Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 29.3.2024, 11:01
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Capitolul 246, vol V. Domnul ca Fiu al lui Dumnezeu și ca Fiu al Omului


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 246, vol V. Domnul ca Fiu al lui Dumnezeu și ca Fiu al Omului
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 6.4.2008, 01:41 View PostDownload Post

Capitolul 246, vol V. Domnul ca Fiu al lui Dumnezeu și ca Fiu al Omului


MAREA EVANGHELIE A LUI IOAN de Jakob Lorber


- Fragment -

(Evanghelia după Matei 18, 10)


Posted image may have been reduced in size. Click image to view fullscreen.
11. (Domnul) : … „Tu, Petru, m-ai întrebat despre Tatăl Meu din ceruri și cum se face că o dată spun că e în cer și apoi spun din nou că sălășluiește în Mine. În acest caz, trebuie doar să am răbdare cu memoria ta, altfel ar trebui în cele din urmă să Mă supăr pe tine!

12. Ce este cerul și unde se află el v-am arătat foarte clar, și în special ție, nu demult, pe munte. Tot la fel v-am vorbit, aproape mult prea des, despre relația indivizibilă și indisolubilă dintre Tatăl Meu și Mine – și uite că deja ai uitat totul!

13. Oare Tatăl nu este eterna iubire din Mine? Și acolo unde sălășluiește această iubire, nu se află oare cerul și adevărata Împărăție a lui Dumnezeu?

14. Ca om, nu sunt Eu oare Fiul acestei iubiri care sălășluiește în Mine Însumi și care a creat din eternitate tot ce există și umple infinitatea? Iar pentru că această iubire eternă și atotputernică divină este în Mine, oare nu sunt eu pe deplin una cu ea? Spune-mi dacă acum realizezi ce-ți spun!“

15. Petru a spus: „Da, înțeleg cu siguranță mai bine decât până acum; dar totuși mai sunt aspecte care, la drept vorbind, nu-mi sunt pe deplin clare! De exemplu, nu înțeleg foarte bine de ce o dată spui despre Tine că ești Fiul Omului, altă dată că ești Fiul lui Dumnezeu și altă dată că ești Însuși Iehova! Ne-ai face un mare bine tuturor dacă ai vrea să-mi mai explici puțin aceste lucruri; căci eu cred că nici unul dintre noi nu a înțeles pe deplin aceste cuvinte ale Tale!“

16. Eu am spus: „Și aceasta v-am explicat în lumina cea mai clară, atunci când v-am vorbit despre suferințele Mele viitoare; dar dacă nu vi se explică un lucru de cel puțin zece ori, astfel încât să și puteți pune mâna pe el, voi nu îl înțelegeți! De aceea, vă mai spun încă o dată:

17. Cel care va fi omorât în Ierusalim nu este nici Iehova din Mine, nici sufletul Meu care este Fiul Său în veșnicie, ci doar acest trup, ca Fiu al Omului, dar în cea de-a treia zi va învia, fiind pe deplin transfigurat, și va fi pentru eternitate una cu Cel care este în Mine, care-Mi revelează tot ce trebuie să fac și să vorbesc ca Fiu al Omului și pe care voi nu Îl cunoașteți încă pe deplin, cu toate că vă vorbește și acționează de o bună bucată de vreme printre voi. Vorbește acum din nou, Simone!“

sursa: yogaesoteric.net
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !