Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 24.4.2024, 15:59
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Imparatia copiilor din Lumea de Apoi


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Imparatia copiilor din Lumea de Apoi
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 10:45 View PostDownload Post

ÎMPĂRĂȚIA COPIILOR DIN LUMEA DE APOI

Înștiințări despre condițiile spirituale de viață
a copiilor decedați timpuriu în lumea  de dincolo

recepționată prin vocea interioară a lui

JAKOB LORBER


CUVÂNT ÎNAINTE
INTRODUCERE
Intrarea în împaratia copiilor
Invatamânt intuitiv în sectiuni treptate
Casa cereasca de scoala pentru geografia si istoria lumii
Invatatura despre fiinta si formarea pamântului
Despre scoala sfânta a vietii
Sala de predare a istoriei de creatie a omului
Casa de scoala ale celor 12 porunci dumnezeiesti
Dorul fata de Dumnezeu - o marturie pentru existenta Lui
A doua si a treia sala, invatatura despre a 2- si a 3-a porunca
A 4-a porunca din sala a patra (în întelesul duhovnicesc)
Porunca a 5-a în sala a cincea - explicata duhovnicesc
Porunca a 6-a în sala a sasea - Ce este desfrâul?
Despre dragostea de doua feluri
Ce înseamna destrabalarea?
Sala a saptea - a 7-a porunca
Ce înseamna „a fura“?
Aluzii despre întrebarea sociala
Sala a opta - Porunca a 8 -a
Ce este o marturie mincinoasa
Sala a noua - porunca a-9-a
Consideratii la legea a 9-a
Sensul interior al poruncii a-9-a
Despre binecuvântarea limitarii întelepte
Cine pacatuieste împotriva ordinii din începuturi dumnzeiesti a poruncii a 9-a
Gândurile de exploatare - cel mai condamnabil lucru în fata Domnului
A zecea sala - a-10-a porunca
Cine este „tu” în porunca a 10-a?
Exemple de întelegere gresita a poruncii a 10-a
Motivul din cauza caruia este acoperit sensul propriu zis al poruncii a 10-a
Adevaratul sens interior al celei de-a-10-a porunci
Sala a unsprezecea - porunca a-11-a
Dragostea lui Dumnezeu - Substanta cauzei fundamentale a tuturor fapturilor
Din ce consta dragostea catre Dumnezeu?
Cum trebuie iubit Dumnezeu înainte de toate
A douasprazecea sala - a 12-a porunca
Din ce este alcatuita de fapt dragostea fata de aproapele?
Invatatura practica catre elevii din lumea cealalta în ceea ce priveste dragostea catre aproapele
Fiinta si consecintele viciului
În cel de-al doilea iad
În toata creatia nu exista nimic ce poate fi distrus
Imagini ale primului si a al doilea iad
Fiecare om poarta în sine cerul si iadul dupa cazul individualitatii lui
Trup, duh, principiu de viata
Imagini pamântesti ale iadului fundamental
Autoritatea de dominare si trufia - Samânta iadului
Fructe care se coc pentru iad
Toate secretele devin vadite în starea duhovniceasca
Cerul si iadul - Polaritati în om
Principii ceresti si diavolesti
Duhul, creatorul propriei lui lumi
Alte urmari ale dezvoltarii elevilor din lumea de apoi - Împaratia de mijloc (Hades)
Fiecare viata are din dragostea Domnului diferite drumuri
Conducerea mai departe a elevilor prin planete si cele 7 sfere ale soarelui spre telul lor ceresc
Retrospectiva asupra celor zece sfere ale duhurilor prezentate
Fiecare om poarta în sine o cu totul alta samânta pentru dezvoltarea lumii spirituale
Împaratia cereasca este asemenea timpului actual
Un pom ca exemplu despre substanta împaratiei spiritelor
Un copil omenesc ca imagine a împaratiei ceresti si a întregului univers

CUVÂNT ÎNAINTE

      „Ce este viața? - Ce este moartea? - Și de ce trebuie să moara copiii? ” Acestea sunt întrebări pe care nu le pun numai toți aceia, care conduc un copil la moarte sau se confrunta cu moartea neașteptată a copiilor și a adolescenților. Aceste trei întrebări emoționante le-a pus un copil de nouă ani, care s-a îmbolnavit de cancer, într-o scrisoare adresată cunoscutei cercetătoare în domeniul morții Dr. Elisabeth Kübler-Ross. În valoroasa ei carte „Copiii și moarte” (Editura-Kreuz) poveste ea: „Eu am împrumutat cariocile colorate ale fiicei mele și i-am scris o mică scrisoare cu scris citeț și o exprimare simplă; eu am ilustrat-o și am aruncat-o în cutia poștală. Reacția sa nu numai ca a fost pozitivă, ci el a fost - bineânțeles - și foarte mândru de cărticica lui mică de ilustrate de la Elisabeth. ” El nu a dat-o numai părințiilor săi s-o citească, ci și la alți părinți cu copii pe moarte. Această scrisoare de ilustrate a minunatei doctorițe cu inima largă și iubitoare este redată în cartea de sus menționată, pentru a le da posibilitatea altor copii să înțeleagă cea mai importantă întrebare a vieții. Unele propoziții simple, clare și iubitoare, care le-a scris ea acelui băiețel mic, care știa că va muri, sunau astfel:
      „Nu există nici o coincidență în viață. Dumnezeu nu face nici o diferență între oameni. Noi suntem cu toții copiii Săi. - Dragostea Sa nu conoaște nici o condiție! - El înțelege totul, El nu pedepsește niciodată - El este dragostea necondiționată. - Tu și Dumnezeu, voi doi ați ales pe părinții tăi dintr-un bilion de oameni. - Tu i-ai ales, pentru a-i ajuta să crească și să învețe - dar ei sunt și învățătorii tăi. - Viața noastră este o școală, în care putem învăța câte ceva: să conviețuim cu alți oameni - să le înțelegem sentimentele lor - să fim sinceri cu noi înșine și să dăm altora dragoste și să o primim la rândul nostru. - Dacă am trecut testul, atunci avem voie să terminam școala - aceasta înseamnă: noi avem voie să ne reântoarceam în adevăratul nostru cămin - la Dumnezeu, de la care am venit. Acolo, îi întâlnim pe toți iar, pe care i-am iubit vreodată. - Este ca o reuniune de familie după un examen. . . “
      Una din observațiile pe care a făcut-o doctorița Kübler-Ross la patul de moarte a copiiilor, este, că copiii, înainte să moară, au des „o clipă de luciditate“, care îi face să fie niște învățători înțelepți pentru adulți. Deseori au o cunoaștere interioară, de ceea ce îi așteaptă și o cercetare intuitivă în secretul vieții și al morții. Pentru toți, care trebuie să conducă un copil pe moarte, este importantă aceasta experiență. Căci dacă împrejurările sunt înțelegătoare și iubitoare, copiii vor putea să se despartă mai ușor și fără frică de viață. Doctorița E. Kübler-Ross vorbește în cartea sa de băiatul Mike, care este bolnav incurabil și a lăsat în ziua morții sale pe noptiera de lângă patul sau următoarele notițe. Rândurile sale „confirmă convingerea, ” scrie doctorița, „că, copiilor le este mai bine, dacă se pot înțelege deschis și sincer cu familiile lor, cum a fost cazul fericit la acest băiețel. !

Timpul a venit,
Lucrarea mea s-a terminat.
Acum vine rândul la altceva.
Porțile se vor deschide în curând.
Eu mă duc acum, la revedere.

Timpul, timpul nu se sfârșește niciodată, timpul veșnic.
Dragostea, dragostea este eternitatea.
Pe veci, cu dragoste.
Eu vă voi iubi întotdeauna.


      Când se vede cum reusește doctorița Kübler-Ross să le ia copiilor și părinților frica de moarte, este voie să fie privit lucrul ei cu un respect într-un timp, în care s-a pierdut de mult credința la o continuarea vieții după moarte în lumea cealaltă, într-o altă dimensiune. În perfectă concordanță cu toate științele din lumea cealaltă spune ea: „moartea este pur și simplu ieșirea din corpul fizic și aceasta în același fel, cum iese un fluture din coconul său. Moartea este schimbarea într-o altă stare de conștiență, în care continuăm să simțim, să vedem, să auzim, să ințelegem, să râdem și unde suntem în stare să creștem în continuare. Și singurul lucru pe care îl pierdem la această schimbare este ceea ce nu mai necesităm și acesta este corpul fizic. “
      Sute de ani s-a crezut, prin învățătura lui Thomas de Aquin, că omul nu posedă după moarte, când corpul fizic s-a dus, nici un fel de trup. În ultimul rând nu a putut majoritatea oamenilor să-și facă o imagine despre continuare existenței omului după moarte. Cum poate un om să existe mai departe într-o stare fără trup? De aceea, este o mare mirare pentru cei nou veniți în lumea cealaltă când constată, ca posedă încă același trup, același membre pe care le-a posedat și în corpul fizic. În (Marea Evanghelie a lui Ioan 4 51, 3) de Jakob Lorber, aflăm noi: „Sufletul are un trup eteric, care este tot corp ca cel al cărnii. ” În acest corp eteric (la Lorber se numește și duh al nervilor), în timpul trăirii pământești este legătura între corpul fizic și suflet și așa pășește omul după moarte în adevărata lume de apoi.
      Parinții, care și-au pierdut copilul la o vârstă fragedă se întreabă, cum trăiește mai departe copilul lor, care a fost pe pământ o ființă mică și neajutorată care a avut nevoie întru-totul de ajutor. Doctorița Kübler-Ross scrie în cartea ei despre stare, că și dincolo „poți crește în continuare. “Ea atrage atenția la o importantă situație fundamentală în lumea de apoi. Dezvoltarea, cea interioară cât și cea exterioară, continuă dincolo mai departe, ea nu se sfârșește după moarte. Un copil nu rămâne după moartea sa tot timpul un copil, el crește după ființa sa exterioară și își dezvoltă spiritul. Misticeanul indian Sadhu Sundar Singh, care a trăit într-o permanentă legătură vie cu Iisus și a avut multe viziuni despre lumea spirituală, care coincid cu cele ale lui  J. Lorber, spune despre acest lucru:
      „Un copil mic a murit de aprindere de plămâni. Atunci a venit o armată întreagă de îngeri pentru a-i conduce sufletul în lumea spirituală. Cât de mult mi-am dorit eu, să fi văzut mama lui această minunată priveliște! Atunci nu ar fi plâns, ci ar fi cântat de bucurie; căci îngerii au grijă de cei mici cu o atenție și dragoste, de care nu ar fi capabilă nici o mamă. Eu am auzit, cum un înger a spus unui alt înger: Uită-te, cum plânge mama acestui copil din cauza separării scurte de timp! În doar câțiva ani, va fi ea iar la copilul său. După aceasta au dus îngerii sufletul copilului în acea parte plină de lumină a cerului, care este a copiiilor ( după Jakob Lorber este sfera spirituală a soarelui! ) Acolo au grijă îngerii de ei și îi învață înțelepciunea cerească, până când cei mici devin adulți și devin ei înșiși încetul cu încetul îngeri.
      După un timp, a murit și mama copilului și copilul ei, care a devenit asemenea cu îngerii, a venit cu alți îngeri, să primească sufletul mamei sale. Când a spus el către ea: Mamă, nu mă mai cunoști? Eu sunt fiul tău Theodor! , s-a înmuiat de bucurie inima de mamă și s-au îmbrățișat reciproc. A fost o priveliște emoținantă. După ce ei au plecat atunci împreună, i-a arătat și i-a explicat el ei toate lucrurile din împrejurimi. El a rămas la ea și în acel timp, care ia fost dat să-l petreacă, în starea de mijloc (împărăția de mijloc). După ce s-a sfârșit perioada învățăturii în acea lume, a luat-o cu el într-o lume mai înaltă, unde locuia el însuși. Acolo existau regiuni minunate. Și fiul a spus către mama sa: în lume, care este de fapt oglinda tulbure a acestei lumi adevărate, sunt îndurerați dragii noștri din pricina noastră. Dar acum spune-mi: este aceasta moartea sau este ea de fapt viața adevărată, care a dorit-o din-totdeauna inima noastră? Mama răspunde: fiul meu, aceasta este într-adevăr viața adevărată. Dacă aș fi știut pe lume tot adevărul despre lumea cealaltă, nu aș fi rămas niciodată îndurerată de moartea ta. . . ” -
      Când începe să priceapă omul „de unde” și „încotro“, va deveni conștient în interiorul său, că corpul lumesc este doar purtătorul actual al ființei sale sufletești - spirituale și în învelișul corporal, este închis omul adevărat și nemuritor. Și când îl recunoaștem pe Dumnezeu ca adevăratul nostru Creator și Tată, care nu crează nimic pentru a distruge iar, ci caută să ne conducă pe cele mai bune căi tot mai sus, spre o stare de fericire, atunci de-abia vom învăța să înțelegem cu încredere în dragostea și în înțelepciunea Sa, că doar El singur poate știi - căci motivele sunt nenumărate -, de ce durează la unii așa de mult viața pământească și la alții trece ca o adiere trecătoare. El singur poate știi, dacă unui suflet îi este de folos purtarea unei îmbrăcăminți de materie pe un timp mai îndelungat sau numai pentru un timp mai scurt, sau dacă ar trebui să împiedice drumul lui de dezvoltare mai rapid. Dar fiecare poartă, dacă viața lui pe pământ ar dură mai mult sau mai puțin, este pecetea veșnicei indestructibilității într-o scânteie a duhului dumnezeiesc în el.
      Pentru ca omul  să nu fie nevoit să se îndoiasca de bunătatea nesfârșită a lui Dumnezeu, îi dăruiește Dumnezeu omului priviri în veșnica să providență, în îngăduirea și înterzicerea Sa, în conducerea și căile Sale, în intențiile Sale cu noi oamenii, ca noi nu numai să fim nevoiți să credem sensul lor dumnezeiesc-înțelept, ci să le putem înțelege și cu rațiunea noastră. Acest lucru l-a făcut Dumnezeu întotdeauna. Și El îl face tot timpul din nou. În măsura copleșitoare în mărturiile Sale către Jacob Lorber, în care noi primim învățături și lămuriri la toate întrebări  care ne împreșoară și ne framântă pe noi ca oameni. O mare parte ocupă în acestea, comunicările despre lumea cealaltă ca o parte împortantă de text a întregii învățături. Pe lâng㠄Marea Evanghelie” cu descrierile ei detaliate a toate întâmplările din viața lui Iisus în timpul anilor Săi de propovăduire și drumeție, sunt mai ales marile lui capodopere referitoare la lumea cealalt㠄Episcopul Martin” , „De la iad până la cer” - Robert Blum (2 volume) și „Soarele spiritual” (2 volume), care ne dau descrieri clare despre stările de pe cealaltă parte: relatări referitoare la acele lumi înterioare și invizibile, în care omul este în starea originară esențială  și unde el se reântoarce iarăși conștient după lepădarea trupului pământesc, pentru a trăi după maturitatea desavârșită spritual în comunitate veșnică cu Dumnezeu.
      „În casa Tatălui Meu multe sălașe sunt“, ne-a fost propovăduit de Iisus. Ar fi în acest caz altfel posibil, ca în casa Tatălui să nu fie pregătite și sălașe, ceea ce înseamnă sfere duhovnicești, pentru a le primi îngrijitor pe sufletele devreme venite acasă? Și nu sunt posibilitățile lumilor duhovnicești nelegate material de nesfârșite ori mai mari, să conducă asemenea suflete de copii în dezvoltarea lor mai înaltă, față de care lumea de experiențe pământească pierdută să poată fi numai o oglindire slabă?
      Ceea ce noi avem voie să aflăm în „Soarele spiritual” - capitolele acestei cărți sunt preluate din lucrarea aceasta despre lumea cealaltă - referitor la îngrijirea plină de dragoste a acestor suflete de copii, educația lor mai departe și învățarea lor înțeleaptă în domeniile înțelepciunii ceresc- dumnezeiești și a dragostei până la desăvârșirea unui cetățean ceresc, întrece toate imaginațiile omenești de până acum despre această temă. Și dacă Domnul, pe pământ, le-a poruncit ucenicilor Săi: „Lăsați copiii să vină la Mine“, atunci este mai ales adresat acest sprijin acestor suflete de copii în lumea duhovnicească. Emoționant se arată această expresie în acea scenă, unde Domnul se apleacă la un copil, îl ia pe brațele Sale și întreabă: „Sunt Eu acela care M-a prevestit învățătorul tău (ceresc)? ” Și copilul răspunde:“O da, Tu ești acela! Acest lucru îl recunosc din bunătatea Ta nesfârșită, pentru că cine este așa de bun ca Tine, ca să mă ia pe brațele sale și să doresca să mă strânga la piept și să mă sărute așa ca Tine? Eu te iubesc acum așa de neimaginabil, că eu veșnic nu mă voi mai putea despărți de Tine. . . dragă Tată sfânt! . . . ” Și Domnul la rugămintea înfricoșată a copilului, ca nu cumva să se mai despartă de el, spune cuvintele alintătoare:” Nu te teme, copilașul Meu! Cine M-a găsit o dată așa ca tine, acela veșnic nu Mă va mai pierde. . . ” --
      Să aducă această tipărire aparte“Impărăția copiilor din lumea cealalt㔠aceluia care deplânge un copil și care conduce copii care vor muri în curând, să aducă lumină și alinare, liniște interioară și pace și la toți cititorii să întărească și să consolideze încrederea în căile Domnului.
      „Eu îți spun, chiar foarte de nepătruns sunt căile Domnului; numărul lor înseamnă nemărginire și fiecare drum pe care îl apucă Domnul cu un om, este o minune nouă, de nepătruns chiar și pentru un heruvim cu înțelesul cel mai profund și sfânta între fiecare aparență care poate fi încă cât se poate de stranie. “. . . „Toate căile Sale înseamnă milostivire și conducerile Lui sunt dreptatea inimii Sale. “


Editura
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
I N T R O D U C E R E
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 10:58 View PostDownload Post

I N T R O D U C E R E



      Pentru înțelegerea mai ușoară a acestei tipăriri speciale să servească unele trimiteri la lucrarea „Soarele spiritual“, căruia i-au fost extrase următoarele capitole.
      În spatele tuturor structurilor naturale și a aparițiilor lucrează Duhul lui Dumnezeu ca factorul conducător și însuflețitor. Partea duhovnicească este puterea interioară, acel lucru atoatepătrunzător și cuprinzător, a fiecărui lucru și a fiecărei făpturi. Cel mai mic atom precum și cel mai mare soare central n-ar fi în existență, dacă nu ar fi prefigurat ideea acestora o scânteie de voință a făcătorului și dacă El nu ar fi înzestrat aceastui gând înfățișare și stabilitate. Și soarele nostru natural este numai îmbrăcămintea din exterior a unui soare duhovnicesc, care își are un început în factorul dumnezeiesc, pătrunde toată făptura și este numit de Domnul „Scânteie de milostivire din Mine“.
      De aceea este de înțeles că soarelui nostru, ca negociator al vieții naturale, îi corespund spiritual acele sfere nemateriale, în care „ca soarele“, ceea ce înseamnă ființe duhovnicești iluminate de raza dumnezeiască de dragoste și de înțelepciune - copiii ai lui Dumnezeu desăvârșiți - trăiesc și acționează. Și cum fiecare duh unit cu Dumnezeu este în stare să creeze încontinuu noi lumi interioare, care oglindesc iarăși adevărul ideilor de creație dumnezeiești, așa poate și unul renăscut în duhul, să permită altor ființe, priviri în sfera sa proprie și interioară: un fel de înștiințare duhovnicească care acordă profund o expresie legilor cosmice de slujire și jertfă reciprocă - a dragostei față de aproapele din dragoste pentru Dumnezeu.
      În acestă idee pășește cititorul  „Soarelui spiritual” în sfera a zece duhuri mari și desăvârșite, care o dată au fost oameni pe pământ și aici, ca profeți, apostoli sau prevăzători ajutaseră să pregătească venirea împărăției lui Dumnezeu. Relatări despre stări duhovnicești pot fi transmise oamenilor pământești doar în pilde din imagini preluate din lumea sa naturală. De aceea și în acest caz forma de expunere unei mari diorame cosmice (panorame), în care noi, asemănător cu „ferestre“, aruncăm o privire și la aceasta, percepem fenomenele duhovnicești ca împrejurimi, întâmplări și persoane în acțiune.
      Împărăția copiilor din lumea cealaltă este arătată observatorului din sfera spirituală a Eveangheliei lui Ioan, acelui ucenic, care a înțeles eterna dumnezeitate a Domnului cel mai bine din adâncă  putere a dragostei. Se dezvăluie la aceasta o minunată imagine de grijă milostivă, care o primesc cele tinere duhuri de copilași în împărăția spirituală și în școala de creștere care este ghidată de înțelepciune adâncă și ajung astfel să fie la sfârșit desăvârșiți. De aici ar putea cel mai bine să provină cuvântul pământesc grădiniță, căci ca niște grădinari iubitori au grijă duhurile omenești calificate, care au fost o dată prieteni ai copiilor, de aceste plante fine de spirite pentru a le ghida după voința milostivă și cerească a Tatălui. Și este ca o pildă pentru veșnica mamă, deoarece chiar Maria, mama pământească a lui Iisus, a primit cea mai mare funcție spre îngrijirea copiilor și aceasta o face cu cel mai mare devotament.
      Din solariul micilori spirite de copii, unde se fac primii pași și probe de vorbă, se trece la limba elementară, la care metoda de dezvoltare proprie ar trebui să fie un exemplu pentru toate școlile pământești. După aceasta urmează următoarea treaptă de dezvoltare a învățării literelor, care au de-a face în lumea spiritelor cu oamenii și în limbile vechi a pământului se poate observa imaginea de demult ale aceastei lumi. După aceea, mergem cu cei mici și dornici de a învăța în casa de geografie, unde micuțele spirite de copii mai avansate țin meditații cât se poate de interesante despre baza ființei și a stofei pământești, cât și rostul și motivul de bază al planetei noastre. În sala creației pământești a omului și prin lumea spirituală a omenirii se termină prima parte a școlii. Este egală cu banda de nedistrus a dragostei, ca în următoarele pauze de învațătura pot sufletele copiilor, sub observația spiritelor de îngeri, să viziteze părinții lor pământești și aceasta - la urma urmei se întâmplă inconștient - și de obicei în vis.
      Dacă a fost prima grădiniță pentru meditația elementară și exemplară, atunci este lucrul următoarei, să le facă cunoscute acestor suflete poruncile dumnezeiești. Și așa se învață în zece săli cele zece porunci biblice în sensul eternei dreptăți: un capitol al cărții, care este foarte important pentru toți cititorii, pentru că însemnătatea adâncă a acestor porunci cerești depășesc obișnuitele învățături ale catehismului bisericesc. Cum însă au ajuns cele zece porunci ale vechiului Testament în Testamentul Nou, adică în învățătura lui Iisus despre dragostea spre Dumnezeu și cea a aproapelui, unde își găsesc ultima realizare, învață meditația în sala 11. Și a 12. cu exemple pătrunzătoare luate din viață.
      Și acum vine pentru sufletele în creștere și mai mature prima probă practică. Ei preiau răbdarea și abnegația necesară obligației spre a deveni îngeri păzitori ai oamenilor. Cu aceasta însă trebuie să intre în sfera lor spiritual-sufletească și învață prin această imperfecțiune a lor că fiind „stări diavolești“, care le are omul pământesc cu pasiunile sale mult prea des. În felul în care conduce astfel de îngeri păzitori pe drumul lor, ne învață, în același timp, aceste observări să recunoaștem adevărata ființă a unor astfel de stări joase de suflet, a căror trecere trebuie să aibă neapărat loc în viața trupească. Căci starea îmbrăcăminții omenești de suflet este aceea care, după trăirea pământească, devine reala sferă fericită sau dureroasă a purtătorului.
      O următoare treabă a acestor slujitori capabili, care au fost o dată copilași ai planetei lui Dumnezeu, este, să ajute la acel pas important pe oameni și să-i ducă în acea sfera, care este egală cu dragostea lui fundamentală. Noi mai aflăm, că acești îngeri păzitori și învățători intră cu sufletele cunoscute lor și în sfera spirituală a altor planete, dacă necesită ultimul menționat de aceasta spre dezvoltarea lui.
      Cu totul: o bogată și de nesecată câmpie a probei în nenumăratele locuințe în casa Tatălui pentru ființele sufletești, care au părăsit devreme acest pământ. Jeliți de cei rămași în urmă, sunt ei totuși pe veci înconjurați de dragostea de nesecat a lui Dumnezeu, care conduce fiecare suflet pentru a ajunge la capăt spre a deveni unul cu Duhul dumnezeiesc. În grădinița spirituală primesc întâi dragoste, iar după aceea dau dragostea căpătată și până la urmă, se ridică aceste duhuri la tot mai înalte sfere până spre noul Ierusalim, ca sub imaginea cetății sfinte toți cei desăvârșiți sufletește se întâlnesc cu Tatăl lor. Și prin aceasta trebuie să le fie tuturor cititoriilor de înțeles sensul adânc al cuvintelor lui Iisus: „Deci așa să fie, că voi trebuie să vă întoarceți și să fiți ca și copii, altfel nu veți intra în împărăția cerului. ” -

- Mo -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Intrarea în împărăția copiilor
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:02 View PostDownload Post

Intrarea în împărăția copiilor
Metoda practică pentru dezvoltarea de la sine a copiilor


      Aici, în față noastră, este deja poarta; deci doar cu curaj să intri! Noi suntem în grădină. Uitați-vă, ce draguț și în cea mai frumoasă ordine sunt puse toate! Mici alei trec prin grădina cea mare și la fiecare intersectare descoperim un mic rond de pom, care este în mijloc decorat cu un mic templu. Drumurile sunt acoperite cu cea mai frumoasă iarbă și în acest fel, devine un drum cât se poate de fin. Intre alei descoperim spații libere, unde cresc în abundență o grămadă de floricele minunate, cam în același fel cum cresc la voi într-o primăvară bună pe câmpiile voaste de pe pământ.
      Voi veți spune aici, cum va urma, că aceste flori nu sunt aranjate cu maiestrie de grădinar, ci au crescut variat din pământ? Aceasta vine de la faptul, că aici este deja o câmpie desăvârșită și prin aceasta toată creșterea este perfect egală cu puterea spirituală de înțelegere, care o au pe deplin locuitorii unor astfel de locuri.
      Aici însă locuiesc chiar (acele suflete) ale celor mai mici copilași care imediat după nașterea lor au murit după trup. Acestor copii le este imposibil să-și facă vreo idee sau vreo imagine deja despre Domnul și despre cuvintele Sale; de aceea arată aici totul tânăr, mic și întru totul colorat.
      Uitați-vă acum înainte. Acolo, în mijlocul acestei mari grădini, veți descoperi o construcție, care aproape că seamănă cu o seră mare la voi. Ea este oare aceea? Cu curaj, noi vom merge până acolo și vom vedea imediat, ce este.
      Iată, noi suntem deja acolo; hai să intrăm pe acea ușă, care este deschisă în fața noastră și vom știi imediat ce vom găsi acolo înăuntru. Noi suntem înăuntru; iată, un șir aproape nesfârșit de paturi micuțe se află acolo ca balustrada unei terase aproximativ la trei pantofi de pământ. Uitați-vă în continuare! În spatele primului rând se poate vedea, ca printr-un culoar, al doilea, atunci al treilea, al patrulea, al cincelea și așa mai departe până la al zecelea. Și iată, în fiecare dintre aceste paturi vedem că se odihnește un copilaș și pe fiecare dintre aceste culoare merg încontinuu mai multe sute de îngrijitori și îngrijitoare și se uită cu atenție, dacă un copil sau altul nu are nevoie de ceva.
      Câte astfel de paturi sunt oare în această încăpere? Aceasta putem socoti cu ușurință; pe fiecare rând se află zece mii de astfel de paturi și zece rânduri am numărat în această secție, aceasta ar fi prin urmare o sută de mii. Dar câte astfel de secții mai sunt oare în această clădire? Există zece astfel de secții; și așa sunt în toată clădirea un milion de astfel de paturi. Fiecare secție se ridică zi cu zi după calculele voastre; și copilașii, care cresc astăzi în această secție în paturile lor de viață, aceștia sunt duși imediat în următoarea secție.
      Dacă s-a dezvoltat în acest fel un copilaș prin toate cele zece secții ale acestei clădiri, atunci vin într-o altă construcție, unde nu mai au voie să se odihnească în astfel de paturi, ci sunt un fel de gărdulețe făcute în care pot sta în picioare și unde pot învăța să meargă. Și această clădire are zece secții, în care se perfecționează mersul. Dacă sunt copilașii stapâni pe picioarele lor și pot să meargă, este o altă clădire de zece secții; în acea clădire se pune accent pe vorbitul micuțiilor, care grijă este bine condusă, așa încât se merita osteneala, pentru a merge și a vedea de aproape sala de învațătură.
      În aceasta clădire nu mai avem și așa multe de învățat; căci aceasta se poate gândi de la sine, că, copiii, care vin de pe lume, cresc doar prin dragostea Domnului și îngrijitorii care sunt spirite de îngeri, au fost pe pământ mari prieteni ai copiilor. Și pentru că știm aceasta, mergem acum în a treia clădire.
      Uitați-vă, acolo, spre amiază, este construită pe un spațiu mare; să mergem de aceea până acolo și să intrăm imediat înăuntru! Noi suntem deja în acea secție, adică în prima; nu observați voi cum mișună elevii mici și printre ei, drăguți și răbdători, învățători și învățătoare? Și vedeți, câte jucării în culori diferite au acești copii. La ce le folosec oare? În primul rând pentru strângerea cuvintelor în sufletele lor, care sunt de fapt ființa lor aici. Aici, nu auzi încă pe nimeni vorbind; dar acum să mergem în a doua secție.
      Iată, aici nu mai sunt așa de amestecați copilașii, ci stau pe niște rânduri lungi și moi de băncuțe. În fața a zece copii, vedem un învățător, care ține în mână un lucru, îi spune numele și copiii, cât pot ei de bine, repetă acest cuvânt. Lucrurile sunt tot timpul astfel alese, ca să captureze tot timpul atenția micuților.
      La aceasta veți mai observa aici, că rândul de bănci lung este despărțit de un perete de la al zecelea la al zecelea copilaș. Acestea sunt făcute astfel, deoarece să nu li se distraga atenția la arătarea acelui lucru la următorul grup de zece copii care urmează.
      În această secție învață copilașii doar să numească obiectele simple. În următoarea secție ei sunt deja îndrumați spre numirea unor noțiuni compuse, unde o noțiune este pentru bază și celălaltă pentru determinare. În secția a patra ei învață deja de la sine să lege noțiunile și de asemenea și cunoașterea acelor cuvinte, prin care sunt articulate acțiuni și activități, precum și stări, structuri și proprietăți.
      În secția a cincea începe deja o vorbăreală formală. Aceasta se face astfel, ca învățătorii, cu ajutorul a tot felul de obiecte, arată anumite table pentru învățământul intuitiv și prezintă mici piese de teatru și își lasă atunci acestea povestite din partea copiilor, ce au văzut ei acum și ce s-a întâmplat acolo.
      În secția a șasea se continuă acest domeniu de învătământ într-un raport deja puțin mai mare și cuprinzător de înțeles. Acolo, se arată deja table de imagini puțin mai mari și teatre sunt prezentate în acel fel, ca acelea să aibă o referire la Domnul; numai că copilașilor încă nu li se face aici cunoscute nimic mai mult despre aceasta temă, decât numai imaginea exterioară și ei trebuie să o povestească atunci pe aceeași iarăși într-un anumit timp de învațătură, cum ei au văzut-o.
      În secția a șaptea, unde copiii pot vorbi deja foarte formal și capacitatea lor de cuprindere a ajuns la un nivel considerabil mai înalt,  sunt deja arătate expuneri semnificativ mai mari, generale și istorice, având o referire la Domnul, nu numai singur în forma tablelor de imagini, ci arătate deja dramatic și aceasta de obicei într-o formă pentru copii atât de atrăgătoare, că aceștia sunt cu totul ochi și urechi și tocmai astfel ei își memorează toate cele văzute și auzite cu atât mai adânc.
      În secția a opta lasă învățătorii deja copilașii înșiși să prezinte mici piese și le povestesc atunci iarăși ceea ce a fost arătat printr-o asemenea imagine însuflețită.
      Astfel sunt copilașii încurajați prin forma cea mai adecvată spre activitatea din propria inițiativă și spre propria gândire.
      În secția a noua trebuie copilașii deja de la sine să înceapă să inventeze noi expuneri, firește, sub conducerea învățătorilor lor înțelepți și pe acelea inventate, trebuie ei să le și prezinte atunci, mai întâi doar tăcuți, atunci însă și vorbind.
      În secția a zecea noi vom vedea deja o sumedenie de actori și dramaturgi și limba lor va fi așa de bine înșcolată că voi veți trebui spune la acest fapt: Intr-adevăr, astfel nu pot unii să vorbească pe pământ, chiar dacă aceia au parcurs deja o universitate. Firește, trebuie să spui în acest caz desigur:
      În duh se învață mai repede decât în trupul material, care nu rar este însoțit de mari slăbiciuni și neputințe. Acest lucru este într-adevăr adevărat. Dar dacă ar fi remarcată și pe pământ o metodă asemănătoare de predare, atunci și acei copii care trăiesc și învață acolo ar ajunge tot așa cu mult mai repede la scopul evoluării duhovnicești decât așa, unde copilul este îndopat cu tot felul de lucruri nefolositoare, care, după aceea, la educația mai aprofundată a unui copil trebuie mai întâi să fie alungate cu greutate afară, înainte ca copilul să fie capabil să primească ceva mai curat.
      Pentru a vă da o imagine ca să înțelegeți mai aprofundat, vreau numai să vă fac atenți la acel lucru pe care l-ați aflat deja deseori. Luați ca exemplu un copil talentat pentru muzică, ce ar putea realiza unul ca acesta în cel mai timpuriu timp sub o conducere adevărată și bine instruită? Dacă însă i se dă unui asemenea copil în loc de un învățător temeinic, un veritabil diletant, care într-un fel înțelege el însuși toate celelalte lucruri mai bine, decât tocmai acela în care el predă ore, îi dă elevului încă pe deasupra un instrument de proastă calitate, care ori are numai o intonație slabă sau nici o intonație și care pe deasupra este de obicei tot timpul acordată fals și toate acestea sub acoperirea: Pentru primul început este destul de bine! Va ajunge oare un asemenea elev cu ureche muzicală ceva vreodată? Noi vrem să vedem.
      După trei ani irosiți pe degeaba i se dă în sfârșit elevului nostru un maistru puțin mai bun. Acesta însă are cel puțin trei ani de lucru, pentru a îndepărta din elevul său toate prostiile până acum obișnuite. Acum, s-au scurs șase ani și elevul nostru încă nu poate nimic. Se vrea însă acum să se îndrepte prima greșeala astfel, dândui acestuia imediat un maistru ieșit din comun de bun. Acest maistru nu are însă răbdare și elevul nostru nu mai are mare bucurie. Deci, se duc iarăși trei ani și elevul nostru plin de talent a ajuns de-abia un foarte mediocru  diletant, în timp ce el, la o îndrumare de bază corectă, ar fi putut deja înfăptui în primii trei ani ceva însemnat.
      Vedeți, așa se întâmplă cu învățământul pe pământ; de aceea și merg progresele educației așa de încet înainte. Aici, însă, este totul ordonat spre scopul cel mai potrivit, de aceea merge și fiecare educație înainte cu pași uriași. - Continuarea ne va arăta rezultate încă mai strălucitoare. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Invățământ intuitiv în secțiuni treptate
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:04 View PostDownload Post

Invățământ intuitiv în secțiuni treptate


      Voi ați văzut cum toți acei copilași minori învață să vorbească; însă, ce urmează după vorbire? Vedeți, aici, în fața noastră, se află deja o altă clădire. În aceasta, noi vom păși înăuntru și acolo se va arăta de îndată, ce se întâmplă cu acești copii mai departe. Noi suntem deja în clădire, care este chiar foarte minunat construită și nu mai descoperim aici secțiile de mai înainte, ci toată clădirea conține o sală foarte mare, care are spațiu deajuns, cum voi vă puteți convinge cu vederea interioară, pentru a cuprinde un milion de asemenea elevi și la aceasta, încă pe zece câte zece un învățător pe deasupra.
      Ce se întâmpla însă aici? Vedeți, aici, în față noastră, este o asemenea grămăduță, voi vedeți în mijloc o masă rotundă, în jurul căruia stau confortabil zece elevi mici cu un învățător. Ce au elevii în fața lor pe masă? Noi vedem cărți ale căror foi sunt puțin rigide și pe foi sunt în rând ilustrații mici, dar foarte maiestrite.
      Ce fac elevii cu aceste ilustrații? Ei se uită la ele și vorbesc după aceea sau spun cumva învățatorului ilustrația pe care s-au uitat. Acesta este primul început spre a citi; aici, se citesc doar ilustrații isprăvite.
      Vedeți o grămadă de mese aici în imaginea principală, care se întind într-o linie dreaptă  peste lățimea sălii; acolo se află, cum vedeți voi, numai începători în citit. Voi spuneți firește în acest punct și întrebați: Acestea sunt toate bune, corecte și frumoase, dacă este vorba doar de o citirea unei curate ideograme; dar dacă aici este foarte uzuală și citirea cu ajutorul unor semne mute sau unor așa numite litere, atunci noi încă nu înțelegem cum trebuie, cum este posibil ca aceste semne mute și monosilabice să reiasă din drăguțele mici ilustrate.
      Lăsați că este bine, dragii mei frați și prieteni! Cum se întâmplă așa ceva aici, vă va fi limpede deja la următorul rând de mese; și voi vă veți convinge, că se poate învăța aici nemaipomenit de bine citirea pe o cale foarte naturală fără rostirea literă cu literă și silabisirea premergătoare.
      Vedeți, acesta este deja al doilea rând; ce zăriți voi aici? Voi spuneți: Nimic altceva decât în fond aceleași cărți, numai că imaginile nu sunt pe deplin isprăvite, ci date numai cu așa numitele linii de contur. Vedeți, este deja nevoie de mai mult, să găsești iarăși din conexiunile liniilor imaginea mai înainte bine isprăvită. În același timp însă, veți înțelege voi din aceasta, că astfel, cugetul interior este încurajat mai mult spre activitate, cu cât mai mult lipsește din privirea exterioară a unei imagini, sau cugetul interior este încurajat, să completeze însuși expunerea în lipsă. Ceea ce fac elevii în acest al doilea rând, am văzut deja.
      Să mergem la al treilea; noi suntem aici. Ce vedeți voi aici? Voi spuneți: Iarăși cărți ca înainte; dar aici vedem doar linii de fond, în jurul cărora celelalte linii de contur sunt exprimate doar prin puncte. Vedeți, aici este deja mai greu, să găsești imaginea inițială; dar ești condus astfel mai mult înapoi la însemnătatea de fond propriu zisă, oarecum la fundamentul imaginii, este vizibil. În același timp se citește aici însemnătatea imaginlor încă mai aprofundat și liniile încep să câștige pentru sine mai multă însemnătate.
      Se și explică de asemenea, ce este aici o linie dreaptă, strâmbă și una circulară.
      Să mergem la rândul al patrulea; ce descoperiți voi acolo? Tot așa iarăși cărți, unde ce-i drept mai apar încă și liniile de fond; dar acestea sunt mai mult împrejmuite cu punctele de contur. Pentru că imaginile care apar reprezintă o sumedenie de situații istorice, mai ales având o referire la Domnul și astfel la fiecare imagine apar una sau și mai multe înfățișări omenești, așa că prin aceste linii de fond sunt reprezentate vizibil toate părțile și mădularele omului, din aceasta văd elevii foarte ușor, cum sunt ordonate toate părțile omului și ce fel de însemnătate au aici liniile simple în raport cu diferitele părți și mădulare ale omului.
      Însă, ce reiasă din aceasta? Acest lucru îl vom vedea imediat la rândul următor.
      Vedeți, noi suntem deja la el. Acolo, vedem noi același linii înșirate mai mici unele lângă celelalte și pe ici pe colo părțile de capăt ale liniilor terminându-se în anumite puncte. Ce înseamnă așadar așa ceva? Ea mai este încă prima imagine; dar liniile se transformă deja mai mult într-o formă mută de desenat și elevii trebuie să recunoască aceste semne astfel, de parcă ar avea imaginea completă în fața lor.
      Se mergem însă iarăși la rândul următor. Acolo, voi descoperiți în cărți doar una, două sau trei linii principale și anume dat într-un raport mult mai mic. Aceste linii principale distincte sunt pe ici pe colo aduse împreună cu mici bolte, pentru a arăta astfel, că ele aparțin aceluiaș tot. Liniile secundare sunt arătate numai pe ici pe colo cu puține liniuțe scurte și cu puncte.
      Vedeți, nu este aceasta deja o adevărata scriere? Da, bineânțeles că ea este așa ceva; și ea este cea de fapt adevărata scriere (sau scrierea cea din început), care corespondează cu toată ființa omului. Voi spuneți: Acest lucru este adevărat; dar cum stau de fapt lucrurile cu sunetele distincte sau cu așa numitul alfabet? Eu vă spun: toate acestea se afla deja în aceasta; pentru că așa numitele vocale sunt arătate prin puncte și mici liniuțe, consoanele însă sunt reprezentate prin linii principale și conexiunea acestora. Atunci, aici nu se citește niciodată după literele distincte și nici nu se învață de aceea dinainte pentru citire, ci aici este drumul exact invers. Se învață aici mai întâi să se citească din semnele generale, cum voi ați văzut și din aceste semne generale se învață de a recunoaște de-abia după aceea semnele de bază distincte și se învață să se pună laolaltă și din cele puse laolaltă, să se găsească semnele generale.
      Vedeți, acesta este aici modul și felul de a-i învăța cititul pe elevi în forma cea mai scurtă și cea mai practică.
      Că își are o mare contribuție deja învățarea de dinainte a vorbirii spre învățarea citirii, acest lucru de abia trebuie să fie menționat, în timp ce aceasta oricum poate deja fi cuprinsă cu mâinile. Pentru că deosebirea între mijloace constă doar în aceea, că acestea sunt plastice și dramatice la învățarea vorbirii, la învățarea citirii sunt ele însă desenate drepte și înfățișate pe scară mică.
      Noi mai vedem însă aici mai multe rânduri; oare ce se întâmplă acolo? Se predă încă mereu mai desăvârșit citirea; și aceasta constă în aceea că elevii învață să recunoască și să găsească din înfățișarea acestei scrieri interioare, care este duhovnicească, prin corespunderi și la sfârșit și toate scrierile lumești exterioare; și cu nimic altceva decât cu citirea se ocupă aceia în această clădire. Elevii învață oarecum deja de la sine modul de a scrie, de-abia trebuie să fie menționat; pentru ca după această metodă se prind, cum obișnuiți voi să spuneți, cu o lovitură doi iepuri.
      Voi întrebați aici firește și spuneți: Da, dacă acești copilași de-abia de cinci până la șapte ani, măsurat după măsura pământească, învață toate acestea, ce le rămâne așadar atunci încă și altceva de învățat? Pentru că, așa cum am văzut, ei și-au însușit oricum deja aproape tot ce omul își poate numai închipui în duhul său în timpul învățării vorbirii  prin intermediul a nenumăratelor table de imagini diferite. Și încă cu mult mai mult le-a oferit lor învățarea citirii, căci în imaginile lor doar totuși s-au ivit atât de ieșit din comun de multe și felurite situații, ca,cu realizarea lor am putea umple o întreagă nemărginire. La acest punct nu este într-adevăr ușor de înțeles, ce școli mai înalte ar mai putea fi încă aici.
      Lăsați numai cu bine această întrebare; ceea ce urmează vă va arăta, ce lucruri mai trebuie învățate aici. Voi nu trebuie să vă gândiți că în împărăția spiritelor ca însuși duh deja oarecum, cum obișnuiți voi să spuneți și-a însușit toată înțelepciunea cerului cu lingura și aceasta încă cumva cu o înghițitură pe deasupra. Pentru că aceasta ar fi într-adevăr o monotonie a vieții ieșită din comun de mare, dacă ne-am afla într-o asemenea situație, care nu ar mai fi capabilă de nici o desăvârșire. Dacă însă Domnul Insuși întotdeauna, ceea ce firește că voi n-o să înțelegeți cum trebuie, merge înainte în dezvoltarea puterii Sale nesfârșite, ceea ce voi puteți vedea ușor din reproducerea și înmulțirea a toate lucrurile, cum ar putea să fie deci vreodată vreo oprire pentru copiii Săi? - Cum însă se întâmplă asemenea progrese, vă va arăta ceea ce urmează. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Casa cerească de școală pentru geografia și istoria lumii
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:05 View PostDownload Post

Casa cerească de școală pentru geografia și istoria lumii


      Uitați-vă, aici în fața noastră este o altă, mult mai mare casă; ce se învață oare aici? Noi vom afla aceasta imediat. Voi știți, că, copilașii nu și-au putut cunoaște locul nașterii, adică pământul, din motivul că au murit prea repede după trup, imediat la nașterea lor. Dar pentru că este necesar pentru cunoașterea Domnului, să cunoască locul mai îndeaproape, pe care l-a ales El ca loc principal pentru milostivirea Sa, de aceea trebuie să cunoască acești copilași acel loc, pentru a înțelege, cum și unde a devenit Domnul om pentru a salva întreaga omenire și să decoreze pământul ca loc de învățare pentru copiii Săi. - Deci, aici se învață de fapt geografia pământului și aceasta într-un mod mult mai eficient, decât este cazul la voi.
       Cum însă este predată aici geografia pământului, de aceasta vrem să ne lămurim de îndată. În mijlocul sălii mari, în care ne aflam noi, se afla pe o schelă mare și frumoasă un glob aproape de același fel, cum se găsește la voi pe pământ. Voi nu trebuie să credeți, ci să fiți convinși, că pe pământ nu se găsește în nici într-un domeniu ceva, ce nu a fost de mult timp prezent în spirit. Și cu aceasta nu este globul pământesc pe pământ nici un fel de invenție, care nu a fost înainte pe teritoriul curat al spiritului, da, care a fost deja prezent de o veșnicie.
       Aceasta puteți să observați cu desăvârșire, dacă vă întrebați voi înșivă: ce a existat mai întâi, pământul sau un glob făcut de om, care arăta ființa prezentă a pământului cât se poate de insuficient și de sărăcăcios?
      Eu cred însă, că în spiritul Domnului, pământul se află de multă vreme și așa ar avea cu înființarea copiei fidele a pământului, drumurile Sale bune și înțelepte. Prin urmare, poate fi aceste glob aici prin spirit în ordinea sa și este în abundența adevărului într-o ordine mult mai mare, decât poate fi vreodată pe pământul vostru.
      Mergeți mai aproape și uitați-vă la el. El nu este desenat pe suprafață, cum este la voi cazul pe pământ, ci el este un adevărat și plastic tip de raze, la fel ca și așa zisele imagini de lumină la voi, care redau și cel mai neânsemnat lucru într-o măsura mică. Marea diferență însă, între exteriorul tip de raze și cel spiritual este nemărginit de mare; căci aici nu este voie ca nici după o observație îndelungată să lipsească vreun atom și toată natura pământului trebuie să fie în totalitate redată.
      Și că toate aceste condiții sunt îndeplinite aici, puteți să observați la prima privire din apropiere; uitați-vă, izvoarele, râurile, fluviile și mariile sunt foarte naturale; izvoarele, râurile și fluvile curg spre mare și aceasta le absoarbe.
      Uitați-vă mai departe! Munții, care sunt la fel într-o măsura mică cu cei de pe pământ, sunt vizibil făcuți din același material. Ghețarii au zăpadă și gheața lor, munții de calcar au calcarul lor, alpii joși au pășunile  și mai jos pădurile lor. Și uitați-vă cu atenție, fiecare oraș și sat este reprodus cu exactitate.
      Acolo este spre exemplu orașul vostru natal. Uitați-vă cu atenție și veți observa că nu lipsește absolut nimic. Uitați-vă însă și la norii cu ceața lor, care se duc în aceeași direcție și formă, cum se găsesc de fapt tot timpul pe adevăratul pământ. Vedeți, acesta este într-adevăr un glob desăvârșit. El este bineânțeles foarte mare; diametrul  sau ar trebui să fie după măsurile voastre de douăzeci de stânjeni.
      Cum însă poate fi văzut acesta din toate părțile? Foarte ușor; vedeți, în primul rând este acesta agățat sau stă mai mult pe o schelă mare orizontală paralel cu galeria rotundă, care ajunge chiar la înălțimea polurilor. Pe această galerie se află școlarii noștri, sub ei sunt învățătorii lor și se uită cu atenție la un întreg meridian. După ce l-au văzut bine, se mută globul cu un meridian mai departe și  în continuare până când este studiat tot pământul.
      Este acesta însă singurul glob și au terminat școlarii cu această studiere ora de geografie? O nu! Vedeți, mai departe de noi este iar o sală așa de mare; în acea încăpere să afla un glob care pare la fel cu primul și arată pământul cu o mie de ani în urmă și într-o altă sală mare alăturată, este un glob care arată pământul cu mai încă o mie de ani în urmă și aceasta continuă așa până la Adam.
      În acest fel învață elevii geografia și istoria omenirii; ei merg însă tot timpul drumul invers. Ei încep cu prezentul și merg de la strălucire spre motiv; ce vrea să însemne la fel de mult că a merge din afară spre interior.
      Voi întrebați aici și spuneți: pe pământ se întâmplă să se schimbe din an în an lucrurile; cum se pot învăța acestea pe globurile mari din o mie în o mie de ani? Aici nu spun nimic mai mult decât: uitați-vă doar puțin în jur și observați ce conține o astfel de sală cât se poate de mare. Vedeți, într-o oarecare îndepărtare sunt în fiecare sală încă zece globuri mai mici. Acestea arată pământul dintr-o sută într-o sută de ani așa de exact cum se poate vedea pe globul cel mare. În spatele acestor zece globuri, veți observa încă o grămadă puse în ordine, care arată pământul din an în an schimbat și în spatele acestuia se afla ultimul și cel mai larg rând, în care se află niște globuri mici, care au un diametru nici măcar de trei pantofi, unde se poate vedea schimbat pământul de la zi la zi.  
      În prima sală puteți observa, că în ultimul rând după calculele voastre se pune de la zi la zi un alt glob adică în sala, care arată mileniul prezent. Dar ca să nu aibă așa de mult de lucru elevii cu acele mici globuri, le arată învățătorii deja totul pe marele glob, ce schimbări s-au petrecut în anumite părți. Prin aceasta afla totul elevii și pot să se convingă după aceea pe micile globuri.
      La sfârșitul ultimei săli, unde este pământul arătat pe timpul lui Adam, se află și o deschizătură, prin care pot elevii noștri să vadă adevăratul pământ ca printr-un tub, pentru a se putea convinge în totalitate, ce au învățat în aceste săli despre pământ.
       Cât de mult durează după calcule voastre de timp un asemenea curs de învățare? Cel mult șase până la șapte zile; căci aici trebuie să aveți mult mai mare nestingherită și spiritual curată capacitate de înțelegere, în urma căreia un copil trezit spiritual pricepe mai mult într-un minut decât voi pe pământ într-un an întreg. În contradictoriu mai există bineânțeles situații în împărăția spiritelor, care duhuri sunt nedesăvârșite și prin aceasta face un duh într-o sută de ani mai puține progrese decât un om pe pământ într-un minut.
       Deci, există și pe pământul vostru și mai ales în regiunile de pe lună  învățare sau însănătoșire a duhurilor, care fac pași de avansare cât se poate de mărunți. Dar aceia nu își au locul aici, deoarece toate aceste duhuri se află într-o stare desăvârșită și în naturală puritate.
      Ce învață însă copii după acest curs? Vedeți, în fața noastră, mai departe spre amiază, este deja iar o construcție enormă și mare. Ce se învață oare în aceea? Vă spun eu: nimic altceva, decât ce este fundamentul ființei exterioare a pământului, adică geologia și formarea pământului. Este aceasta văzuta și înțeleasă bine, atunci se va trece de la istoria pământului la acea spirituală. Cum însă se predau toate acestea, vă veți putea lămuri mai bine la fața locului, decât v-am convins noi până acum. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Invățătura despre ființa și formarea pământului
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:07 View PostDownload Post

Invățătura despre ființa și formarea pământului


      Noua clădire este în fața noastră și noi intrăm înăuntru. Ce vedeți voi aici în sala aceasta mare? Voi nu vedeți după cum se pare nimic altceva decât iar un glob, care nu se diferențiază de celelalte deloc. Cum se va putea studia geologia pe un astfel de glob? Să mergem noi mai aproape și vom vedea lucrul acesta mult mai clar.
      Vedeți, în primul rând se desparte acest glob în două bucăți de la pol la pol. Este nevoie doar de o împingere și toată imaginea interioară a pământului se poate vedea de la un pol la altul. Structura și construcția sunt făcute exact după pământul adevărat; da, chiar mineralele, cum se poate vedea aici, sunt întru totul la fel? Când priviți acum globul înjumătățit, veți putea observa, cum pământul conține într-o mică măsură un alt pământ, care este totuși prins de pământul exterior cu benzi tari și organice.
      În acest pământ mai mic vedeți mai spre polul nord o altă bilă tăiată în două care este ceva mai lunguiață; aceasta este în interior plină de canale și vene. Exact sub ecuator vedeți un spațiu mare și gol, care pare a fi plin de o masă ca de foc. De la această masă de foc vedeți în nenumărate organe cum se urcă focul spre exteriorul pământului și de la acest gol cu foc vedeți mai ales spre polul sud mai multe tuburi răsucite, prin care trec aburi, care se formează prin intrarea apei din exteriorul pământului în acest spațiu de foc și prin fluxul enorm spre polul sud produce rotirea zilnică a pământului.
      Nu este acum timpul, să vă explic toată ființa pământului, ci doar să vă arăt, în ce fel și chip învață elevii spirituali avansați ființa interioară a pământului. Eu cred că nu mai trebuie menționat, deoarece fiecare poate observa de la sine la prima vedere, că geologia sau construcția pământului nu poate fi invățată într-un mod mai înțelept și priceput de elevi, decât cum este aceasta.
      Dar în același timp, pe lângă geologia materială, se mai atrage atenția, cum toate stofele și organele care rezultă din ele nu sunt în fond nimic mai mult decât forme spirituale, în care este prinsă o viață duhovnicească și este pregătită spre eliberarea sa. Li se arată și etapele, cum viața prinsă din centrul pământului urcă prin nenumărate etape și în exteriorul pământului formează în continuare noi forme nenumărate. - Vedeți, toate acestea le învață copiii în această sală.
      Voi întrebați firește: La chiar atâția elevi duhovnicești va fi totuși prea puțin un asemenea glob? O uitați-vă numai puțin împrejur în această sală și voi veți descoperi încă o grămadă destul de mare de aparate asemănătoare, parțial într-o formă tot așa de mare și pe de altă parte în forme mai mici. Și toate aceste globuri sunt astfel rânduite, că ele pot fi dezasamblate în toate părțile posibile. După ce noi am văzut și aceasta, putem astfel să ne ducem deja iarăși cu o sală mai departe.
      Noi suntem în a doua sală alăturată. Vedeți, aceasta are forma unei foarte mari și înalte rotonde, care de jur împrejur este împărțită în o mie de nișe de coloană semnificativ de mari și destul de adânci sau, altfel spus, oarecum în capele. Aici vedeți voi în mijlocul acestei rotonde nimic altceva decât peste o masă mare un nor superficial și de o lumină albă spre gri.
      Ce înseamnă acesta? Uitați-vă numai în toate direcțiile la ferestrele rotunde, care din fiecare capela strălucește fiecare lumină exact pe această masă.
      Prin îmbinarea razelor se formează tocmai acești nori aparenți. Ce să învețe însă elevii din acest lucru? Nimic altceva decât formarea în ordine a unei lumi. Cum, însă, după un asemenea conflict de raze, trebuie să se formeze o lume după voia Domnului, acest lucru se poate vedea în aceste o mie de capele așezate împrejur.
      În primele capele vedem noi într-o măsură ceva mai mică același fenomen pe care l-am văzut deja în mijlocul sălii. În următoarea capelă are acel nor înainte încă neordonat deja mai mult o formă rotund-lunguiață, care însă este încă foarte fluctuantă.
      În fiecare capelă următoare devine forma tot mai stabilă și oarecum și mai solidă. Deci, să mergem prin o sută de capele. După capela o sută descoperim prin mingea de nori bine transparentă deja plutind o picătură de apă limpede ca cristalul. Și dacă noi trecem iarăși prin o sută de capele, atunci noi vom vedea în fiecare minge de apă devenind tot mai mare, până ce aceasta primește în sfârșit deja mărimea mingii de nori precedente.
      De aici în colo vedem noi în mijlocul mingii de apă mici cristale transparente, nu neasemănătoare cu acei fulgi de zăpadă netezi și înghețați, care la un frig semnificativ nu arareori zboară în toate părțile ca tăblițe mici de diamant.
      În următoarele capele, care urmează după aceasta, descoperim noi tot mai multe asemenea cristale, împrejurul cărora, înspre centru, începe să se încolacească un fel de împletitură albăstruie și în acest fel, se conecteaza unele cu altele cristalele mici mai înainte libere.
      În mersul mai departe prin aceste capele vedem noi în mijlocul mingii de apă deja tot mai mult un cocoloș gri și intransparent, în jurul căruia ca în jurul unei crăci de pom în iarna rece se depun iarăși cristale noi și limpezi și strălucesc prin mingea de apă ca diamantele.
      Dacă mergem mai departe, atunci vedem iarăși aceste cristale nou depuse ca legate printr-un țesut nou și albăstrui și din cocoloașe care devin încontinuu tot mai întunecoase, vedem noi deja iarăși și o grămadă de bule de aer rotunde din toate părțile mișcându-se în sus, prin care peste mingea de apă începe deja să se formeze o formă de aer atmosferic. Și voi vedeți că aceasta acțiune, cu cât mai departe mergem noi, devine cu atât mai mare și vizibilă.
      După ce la această formare înceată  am parcurs noi deja iarăși câteva sute de capele, ni se arată aici, în acea alăturată și următoare, deja un cocoloș foarte tare furtunos în mijlocul unei mingi de apă destul de mari. Bule de aer însemnate se ridică continuu și sunt aici deja purtătorii unui fel de substanțe tulburi, care se răspândesc peste suprafața mingii de apă la spargerea bulelor care ies la suprafață și se răspândesc ca o ceață ușoară peste suprafața apei. Și uitați-vă, aceste acțiuni devin tot mai vehemente de la capelă la capelă. La capela o sută, vedem deja pe ici pe colo, prin mingea de apă deja tare cristalizată, niște locuri ardente, din care tot timpul, ca la o apă în fierbere, se ridică la suprafață aburi și acest lucru se întâmplă în nenumărate bule și bulisoare.
      Mai în față, descoperim noi deja vârfuri de cristal însemnate ieșind afară peste suprafața apei și eliberează mingea de apă numai pe ici pe colo de aburii plutind peste ea.
      Mai departe în față, vedem deja raze însemnate de foc, rupând din interior spre exterior suprafața apei, vedem apa mișcându-se imens, prin aceste valuri, mici cristale nou formate curgând în interiorul îmbinărilor și astfel devenind această minge interioară invizibilă tot mai rotundă și în sine încontinuu mai tare pe suprafața apei.
      Iarăși mai departe, mergând înainte de la capelă la capelă, ne întâlnim deja cu fulgere, care firește că se formează în aburi în măsura mai mică, care ocupa deja foarte tare mingea ca atare, așa încât, prin acesta, se poate încă vedea mingea numai cu greutate.
      Către sfirșitul acestui muzeu de formare a lumii vedem noi erupții de foc foarte imense, care ridică substanța tare din interior peste suprafața apei și astfel formând munți și alt pământ tare și uscat. În mersul mai departe, descoperim pe ici pe colo roca goală și tare deja acoperită cu mușchi și în locurile mai joase, un pământ mai moale, care s-a format prin acoperirea cu mușchi a rocii și prin descompunerea aceleași prin foc.
      În desfășurarea ulterioară descoperim noi deja apa, cum obișnuiți voi să spuneți, însuflețită ifuzoric și formarea pământului vegetativ se face mai repede. La capela următoare descoperim noi deja un fel de viermi în apă. Iarăși mai departe, devine formarea animalică în apă tot mai intensificată și mai bogată; și astfel vedeți voi printr-o asemenea înaintare de la capelă la capelă, vedeți pământul în sfârșit până la acea stare evoluat, în care facerea omului își are începutul. Acest lucru nu mai este totuși aici, ci se poate vedea într-o sală următoare.
      Cum însă sunt deci diferențiate aceste capele între ele din punct de vedere al intervalului de timp? - Eu vă spun: Chiar dacă aceste intervale de timp oarecum nu se aseamană pe deplin, voi însă puteți totuși să luați în calcul milioane de ani de la capelă la capelă și voi tocmai nu veți greși prea mult. Pentru că dacă priviți la mărimea pământului, atunci voi veți și putea înțelege, ce fel de multiplicări de timp sunt necesare pentru faptul de a câștiga o picătura de rouă din eterul neconținând nimic pe deplin și pe aceasta s-o vedeți, desigur firește printr-o creștere continuă și tot mai intensificată, lărgindu-se și în sfârșit întărindu-se până la mărimea actuală a pământului. - Mai mult de-abia mai trebuie să spun.
      Că elevii prin acest fel pot învăța cel mai bine și practic formarea unei lumi și aici anume a pământului pe calea unor asemenea intuiții povățuitoare, se înțelege de la sine. Și astfel, noi putem păși în următoarea sală, unde este arătată facerea omului și cu aceasta își are începutul și pământul istoric și duhovnicesc. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Despre școala sfântă a vieții
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:09 View PostDownload Post

Despre școala sfântă a vieții


      Nu este aici bineânțeles locul, ca noi să explicăm oarecum punct cu punct toată istoria facerii omului, precum și istoria lui până în timpul actual, ci noi vedem aici doar modul și felul, cum toate acestea sunt predate micilor noștri elevi duhovnicești.
      Așa ceva puteți voi să presupuneți că este de dinainte în mod deajuns cunoscut, că aici, în împărăția duhurilor desăvârșite, totul se pregatește în mod corespunzător nespus de mult mai înțelept și mai deștept, pentru a atinge un oarecare scop bun, decât pe pământ. Aceasta se întâmplă și din acest motiv foarte simplu, pentru că aici nu se începe a număra de la unu până la infinit, ci aici se începe oarecum a număra de la înfinit și se numără aici înapoi până la unu, sau ce este același lucru, aici nu se merge din interior spre exterior, ci din exterior spre interior; care desigur ar fi pe pământ cea mai bună cale, dacă oamenii n-ar fi așa de mândri spre nebunie și așa de proști.
      Dar fiindcă oamenii pe pământ se străduiesc doar după lucruri zadarnice și deșerte, așa că ei cred și au încredere în Domnul numai atâta timp (să fiu bine-înțeles, la cea mai bună riglă de măsurat a omului), cât nu le lipsește nimic într-un mod încântător. Dacă însă vine o ispită slabă, atunci ei cad imediat înapoi în îndoielile lor vechi și în loc să se arunce în mâinile Domnului, se aruncă numai în mâinile lumii puțin folositoare și foarte rău ajutătoare. Deci, așa este natura încă a celor mai buni oameni; din care lucru însă reiasă că simțul lor nu este deloc îndreptat înspre interior, ci numai spre exterior.
      Unde însă credința, încrederea și dragostea pentru Domnul sunt de o natură așa de peste măsura de insuficiență, acolo firește că nu se poate desigur aștepta nici o formare duhovnicească asemănătoare, în care omul într-un minut ar face o mai mare evoluție decât în modul obișnuit și foarte sărăcăcios lumesc în douăzeci de ani, ba chiar câteodată de-abia în o sută, dacă viața omenească ar dura într-adevăr așa de mult.
      Toți oamenii depind, ce-i drept, de acel fapt și acela este dat de la Domnul, să nu accepte o altă educație decât numai această educație singură. Dar ei lasă școala sfântă a vieții să se odihnească și nici nu știu de loc, ce să facă ei din aceasta și se zbat astfel mai degrabă o viață întreagă cu cunoașteri neimportante despre natura moartă și relațiile ei. Și dacă ei se întreabă atunci la sfirșitul vieții lor: La ce lucru important și mare am ajuns într-adevăr acum prin studierea noastră trudnică? atunci le va da propriul lor simț răspunsul: Noi am ajuns atât de departe, că noi, acum, în cel mai important moment al vieții noastre nici măcar nu știm într-adevăr, dacă suntem de genul masculin sau feminin; și nu știm, dacă noi mai avem acum încă o viață de așteptat sau nici una.
      Sunt cerul, iadul și lumea spiritelor povești, inventate de indivizi leneși care stau în mănăstiri; sau să fie oare un sâmbure de adevăr în acestea? Dacă nu este nici un adevăr în acestea, ce este atunci și ce va fi atunci cu noi? Dacă însă este un adevăr în această direcție, atunci unde vom merge, în sus sau în jos?
      Vedeți, acestea sunt fructele sigure ale științei lumești exterioare. Se va zice bineânțeles: Dacă acestea sunt deja fructele științei, ce fel de fructe vor avea atunci acei oameni, care atât la țară cât și în orașe nu cresc cu mult mai rezonabil decât animalele pe pășune și animalele sălbatice în păduri? La aceasta idee eu nu vă spun nimic altceva, decât ce a spus Domnul Insuși:
      „Cine nu se va naște din nou în duh, acela nu va intra în împărăția cerurilo rsau a vieții veșnice! “
      Pentru obtinerea nașterii din nou în duh, este însă necesară respectarea acelei școli sfinte a vieții în toate părțile ei pe care le-a propovăduit oamenilor pământului marele Invățător sfânt a toată viața din propria Sa gură sfântă și a pecetluit-o cu propriul Său sânge!
      Cine nu vrea să cuprindă această școală la îndemână într-un mod cât se poate de eficace, cum este arătat acest lucru în școală, acela trebuie numai pe sine însuși să se învinuiască, dacă el își pierde astfel viața duhului său.
      Acest lucru este însă totuși într-adevăr sigur, fiecare cât se poate de simplu proprietar unei oarecare proprietăți trebuie și va și ști, că el este mai întâi un proprietar al unui bun format, cum, depinde de caz și în al doilea rând va ști, ce fel de bun și ce fel de valoare are acel bun pe care îl posedă.
      Dacă cineva dorește să-i conteste averea, aceluia îi va atârna de gât cu siguranță un proces crunt; și de ce? Pentru că știe cu siguranță că este un proprietar și știe ce posedă el.
      Dar dacă cineva este pe lângă aceasta proprietar al vieții în spirit, poate să întrebe oare acela, dacă sufletul și duhul se va stinge, sau nu o dată cu viața trupului? Cine întreabă : Cum, când și ce, de unde și încotro? Acela nu este cu siguranță proprietar al vieții veșnice, ci doar un târguitor salariat al lumii și se teme mai presus de toate, de pierderea vieții trupului; dar oare de ce? Pentru că el nu cunoaște o alta.
      Aceia însă, care sunt și au fost adevărați elevi ai școlii pentru viața eternă a Domnului, disprețuiau moartea trupului și așteptau cu mare bucurie și plăcere evaporarea totală a grelelor lanțuri ale vieții pământești. Ei dovedesc adevărul școlii de viață din Domnul - ca martiri cu sângele lor.
      Cautați acum, în prezent, martiri! - Există ici și colo bravi apărători ai școlii de viață din Hristos, Domnul. Dar acești apărători seamănă ca găinile într-un pom, care își bat joc de vulpea care danseaza sub ele, pentru că le spune instinctul lor, că dușmanul nu poate ajunge la pielea lor. Dar dacă sunt găinile pe pământ și vulpea vine printre ele, atunci s-a terminat cu „bătaia de joc” a dușmanului și frica de moarte îi obligă pe curajoșii eroi cu pene la o fugă imediată.
      Așa este și în ziua de astăzi cu tăria credinței. Atâta timp cât cineva se află într-un colț al lumii și adapostit de ghearele habsâne ale puternicilor de pe lume, atâta timp vorbește și el exact ca Moise pe muntele Sinai. Dacă însă acești puternici și mari prieteni ai lumii și dușmani ai adevărului lui Moise l-au depistat și fac mutre să-l primească într-un fel neplăcut lumesc, atunci se uită predicatorul noastru al adevărului împrejur, dacă nu există cumva o ușiță de scăpare care încă este deschisă. Dacă aceasta este blocată, atunci se va pune în aplicare, la testul sever lumesc, acea regulă de măsură din partea amenințatului profet, la care a apelat și știința voastră cu cercetătorul de stele Kopernicus, când s-a văzut spre mică lui alinare în fața rugului; sau ce au făcut câțiva oameni credincioși în Spania pe timpul lăudatei Inchiziții, deoarece au vrut mai degrabă să ardă câteva învățături de la Domnul Insuși receptionate, decât să dea peste un inconvienent important.
      Dar mai sunt totuși oameni care pot fi lăudați și care merită atenție, căci în ei înșiși sunt convinși de adevăr, doar înspre exterior ei nu au curajul să recunoască aceasta.
      Domnul a spus bineânțeles: „Cine Mă va mărturisi în fața lumii, pe acela îl voi mărturisi și Eu în fața Tatălui! ” sau altfel spus: cine Mă va primi cu adevărat în duhul său, acela Mă va recunoaște și pe Mine în abundența puterii adevărului din el în fața întregii lumi; Eu îl voi recunoaște de aceea pe el în marea dragoste a Mea, de Tată.
      Dacă se exprimă așa acest lucru, atunci nu va ieși altceva la suprafață, decât în primul rând, cum sună în cuvintele Domnului: „Mulți sunt chemați, dar puțin sunt cei aleși! ” - sau mai concret spus: Mulți vor ajunge în lumea de apoi la viața veșnică, dar doar câțiva vor avea marele noroc, să fie primiți ca copii în adevărata casă a Tatălui. Căci primirea acestei mile costă foarte mult; și cei care nu o vor trage cu forță spre ei, aceia nu o vor primi.
      Dar pe de-alta parte se spune și în felul următor: Povara Mea este blândă și sarcina Mea ușoară. ! - Această frază  ajunge acelora spre alinare, care sunt în sine convinși de adevăr, dar mai au totuși atâta lumesc în ei, care le răpește curajul, să recunoască întregul adevăr în fața lumii. Aceștia au din pricina adevărului vieții veșnice care există în ei, o povoară blândă și o sarcină ușoară. Acei puțini însă, care au scos totul din ei ce este lumesc, primesc duhul forței și al tăriei, nu se mai tem de nici o lume, recunosc veșnicul adevăr viu deschis, prin forța credinței lor și prin dragostea lor spre Domnul și spre casa Tatălui.
      Dar aceasta puteți observa și din faptul, dacă un cap de familie ar avea o fermă la țară și ar avea mai mulți slujitori drepți și bravi împreună cu copiii săi. Dacă intră însă hoții și bandiții în casă, atunci se vor ascunde slujitorii de teamă și de frică; dar fiii adulți i-ar apuca cu toată puterea și cu tot curajul pe hoții și bandiții nemernici și ar proteja cu curajul și cu forța lor viața tatălui și a mamei.
      Sunt slujitorii din această cauză răi, pentru că s-au ascuns? Nu, ei nu sunt răi; ei sunt însă slabi, cu puțina viață și prin aceasta, ființe fără pic de curaj. Dar copiii au viața tatălui la baza lor; de aceea nu le este nimic mai sfânt decât aceasta. Dar ar trebui slujitorii să fie recompensati pentru ascunderea lor? Eu cred ca nu trebuie să fi un jurist, pentru a înțelege, că în astfel de cazuri, pentru ascunderea fricoasă, nu se primește nici o recompensă.
      Așa ceva conțin doar și cuvintele vieții: „Cine va semăna mult, acela va recolta mult și cine seamănă puțin, acela ve recolta puțin.
      Eu cred că din cele spuse până acum nu va fi greu de recunoscut, că oamenii de pe drumurile actuale ale școlii de viață nu au dobândit prea mult din viața veșnică; și semănarea cât se poate de slabă va aduce prin urmare o recoltă foarte slabă.
      De aceea vă arăt eu după voința Domnului viile școli ale copiilor în soare, pentru a putea culege din aceasta, cum trebuie procedat de fapt pe pământ în școala vieții! - Noi suntem acum în sală, unde se va învăța următorul lucru despre povestea creației omului și povestea sa în continuare și starea spirituală tot a acestuia. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Sala de predare a istoriei de creație a omului
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:11 View PostDownload Post

Sala de predare a istoriei de creație a omului


      Uitați-vă,  și în mijlocul acestei săli mari, se află un glob enorm de mare, în jurul căruia este amplasată o galerie. Și pentru că și această sală este o rotondă mare, a cărei perete rotund este înzestrat cu o capelă semnificativ de mare, noi totuși observăm în aceste capele încă și o grămadă de globuri mai mici, care servesc acolo la scopul dinainte fixat.
      Să mergem însă pe galerie și să privim acolo la globul mare așezat drept în picioare; peste tot acolo vom privi la istoria creației omului. - Noi suntem pe galerie; așa ca fiți așadar atenți, cum un asemenea învățător prezent aici, le va face așa ceva cunoscut elevilor săi.
      Vedeți, el se apleacă peste acea mare bilă și o atinge. Și vedeți, în acel loc, unde el a atins-o, se arată de îndată o lumină puternică, lumina se cuprinde, se formează și capătă o formă și forma este asemenea ca a unui om. - Și uiați-vă mai departe: învățătorul atinge bila încă o dată și un praf fin se ridică din locul atins, înfășoară înfățișarea de mai înainte și lumina nu mai strălucește acum deloc și este deja înfășurată în aceeași formă cu un înveliș pământesc.
      Și priviți acum, învățătorul se apleacă acum iarăși acolo și suflă spre acea formă neânsuflețită și ea devine vie, se mișcă pe acel loc de una singură și examineaza lucrurile din jurul ei. Și uitați-vă iarăși mai departe: forma devine obosită de atâta privire împrejur, ea cade jos și intră într-o stare de somn.
      Dar acum se apleacă învățătorul iarăși la ea și atinge lateral forma care doarme și voi vedeți, de la lateralul acestei forme, ridicându-se iarăși o lumină, lumina se cuprinde spre o a doua formă omenească și stă încă nemișcată în fața primei forme care încă mai doarme. Dar învățătorul atinge iarăși prima formă și o masă puțin umedă și transpirată ca o picătură tulbure, se smulge din prima formă, se evaporă într-o ceață mică și înfășoară în această stare a doua formă de lumină. - Lumina dispare și a doua formă este asemănătoare cu cea dintâi, dar ea încă nu este însuflețită; de aceea o atinge învățătorul încă o dată - și priviți, ea trăiește și se mișcă sprintenă încoace și încolo.
      Dar, acum, atinge iarăși învățătorul și prima înfățișare; priviți, ea se scoală și pentru că observă o a doua, care îi este asemănătoare, ea are de aceea o bucuria mare vizibilă și poartă deja un dialog cu aceasta prin expresia feței sale. - Invățătorul Îl reprezintă oarecum pe Domnul și înfăptuiește acum aparent același lucru cu puterea dată lui de Domnul pentru așa ceva, ceea ce Domnul a făcut în marea realitate. El și spune excact același cuvinte pe care le-a rostit Domnul și elevii observă de asemenea și marea putere a unor asemenea cuvinte.
      Acum, însă, priviți, cum învățătorul se destăinuie acestei perechi de oameni mai întâi create și cum el învață acest cuplu omenesc.
      Priviți, învățătorul se atinge la piept. Numaidecât se duce o rază luminoasă de la locul atins înspre perechea omenească nou creată și se pune în fața acesteia tot așa ca un al treilea om de lumină. Și ce învățătorul vorbește acum în fața elevilor după cuvintele Domnului cunoscute vouă, același lucru spune și acel al treilea om provenit din raza care a ieșit din pieptul învățătorului către acea pereche de oameni mai întâi creată.
      Nu este mai departe necesar, să vă las să priviți mai departe la desfășurarea prezentării ulterioare, pentru că acum se întâmplă totul, ce știți voi din cuvântul cel vechi și cel nou, literalmente în același fel, numai că la aceasta sunt învăluite momentele de zămislire. Fiindcă pentru așa ceva este încă un alt timp oarecum duhovnicesc, în care elevii noștri, la mai marea maturizare a ființei lor, sunt învățați despre acest lucru într-un fel foarte constructiv.
      Eu vă fac însă atenți asupra faptului că învățătorii descriu în același mod elevilor lor toată conducerea ulterioară a neamului omenesc în cea mai adecvată formă și la sfârșit, populează toată suprafața pământului și lasă aceste popoare să actioneze de la sine. Acestea construiesc colibe și orașe, îmblânzesc animale pentru necesitatea lor, țin războaie și se persecută tot așa, cum a fost pe pământ în realitate cazul. Și priviți, acestea se întâmplă până în timpul actual.
      Momentele speciale în marea istorie a lumii sunt aici mai întâi creația omului, apoi potopul lui Noe, apoi încheierea legământului cu Avraam, Isaac și Iacov, apoi marea conducere a poporului izraelian prin Moise și urmașii acestuia, apoi istoria sub domnia lui David și Solomon, apoi nașterea Domnului  și din acest punct cele mai importante momente ale răspândirii învățăturii Sale constituie părțile principale ale predării.
      Dacă este o dată încheiată o asemenea parte principală a predării, atunci sunt conduși elevii la globurile mai mici, care se află în capele și trebuie acolo să le repete învățătorilor lor într-o formă de sine creatoare, ce le-a arătat învățătorii pe acel mare glob. Prin aceasta devine viu însuși întregul tot al predării și elevii știu atunci întâmplările pământului punct cu punct tot așa de viu, de parcă ei ar fi fost pe adevăratul pământ în toate ei înșiși martori participanți.
      Când elevii și-au însușit acest domeniu important de învățământ, de-abia atunci ei sunt conduși iarăși la acel glob mare și învățătorii le arată atunci, în același timp, pământul duhovnicesc și cum acesta se formează din neamul omenesc.
      Ei le arată sferele, cum acestea se înfățișează tot mai curate și luminoase peste pământul material propriu zis și cum tocmai aceste sfere primesc atunci o înfățișare de peisaj, de îndată ce duhul unui om decedat urcă în sus în oricare sferă și ia în posesie proprietatea cuvenita lui.
      Dar, în același timp, le arată învățătorii elevilor sferele de desubt și devenind tot mai întunecate și cum sufletele oamenilor răi decedați se scufundă în asemenea sfere întunecate. Acolo, unde ei iau în posesie o oarecare proprietate cuvenită lor, în acel loc se și îmbulzesc acuși mai mulți, încep să se împingă, trecând astfel într-o stare de mânie, încep să se și aprindă și o dată ce ei sunt aprinși, văd elevii astfel, cum asemenea suflete întunecate se transformă atunci într-un mod corespunzător în cele mai variate și urâte înfățișări și în acestea, se scufundă în tot mai adânci și întunecate sfere.
      La această ocazie, li se și explică elevilor, ce este păcatul și cum o ființă liberă, care trăiește pe pământ, poate cădea în păcat.
      Dacă elevii au înțeles bine toate acestea, atunci ei sunt conduși din această sală în afară și sunt duși într-o altă grădină mai mare, unde se află instituții de predare deja mai inalte. Că elevii în această primă grădină nu învață bineânțeles încontinuu, ci au între predări ore de joacă bine ordonate, acest lucru se înțelege de la sine. Pentru că și duhul are nevoie, conform ordinii, de o perioadă de odihnă spre întărirea lui, ceea ce Domnul a arătat deja la prima istorie de creație prin faptul că El, după cele șase zile de lucru la creație, a stabilit a șaptea zi de odihnă.
      Și în timpul lui Hristos a arătat Domnul Insuși că El, după lucrul făcut, s-a odihnit asemenea ca oricare alt om. Deci și duhurile trebuie să aibă aici o perioadă de odihnă, în care ele se întăresc iarăși spre noi învățări; și astfel, intră în vigoare, mai ales la pășirea dintr-o grădină de învățare într-alta, o perioadă de odihnă semnificativă. În aceasta, li se permite elevilor, cu învățătorii lor, dacă ei sunt dispuși la așa ceva, chiar să facă vizite la rudele lor pe adevăratul corp pământesc, care lucru se întâmplă însă întotdeauna numai atunci, când locuitorii pământului înrudiți cu ei sunt într-un somn adânc și în starea trează știu numai foarte rar ceva despre acest lucru; mai ales atunci deloc, dacă ei sunt îndreptățiți în cugetul lor mai mult spre cele lumești decât spre cele duhovnicești.
      Unii dintre asemenea elevi, deoarece ei știu despre Domnul deja destul de multe, au dorința, să-l vadă pe Domnul. O asemenea dorință este însă îndeplinită numai foarte rar și aceasta din acel motiv, că ei, ca duhuri, sunt încă prea slabi, să rămână perseverenți în fața Duhului dumezeiesc veșnic și atotputernic și să poată suporta o asemenea apropiere. Cea mai semnificativă recreație adorată de ei constă însă în aceea, dacă ei au voie să o viziteze pe Maria, ea fiind conducătoarea lor duhovnicească și generală de frunte și mamă. Maria vizitează foarte des toate aceste instituții  mari de învățământ; dar nu totdeauna vizibilă pentru acele mici duhuri, desigur, însă, învățătorilor.
      Voi întrebați, dacă toți copiii decedați trebuie să parcurgă această școală de la naștere până în al doisprezecelea an al lor? Intr-adevăr, dar nu în una și aceeași grădină; pentru că aici există pentru fiecare vârstă o grădină de început proprie. Dar în ceea ce privește a doua grădină, acolo ei vin deja toți împreună. - Însă, cum și ce învață acolo duhurile de copii aproape nenumărat de multe și în ce fel de stare trec ei, vă va arăta ceea ce urmează. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Casa de școală ale celor 12 porunci dumnezeiești
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:14 View PostDownload Post

Casa de școală ale celor 12 porunci dumnezeiești
Prima sală - Explicația primei porunci


      Noi nu trebuie să facem de aici o călătorie prea mare și îndepărtată, grădina următoare va sta de indată în fața ochilor noștri. Uitați-vă acolo, într-o depărtare medie ne salută deja rânduri de pomi nesfârșit de departe lărgite, în spatele cărora zărim un palat foarte mare și simetric plin de strălucire. Aceasta este deja grădina, în care noi vrem să ajungem, în aceasta voi veți întâlni chiar și acei copii, care vi i-a luat Domnul pe pământ.
      Dacă, însă, voi îi veți recunoaște de indată, aceasta este firește desigur o altă întrebare; pentru că, în duh, nu mai au copiii asemănarea înfățișării părinților lor pământești, ci numai asemănarea în măsura corespunzătoare după capacitatea de a primi darul dragostei și adevărul credinței din Domnul cu Domnul. - Lasând aceasta deoparte, pot ei însă să și preia asemănarea pământească la unele ocazii, care rămâne prinsă de sufletele lor și astfel, să se facă cunoscuți, după forma, acelor oameni, care ajung de pe pământ aici și încă tocmai nu știu prea mult despre raporturile duhovnicești.
      Noi însă, nu vrem deocamdată să vorbim prea mult despre acest lucru, ci vrem să ne ducem mai degrabă în grădină, pentru a ne convinge peste tot și de toate cu proprii ochi duhovnicești, ceea ce noi altfel ar trebui să rezolvăm aici doar cu gura.
      La rândurile de pomi sau alei am ajuns deja, în care voi descoperiți cele mai frumoase cărări înflorite și de asemenea, pe ici pe colo, vedeți copiii mergând voioși pe acestea. Să mergem însă mai departe și adânc în acestea și noi ne vom afla de îndată la palatul mai întâi observat.
      Priviți, aici se află el deja în fața noastră și acest lucru într-o lungime aproape necuprinsă cu ochii și nesfârșit de departe lărgită. O mie ori o mie de ferestre sunt într-un rând. Fiecare este înalt de aroximativ șapte stânjeni. Deasupra înălțimii ferestrelor descoperim noi încă un rând mai mic de ferestre, care însă peste tot se află exact peste ferestrele mari de dedesubt.
      Voi spuneți și întrebați la acest punct: Dar pentru voia Domnului, este toată această clădire, acest palat necuprins cu ochii de lung, numai o singură sală? - Eu vă spun: așa ceva el nu este în nici un caz, ci el constă din douăsprezece secții. În înălțime însă, unde voi ați remarcat al doilea rând al acelor ferestre mici, se întinde fără întrerupere o galerie minunată și largă în jurul întregii săli, de la care galerie, fără să-i deranjeze oarecum pe elevi pământul prea plan, se pot cuprinde cu vederea toate cele douăprezece secții una după alta și te poți convinge de toate lucrurile care se găsesc în ele. - Să megem însă acum înăuntru, ca totul să vă fie limpede.
      Vedeți, noi suntem deja la intrare. Noi nu trebuie însă să urcăm spre galeria aceea mare, deoarece trebuie în mare măsură să ramânem invizibili pentru duhurile de copii mici. Observați suntem doar de invățători; aceștia sunt însă înștiințati de ce ne aflăm noi aici.
      Vedeți acum, suntem deja în prima sală. Ce vedeți în mijlocul acestei mari săli pe o tablă albă scris, care este agățată de un stâlp vertical? Voi spuneți: mai întâi cifra 1 binecunoscută, care cu siguranță este numărul sălii și mai jos: Drumul spre libertatea spiritului! - Cifra unu înseamnă, vă spun eu, nu numărul sălii, ci specifică prima poruncă a lui Dumnezeu prin Moise.
      Voi vă întrebați: ce vor acești mulți copii, care par aici destul de maturi, cu porunca pământească care a primit-o Moise și ar trebui să fie valabilă doar pentru oamenii pământești și nu pentru copii, care, ca spirite curate, sunt deja de mult convinși de existența lui Dumnezeu, deoarece la primele învățăuri elementare, cum am văzut noi, li s-a arătat în abundență la fiecare ocazie acest lucru?
      Dragii mei prieteni și frați, situația este cu totul alta, decât credeți voi. Ceva asemănător vedeți și pe pământ, peste tot unde puteți întreba sau observa copii și voi veți găsi la toți o adevărată credință vie pentru Dumnezeu. Căci nimeni nu este mai credincios decât copiii și nu prea există o pereche de părinți rătăcioși, care ar refuza copiilor lor deja de la începutul existenței să recunoască un Dumnezeu, deoarece este valabil în fiecare religie și din motive politice și morale, au obligația să învețe copiii și să-i lase să recunoască aceasta.
      Nu ar trebui să credem, că astfel de copii învățați de Dumnezeu, nu au nevoie de o învățătură îndepărtată la timpul ei despre Dumnezeu? - Voi trebuie să recunoașteți aici și să spuneți: da, o astfel de învățătură este necesară fiecăruia până la sfârșitul vieții; căci mult prea ușor se șterg primele impresii ale copilăriei și atunci, sunt oameni în toată firea, așa de parcă nu ar fi auzit în veci ceva de Dumnezeu. Eu vă spun: o asemenea ștergere nu este bineânțeles ușoară aici; dar trebuie să presupuneți, că acești copii, din cauza sosirii lor rapide, nu au avut nici o ocazie pentru proba de libertate a spiritului lor, care de fapt este proba vieții și trebuie trecută. De aceea, trebuie aplicată acțiunea importantă pentru viața duhului în plină lucrare. Până acum au fost aceste duhuri de copii niște așa zise mașini vii spirituale. Aici însă, este vorba de vietatea din ei înșiși și de aceea trebuie să cunoască toate poruncile, să le încerce prin lucru pe ei inșiăi și să afle, cum se comportă ființa lor spiritual vie sub astfel de legi.
      Și așa s-a dat și aici prima poruncă, care este următoarea: „Tu trebuie să crezi într-un Dumnezeu și să nu te gândești niciodată, că nu ar exista Unul, sau ar fi doi, trei sau mai mulți Dumnezei. “
      Aici se pune întrebarea mai departe: cum se poate porunci aceluia să creadă în Dumnezeu, care oricum crede cu tărie și nu are nici un dubiu despre autenticitatea lui Dumnezeu? Aceasta este bineânțeles o remarcă bună; de aceea sunt aduși copiii, prin tot felul de învățături și fapte, într-o stare de învățătorii lor, în care au tot felul de dubii despre prezența lui Dumnezeu, iar acest fel de învățământ se numește aici stârpirea propriului duh.
      Dar pentru a-i aduce pe copii într-o astfel de stare, lasă învățătorii ca din greșeală să apăra lucruri în fața elevilor lor, îi lasă să observe și îi întreabă atunci, dacă Dumnezeu a fost prezent, deoarece ei nu l-au văzut să acționeze. Spun la aceasta copiii, Dumnezeu poate face aceasta doar prin voința Sa, fără a fi neapărat prezent și la aceasta lasă profesorii să se gândească elevii lor la lucruri diferite și deja sunt prezente în fața lor. La aceasta îi întreabă învățătorii pe copii, cine a făcut acest lucru?
      Prin acest lucru sunt deja mulți nesiguri. Unii spun, că ei înșiși au reușit să facă acel lucru, alții cred, că învățătorii au făcut aceasta după recepționarea gândurilor copiilor. Unii spun, că ei s-au gândit la aceasta; dar un Dumnezeu atotputernic a îngăduit, că cele gândite de ei să stea în fața lor ca o lucrare desăvârșită.
      Dacă elevii rămân încă în credința întărită la un Dumnezeu, atunci îi întreabă învățătorii, de unde știu ei că există un Dumnezeu? Elevii răspund de obicei: aceasta ne-au invățat primii învățători înțelepți. Acum încep să întrebe mai departe învățătorii și spun: ce ați spune voi, dacă noi, ca vizibili învățători înțelepți, spunem și învățăm, că nu există nici un Dumnezeu și tot ce vedeți voi aici, este făcut și construit de noi? Și ce veți spune, dacă vom afirma, că noi suntem de fapt adevărații Dumnezei?
      Vedeți, aici se încruntaăcopiii foarte tare și îi întreabă pe învățători, ce să facă oare într-un astfel de caz?
      Invățătorii însă le spun lor: căutați în voi ce trebuie să faceți; dacă este un Dumnezeu, atunci trebuie să-l găsiți în voi, dacă nu există nici unul, atunci nu veți găsi în veci unul.
      Când întreabă copiii, cum să procedeze la o astfel de căutare, atunci spun profesorii: încercați să-l iubiți pe Dumnezeu, care credeți voi că este în inima voastră, așa de parcă ar fi unul. Iubiți cu toată forța și dacă există un Dumnezeu, atunci vă va răspunde în dragostea voastră, dacă nu este nici unul, atunci nu veți primi nici un răspuns în inimile voastre.
      Vedeți, aici încep elevii să intre în înteriorul lor și încep, să-l iubească pe acel Dumnezeu din copilarie cu toată seriozitatea. Dar se întâmplă ca, Dumnezeu Domnul, nu se anunță și prin aceasta, îi pune pe copiii noștri în dubii semnificative. - Cum sunt însă scoși din această stare, se va arăta în continuare. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Fire
Initiator
Initiator

Fire is offline

Joined: 11 Oct 2007
Member: #310
Posts: 501
Country Flag: Egypt
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Dorul față de Dumnezeu - o mărturie pentru existența Lui
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.3.2008, 11:15 View PostDownload Post

Dorul față de Dumnezeu - o mărturie pentru existența Lui


      Priviți acum, tocmai intră și ceilalți copii care caută. Din expresiile fețelor lor se poate vedea limpede, că ei nici în primul fel și nici în celălalt fel nu l-au găsit pe Acela, pe care să-l caute s-au dus afară. Ei se apropie de aceea pentru a doua oară, foarte timizi, de învățătorul lor și învățătorul îi întreabă: Așadar, copiii mei dragi, cum stă deci căutarea sub copaci, sau în pridvor, sau pe galerii, sau cu căutarea acelei părți dintre voi, care și-au propus, să-l caute pe Domnul în odaia de dormit? Așa cum văd eu, voi astfel toți dați din umeri; nu l-ați văzut sau nu l-ați găsit așadar pe bunul și dragul Tată, acel unul Dumnezeu a toate cerurile și a toate lumile? - cum stau lucrurile acum cu credința voastră? Mai aveți încă dubii în ceea ce privește existența lui Dumnezeu?
      Copiii spun: Ah dragă și mărețule învățător, în ceea ce privește dubiile, noi astfel avem acum mai multe din acestea decât înainte; pentru că uite, nici voința noastră tare, nici credința noastră cea mai vie, a noastră a tuturor, nici voința noastră de dragoste puternică n-au ajutat la nimic. Dacă ar fi vreun Dumnezeu și Domn, atunci El totuși ar fi trebuit să ni se destăinuie într-o formă sau într-alta; pentru că uite, la sfârșit, noi ne-am unit toți și am adoptat credința tare, că ar trebui să fie un Dumnezeu și Tată sfânt, bun și drag. Noi l-am cuprins cu toată dragostea noastră și L-am chemat pe numele Lui făcut cunoscut nouă de tine, prin faptul că am spus: Ah dragă și sfânt Tată Iisus, vino, vino totuși la noi, ascultă implorarea noastră copilărească și arată-ne, că Tu ești Unul și ne și îndrăgești, cum noi Te îndrăgim! - Și uite, dragă învățător ales, așa am strigat o bucată bună de vreme; dar nici o urmă nu s-a putut vedea și simți de vreun Tată ceresc. Totul a fost în zadar; de aceea suntem noi acum pe deplin siguri de faptul că, în afară de voi, învățători măreți, nu este nici un alt învățător mai mare sau un Dumnezeu.
      Noi, de fapt, încă nu vrem să susținem prin aceasta și să spunem: Dubiile noastre sunt fondate exact pe pământ solid. Dar acest lucru îl putem admite cu siguranța că, după o asemenea osteneala de cercetare fără efect despre existența lui Dumnezeu, se pot mai degrabă ridica dubii decât o credință tare în această privință.
       Dar noi îl vedem de asemenea și pe acela, care s-a separat de noi, căutându-L pe Domnul cu dragostea singură; nici acesta n-a găsit nimic?
      Invățătorul spune: Dragii mei copilași despre acest lucru eu nu vă pot spune deocamdată nici nu și nici da. Copiii însă, îl întreabă pe învățător mai departe: Dragă învățător măreț! Cine este deci acel bărbat străin și simplu de acolo, în jurul căruia se află acela dintre noi și privește la el chiar așa de îndrăgostit? A ajuns probabil încoace tatăl acestuia de pe pământ?
      Invățătorul spune: Dragii mei copilași acest lucru este iarăși ceva ce eu nu vă pot spune. Atât de mult, însă, să luați deocamdată la cunoștiință, că acel bărbat simplu este chiar ieșit din comun de înțelept, de aceea, voi trebuie să vă adunați gândurile într-adevăr bine, dacă el ar dori cumva să discute cu voi despre aceasta sau cealaltă.
      Copiii spun: Ah dragă măreț învățător, pot fi așadar și înțelepții asemenea oameni foarte simpli? Pentru că uite, noi am aflat până acum că învățătorii, în afară de tine, cu cât au devenit mai înțelepți, au și arătat tot mai măreț și strălucitor. Acel om însă, nu arată chiar așa de măreț și strălucitor, ci este cu foarte mult mai simplu și mai modest decât tine. Atunci, ni se pare acest lucru puțin cam straniu, ca el să fie chiar nemaipomenit de înțelept.
      Invățătorul spune: Da, dragii mei copilași în privința înțelepciunii înterioare și cea mai adâncă, nu contează absolut deloc strălucirea exterioară, ci, în acest caz, este astfel: Cu cât mai multă strălucire pe din afară, cu atât mai puțină lumină din interior, cu cât mai multă lumină însă din interior, cu atât mai puțină strălucire pe din afară. - Mergeți acolo și întrebați-l o dată despre ceva și voi vă veți convinge imediat, cât de înțelept este el.
      Acum, merg copilașii la Domnul și îl întreabă încă într-un mod necunoscător: Tu drag bărbat simplu și modest! Nu dorești tu deci să ne permiti, ca noi să avem voie să te întrebăm despre ceva?
      Domnul spune: O cu drag din toată inima, dragii Mei copilași! Întrebați numai și Eu Mă voi descurca cu răspunsul. Copiii îl întreabă pe Domnul: Deoarece tu ne-ai permis să te întrebam, atunci noi te întrebăm exact despre acel lucru, care ne stă nouă tuturor cel mai mult pe buze. Uite, noi căutăm și dovedim deja de un timp îndelungat încoace și încolo, pentru și împotriva, dacă există un Dumnezeu, care ar fi acolo în ceruri un Tată foarte bun al tuturor oamenilor, oriunde ar trăi aceștia. Noi, însă, nu putem niciunde să-i dăm de urmă acestui Tată și învățătorul nostru însuși nici nu vrea sau nu poate să ne spună nimic lămurit în această privință. Acest lucru ne-a spus el însă, că tu ai fi chiar foarte înțelept; de aceea, dorim noi într-adevăr să aflăm de la tine, dacă există un asemenea Dumnezeu și Tată, sau nu? Dacă știi tu ceva despre acest lucru, atunci spune-ne dar. Noi te vom asculta chiar foarte atenți și să nu iasă din gura ta un cuvânt pe care noi să nu vrem să-l luăm foarte tare în considerare cu cea mai mare atenție.
      Domnul spune: Da, dragii Mei copilași aici, Mi-ați pus firește o întrebare foarte grea la care cu greu vă voi putea răspunde; pentru că dacă vă spun, există un asemenea Dumnezeu și Tată, atunci voi veți spune, asta nu ne ajunge, atâta timp cât noi nu-L vedem. Și dacă voi spuneți atunci, lasă-ne să-l vedem pe Tatăl, ce vă voi spune Eu vouă atunci? Eu aș putea să vă arăt cu degetul acolo sau dincolo și voi nu veți zări nimic; fiindcă oriunde Eu aș vrea să arăt, voi totuși nu l-ați găsi niciodată pe Dumnezeu și Tatăl vostru. Dacă Eu aș vrea însă să vă spun vouă: Copii, Tatăl este aici între voi! Veți crede voi într-adevăr acest lucru?
      Nu ați întreba voi: Unde este El, așadar? Este El unul dintre învățătorii acestei săli mari? Și dacă Eu vă spun atunci: O nu, îndrăgiții Mei copii! Ce veți face voi, atunci? Voi veți privi foarte stupefiați spre Mine și veți spune: Uite, bărbatul ne vrea cel mai bun lucru. Dacă nu este El unul dintre cei mulți învățători, cine este El atunci? Tu doar n-o să fii tu acela? Fiindcă așa de simplu, modest și fără strălucire cum ești tu aici, doar nu poate să arate Tatăl ceresc cel mai măreț!
      Și dacă voi Mi-ați dat atunci un asemenea răspuns, ce să vă răspund Eu într-adevăr la acesta? De aceea, trebuie voi să mă întrebați tocmai un alt lucru; pentru că cu răspunderea acestei întrebări a voastre, se pare că nu vrea să iasă treaba chiar așa de potrivit.
      Copii vorbesc: o tu drag și înțelept bărbat! Vezi aceasta nu merge așa. Nu prea este important pentru noi răspunsul unei alte întrebări, doar la faptul, dacă există sau nu un Tată ceresc, acest lucru este important pentru noi. Căci, dacă există un Tată în ceruri, suntem cu toții foarte fericiți, însă dacă nu este nici unul, atunci suntem cu toții, așa de parcă nu am avea nici un rost și nu știm pentru ce, prin ce și cum? De aceea, dacă îți este posibil, răspunde tu cum poți la prima întrebare; pentru aceasta te rugăm cu toții din tot sufletul.
       Că tu ești un bărbat foarte înțelept, am înțeles noi deja din răspunsul tău ocolit. De aceea condu-ne doar cu câțiva pași mai aproape de Tatăl, căci cu siguranță trebuie să existe unul. Aceasta putem înțelege din faptul, că ni se aprinde din ce în ce mai tare dorul pentru acest Tată ceresc, cu cât mai mult El vrea să se ascundă în spatele dubiilor noastre copilărești.
      Dacă nu ar exista într-adevăr, de unde ar fi atunci dorul acesta în noi, care este tot așa de viu ca noi înșine? Cu dorul deci trebuie doar să și crească certutudinea către o existență a Tatălui ceresc!
      Domnul vorbește: Deci, dragii Mei copilași voi îmi luați pur și simpul cuvintele din gură! Este adevărat, în dor este o mare dovadă; ce este însă urmarea dorului? Nu este adevărat, dragii Mei copii, că urmarea va fi, ca să vrem să se confirme ceea ce ne dorim. Voi ați spus că acesta este un răspuns bun. Eu vă întreb însă pe voi: ce este motivul acestei nostalgii? - Voi îmi spuneți, că este dragostea pentru acela, după care ne este dor.
      Dacă se vrea ceva să se vadă din motivul și în abundența adevărului, este îndeajuns oare, să ramâi doar la dor și urmările sale? Voi îmi spuneți: o nu, drag bărbat, plin de cea mai înalta înțelepciune! Trebuie să ne reântoarcem la baza motivului. Dacă nu apare acolo marele adevăr, atunci este totul greșit; dacă însă se anunță acolo, atunci s-a ajuns la convingerea vie, că pe veci nu se va putea căuta altundeva decât în motivul în sine, pentru a-l recunoaște și a-l vedea.
      Dar uitați-vă dragi copii încoace! Acest singur frate din voi a mers acest drum; și el l-a găsit pe Tatăl! Întrebați-l, unde este și el va arăta cu degetul spre Tatăl!
      Acum merg toți la acel unul și cer aceasta de la el. Și acel unul vorbește: o dragii mei frați! Uitați-vă încoace, cel pe care îl credeți simplu și modest, Acela este Însuși El, pe care l-ați căutat atâta timp fără nici un succes, acesta este bunul și iubitorul Tată ceresc - sfânt, foarte sfânt este numele Său! Credeți-mă că eu am văzut deja minunațiile Sale. Nu credeți pentru că vă spun eu aceasta, ci apropiați-vă cu toții în inima voastră de El și voi îl veți găsi într-adevăr cu minunăție, așa cum l-am găsit și eu!
      Vedeți, acești copii strigă toți deodată, pentru că îl recunosc deodată pe Tatăl: o Tată, Tată, Tată! ! ! Tu ești, da, Tu ești într-adevăr! Noi am bănuit aceasta cu multă putere în apropierea Ta! Dar pentru că te-am găsit acum, nu te mai ascunde de noi, pentru ca să nu mai avem așa de mult de căutat după Tine!
      Și Domnul vorbește: Amin! Copilași de acum înainte n-o să vă mai fie întors chipul vostru de la Mine! Dacă nu voi fi tot timpul prezent la voi, adică așa cum sunt acum, voi fi totuși în acel soare, care strălucește acum,  de găsit! - Celelalte lucruri vă vor dezvălui învățătorii voștri despre Mine. -
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Focul îți dă viață, focul îți întreține viața, dar tot focul te arde când îi stai în cale !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 6  [ 60 Posts ]
 

Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !