Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 29.3.2024, 13:31
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Capitolul 220, vol. V. Scopul crucificării Domnului


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 220, vol. V. Scopul crucificării Domnului
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.4.2008, 01:38 View PostDownload Post

Capitolul 220, vol. V. Scopul crucificării Domnului


MAREA EVANGHELIE A LUI IOAN de Jakob Lorber


Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
1. (Domnul): „La fel ca voi, sunt și Eu muritor trupește și, prin urmare, și Eu va trebui să părăsesc acest trup. Aceasta se va petrece la Ierusalim, pe cruce, ca mărturie împotriva iudeilor celor răi, a marilor preoți și a fariseilor și pentru judecarea lor. Căci doar aceasta le va putea sfărâma pentru totdeauna puterea, iar Domnul Întunericului, care stăpânește acum lumea, va deveni neputincios și nu-i va mai duce pe oameni în ispită și la pieire la fel de mult ca până acum.

2. Acest domn poartă numele de «Satana» și este minciuna, iluzia, amăgirea, mândria, avariția, egoismul, invidia, ura, dorința de dominare, setea de sânge și desfrâul.

3. Trufia cea mai mare poate fi nimicită doar prin umilința cea mai profundă. De aceea, este necesar să Mi se petreacă Mie aceasta. Dar voi să nu vă înspăimântați atunci, căci nu voi rămâne în mormânt, nici nu mă voi descompune, ci voi învia în a treia zi și voi veni din nou la voi, exact la fel ca acum! Abia aceasta va fi mărturia cea mai mare și mai adevărată pentru sufletele voastre a misiunii Mele divine și ea vă va întări pe deplin în credința voastră. V-am spus aceasta acum pentru ca atunci când va veni momentul, să nu vă supărați pe Mine și să nu părăsiți învățătura Mea. Ce părere ai despre aceasta, dragul Meu Epiphan?“

4. Epiphan a spus: „Domnul și Învățătorul meu, Tu ești mai înțelept și mai puternic decât toți înțelepții și conducătorii de pe întregul pământ! Trebuie că ai un motiv întemeiat, pe care noi încă nu-l putem pricepe, pentru a lăsa să se abată asupra Ta așa ceva. Dar cu siguranță că, pentru cei foarte răi din Ierusalim, din întregul ținut și chiar din întrega împărăție a iudeilor va fi o umilire deplină și o pedeapsă extraordinară faptul că nu vor reuși să-L ucidă, nici măcar pe crucea rușinoasă, pe Acela pe care-l urăsc cel mai mult și că El va fi din nou, după trei zile, exact Același care fusese înainte! De aceasta îmi dau foarte bine seama. Totuși, având în vedere înțelepciunea și puterea Ta, mi se pare că s-ar putea acționa și într-un alt mod, cu totul diferit!

5. Să presupunem că preoții și ceilalți mai-mari ai Ierusalimului ar vedea un miracol săvârșit de Tine, asemănător cu cel pe care l-ai făcut aici. Doar dacă s-ar răscula toate furiile Tartarului ar putea să nu Te recunoască drept Cel care ești. Ura lor împortiva Ta ar trebui să se transforme imediat în venerația cea mai profundă și în iubirea cea mai arzătoare. E de la sine înțeles că atunci nu va mai fi necesar să Te lași crucificat pe infama cruce, destinată doar celor mai mari răufăcători!“

6. Eu am spus: „Da, dacă ar fi așa, ai avea dreptate. Dar, din păcate, este cu totul și cu totul altfel! Crede-Mă: acest neam de năpârci, acești șerpi care sunt templierii din Ierusalim știu exact ce învățătură răspândesc Eu și ce săvârșesc. Dar aceasta nu face decât să mărească furia lor și, cu fiecare ceas care trece, dorința lor de a pune mâna pe Mine crește tot mai mult… Inimile lor sunt împietrite, oarbe și surde, fiind pline de un orgoliu fără limite, de avariție și de o mare dorință de a stăpâni. Vezi, unei astfel de creaturi nu poți să-i propovăduiești nici o evanghelie și nici nu trebuie să faci miracole în fața ochilor ei! Căci învățătura și miracolele Mele distrug vechiul lor renume și sursa bogățiilor lor. Tocmai de aceea, templierii nu au nevoie de ele și acesta este și motivul pentru care ei sunt cei mai mari dușmani ai Mei.

7. Într-adevăr, aș avea puterea să-i nimicesc pe toți într-o clipă, așa cum a mai poruncit deja Spiritul Tatălui Meu care sălășluiește în Mine, odată, pe timpul lui Noe, precum și în vremea lui Avraam, în cazul Sodomei și Gomorei și al celor zece orașe învecinate lor. Dar ce folos a adus aceasta?!

8. Marea Moartă depune și astăzi mărturie pentru acea pedeapsă, care în Scriptură este descrisă foarte clar. Însă cui îi mai pasă de aceste lucruri și cine le mai consideră drept un avertisment? Spune-i unui fariseu ceva despre aceasta și vei risca să fii batjocorit, mustrat și chiar amenințat cu o mare pedeapsă! Așadar, nu se mai poate face nimic altceva decât ceea ce ți-am spus mai înainte. Aceasta va constitui o judecată extrem de supărătoare pentru acești oameni răi și îndărătnici, iar pentru ai Mei va reprezenta apogeul iubirii Mele, în timp ce învierea Mea va fi totodată o înviere pentru toți cei care Mă urmează.“

sursa: yogaesoteric
aprilie 2007
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !