Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 19:53
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Robert TRIF - Scrieri


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
rotrif
Aspirant
Aspirant

rotrif is offline

Joined: 02 Mar 2009
Member: #456
Posts: 1
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups: None
Robert TRIF - Scrieri
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 29.5.2010, 12:17 View PostDownload Post

Ofer spre descarcare toate cartile mele publicate in format .pdf pe site-ul Scribd.

Inaltimi si Abis :
Aceasta carte cuprinde de fapt cele trei volume de poeme, publicate anterior separat, si anume :

Volumul I - Peregrin spre Absolut;
Volumul II - Triumfatorul;
Volumul III - Paradoxul de a fi Roman

Carte de poeme filosofice, care cuprinde in fapt trei volume de poeme initiatice, primul intitulat "Peregrin spre Absolut" descrie trecerea fiintei de la intuneric la lumina, descoperirea sinelui si calatoria sufletului spre lumina dumnezeirii. Volumul doi intitulat "Triumfatorul", prezinta deja lumea de "dincolo", sufletul ajuns una cu divinitatea, unit cu totul, cu Celalalt. Volumul trei prezinta o viziune postdecembrista a starilor sufletesti in care se zbate poporul roman.

http://www.scribd.com/full/31447782?access_key=key-bdigge3u0bds91zhrx5

Luceferii Nemuririi :
Volumul de fata continua seria de poeme spirituale (poeme initiatice), inceputa cu primul volum de cautari "Peregrin spre Absolut" acea incercare a labirintului dupa cum spunea Eliade, continuata cu volumul doi "Triumfatorul", volumul supremei initieri, cand spiritul devine perfect constient de unirea si identitatea cu Dumnezeu, odata triumfator asupra iluziei devenit nemuritor, iar al treilea volum "Luceferii nemuririi" devine un imn inchinat acelor spirite libere modelatoare de eternitate.

http://www.scribd.com/full/31447797?access_key=key-savp4jufb7jki0eb7xf

Jurnalul unui Supraom :
Trebuie specificat faptul, ca romanul “Jurnalul unui Supraom”, care la inceput l-am numit “Jurnalul unui nebun”, a fost scris in perioada 1998-2000. Acum dupa ani buni de la conceperea sa, mi se pare complet strain, probabil la fel e cu fiecare opera terminata, ti se pare instrainata, odata sfarsita si dezvelita privirilor. Am avut nevoie de un dram de nebunie, indraznind sa incep scrierea unui roman, marturisesc ca acum nu m-as mai simti in stare sa continui un asemenea proiect.

Nu stiu daca romanul este bun sau rau, o reusita sau un esec, timpul va confirma sau infirma valoarea sa, oricum nu am in plan scrierea altui roman, deoarece nu sunt pregatit pentru un proiect de durata, ma simt in apele mele doar atunci cand concep un poem sau incerc sa infirip idei pentru un viitor eseu. Romanul prezinta idei si credinte personale, zugravite prin cele doua personaje care-l alcatuiesc, maestrul si ucenicul, o relatie spirituala biunivoca.

Au fost cateva voci care m-au atentionat, ca de fapt lucrarea mea nu poate fi numita roman, cel mult o nuvela mistico-filosofica. Nu stiu daca acele voci au dreptate si nici nu ma intereseaza, deoarece nu ma incadrez intr-un anume stil sau curent literar, asta e valabil si la poeziile mele, care de fapt nici ele nu ar fi poezii.
http://www.scribd.com/full/31450773?access_key=key-23eenhujeou63hjv3378

Vizitati si blogul http://dezvatatorul.blogspot.com
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică
   -> Biblioteca - Diverse, Biblioteca - Diverse
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 1 of 1  [ 1 Posts ]
 


Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You cannot download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !