați. Voi nu credeți, dar toți suntem frați, și un duh avem toți, de la Tatăl ceresc.

O, oițele Mele, mai avem o secundă și ne întâlnim cu patria cerească.

Fiilor, mulți au cerut partea lor și au plecat în lume. Iată, vine satana în fața Tatălui Meu și zice că toată lumea îi slujește lui prin întinare și prin copii nebotezați, ce trebuie curățiți și sfințiți, căci slujesc lui satana. Voi știți că mulți slujesc și lui Dumnezeu și lui satana, și merg la biserică și se închină, și merg și la cârciumă și se îmbată și înjură și vorbesc cuvinte porcoase și murdare. Mulți trec pe lângă crucea Mea și se închină, și merg mai departe și înjură.

Întâi voi judeca pe antichrist.

O, Românie, Românie, mult lucru sfânt am făcut în tine!

... Nu poate lua trupul hăinuța sufletului, și nici sufletul, hăinuța trupului. Care din ele e mai scumpă? Haina trupului, sau haina sufletului? Cine a dat haina trupului? Este dată de naș. Și cine a dat haina sufletului? Este dată de Duh. Nu poate lua trupul haina sufletului, și nici sufletul, haina trupului. Sfințiți-vă acum când sunteți în trupuri, căci Tatăl are nevoie de voi pentru cer. Numai să vreți, și cerul este al vostru.

Se luptă antichrist cu creștinii. Antichristul lucrează în calea lui Dumnezeu și intră în biserică și intră în altar, dar voi, țineți-vă bine. Am cerut de la Tatăl să Mă arăt în trup, ca să nu mai cădeți.

Copii, glasul ce-l auziți acum, acela va judeca.

Vine foamete mare, mare, dar Eu tot vă vorbesc, tot Mă mai cobor să vă vorbesc. Am să Mă cobor și am să-ți dau o sămânță de grâu să o semeni, poporul Meu, dar să nu o arunci pe orice pământ. Alege pământul, ca să poată să facă roadă pământul cel bun. Dintr-o sămânță se va face un spic; dintr-un spic se va face un kilogram; dintr-un kilogram se va face mult și se va înmulți și vei face pâine și vei hrăni lumea. Și iar am să Mă pogor să-ți mai dau o sămânță. Știi ce sămânță? Sămânță de vie. Și via va crește o viță, și vița va face ciorchini și struguri de un kilogram și va ieși mult vin. Poporul Meu, să o semeni în pământ bun, ca să poată rodi, căci va ieși mult rod, dar nu va avea cine să-l bea. Fiule, înțelegi tu ce este taina aceasta?

O, poporul Meu, ești în clasa a patra; ține-te bine, să nu-ți ia altul premiul. Crede, învață și luptă-te lupta cea bună ca să poți lua cunună. Fiule, să nu pierzi și să nu uiți nici un cuvânt, că de toate vei fi întrebat. O, tată, voi știți că doctorii învață multe până prind învățătura să vindece bolnavii și să le dea medicamente trebuitoare la boala lor. Iată, și voi, să aveți credință mare și tare, că veți învia morții și veți vindeca boli.

... Poporul Meu, cunoști tu semnele lui antichrist? Iată care sunt: lepădarea de credință, tăgăduirea Sfintei Treimi, Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, și tăgăduirea lucrării sfinte. O, mai e un semn, mai e ceva. Primul semn e lepădarea de credință, și al doilea este depărtarea icoanelor și a rugăciunii din școli, și al treilea semn este pustiirea casei lui Dumnezeu. Iată piatra de temelie, și în mijlocul ei este răutatea.

Tată, s-a făcut o fabrică de pâine pentru populație multă, și această fabrică nu mai face pâine numai din grâu curat; face din amestecătură multă. Așa și în credință s-a făcut amestecătură și nu știe lumea ce să mai creadă. Tată, tată, vai de acei prin care vine sminteala!

... La Vladimirești fac îngerii Liturghie și slujbe, și vrea Tatăl să țină așa până când se va deschide iar. O, ca fulgerul se va arăta foc pe pământ și se vor căi cei răi și necredincioși, dar e prea târziu atunci.

... Fiilor, a dispărut crucea de pe masa judecătorului, și icoanele din școli, și rugăciunea din școli. Fiilor, de ce n-am învățat Eu carte? Fiilor, cine învață carte multă, învață multe fapte urâte și se leapădă și de credință, că se strecoară în inimi duhul mândriei și al iubirii de sine. Au ieșit multe, multe școli, dar au ieșit și fapte murdare foarte multe, ca să nu te mai poți gândi la Dumnezeu și să le facă omul cât trăiește.

Rugați-vă, copii, și dacă vreți, rugați-vă cu mătănii până la pământ, cum se roagă voievozii și îngerii. Dacă ei se roagă așa, voi cum ar trebui să vă rugați? Dar vă spun, rugați-vă cu mătănii și să nu lipsească metania de la rugăciune dimineața și seara și să nu dormiți niciodată fără rugăciune. Așa cum te îngrijești de mâncarea care este trecătoare, așa să te îngrijești de rugăciune, că ea va rămâne să se vadă odată. Rugăciunea va fi puterea prin care veți scăpa. Prin rugăciune scăpați și aici, pe pământ, de multe greutăți, și tot așa și în cer, veți ajunge prin rugăciune.

... Atunci să dați barba jos, când va dispărea chipul Meu de pe icoane, de pe cruce. Așa vrea Tatăl, vrea să vă vadă cu chipul Lui în fața oamenilor, căci lumea acum s-a rătăcit și de la chip, și de la port, și de la trăire, și de la vorbire creștinească. Nimeni nu mai știe că la toate este un hotar.

06-02-1959
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1960
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 16:33 View PostDownload Post

Anul 1960

   * 01-05-1960 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... Pace vouă, copiii Mei, pace și liniște! De ce sunteți așa de mâhniți, așa de triști? De ce plângeți, măi copiii Mei? M-am coborât în acest timp la voi. O, de ați vedea voi călătoria Mea, pe unde Eu călătoresc! Fiilor, Mă așteptați să vin la voi, dar voi nu știți cum vin Eu pe pământ, nu știți pe ce cărare, că nu mai am casă, nu mai am masă să vin la voi, nu mai am, tată, casă să vin la voi, căci casa pe care Mi-au făcut-o oamenii s-a umplut de păianjeni. O, lume, lume, nu mai am loc în tine! O, copilașii Mei, venit-a Domnul între voi. Nu am venit în trup, ci în Duh. Țineți-vă de poala Mea, că au venit dușmanii și Mi-au luat căsuța și Mi-au luat hăinuța. Țineți minte, tată, nu scoateți duhul din fașa cu care v-ați botezat. Nu scoateți crucea cu care v-ați botezat. O, copilașii Mei, venit-a Duhul Meu ca să se împlinească ceea ce am zis când eram în trup. Florile Mele, v-am dat har și dar, că nu mai am casă pe pământ. Sunt plin de răni; nu mai am nici umbră pe pământ.

Copiii Mei, e masa pusă pentru voi, e haina gata pentru voi. Să nu vă uitați înapoi, căci stâncă de sare vă veți face. Nu vă uitați că nu mai aveți casă și masă, și uitați-vă cum vine Domnul la voi, cădupă Mine vine Ilie, și nu este trup, ci este duh. Lăsați povara jos. Înarmați-vă cu puterea lui Hristos. Îndreptați urechea către Mine.

... O, trandafirii Mei cu spini pe coadă! că am vrut să rup unul să miros, dar M-am rănit la deget. Iată, curge sânge. Am apucat cu toată mâna să-l rup; am crezut că nu mai are spini. O, florile Mele, ce vijelie mare e pe pământ! Spuneți voi, cine v-a deșteptat și v-a spus că vremea s-a apropiat? Tată, a făcut Domnul o casă și a coborât la voi pe pământ, nu acum, ci peste o clipă, nu peste o zi. Florile Mele, privegheați, ca să puteți intra în ea.

... Copiii Mei, vorbește Duhul. Copiii Mei, voi nu aveți nici un spin pe capul vostru, nici un cui pe trupul vostru, dar Eu sunt plin de cuie.

Fiilor, mulți prooroci se vor naște pe pământ, dar luați aminte la semănăturile lor. Întuneric mare va veni pe pământ, dar tu vei lumina, copilul Meu. Nu sunt aduse acum cele ce vă spun Eu, și sunt scrise de când eram cu trupul pe pământ. Cunoașteți-Mă oițelor, că sunt între voi. Cunoașteți-Mă după fluierul Meu, că mulți vor veni, în numele Meu, ca să vă înșele. Cunoașteți după milă, cunoașteți după roadă. Copilul Meu, tot cel ce este fără de cruce nu este de la Dumnezeu. Tot cel ce este fără preot nu este de la Dumnezeu.

... Copiii Mei, treziți-vă, că nu sunt singurel. Am luat cu Mine pe prietenii Mei care M-au însoțit când am plecat. O, floare trecătoare, o, v-ați vândut pe nimic, poporul Meu de pe pământ! O, de ați vedea voi răscumpărarea cât este de prețioasă! că de v-aș da numai un cui din palma Mea, nu ați avea cu ce-l cumpăra; numai un spin din fruntea Mea, nu aveți cu ce-l cumpăra. O, de ce nu-l răscumpărați pe cel din păcat? De ce? Că nu v-a cuprins frica? Frica a făcut acoperământ peste voi.

... Copii ai cerului, lăsați morții să-și îngroape morții lor; voi luați crucea și urmați-Mi Mie. Deși e căzută, ridicați-o pe umerii voștri și porniți cu ea spre palat.

Iată ce bucurie nespusă e să veniți să beți apă, tată! Cu ce beți voi? Cu gurița, sau cu mânuța? Beți apă, tată, beți, că v-a adus Tatăl ceșcuța. Beți apă din izvorul Meu. Copilul Meu, umple, tată, desagii bine, că poți, cu ajutorul lui Dumnezeu. Vrei să și asculți, să și scrii, dar să nu zboare vântul ceva din povara ta.

... Florile Mele, vă repet, mulți prooroci mincinoși s-au născut pe pământ. Tată, cunoașteți proorocii, că nu toți sunt de la Mine. Cel ce-Mi poartă crucea, pe acela să-l credeți. Mulți s-au pus ciobani la oi, dar când a venit lupul, le-au părăsit. Fiilor, nu toate vânturile care bat sunt de la Mine. Luați bine seama, cine poartă crucea Mea mărturisind pe Dumnezeu în trup și în duh, acela este de la Mine, căci crucea este suferințe și fapte. Cine mărturisește pe Dumnezeu și bea băuturi rele, în afară de vin, nu este de la Mine.

... Copiii Mei, este greu ca în ziua de azi să mărturisească cineva pe Dumnezeu. Este cruce de fier, că este pământul minat. Cât a suferit Domnul pe pământ! Oare, nu ar fi putut Dumnezeu să-L apere pe Fiul Său? Dar L-a dat pildă de suferință, că dacă-L apăra, rămâneau proorocii mincinoși, și Dumnezeu nu minte niciodată.

... Oițele Mele, de ați vedea voi că sunteți lângă portiță, n-ați mai fugi de suferință. O, Mă îneacă valurile apei, căci Eu lucrez, și iată, și dracul lucrează. Multe scule are diavolul și puține slugi am Eu pe pământ. Pe unde-l întâlnesc pe diavol, Îmi dă cu sâc și spune că Mi-a luat împărăția. O, tată, tată, împărăția Mea nu o ia; dincolo de punct nu poate să treacă. Cu toată puterea lui, o să-l nimicesc, și mulți se vor jeli când vor vedea cui au slujit. O, lume, lume, întoarce-te la Mine! Aruncă de la tine haina lui de aur și de porfiră și de pietre prețioase și îmbracă-te, lume, cu haină de cerșetor și cere la Mine mântuire.

O, copiii Mei, la voi să nu vă întreacă hrana trupească pe cea a sufletului. Vă spun că cine merge pe urma Mea are cruce grea, și să nu ceară ajutor de la om, ci de la Dumnezeu.

M-am hotărât, tată, să-l pierd pe dracul de pe pământ, și oriunde va fi scula lui, fie oraș, fie casă, fie biserică, voi nimici de voi găsi scula diavolului în ea.

Stâlpilor, se pregătește noul Canaan. Nu e în trup puterea voastră, ci e în duh. Nu vă descurajați că nu puteți, căci puterea este în duh.Dumnezeu v-a dat har și dar. Pe acest pământ lucrează zidarii Mei.

... Spuneți, tată, și la oițele celelalte să pască ierbuța cunoscută, căci pe pământ s-au așternut spini mulți, și să nu vă aducă răni în duh. Spuneți la frații voștri, la părinți și la copiii care nu sunt aici, dar nu la cei din mare, ci la cei din casa Mea.

Copiii Mei, de ce am venit Eu la voi? Măi copilași, M-a trimis Tatăl la voi, n-am venit Eu așa. Fiilor, țin în mână cheile și descui ușa la bine și la rău. Știu că la rău nu va intra nimeni, și se vor îngrămădi cu toții la ușa binelui, dar de voi găsi pe cineva fără hăinuță, îl voi azvârli afară. A venit Maica Mea plângând pentru voi în fața Tatălui Meu și a spus că sunteți plini de răni. Eu am cercetat tot trupul celor ce cred în Mine și n-am găsit răni pe trup, dar Eu am răni mari. Mă uit, tată, că nimeni nu are inima îndoliată. Sunteți cu moartea în spate și nu sunteți smeriți; umblați, tată, numai glumind. A venit Maica Mea plângând că aveți cruce grea. Unde îți este crucea cea grea? că Eu nu te-am văzut plângând. Te-am văzut râzând. Copiii Mei, nu vă duceți cu crucea pe alte drumuri. Te părăsesc, copilul Meu, dacă faci așa. Nu intra cu crucea în salon, nu intra cu crucea la film sau la cârciumă. Ascultă, floare care te-am uns cu mir din patria cerească: nu intra pe alte drumuri cu crucea Mea, că te părăsesc.

... Iată care este calea Mea. Prima portiță este să te lepezi de trupul tău, adică să nu mai curvești, să nu mai minți, să nu mai furi, să nu mai ucizi, să postești și să te rogi. A doua portiță, copilul Meu, este crucea pe care ți-am dat-o Eu, crucea răstignirii. Să te uiți la ea, să-ți vezi chipul tău dacă este bun sau rău. A treia portiță este potirul, care este plin; să bei, copilul Meu, să primești putere de la Dumnezeu, că pentru voi e dat, nu pentru cei cu inimă spurcată. Voi, tată, ascultați-Mă, că ați intrat pe cele două portițe, dar n-ați ajuns la a treia, pe care vă spun s-o luați în fiecare zi. Măi copilașii Mei, mai aveți un prag de trecut. Iată, mai aveți iubirea de aproapele, de bisericuță, de cei ce se jertfesc în fața sfântului altar, că M-a trimis Dumnezeu în vie ca să iau struguri din ea, M-a trimis Tatăl să culeg flori, dar nu erau nici struguri, nici flori, că n-am de unde. O, fiilor, cu ce veți plăti voi osteneala Mea, a Duhului Meu, a cuibului Meu, a vasului Meu? O, tată, Eu nu vă iau plată, Eu cer milă de la voi, nu cer vițel sau bou, și cer ca jertfă mila duhului tău.

... Nu vă mai uitați înapoi, că stâncă de sare vă veți face. Nu vă mai uitați înapoi că nu mai aveți casă și masă, și uitați-vă că vine Domnul. După Mine vine Ilie, și nu este trup, și este duh.

... Iată, măi copii, am la răsărit popor pe care l-am sculat din mormântul întunecat; am la apus popor pe care l-am sculat din mormântul întunecat; am la miazăzi popor pe care l-am sculat din mormântul întunecat; am la miazănoapte popor pe care l-am sculat din mormântul întunecat. La răsărit vorbește piatra prin duh, și la judecată va zice piatra că voi ați auzit prin om și n-ați crezut. Feriți-vă de judecată, să nu aveți judecată. La apus a vorbit prin copaci și s-a ridicat o ceată de bărbați, și iată că se luptă cu împăratul care vrea să le strice bisericuța. Acești oameni se luptă cu împăratul cel rău. La război e război crâncen, că nici biserica nu mai este în picioare, dar crucea e purtată de copiii Mei pe brațe. La miazănoapte am sculat poporul prin peștii din baltă. Ies peștii la mal și strigă: „Pocăiți-vă!“. La miazăzi am sculat poporul prin rândunele care strigă: „Pocăiți-vă, că s-a apropiat împărăția cerurilor!“. Dar voi, că aveți glas de om, cum să nu credeți?! Nu te speria că ai suferință grea. Astăzi nu se mai fac minuni în trup, ci se fac minuni în duh. Azi face dracul minuni. Eu am pus stele pe cer, și el a pus stele pe pământ.

... Oraș București, oraș București, Sodomă și Gomoră ești! S-au găsit niște rândunele într-o margine de tine, care își caută cuib.

O, florile Mele, o poporul Meu, vine Canaanul la tine! O, fiilor, voi nu vedeți prin ce spini mergeți. Fericită este ușa deschisă astăzi ca să pot intra Eu cu toată lucrarea Mea. Am venit să vă ajut la suferință. Eu știu cum s-o port. Am venit să vă netezesc și cărarea voastră, că plânge Maica Mea că numai dealuri aveți pe ea.

... Să nu ziceți că dacă biserica e dărâmată Dumnezeu te va părăsi. Nu, tată. Dacă slujești lui Dumnezeu, și nu la trup, ci duhovnicește, Dumnezeu nu te părăsește. Purtați-Mi crucea, că și Eu port povara voastră. Fiilor, Maica Mea se roagă să treacă vremea de apoi, să treacă suferința de la voi, dar nu se poate să treacă nimic. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Vă spun, pregătiți-vă duhovnicește, că a sosit clipa să vă prezentați în fața lui Dumnezeu. Nu este om să nu treacă prin fața lui Dumnezeu. A venit vremea Mea. Nu este Noe, nu este Lot, ci Duhul lui Hristos.

Pace vouă, copiii Mei! Amin.

01-05-1960
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1962
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 16:38 View PostDownload Post

Anul 1962

   * 28-10-1962 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... Fiilor, înainte, Israel a trecut prin apă, dar acum ce vom face când vom trece prin foc? căci aceasta prin care vă vestesc este trâmbița a șasea. Cuvintele Mele nu sunt pentru duhurile rele, ci sunt pentru cine face cuvântul pe care îl auzi tu astăzi. Cuvântul de astăzi este ușa, și nu mai este o altă ușă de intrare în împărăția Mea.

28-10-1962
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1963
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 16:43 View PostDownload Post

Anul 1963

   * 20-01-1963 Cuvântul lui Dumnezeu
   * 15-05-1963 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... — Verginico, scoală-te din așternutul tău, căci Eu îți voi da ție de lucru. Verginico, pregătește un caiet și pană, fiind în așteptare să vină Domnul.

Eu, pe când așteptam, am văzut deasupra capului meu o roată mare, mai mărită de două ori ca roata unei căruțe. Era de o frumusețe... cu mii de culori! Erau culorile late ca forma unei panglici și urmată una după alta. Și în mijlocul rotoului a apărut fața Domnului Iisus Hristos până la umeri, cu perișorul ca pârâul unei ape, ce se revărsa pe umărul cel drept și pe cel stâng, un păr ca lumina lămpii, fața blondă, ochi albaștri. Așa de blând era, că numai privirea Lui te mângâia. M-a privit așa de blând, dar nu mi-a spus nimic. Și ca fulgerul a dispărut chipul cel blând al Domnului și s-a schimbat într-un alt chip: chipul cel bătrân al Tatălui ceresc. Numai fața se vedea; încolo, era acoperit. Umerii, barba erau totul o lână albă, mai albă ca zăpada. Ochii îi avea tot albaștri, și doar părul era alb, dar fața era roșie și tânără; ochii vioi. M-a privit și m-a strigat:

— Verginico, ce faci?

Verginico, Mă cunoști cine sunt Eu?

— Da, Doamne, Te cunosc. Ești Tatăl ceresc.

— Sunt. Să nu Mă uiți niciodată. Să scrii copiilor Mei așa, că de mii de ani vorbește Domnul cu ei. L-a făcut Dumnezeu de la început pe om, l-a făcut nedeosebit cu chipul. I-am dat suflet din Duhul Meu, i-am dat grai din graiul Meu, și toate celelalte din ale Mele sunt date, și mulți zic că tot ce au sunt făcute de ei. Scrie, Verginico, mărgăritarele Mele și le dă copiilor Mei să le citească, că de mii de ani vorbește Domnul și cu creștinii, și cu păgânii, și ei nu fac roade vrednice de pocăință.

... Minciuna, hula, uciderea și preacurvia s-au înmulțit. Le-am pus hotare peste hotare de la fărădelegile lor. Scrie, Verginico, că va veni Dumnezeu la judecată cu ei și va fi iute la mânie pentru toți care nu primesc cuvintele Mele, pentru cei ce nu fac voia Mea. Spune, Verginico, că le-am scris prin prooroci să se pocăiască și nu s-au pocăit. Am amenințat pe tot omul, cu ierni grele, cu trăsnete și ploi fără măsură, am făcut războaie mari împotriva vieții lor, am sculat popor asupra altui popor ca să-i îngrozesc, semne multe am făcut, să vadă mânia Mea asupra fărădelegilor lor. Am luat rodul pomilor și al grânelor și al câmpului, să cunoască ei că sunt abătuți de la adevărul Meu și de la voia Mea.

Spune, Verginico, fiilor lui Israel care se cheamă creștini, că dacă ar veni Domnul și i-ar găsi în necredință și în neascultare și pizmă și ură, îngrozit de ceea ce ar găsi, ar striga cu mânie: „Vai vouă, răilor! Pentru ce v-am hrănit? Eu v-am dat pâine multă, și de toate bunătățile v-am dat. V-am îndestulat până la sațiu, dar voi după ce v-ați îmbuibat nu Mă mai ascultați“.

... Scrie, Verginico, că Dumnezeu nu urăște pe om, ci păcatul, și poruncesc fiilor lui Israel să se ferească de păcat și să urască păcatul, care-L supără pe Dumnezeu.

... Scrie, Verginico, fiilor Mei, să nu se asemene cu cei din Gomora și Sodoma, că aceia când cădeau în bătaia gloanțelor și a bombelor, erau mulțumiți să piardă totul, numai să scape cu viață, și acum nu mai vor să-și vindece rănile. Pentru aceste fapte rele li s-au luat moșiile, viile și casele; pentru că aveau și nu auzeau strigătele orfanilor și ale văduvelor, și celor săraci nu dădeau.

... Scrie, Verginico, oftarea Mea cea din inimă, că adâncă rană am, că vine ziua cea de apoi, căci vremea de apoi a sosit, dar ziua Mea nu a venit, ca să-i cer socoteală creștinului de venitul muncii sale. Nu voi cere socoteală creștinului de bani, de haine, de lux, de case, de mobilă, de mese îmbelșugate, ci îi voi cere socoteală dacă a dat de mâncare celui sărac, adică flămând, sau a îmbrăcat pe cei goi, sau a primit călători, sau a cercetat pe cei bolnavi, sau a mângâiat pe cei întristați.

... Scrie, Verginico, poporului Meu, să nu se încânte după oamenii răi, căci blestemat este creștinul care se leapădă de legea lui Dumnezeu și se face una cu păgânii, că greu îi este lui să mai scape de păgâni, căci păgânii au pe dumnezeul lor, pe diavolul, și fac zapisuri pe veci pentru cel ce ajunge pe mâinile lor.

... Vai de cei ce intră în mijlocul poporului Meu cu vorbe înșelătoare și furând vreunul dintre creștini, târându-l în lume, căci aceluia care intră în stână și fură o oaie, îi voi cere la ziua de judecată sufletul acelei oi, din mâna lui să Mi-o dea. Vai celui ce povățuiește pe creștini la rău! Vai lumii de smintelile ei pe care le face!

... Să fiți supuși poruncilor lui Dumnezeu și legii Lui, și nu omului care ți-a adus sminteală, și nu ochiului, și nu mâinii, nici piciorului, și la nici un mădular, ci numai lui Dumnezeu supune-te, fiule.

... Omul de azi zice că numai bogații de pe vremuri făceau rele, că trăiau din spinarea săracului. Dar omul de astăzi, ce face? A stricat tot. Săracului i-a luat masa și casa. O, vai, vai, aceștia și aceia tot una sunt, dar mai iertați sunt oamenii de atunci, căci credeau în Dumnezeu; dar aceștia nu cred, și strică și pe cei ce cred, și pe cei ce-Mi slujesc.

... Creștinii cei de la început dădeau totul pentru slujba Domnului, dar creștinii cei de acum nu mai dau nimic. Creștinii cei de la început făceau case în cer pentru săraci, dar creștinii cei de acum nici pentru ei nu știu să facă. Toată munca și toate lucrurile creștinului se îngrămădesc pe pământ, unde în tot timpul se strică, și în ceruri nu au nimic.

... Scrie, măi Verginico, poporului Meu că unii dintre copiii poporului umblă fără rânduială, nelucrând nimic; se ostenesc în lucruri fără folos și povățuiesc pe alții să calce în picioare poruncile Mele. Dar porunci dau Eu poporului Meu, să poarte grijă de acești fii ai lor, să-i îndemne să muncească și cinstit să-și câștige hrana. Faceți-i să înțeleagă legea, căci cine nu muncește și cine nu vrea să lucreze, nu trebuie nici să mănânce, căci legea ne arată că lenea e păcatul de moarte al creștinului. Din lene izvorăsc multe păcate. Poruncesc fiilor Mei să lucreze cu credință, că vor lua plată de la Dumnezeu

Voi, poporul Meu, aduceți la calea cea bună pe oamenii care fac păcate, căci voi sunteți lumina lumii și sarea pământului. Să nu apună soarele peste voi certați cu cineva. Voi, creștinilor care vă împărtășiți cu mărgăritarele ce vin din mijlocul tronului ceresc, cu cuvintele Mele și ale Tatălui Meu, aceasta este porunca Mea: să nu fie între voi nici ură, nici vorbă proastă, nici glume rușinoase, căci nu se cuvin creștinului. Să nu fiți înfruntători, nici răpitori, nici curvari, nici bețivi, nici mândri, nici răi, nici lacomi, nici dușmănoși, nici pizmuitori, nici leneși, nici hulitori, nici lăudăroși, căci creștini ca aceștia nu vor moșteni împărăția cea pregătită de Dumnezeu.

Voi, copiii Mei, păziți duminica cu sfințenie, ca să nu cădeți în blestemul legii lui Dumnezeu, căci Dumnezeu a făcut această zi pentru odihna trupului și întărirea sufletului. Dacă veți lucra duminica, nu veți avea spor în toată viața și vor veni asupra voastră pagube și mari nenorociri, și toată munca din tot timpul va fi prădată, căci Dumnezeu stă împotriva celui ce face lucru duminica.

... Vă poruncesc vouă, creștinilor, să nu părăsiți biserica. Atâta va mai fi lumina Domnului cu voi, câtă vreme mai stă biserica în slujbă. Vine vremea să fiți dați afară din biserică. Voi, în tot timpul și în vremea aceea să nu vă pierdeți curajul, și mai mult să vă încurajați, și cu toții să cunoașteți venirea Mea, căci Domnul nu vine pe vreme bună, ci pe ploaie și furtună. În pilde vorbesc. Voi, creștinilor, respectați preoții, oricât ar fi de aspri cu voi, ca să nu cădeți în blestemul legii lui Dumnezeu.

Vă poruncesc vouă, creștinilor, să fiți plăcuți la cuvinte, ca totdeauna cuvântul vostru să fie plăcut și dres cu sare, ca să dea mare dar celor ce ascultă. Luați seama la toate cuvintele pe care le vorbiți, ca să nu fiți oameni care seamănă semănătură în vânt, căci cuvintele rele strică și cuvintele bune.

... Vă spun, vouă, femeilor creștine, să vă purtați cu îmbrăcăminte cuviincioasă, cu sfială firească, cu mintea întreagă, nu cum se poartă femeile Gomorei și Sodomei, nu cu împletituri de aur pe păr, nu cu flori în păr, nu cu cercei, nu cu mărgele, nu cu inele, nu cu brățări, nu cu scârțâietori la picioare, nu cu pungile pe mână, nici cu haine de lux, ci cu fapte bune, așa cum se cuvine femeilor creștine să fie cu teamă de Dumnezeu. Creștinul care-și îmbracă femeia în lux, îi scoate marfă de calitate lui satana, și mai târziu o va pierde.

Bărbați și femei creștine, și voi, copii creștini, ascultați pe Domnul. Vă spun vouă, părinților, creșteți copiii în învățătura legii lui Dumnezeu. Bătrânelor creștine, vă spun ca la niște mame mironosițe, fiți cu înfățișare cuviincioasă, nu fiți robite de vorbele lumești, ci fiți învățătoare de bine, ca să faceți cuminți și pe cele tinere.

... Fiilor creștini, urmăriți ce vă spun în această vorbire. Fiți, măi fiilor, creștini împlinitori. Lepădați lucrurile întunericului și îmbrăcați-vă cu lucrurile luminii, căci s-a apropiat ziua, și Dumnezeu nu Se lasă să fie înșelat, căci Eu adevăr grăiesc, măi creștinilor, că la ziua judecății vei secera, măi creștine, ce ai semănat în viață. Mai bine vă zic vouă, măi creștinilor, pentru că vremea s-a scurtat: împăcați-vă cu Dumnezeu, ca să gustați cele ce ochiul vostru nu a văzut, urechea nu a auzit și la inima voastră nu s-au suit, căci minunat loc a pregătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El.

Dacă acum, după ce veți auzi ce v-am scris prin mâna vasului Meu, dacă nu vă veți îndrepta, voi trimite pe pământ întuneric mare și vor ieși fiarele din culcușurile lor și vor veni asupra oamenilor ca să se hrănească. Și voi porunci să sară și peste voi, ca să fiți răpiți, pentru că nu M-ați ascultat când Eu am fost cu voi. Voi porunci norilor să reverse pe pământ ploaie să spele pământul, și voi deschide porțile cerului și voi da foc pe pământ, ca să ardeți ca lemnele.

... Creștinilor, creștinilor, îndreptați-vă. Puneți la inimă sfaturile Mele și îndemnurile Mele. Ascultați-Mă, fiilor, că vă voi amenința cu boli grele și veți chema moartea să vă ia, să scăpați de bolile care vor cădea peste voi, și moartea nu va veni, că moartea va fugi de voi.

... Veniți, veniți, creștinilor, la Dumnezeu! Așa vă cheamă Domnul, căci voi sunteți prietenii Mei, și Eu sunt prietenul vostru. Dacă voi faceți voia Mea, nu vă voi mai numi robii Mei, căci robul nu știe ce face stăpânul său, și vă voi numi pe voi fii și vă voi face vouă cunoscute toate lucrurile Mele, căci cei care au fost la început nu au darurile voastre.

Așa vă îndemn, fiilor, creștinilor, nu știu ce nume să vă mai pun, căci creștinii de la început n-au fost ca voi. Creștinii cei de la început n-au fost fățarnici cum sunt creștinii cei de acum. Creștinii cei de la început au avut prooroci pe oameni și mult îi ascultau, mult îi socoteau și îi prețuiau, și ce poruncă dădeau, acea poruncă o împlineau. Nu treceau peste poruncile care se dădeau de prooroci; se fereau să nu strice cuvintele proorocilor. Dar voi, creștinilor de astăzi, aveți pe Sfânta Treime Care vă profețește, și multe lucruri s-au lucrat cu voi și multe minuni s-au lucrat cu voi. Cu ce curaj, măi creștinilor, stricați lucrurile pe care le face profeția Sfintei Treimi? Creștinii cei de la început nu curveau, și în mare curățenie își duceau viața. Pe creștinii cei de la început îi conducea legea, dar la voi, măi fiilor, S-a pogorât Dumnezeu și vă conduce cu toate lucrurile. Pentru ce nu mai ascultați sfaturile profeției de azi? că sunt trei Puteri: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.

... Să știți voi, creștinilor, căci cel ce-și ascunde fărădelegile sale și nu le mărturisește la duhovnic, acela nu poate fi iertat. Creștinul care-și mărturisește fărădelegea sa la duhovnic și se lasă de a mai face fărădelege, acela își spală inima și o luminează cu lumina Duhului Sfânt; intră Duhul Sfânt în ea și o stăpânește.

... Eu sunt Alfa și Omega. Am profețit aceste cuvinte. Cine le împlinește, va fi fericit, iar cine le calcă în picioare, va fi în mari amenințări, ca fiii Gomorei. Pun sfârșit.

Pace poporului Meu, și binecuvântat să fie! Amin.

20-01-1963

Cuvântul lui Dumnezeu

... Fiilor, mai e un pic de lumină. Să nu vă îngrijiți, pentru că Cel ce a făcut cerul și pământul are grijă să vă dea lumină. Lumina nu se ia pentru că lumea este bună, ci pentru că lumea este rea. Copiii Mei, trebuie să fiți tari, că dacă veți merge în voia trupului, nu veți ajunge la Mine.

Oițele Mele, mireasa Mea, nu este prieten să te gătească pe tine, nu este nimeni, nu este nici mamă, nici tată, căci Mirelui nu-I place să te gătească lumea, ci să se gătească mireasa prin fapte. O, mireasa Mea, multe cuvinte ți-am dat, dar dacă vine un vânt, le uiți, și iarăși trebuie să-ți grăiesc. Spală-te, tată, dar nu numai pe față, ci și în urechi; nu numai pe trup, ci pe toate mădularele tale.

Fiilor, lumea aceasta e dată în judecată. Credeți? Cine a dat-o în judecată? Păcatul a dat-o. Copii ai cerului, când erați în lume, ascultați de lume, iar acum sunteți cu Mine. Dar ascultați de Mine dacă ați venit la Mine. Când erați în lume, v-au dat în judecată păcatele, căci diavolul, care v-a îndemnat să faceți păcatele, el a făcut proces. Aduceți-vă aminte de toate păcatele mari și mici, ca să rămână diavolul de rușine. Mărturisiți-vă astăzi, cât mai aveți cui, că scris este că nu va mai rămâne nici proorocie, nici preoție, nici Scriptură. Nu te rușina de preot ca să-i spui păcatul, căci preotul e legat la Dumnezeu să nu spună nimănui păcatul tău. Spuneți, tată, spuneți, că preotul e dat între Dumnezeu și popor, și dacă greșește, are grijă Dumnezeu. Când era Domnul Iisus Hristos în Iordan, a vorbit Tatăl. A vorbit Domnul Iisus Hristos trei ani și jumătate. Azi vorbește Duhul Sfânt, și după Duhul Sfânt nimeni nu mai vine să vorbească, și va vorbi lumina pentru lumină și întunericul pentru întuneric.

Copilul Meu, aprinde o lumânare și pune-o în mâna vasului Meu, ca să vezi taina și să crezi în lumina aceasta. Această lumânare este făcută din ceară, dar focul care arde este foc. Iată, precum este ceara și focul: ceara este de pe pământ, și focul este de la Dumnezeu. Așa cum ceara se topește, așa se sfârșesc toate, dar focul nu se sfârșește, și îl ia Dumnezeu. Ceara este făcută numai de albină, dar azi e făcută cu seu, dar focul nu schimbă culoarea, pentru că este de la Dumnezeu. Copiii Mei, aceasta este taina, e duh și trup: este foc de la Dumnezeu, și trup de pe pământ.

Florile Mele, am întins mâna după voi în orice furtună și v-am scos. Țineți-vă bine, că mai e furtună. O să vedeți furtuna dărâmării bisericuței, și aici sunt două taine. Numai ce s-a auzit că va pieri bisericuța, și a și slăbit credința. Fiilor, au venit vremuri grele, că și piatra se mișcă de la locul ei. Scris este că ce este întemeiat pe stâncă de piatră să nu aibă cădere, dar azi și piatra se mișcă. Fiilor, am zis că va veni timpul să nu mai credeți. Rugați-vă zi și noapte la Dumnezeu să nu vă dea în mâna necredinței. Dumnezeu, Care a scos din sân pe Fiul Său și L-a dat lui Pilat să fie judecat, așa a pus încercare și peste credința voastră.

... Lege ca aceasta nu a fost de când e veacul. Când eram în trup, era lege rea, dar nu ca legea de acum. Atunci era un număr, acum este alt număr. O, Lucifere, omul se roagă la Dumnezeu și tu oprești rugăciunea lui.

Fiilor, de la cer până la pământ sunt multe suferințe. De aceea vă spun să ieșiți din lume, că lumea nu te ajută, creștine. Lumea te petrece până la mormânt, și apoi se freacă cu pământ pe mâini, și numai îngerașul plânge cu amar și întreabă sufletul, căci trupul se duce la odihnă, iar sufletul se duce să dea seamă înaintea Domnului.

Am vorbit prin Noe. Când veneau norii pe cer, strigau: „Noe, primește-mă și pe mine!“, dar ușa era încuiată pe dinafară. Am vorbit prin Lot și am spus să se pocăiască lumea, dar nu s-a pocăit. Acum s-a schimbat viața creștină, cu desfrâul. Toată lumea știe că vine focul, dar nu se teme de el, și îl ține în gură.

Fiule, hăinuța din lume pune-o pe foc. E pildă această vorbire. Când erai în lume, ai băut. Acum nu mai bea.

Fiilor, plecați-vă, că Eu sunt mic, și voi sunteți mari; Eu sunt lut, și voi sunteți lux, și nu e bine așa. Suntem frați, dar Eu port batista în mână, și voi o purtați în geantă. Duhovnicește să înțelegeți. Potirul, acum e de aur, dar mai târziu va fi din lemn și se va înroși cu sânge. În pilde vorbesc, căci scump a fost, că până n-am murit, nu s-a sfințit.

Cezarul a făcut o bisericuță cu patru lemne. În afară de ele nu mai e nimic. A cuprins tot, și pe creștini i-a băgat în pământ, ca la început, dar biserica de sub pământ este ca aceea de la început. Acum biserica este făcută de mâna cezarului. Înăuntru este aur și argint, aramă, mătase. Zidirea ei este din lemn și este spoită. Ilie, văzând lucrarea cezarului, s-a dus la Dumnezeu și a plâns și a spus: „Doamne, Tu vezi ce e pe pământul Tău?“. Sfântul Ilie vă va trece examenul, vă va spăla cu apă sărată din ochii voștri, vă va ustura, dar Eu vă dau îndelungă răbdare, și să nu vă duceți la sânul mamei ca ea să vă scape, ci așteptați examenul cu avânt.

Pace vouă! Acest cuvânt e greu de dus; numai în casa ta îl pot repeta. Pace vouă! În lume e numai apă tulbure, dar așteptați mila lui Dumnezeu să o limpezească. Nu M-am dus în palat, că de Mă pogoram în palat, erau porțile încuiate pentru săraci, ci M-am pogorât la un om disprețuit. Eu sunt Cel ce am șters faptele, nu cu apă, ci cu sânge.

... Golașii Mei copii, apropiați-vă, căci mama vă va hrăni. Ciripesc ca o păsărică, din cioc, în fața acestui popor. Fiilor, pe unde Mă duc Eu, porțile sunt încuiate, dreptul Meu s-a luat. Ce ziceți, tată, va mai veni pe pământ dreptul Meu? Cern prin sită cuvintele Mele, cum omul cerne mălaiul prin sită. O, atât de mult M-am smerit, că am intrat în trup pe pământ să Mă strecor să vin la voi. Curățiți, tată, casa, că vă vin musafiri pe care nu i-ați avut niciodată. Duhovnicește vorbesc.

... M-am pogorât pe malul mării să beau apă, dar apa e tulbure, e numai cu pietriș și e amestecată cu sânge. Cer sfinții apă. Dar ce credeți, că cer apă? Cer răsplată.

Fiilor, să nu ziceți că vorbește chipul acesta pământesc. Iată, un cioban s-a dus la târg și a cumpărat un caval și cântă în vocea cavalului. Așa și Eu, cânt cântec de jale. Nu vorbește trupul, ci vorbește Duhul. Trupul a fost băgat în apă și am vorbit la pești. Trupul a fost în temniți și am vorbit la gândaci. Trupul a fost băgat în groapă și am vorbit la cei din iad.

Fiilor, ce dați voi Domnului când se vor sfârși viețile voastre? Ați făcut pe cezarul că nu mai are unde să-și pună roadele, dar lui Dumnezeu, ce-I dați? Am venit să vorbesc cu voi cum am vorbit cu ciobanul de la Maglavit, care era surd și mut, dar în timpul când a deschis gura, i-am dat grai.

Fiilor, M-am dus la cer ca să vadă jidovii că am înviat. Vino, poporul Meu, șterge-ți bine picioarele de praful păcatelor, așa cum am spălat Eu picioarele ucenicilor Mei.

Copiii Mei, dacă era pentru Mine locul în lume, Mă duceam în ea și vorbeam, dar e pământul moale și Mă scufund.

Fiilor, vă spun un cuvânt nici de la început, nici de la sfârșit, ci de la mijloc: feriți-vă de mătase, că va lua foc de la un trăsnet de bici al lui Ilie. Fiilor, vine pustiul. Vreau să înec Egiptul, vreau să înec pe faraon. Fiilor, spălați-vă bine picioarele, că treceți prin Marea Roșie.

15-05-1963

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Duhul
Initiat
Initiat

Duhul is offline

Joined: 09 Oct 2007
Member: #308
Posts: 316
Country Flag: Israel
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Cuvantul Domnului - anul 1964
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.2.2008, 16:49 View PostDownload Post

Anul 1964

   * 07-06-1964 Cuvântul lui Dumnezeu


Cuvântul lui Dumnezeu

... În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, amin. Domnul Iisus Hristos a luat de pe pământ scaunul de împărăție tuturor împăraților pământului. Dacă mai dorește cineva să stea în împărăția sa, să stea cum a stat Domnul, cu mâinile întinse. Nu de scaun este vorba, ci de darul de împărat pe care l-a luat Sfânta Treime. Vine o păsărică din cer să fie împărat pe pământ. Da, da, vine.

... Port în mână un steguleț pe care scrie: „Sfârșitul tuturor“. De când M-am născut am vestit acest cuvânt, această veste. Să nu creadă cineva că e minciună acest cuvânt. Nu a rămas sfânt sau înger în cer să nu vină cu mătura să măture calea voastră; mai ales proorocii, care mătură să veniți mai curând.

... O, copii, a venit Dumnezeu din cer să stea de vorbă cu voi, dar de câte ori am spus, n-am arătat cu degetul. Simte tu greșeala ta, fără să-ți arăt Eu. Fiule, fiule, zic mulți creștini: „Dacă Adam nu greșea, eram în rai“. De ce învinuiești pentru o singură greșeală? Tu câte greșeli ai? Dumnezeu a lucrat cu Adam într-un fel, și cu tine, altfel. De aceea, multe lucruri s-au făcut pe pământ, multe lucruri s-au lucrat. Să nu zică cineva: „De ce Domnul a lucrat cu un fel, și acuma, cu alt fel?“. Ieri am lucrat pentru tine; azi, pentru altul. Poate cineva să judece lucrul Meu, chiar din mijlocul vostru? Ieri am spus pentru altcineva; azi, pentru azi.

... Eu am altoit un pom, i-am pus o lăstărică și tu ai venit și ai mai pus una. Dacă a rodit, a făcut roade. Și a Mea a rodit, dar dacă rodul tău nu se aseamănă cu al Meu, dacă nu e bun, îl arunc prin curte, iar cel ce mănâncă din lăstărica aceea nu mai mănâncă și dintr-a Mea, și aruncă totul jos. Cum pot Eu să-l iert dacă a făcut greutăți?

... Copilașii Mei, se face război și păsările se vor ridica la cer, că se va umple pământul de gaze și peștii se vor ascunde la cel mai adânc nisip. Acesta e pe tot întinsul pământului. Nu va rămâne pământ neînroșit și apă netulburată. Nu va rămâne pădure nearsă. Atât va scăpa: cei ce sunt scriși în cartea Mea.

De ce a venit Domnul Iisus Hristos de Și-a dat trupul hrană? Această hrană te curăță ca baia. Unde te-ai spălat, este mai presus de cea mai limpede apă; te curăță duhovnicește și trupește.

Fiilor, florile Mele, ce de daruri aveți voi, cei de pe urmă! Cum v-a îmbogățit Dumnezeu! Aveți și hrană, băuturi, mașină, tren, bicicletă. Moșii și strămoșii, cu piciorul mergeau din țară în țară. Iată ce bogați sunteți față de ei. Ar fi să fiți îngeri, de câte aveți. Nu sunteți desăvârșiți. De ce? Pentru că e vremea rea. De aceasta am venit și Eu, să te opresc unde sunt cursele.

... Până acum, ai muncit, n-ai muncit. Acum vei fi în muncă să scapi cu viață. Nu la sapă, nu aceea te va scăpa, ci munca în rugăciune. Roagă-te, fiule, dă drumul vocii și roagă-te. Asta e munca cea care te scapă în viață. Rugăciunea va fi scut. Cum s-a aciuat Iona sub brusturele acela, așa te va aciua rugăciunea, ori în ce loc te vei afla.

... Fiule Daniele, spune la tot satul Mănești: când vine să stea de vorbă cu Nicolae, să nu-i mai bage în cap lucruri nepermise, să nu-l mai compătimească, să nu mai strice planul Meu. Eu nu l-am căsătorit, ci l-am adus ca stâlp pentru comuna Mănești, ca un pod pentru mântuirea neamului.

... Lucrarea nu se strică, va fi până la sfârșit, dar comuna Mănești va cădea.

07-06-1964
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
“Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a pogorât Duhul Sfânt peste toți cei ce ascultau Cuvântul.”
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> Spiritualitatea Universală, Texte profetice, profeti, prooroci, channeling, clarvazatori, scribi ai lui Dumnezeu
   -> Profețiile și profeții lumii, Profeții despre România
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 11  [ 102 Posts ]
 

Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !