Tainele Universului și ale Spiritului sunt dezvăluite doar celui care le caută în mod sincer, cu o inimă curată ! FAZA CURENTA A LUNII
Username:   Password:  Auto Login    
 RegisterRegister 
It is currently 28.3.2024, 11:43
All times are UTC + 3 Hours
Fi binevenit calatorule !
Taina dezvaluita a celor trei zile petrecute de Iisus la templu


Users browsing this topic: 0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic
Author Message
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 19
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 07:39 View PostDownload Post

Capitolul 19
Explicarea cuvintelor Ierusalim și Melchizedec de către copilul Iisus.
Sfânta Scriptură este cuvântul lui DUMNEZEU.
Joram atrage atenția că textele lui Isaia nu fac o trimitere clară la Mesia.

Barnabe a spus: Dar, dragul nostru copil! Am dori să aflăm de la tine - și anume chiar astăzi, ce înseamnă cele două cuvinte. Ierusalim și Melchizedec!

Eu am spus: Atunci fii atent la semnificația fiecărei rădăcini în parte în ebraică veche: Je (acesta este), ruh sau ruha (locuința), sa (pentru), lemn sau lehem (marele rege); Me sau mei (la al meu), l'chi sau lichi a se citi liți - (este chip sau lumină), sedek (sediu, loc).

Cunoașteți, cred, că cei din vechime pronunțau vocalele dintre consoane, dar, dintr-o anumită pietate, nu le scriau. (Din pietate și respect față de DUMNEZEU, al cărui nume Iehova este compus cu cinci vocale: i, e, o, u, a. Prin urmare, la aceste cuvinte vechi de milenii trebuie să te pricepi să intercalezi vocalele, iar adevărata semnificație a unui cuvânt atât de vechi rezultă, în mod firesc din rădăcinile sale. - Ei, acum ești mulțumit cu această explicație?

Barnabe a spus: Da. absolut, sunt peste măsură de satisfăcut! Dar cum ai ajuns tu să descoperi aceste secrete?

Eu am spus: Aici, ca și în cealaltă situație, este vorba de aceeași forță a Spiritului lui DUMNEZEU, ce se pogoară asupra Mea de sus! Dacă tu nu poți să înțelegi acest lucru, atunci nu vei putea înțelege cum este posibil așa ceva!
Vezi, și tu citești Scriptura, dar nu găsești nimic divin în ea, și asta pentru că o consideri o lucrare omenească, care a fost concepută de unii oameni pentru a și-i subordona mai ușor pe ceilalți. Probabil că așa au făcut egiptenii prin lucrările lor mistice, însă pentru instruirea cu adevărat a oamenilor din ziua de astăzi nu se mai potrivește nici prima, nici cealaltă; învățații adevărați ar fi trebuit de mult să vadă acest lucru, ba chiar să-l dovedească!

Aceasta este o mărturisire de credință foarte intimă și sinceră. Dar îți spun: Cine se apropie de Scriptură ca tine, acela nu va descoperi niciodată divinitatea din ea și va rămâne un boț materialist, care va înțelege câte ceva din lucrurile și fenomenele extraordinare ale acestei lumi, doar dacă acestea i se perindă prin fața ochilor săi. Fiind și rămânând mai departe în acest fel mintea să nu va câștiga nimic, deoarece, pentru el orice minune înseamnă doar ceva care ajunge să-i desfăteze simțurile!

Adevărat vă spun, acești oameni se aseamănă foarte mult cu porcii, care înghit totul de-a valma, rămânând în continuare tot porci, fiind incapabili să deosebească o balegă de pâinea cea mai fină.
De aceea, oamenii care sunt lipsiți de credință în DUMNEZEU și de o aspirație spirituală superioară nici nu trebuie să citească scrierile comunicate omenirii prin. Spiritul lui DUMNEZEU, pentru că pur și simplu le profanează, deoarece stă scris: "Să nu iei numele Domnului DUMNEZEU în deșert!"

Eu, însă, spun și adaug: Orice cuvânt care provine din Spiritul lui DUMNEZEU echivalează cu numele Lui! Cine-l citește ca pe o operă omenească, acela merită a fi pedepsit, pentru că a luat în derâdere numele Domnului. Cine, însă, îl citește cu un respect adevărat și este convins că este de natură divină, acela va găsi repede și ușor Dumnezeirea, spre trezirea și însuflețirea minții sale!

Dacă tu - dacă voi - ați fi considerat în sinea voastră, că în realitate Scriptură este de origine divină, atunci de mult M-ați fi luat drept ceea ce sunt de fapt și ați fi înțeles în scurt timp cum reușesc să fac minuni. Dar pentru că voi considerați Scriptura o operă omenească oarecare și total nefolositoare, vă este imposibil să Mă recunoașteți drept ceea ce sunt - și pentru că nu vreți să Mă recunoașteți că atare, și faptele Mele vă par de neînțeles în cel mai înalt grad.

Joram a spus: Scumpul meu, mergi cam departe cu presupunerile tale! Căci, dacă printre noi sunt câțiva care nu cred în originea cu totul divină a Scripturii, tot așa există alții, care cred cu tărie acest lucru, drept care și așteaptă sosirea lui Mesia și a Împărăției lui, iar aceștia nu se vor așeza împotriva recunoașterii tale ca făgăduitul Mesia, despre care a prorocit în special marele profet Isaia, dar asta va fi numai după ce te vor cunoaște cât mai bine.

Precizarea lui Isaia este făcută într-un fel foarte mistic, care nu prezintă prea clar persoana lui Mesia, dar, în general, se potrivește cu persoana ta! Unele lucruri nu se potrivesc însă deloc, nici cu persoana ta, nici chiar cu cea a unui adevărat Mesia - chiar de-ar coborî el direct din ceruri! Așa că tu, ca un băiat deosebit de inteligent ce ești, vei înțelege, că și celor mai pătrunși credincioși le vine greu să creadă și să se orienteze într-o problemă atât de dificilă!
Problema aceasta rămâne mai mult o legendă populară, care este născută dintr-o năzuință îndelungată a oamenilor, așa că romanii au dreptate când spun: Ubinam vanis invectis superlativum tradit gens, nihil quam aquam haurire!

Altfel spus: pe legende nu te poți baza. Cam așa este și în cazul lui Mesia! Este posibil să fie ceva adevărat la mijloc, dar este totodată cu putință și să nu fie nimic - așa că, slabe speranțe să scoți vreun strop de apă din vechea fântână a lui Iacob! - Ce spui despre asta, copile drag?.

Eu am spus: Cum sună pasajele din prorocirea lui Isaia, care nu se potrivesc deloc cu Mesia sau cu Mine?

Joram a spus: Da, dragul meu prieten mai tânăr, trebuie mai întâi să mă duc după carte! Nu cunosc așa de bine pe de rost acele pasaje, căci arareori cineva recitește asemenea lucruri, așa că uneori se mai uită câte ceva, chiar și din profeți! - Dar așteaptă o clipă, o să avem îndată cartea!

Eu am spus: știi ceva? Pentru că s-a făcut deja seară, s-o lăsăm pe mâine. Și pentru că astăzi încă nu am reușit să luăm ceva și pentru întărirea trupurilor noastre, să punem acum capăt ședinței și să servim cina, iar mâine vom continua să discutăm problema noastră!

Cu această propunere a Mea au fost toți de acord, așa că am părăsit cu toții sala de adunare și ne-am deplasat la hanul despre care am vorbit.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 20
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 07:42 View PostDownload Post

Capitolul 20
A doua noapte la han.
Joram și Barnabe în căutarea pasajelor din textele lui Isaia.

Eu, judecătorul și bătrânul Simeon am plecat la hanul unde petrecuserăm deja prima noapte și unde trăgeau de obicei nazaritenii veniți la Ierusalim.

Căci exista la Ierusalim un obicei, și anume că orice oraș din întregul imperiu al iudeilor să fie reprezentat printr-un han cu același nume. Astfel că, dacă cineva din Ierusalim sau din alt oraș avea o problemă de rezolvat cu altcineva, sau, poate, doar vroia să obțină o informație despre cineva dintr-un alt oraș, era suficient să meargă la hanul cu numele respectiv, unde putea întâlni oricând o persoană sau mai multe din acel oraș, venită (venite) aici cu vreo afacere.

Acest obicei s-a extins cu vremea și în Europa. În timpurile mai vechi firmele atârnate afară aveau aceeași misiune; în ziua de astăzi aproape că n-a mai rămas urmă de așa ceva.
Am făcut această paranteză ca să înțelegeți mai ușor mai târziu, cum M-au găsit părinții Mei adoptivi în ziua a treia, când urmau să se întoarcă acasă, spre seară, interesându-se la hanul cu numele Nazaret, unde Eu am tras.

Și slujitorii Templului au mers apoi să se odihnească, după ce au servit masa de seară. Numai Joram și Barnabe au luat în mână textele lui Isaia, căutând în ele pasaje care să nu se potrivească cu Mine sau cu oricare alt Mesia. După un timp, însă, și ei au fost doborâți de somn și au mers la culcare.

Pentru cei obosiți noaptea zboară întocmai ca o clipă; așa au stat lucrurile și în cazul de față. Slujitorii Templului abia au apucat să se întoarcă odată (în timpul somnului) în pat, că s-a și făcut ziuă, obligându-i să se scoale și să reînceapă activitatea, care, în ziua respectivă, nu le era deloc pe plac - mai ales lui Joram și Barnabe, care nu găsiseră în Isaia nici un singur pasaj, cu care ar fi putut să-Mi astupe gura.

Tot căutând, Joram i-a spus lui Barnabe: Parcă-i un făcut! Îmi stăteau pe limbă câteva duzini de pasaje potrivite pentru scopul nostru - iar acum caut, de o oră întreagă zadarnic, ca un corb obosit în cuibul său, și nu mai găsesc nimic!
Barnabe a spus: Dar chiar nu există nimic! Dacă băiatul acesta, bazându-se pe puterea sa extraordinară, care ar putea să se mențină și la vârsta maturității, vrea să devină Mesia, atunci așa să fie! Asta nu înseamnă mare lucru! Dacă mai târziu aceste aptitudini se pierd, va renunța singur la această idee! Ia totuși cartea cu tine, căci s-ar putea să avem nevoie de ca în cursul acestei zile! - Acum hai să mergem și noi în sală, căci probabil că s-au adunat deja toți!
După aceste cuvinte s-au ridicat amândoi, grăbindu-se spre sala de adunare.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 21
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 07:55 View PostDownload Post

Capitolul 21
Începutul discuției în cea de-a treia zi.
Încercarea nereușită a lui Joram de a pune capăt subiectului început.
Intervenția agresivă a Preotului Superior și contrazicerea lui de către copilul Iisus.

După ce cei doi au ajuns la locurile lor, au început discuțiile din ziua a treia. La semnul romanului, care s-a plecat adânc în fața Mea, am început să vorbesc, adresându-Mă lui Joram: Iată, suntem adunați din nou în această sală de dezbateri azi, în a treia zi! Era vorba să-Mi prezinți pasajele din Isaia, care, după părerea ta, nu par a se referi la Mine sau la oricare alt Mesia în general!

Joram a spus: Da, dragul meu, așa ar trebui - însă eu am cam uitat cum sunau exact textele respective, și m-aș jena foarte tare să încerc să le prezint acum în fața ta, care ai o memorie ieșită din comun și cunoști întreaga Scriptură cuvânt cu cuvânt. Așa că mai bine să renunțăm, iar eu zic: având în vedere tot ce am văzut și am auzit de la tine, să te considerăm Mesia cel făgăduit și deja sosit! Căci pentru ca să căutăm acum toate acele texte în Scriptură, ne-ar costa prea mult timp și osteneală.

Eu am spus: Nu, prietene, așa nu merge! Acum voi vreți să scăpați de Mine într-un mod onorabil, când, de fapt, vă este tot una dacă sunt sau nu Mesia, câtă vreme puteți trăi liniștiți și puteți acumula grămezi de aur, arginți și tot felul de pietre prețioase! Problema se pune astfel: Sunt Eu acela sau așteptați un altul?

Dacă Eu sunt acela, înseamnă că împărăția lui DUMNEZEU a venit deja la voi și atunci trebuie să știți din Scriptură ce aveți de făcut, dacă sunteți de bună credință! Dacă însă nu sunt, după părerea voastră sau dovedind cu texte din Profet - atunci puteți persista în viciile voastre până când moartea le va pune capăt! - Dar, pentru că vouă căutarea textelor respective vă răpește prea mult timp, dați-Mi Mie cartea și Eu vă voi scuti de această osteneală!

Preotul Superior a spus: Înseamnă că acum tu vei alege acele pasaje, care ți se potrivesc ție cel mai bine!

Eu am spus: Atunci caută tu pe acelea, care mi se potrivesc prea puțin!

Preotul Superior a spus: Așteaptă atunci! - Dați-mi cartea!

Luând cartea în mână, Preotul Superior a început să caute cu o mină importantă, dar mult timp n-a reușit să găsească nimic. Până la urmă i s-a părut că a găsit ceva, căci se citea pe fața lui un fel de satisfacție, apoi a început să crească în el o înfumurare de Preot Superior, mai ceva ca la un curcan înfuriat. Cu un gest ostentativ de stăpân a pus cartea deschisă pe masă și, arătând victorios cu degetul spre un text, a spus:

(Preotul Superior:) Poftim, tinere Mesia din Galileea, vino și citește, și apoi să-mi spui dacă și aceste rânduri ți se potrivesc!

Eu am spus: De ce Mă chemi să citesc din cartea ta?! Spiritul care se află în Mine cunoștea aceste date înainte ca Isaia să le noteze în carte! Și tu ai ales tocmai ceea ce trebuie să întărească victoria Mea, nici Eu nu aș fi ales ceva mai bine!

Preotul Superior s-a ridicat atunci mânios și a vorbit cu un patos plin de furie: Ce tot spui? Ai avut tu cunoștință de acest text înainte de a-l fi scris profetul?! Te avertizez, copil din Galileea, să nu întreci măsura! Tu n-ai decât doisprezece ani și pretinzi că ai cunoscut textul înaintea profetului?! Ești nebun?!

Când vorbești despre sufletul sau despre Spiritul tău - ceea ce pentru mine este de fapt unul și același lucru - gândește-te că el nu poate fi mai vechi decât trupul tău, care, chiar după spusele lui Moise, trebuie mai întâi să existe, pentru că sufletul să poată intra în el!

Nu, spune oare Moise: DUMNEZEU l-a făcut pe om din lut, apoi a suflat asupra lui și i-a dat și suflet?! Nu reiese de aici clar, că mai întâi trebuie să existe trupul, în care trebuie apoi să se instaleze sufletul?!

Ce și unde poate fi sufletul, dacă nu există un trup?! - Așa că gândește-te bine, băiete, care ți-e locul!

Eu am spus: Lăsând la o parte faptul că ai ajuns Preot Superior prin protecție lumească și nu printr-o chemare superioară, spirituală, și făcând abstracție de faptul că ne aflăm în sala de discuții a Templului, îți spun totuși de-a dreptul în față, că în problemele de spirit judecata ta este mult mai proastă decât aceea a unui orb care vorbește despre culori!

Când DUMNEZEU, după ce a terminat corpul lui Adam, a suflat asupra lui dându-i viață, sufletul se afla deja în DUMNEZEU și nici nu putea să se afle în altă parte, pentru că DUMNEZEU este infinit și în afara Lui nu mai există nimic!

Și pentru că DUMNEZEU este veșnic, ceea ce este cuprins în El nu poate fi momentan sau trecător sau incipient, căci acolo totul este veșnic ca și El. El își manifestă gândurile și ideile sale mărețe și veșnice prin fenomene vizibile, care dobândesc independență; și când face acest lucru, aceasta înseamnă din partea Lui un act de creație, iar pentru părticica de gând Dumnezeiesc care este astfel eliberată (din DUMNEZEU) începe atunci perioada sau, mai bine zis, starea de autonomie care este acordată de DUMNEZEU pentru a-și dobândi și omul ființarea proprie, aparent în afara lui DUMNEZEU, dar, de fapt, chiar în El.

Așa stând lucrurile, cum puteam Eu să nu exist în Spirit și în DUMNEZEU, înainte că profetul să-și scrie textele care au fost inspirate chiar de DUMNEZEU?!

În plus, tu faci o mare greșeală, considerând că Spiritul și sufletul sunt unul și același lucru! Sufletul la oameni este un produs spiritual rezultat din materie, deoarece în materie există un Spirit dispersat, dar Spiritul pur nu a fost niciodată dispersat, și fiecare om posedă partea lui de Spirit (ATMAN - Sinele Etern Suprem - n.t.) care provine din Spiritului lui DUMNEZEU, care se îngrijește de tot, acționează și conduce totul, dar care în realitate se unește cu sufletul propriu-zis abia atunci când omul, din proprie voință, acceptă și respectă ordinea stabilită de DUMNEZEU, devenind astfel pur din punct de vedere spiritual.

Că această transformare nu s-a produs încă la tine ne-ai demonstrat acum, de vreme ce tu nici nu ai idee de propriul tău Spirit, fără de care n-ai putea trăi nici măcar o clipă!

Eu însă îmi cunosc Spiritul Etern (ATMAN -nt.) și sunt demult una cu el, de aceea eu pot dispune de tot ceea ce există, pentru că acest Spirit Nemuritor este cu adevărat Spiritul cel Veșnic și Atotputernic al lui DUMNEZEU și nici nu poate exista altul în veci, căci nimic nu poate exista în afara lui DUMNEZEU, nimic care să nu fie Spiritul lui DUMNEZEU. Reflectează tu și toți ceilalți, și apoi urmăriți să pricepeți și abia după asta vom trece la textul care tu zici că nu Mi se potrivește!

Pe tine, însă, Preot Superior, te sfătuiesc să fii ceva mai temperat în ceea ce Mă privește, altfel s-ar putea să faci cunoștință într-un mod neplăcut cu puterea Spiritului Meu! Ai aflat deja ieri cam ce sunt în stare să fac - așa că știi ce te așteaptă dacă depășești limitele! Căci Eu am un drept, cumpărat cu bani grei și acceptat de toată lumea, ca să vorbesc despre prezența lui DUMNEZEU. Este și așa destul de rău că cineva a trebuit să cumpere acest drept de la voi, care vă pretindeți slujitorii lui DUMNEZEU, iar acum îl mai și măsurați în ore; și ar fi culmea acum să nu-Mi mai permiteți să fac uz de acest drept!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 22
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 07:59 View PostDownload Post

Capitolul 22
Cuvintele judecătorului roman de recunoaștere a lui Iisus, urmate apoi de cuvântarea lui despre legile statului privind ordinea și Legea lui DUMNEZEU.
Unele considerații privind dragostea față de aproapele tău.

Aici judecătorul a intervenit: Tu, copil minunat, care ești fără îndoială pogorât din ceruri! Tu ești deja mai înțelept decât toți înțelepții care au existat vreodată pe pământ! Ce vei deveni tu oare?! - Da, acum am realizat că tu ești un adevărat Mesia (mijlocitor între DUMNEZEU și oameni), căci nicicând până acum un înțelept nu a explicat mai clar și mai concis diferența dintre materie, suflet și Spirit! Cu adevărat, consider că această lecție merită o răsplată, căci așa ceva n-a mai existat vreodată!

Eu am spus: Să lăsăm asta, nobile prieten! Ce răsplată ai putea tu să-mi dai, pe care Eu n-aș putea să ți-o întorc înmiit?

Adevărat îți spun, cel care, din dragoste curată față de DUMNEZEU și față de semenii săi, face o faptă bună, acela o face pentru Mine și i se socotește înmiit! Dar tot la fel stau lucrurile și cu răul pe care îl facem semenilor noștri!

Judecătorul a spus: Care este, după părerea ta, principalul rău pe care noi nu trebuie să-l facem niciodată semenilor noștri? Mă interesează mult să aflu acest lucru, deoarece eu, ca judecător, sunt adesea pus în situația de a declara pe cineva rău și vinovat, contrar voinței mele. Dar legea noastră este foarte rigidă și nu cunoaște anumite circumstanțe, nici măcar pentru proprii noștri copii! - De aceea, te rog acum să-mi dai un reper!

Eu am spus: Dacă tu ai fi făcut legile, ai fi putut imediat să le și schimbi, dar ele reprezintă de fapt o hotărâre veche și bine chibzuită a poporului, iar misiunea ta este să-i sancționezi pe cei care o încalcă. Atâta vreme cât tu respecți cu strictețe legea și acționezi în mod just în virtutea ei, nu poți face un lucru rău, ci unul bun!

Căci oricine trăiește într-o societate trebuie să se supună legilor ei și să-și facă din respectarea ordinii un mod de existență. Dacă, însă, n-o face, atunci trebuie să suporte consecințele amare ale slăbiciunii sale, de persoană care a încălcat ordinea socială.

Iar judecătorul, ca persoană aleasă de popor, sau de conducătorii săi, de exemplu de un rege sau de împărat, care își exercită atunci funcția în spiritul strict al legii, nu poate face decât bine, curățând ogorul societății de buruieni. Făcând acest lucru tu îți faci corect și bine datoria și ești un binefăcător pentru oamenii care iubesc ordinea și dreptatea.

Dar dacă tu, ca judecător, ajungi la concluzia că un om este rătăcit, și că, mai degrabă el trebuie să fie îndreptat decât pedepsit, înseamnă că în inima ta se află o virtute cerească, pentru că judeci mai degrabă după principiul etern al dragostei de oameni, care sună astfel: Ce ție nu-ți place, altora nu le face! Acționând mereu în acest fel tu ești drept în fața lui DUMNEZEU, ca și în fața oamenilor, și nu mai ai nevoie să te tot întrebi, ce este bine și ce este rău!

Dacă acești oameni, care stau pe scaunul lui Moise și al lui Aaron ar acționa sau ar fi acționat în acest fel, ei nu ar fi fost niciodată subjugați de voi, romanii. Dar, pentru că ei nu mai acționează după vechile legi, date odată pentru întreaga omenire, ci și-au făcut legile lor proprii, care sunt hotărâte după bunul lor plac, DUMNEZEU și-a întors fața de la ei, lăsându-i sub stăpânirea păgânilor, pentru ca astfel să plătească pentru încăpățânarea și grosolănia lor.

Iată, tu ești un păgân și Mă recunoști, iar aceștia sunt evrei și fiii lui DUMNEZEU și nu Mă recunosc, și nici nu Mă vor recunoaște ușor! Cum vine asta?! Îmi vine în minte, cum a vorbit odată profetul, tot așa unor surzi: "El a mers la ai săi, în zona sa, iar aceștia nu l-au recunoscut și nu l-au primit la ei!" - Dar fie ce-o fi, Eu ți-am prezentat cum stau lucrurile de fapt, iar acum cred că a venit timpul să auzim care sunt textele care au fost descoperite de Preotul Superior, care nu s-ar potrivi cu persoana Mea.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 23
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 08:13 View PostDownload Post

Capitolul 23
Citirea și explicarea lui Isaia (9, 5-6) de către judecătorul roman

La aceste cuvinte Preotul Superior mi-a împins în față cartea, spunând: Poftim, citește și analizează singur!
Eu am luat atunci cartea și apoi am dat-o judecătorului, indicându-i pasajele pe care să le citească și l-am rugat să citească cu voce tare ca nimeni să nu poată spune că Eu aș fi ales pasajele ce-Mi erau favorabile. Judecătorul a făcut asta cu ușurință, deoarece el cunoștea majoritatea limbilor orientale și, mai ales textele ebraice vechi le putea citi mai bine decât oricare dintre slujitorii Templului.

Judecătorul a primit cartea bucuros și a citit din ea cele ce urmează: Căci prunc s-a născut nouă, un fiu ni s-a dat nouă, a cărui stăpânire este pe umărul lui: și se cheamă numele lui Minune, Sfat, Putere, Erou, Tatăl-cel-veșnic, Drum-al-păcii; și mare va fi stăpânirea lui și pacea lui nu va avea hotar, pe tronul și peste împărăția lui David, ca astfel s-o întemeieze prin judecată și dreptate, de acum în vecii vecilor! Aceasta va face râvna Domnului Savaot! - Apoi judecătorul a întrebat pe Preotul Superior, dacă textul a fost bine ales.

Preotul Superior a aprobat cu o plecăciune adâncă.

Apoi judecătorul a continuat să vorbească în numele Meu spunând: După părerea mea ați ales un text care se potrivește mai bine decât oricare altul acestui băiat minunat și înțelept!

Cum Fecioara va naște un fiu, pe care-l va numi Emanuel, am discutat deja, într-un mod, care, după părerea mea, nu mai lasă nici un dubiu asupra faptului că acest băiat este tocmai acel fiu prevestit de profet, născut dintr-o fecioară cu numele Maria, pe care, după mărturisirile voastre, o cunoașteți foarte bine.

Și dacă nu mă înșel îmi amintesc că acum câtva timp, într-o împrejurare oarecare, căpitanul Cornelius mi-a povestit despre o naștere miraculoasă a unui băiat la Betleem, într-o iesle goală - pentru că n-a găsit un adăpost mai bun - și anume cu mult entuziasm, dar și compasiune pentru soarta precară a acelei. familii memorabile, și că s-a tot interesat de ei, dar după plecarea lor din Egipt nu le-a mai dat de urmă! Din păcate el a trebuit să, plece la Tyrus cu niște probleme, altfel ar fi fost și el cu mine aici.

Deci, în ceea ce privește nașterea profetică a copilului suntem de acord și cred că un for cu mintea sănătoasă și curată nu poate veni cu nici un contra-argument!

Poate doar afirmația că vă mânca lapte și miere, ca să înțeleagă și să aleagă numai binele și să respingă răul, pe care eu o interpretez simbolic - după părerea mea ea putând însemna el va fi plin de dragoste și înțelepciune și va putea recunoaște binele adevărat și curat, deosebindu-l de rău!

Căci El poate face acest lucru mai bine ca oricare alt înțelept sau învățat al acestei lumi și deja v-a arătat-o clar, deci în El se află mierea și untul (a se înțelege spiritual), lucru pe care vi l-a dovedit din plin și vouă, cei mai înzestrați slujitori ai Templului, care ați mai avea multe de învățat de la el, în schimb el nu are nimic de învățat de la voi! Această situație arată destul de limpede câtă miere și lapte (spiritual) a acumulat el până acum?!

Toate acestea dovedesc foarte clar că El este acel Emanuel care a fost prezis de bătrânul profet și născut de Fecioară, și nici o altă fecioară nu va mai putea vreodată să nască pe lume un asemenea fiu!

În întreg imperiul eu n-am mai cunoscut un băiat de doisprezece ani, care să-i semene, fie și de departe, făcând abstracție de puterea lui de a face minuni, de aceea consider, că și cel de al doilea text din profet, propus de voi, i se potrivește ca și primul, pe care El ni l-a propus sub forma acelei întrebări de la început.

Adevărat, prin El ni s-a născut un copil mai presus de alți copii și un fiu din poală zeilor - cum obișnuim noi, romanii, să spunem - ne-a fost dat nouă, oamenilor muritori, purtând povara stăpânirii pe proprii lui umeri, fără vreun alt ajutor!

Prin numele enumerate mai sus profetul a vrut să sublinieze calitățile sale și spuneți-mi, dacă este vreuna care să-i lipsească!

Nu este El minunat în mintea sa, în vorbă și în faptele sale?!

Ce înțelept de pe pământ poate să-mi dea un sfat mai înțelept, decât acest adevărat și curat fiu al lui DUMNEZEU?!

Că El este atotputernic în toate - fizic său spiritual - cred că nu vă mai puteți îndoi, după ce L-ați auzit vorbind și L-ați văzut acționând!

Prin curajul său neînfricat de a vă înfrunta pe voi, preoți înfumurați, cărora vă place să fiți preaslăviți și adulați mai presus de zei, și-a arătat clar eroismul său!

Că Spiritul său este veșnic și una cu Spiritul lui DUMNEZEU v-a demonstrat atât de clar și concis, că ar trebui să fii mai orb decât toate nopțile, care au existat vreodată pe pământ, să-L contești sau să nu simți din prima clipă, dincotro bate vântul!

Apoi, că doar El poate aduce oamenilor adevărata pace interioară și vie, că doar el este adevăratul rege al tuturor regilor de pe pământ și că poate aduce pacea pe acest pământ mai bine decât oricare alt rege, acest lucru eu l-am simțit deja!

Doar El poate să reîntemeieze vechea împărăție a lui David, clarvăzătoare și plină de credință, care a fost distrusă de voi demult, și să întemeieze astfel o domnie, căreia să i se supună toți regii pământului, indiferent ce sceptru sau coroană poartă: căci împărăția celei mai Iluminate recunoașteri a lui DUMNEZEU este și rămâne cea mai puternică de pe pământ, și nici o altă putere nu o va întrece. Căci acolo unde este multă lumină și acțiunea ei pătrunzătoare, acolo este și judecata dreaptă și cea mai deplină corectitudine.

Iar la sfârșit se mai spune: Aceasta va face râvna Domnului Savaot! Cine altcineva este Savaot, decât Spiritul lui DUMNEZEU, care se află în acest băiat, ceva ce eu recunosc că am simțit de la bun început! Atunci voi de ce nu recunoașteți această, când problema vă privește mai mult pe voi, decât pe mine, un biet păgân?!

O, zei, și oracole din lumea întreagă! Cât de orbi, proști și răi până în adâncul inimii trebuie să fiți, ca să nu vedeți de la primă privire și să nu simțiți dincotro a început să bată vântul!

Eu, un păgân, trebuie să vă spun vouă, că așa este!

Oare ce-ar spune profetul, care a făcut aceste prorociri, dacă s-ar scula din mormânt și ar vedea rigiditatea voastră morocănoasă?

Chiar nu vă năpădește deloc rușinea, cum stați așa, mulți și proști, în fața celui, care vă face favoarea, de a vă lăsa viața voastră, leneșă și păcătoasă, și domnia voastră bicisnică? Nu credeți că ar putea face cu voi aceeași demonstrație ca ieri, cu măgarul sau cu piatra?!

Iată-i reflectând, cum ar fi mai bine - să se plece în fața unui DUMNEZEU, pe care nu-l cunosc și în care n-au crezut niciodată, sau în fața lumii, de pe urma căreia s-au îngrășat și ar vrea să se îngrașe și mai tare - iar în fața lor se află un DUMNEZEU adevărat, dotat cu toate calitățile pe care fantezia omenească le-a imaginat vreodată despre un DUMNEZEU, bineînțeles în modul cel mai deosebit!

Și acum aș vrea să aflu de la voi, bătrâni proști, cum vi-l imaginați voi pe DUMNEZEU?! Căci o idee trebuie să vă fi făcut?!

Vorbiți, dar - căci eu doresc să-mi dați un răspuns chiar acum!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 24
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 08:18 View PostDownload Post

Capitolul 24
Cuvântul lui Joram despre esența lui DUMNEZEU, ca răspuns dat judecătorului roman.

Această cuvântare aspră a judecătorului i-a intrigat rău pe slujitorii Templului și i-a speriat foarte tare, astfel că ei au început să se bâlbâie, în loc să vorbească clar și închegat. Cel mai stăpân pe el s-a dovedit Joram, care s-a ridicat de pe scaunul său, s-a aplecat adânc în fața judecătorului, și apoi a spus:

(Joram a spus): Onorat judecător, foarte sever, dar foarte drept, care ești stăpân peste întreg Ierusalimul și mult în afara lui! Tema privind fața lui DUMNEZEU este pentru noi o problemă dificilă, pentru că în Moise este interzis categoric să ne creem despre el o noțiune concretă sau o imagine! De aceea tu nu vei găsi în Templul nostru nici un tablou, care să permită oamenilor să-și facă o imagine concretă despre DUMNEZEU, ca despre o zeitate care este perceptibilă cu simțurile omenești!

Cu toate acestea, strămoșii noștri - precum Abraham, Isaac și Iacob - au avut deseori vedenii, în care DUMNEZEU l-i s-a înfățișat cu chip omenesc și le-a vorbit, deși, mai târziu, la Moise, se spune: Nimeni nu-l poate vedea pe DUMNEZEU și trăi totodată; căci DUMNEZEU este un foc mistuitor și locuiește într-o lumină de neatins!

Cu toate acestea Moise i-a cerut odată lui DUMNEZEU să-l vadă, chiar dacă asta ar fi însemnat moartea sa în aceeași clipă.

Atunci DUMNEZEU s-a adresat lui Moise pe muntele Sinai: Ascunde-te în această grotă și eu voi trece prin fața ei! Și când te voi striga, să ieși din grotă, iar tu îmi vei vedea spatele!

Este, deci, foarte greu de spus ceva despre aceasta, căci ba se vorbește despre o formă a lui DUMNEZEU, ba nu mai există nici una, ba uneori chiar te așteaptă o pedeapsă, dacă vrei să-ți faci o imagine concretă despre DUMNEZEU, așa că acest lucru nu este posibil, cu toate că sufletul omenesc tânjește mereu după un DUMNEZEU concret, așa că nu poți lua prea mult în nume de rău ideea păgânilor, că și l-au imaginat pe Zeus exact ca pe un om. Noi avem doar cuvântul DUMNEZEU, mai mult de atât nu prea avem!

În ceea ce mă privește pe mine, personal, eu consider că acest băiat este destul de bun și de puternic, ca să fie un zeu. Dar, gândește-te la poporul care respectă învățătura lui Moise și a profeților! Templul reprezintă pentru oameni centrul spiritual, către el își îndreaptă ei dorințele, speranțele, în Templu ei se simt aproape de DUMNEZEU, care le vorbește prin gura Preotului Superior, și tot prin el și ajutoarele sale le ascultă DUMNEZEU rugăciunile! Ia poporului toate acestea și pune în locul lor pe acest băiat divin, și în curând vei avea o revoluție în întreaga țară!

Suntem proști, pentru că suntem nevoiți să fim astfel. Dacă nu așa ar sta lucrurile și dacă viața noastră, ca și bunăstarea și liniștea poporului, nu ar depinde de această stare, noi n-am mai fi fost de mult proști! Sau îți închipui că este chiar așa de ușor să prezinți poporului ceva ce nu se vede și despre care nu-ți poți face o imagine, oricâtă bunăvoință ai avea?!

Eu, din partea mea, cred despre acest băiat același lucru ca tine, dar în fața poporului trebuie să continui cu prostia veche și să nu las să se întrevadă nici cea mai mică urmă, că în sinea mea aș crede cu totul altceva, decât ceea ce afișez în exterior!

Dacă băiatul, cu puterea sa, reușește, cu timpul, să atragă atenția asupra lui, cum a făcut acum cu noi, astfel că lumea să-l recunoască și să-l accepte drept cel care este, atunci va putea termina ușor cu Templul. Dar o stare veche, de fapt, în care se întretaie așa de multe interese, nu poate fi înlăturată pur și simplu, ca o mobilă, pe care poți s-o arunci sau s-o distrugi, fără prea multe menajamente, ca să pui după aceea alta în locul ei.
Aceasta este părerea mea și cred că toți slujitorii Templului sunt de acord cu mine, și mă îndoiesc că cineva m-ar putea contrazice!

Judecătorul a spus: Desigur, contra acestei păreri nu sunt prea multe de spus. Dar o observație poate fi făcută și anume: dacă voi credeți cu adevărat în menirea băiatului acesta ați putea găsi atunci o cale de a atrage atenția poporului asupra băiatului și de a-l arăta că a venit pe lume?!

Joram a spus: Această cerință poate fi considerată modestă și noi credem că în această direcție se poate face ceva! Dar trebuie să ne gândim, că este vorba de un demers destul de îndrăzneț, care ar putea să ne pregătească atât nouă, cât și acestui copil bun, multe neplăceri!

În primul rând că băiatul, mai mult ca sigur că nu va rămâne la Templu, pentru că astăzi sau mâine părinții lui îl vor duce din nou la Nazaret, care se află la o distanță considerabilă de aici, așa că dată fiind această situație, noi nu vom putea să-i trimitem acolo pe toți cei care au de pus întrebări.

În al doilea rând, cred că sute de mii de oameni își vor pune întrebarea, din care motiv băiatul, prorocit de profeți, nu locuiește la Templu, care atunci ar fi singură casă care i se cuvine!

Și ce motiv putem noi atunci invoca în fața poporului, pentru faptul că el preferă Galileea și Nazaretul orașului lui DUMNEZEU? În curând poporul ar spune: Orașul și Templul s-au făcut vinovate de o mare vină: ea trebuie judecată și ispășită!

Deci, pe scurt, oricum am potrivi de atent lucrurile, problema va declanșa o mare agitație printre oameni, care ne-ar da foarte mult de lucru. De aceea, cred eu, că cel mai bun lucru este să nu pomenim deocamdată nimic oamenilor despre asta, și să lăsăm ca băiatul și timpul să rezolve lucrurile.

Orice s-ar mai întâmpla, noi suntem acum deja pregătiți, datorită discuțiilor din aceste trei zile, și ne vom mai pregăti și în continuare, mai bine și mai temeinic! - De altfel, văd că băiatul vrea și el să vorbească și să ne spună ce are de gând, iar voinței lui este greu să te opui!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 25
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 08:20 View PostDownload Post

Capitolul 25
Cuvântarea severă a băiatului Iisus adresată slujitorilor Templului, pe care El îi consideră ipocriți și cei mai înverșunați adversari ai săi.
Abuzurile existente în Templu.

Eu am spus: Mă aflu aici, ca să vă dau o veste, și anume că am venit, ca să îndeplinesc opera Celui ce m-a trimis, pe care voi, după cum ați mărturisit, nu-L cunoașteți, dar pe care Eu îl cunosc, pentru că El sălășluiește în Mine în deplinătatea Lui!

Moise I-a cerut să-L vadă și L-a putut vedea doar din spate, dar pentru asta a fost orb timp de trei zile, în schimb fața îi strălucea atât de tare, încât a trebuit s-o acopere când mergea printre oameni, iar după aceea ochii lui n-au mai putut niciodată suporta lumina soarelui.

Voi, însă, Mă puteți privi direct în față și nu vă orbește nici o lumină extraordinară! De ce? Pentru că, la Mine, corpul ascunde pe Cel care se află în Mine! Dar, făcând abstracție de asta, aici se află mai mult decât a fost acolo! Dar voi nu observați, pentru că privirea voastră se lovește de pânza întreită a lui Moise, care va continua să vă împiedice să vedeți, câtă vreme nu veți vrea să recunoașteți pe Cel care a venit la voi din ceruri.

Cu judecătorul ați vorbit destul de bine, pentru că el nu aude decât cuvintele ticluite frumos de voi, cu Mine însă, este ceva mai greu de discutat, pentru că eu percep și gândurile ascunse în inimile voastre, care sună cu totul altfel decât cele exprimate prin viu grai! De aceea vă găsesc absolut respingători, pentru că voi doar pe afară vă spălați, dar înăuntru, adică în sufletele voastre, rămâneți plini de murdărie!

Atunci când judecătorul, care are inima absolut curată, v-a cerut, să atrageți atenția poporului asupra Mea pentru a-l bucura cu vestea, că speranța i-a fost împlinită, pentru ce oare căutați tot felul de pretexte, ca să demonstrați că acest lucru n-ar fi posibil?! Eu, însă, vă spun absolut deschis: voi - nu poporul - sunteți cei care nu doriți acest lucru, voi de fapt sunteți adversarii Mei cei mai înverșunați! Atâta doar că aceasta nu prea contează: pe de o parte pentru că vremea Mea încă nu a sosit, iar pe de altă parte pentru că Templul a fost prea pângărit de voi, ca să-Mi mai poată servi drept locuință! Adevărat este că prestigiul vostru nu trebuie să fie ridicat cu sprijinul Meu!

Faceți pe supărații, că Moise v-a interzis să faceți lui DUMNEZEU chip cioplit. Dar, acest lucru vă deranjează, de fapt, prea puțin, pentru că v-ați declarat voi singurii dumnezei în fața oamenilor, pe care îi învățați că DUMNEZEU nu mișcă nimic fără ajutorul vostru și nu aude decât ceea ce voi îi transmiteți, prin gura voastră. Răspundeți, tot Moise a stabilit toate acestea?

Da, da, voi trebuie în realitate să conduceți poporul pe căile ce duc spre cer - căci aceasta este voința lui DUMNEZEU, și de fapt asta au cerut și Moise cu fratele său Aaron; voi faceți, însă, exact contrariul, considerând poziția voastră, pe DUMNEZEU, poporul și Templul doar ca pe o vacă grasă, bună de muls, pe care doar voi ați avea dreptul - lăsat după cum credeți voi chiar de DUMNEZEU - de a o mulge!

Eu, însă, vă spun absolut deschis, că DUMNEZEU, pe care voi îl renegați cu fiecare suflare a voastră și la fiecare pas, nu v-a dat în realitate niciodată acest drept și n-a ascultat niciodată rugăciunile voastre mecanice, nu le ascultă nici acum și nici nu le va asculta vreodată!

Căci, dacă DUMNEZEU ar auzi pălăvrăgeala voastră neghioabă și cârâitul vostru de ciori, atunci ar trebui să am și Eu cunoștință despre ele! Căci, ceea ce știe Tatăl, trebuie să știe și Fiul, sau, ceea ce știe inima Mea, trebuie să știe și mintea Mea! Dar în realitate nici inima și nici mintea n-au auzit vreodată ceva din rugăciunile voastre!

Cu toate acestea voi spuneți: Dacă voi, oamenii, vă rugați la DUMNEZEU, atunci rugăciunea voastră nu vă este de nici un folos, dar dacă ne aduceți nouă ofrandă și ne rugăm noi pentru voi, atunci rugăciunea voastră vă va ajuta! Doar noi, preoții, putem să ne rugăm cu folos, poporul poate doar să aducă jertfe bogate, asta însemnând că, prin ele, se roagă și ei alături de voi!

În acest fel voi exploatați poporul de două ori, odată pentru că le luați zeciuială din toate roadele pământului și primul născut din toate animalele, iar pentru primul copil din familie le cereți o danie considerabilă: în al doilea rând pentru că îi păcăliți, cerându-le neîntrerupt tot felul de jertfe, pentru care le promiteți rugăciuni îndelungate, pe care, însă, nu le faceți niciodată!

Căci adeseori voi spuneți în sinea voastră: Că ne rugăm sau că nu ne rugăm, este tot una, fiindcă nu ajută la nimic. Ceea ce îl ajută este faptul că a adus această jertfă cu cea mai curată intenție! Procedând astfel, voi nu faceți nimic din ceea ce omul v-a cerut și pentru care ați fost plătiți!

Cu cine ar trebui să vă compar? - Sunteți tot timpul împotriva lui DUMNEZEU și vă asemănați cu lupii cei lacomi, care se îmbracă în blana oilor, pentru ca oile să nu fugă de ei, ca să poată apoi să le prindă fără osteneală și să le sfâșie cu dinții lor ascuțiți! Dar așa cum este munca voastră, tot așa în final va fi răsplata voastră în ceruri! Vă atrag deci atenția - și puteți fi siguri - că o să am grijă să-Mi țin făgăduiala!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 26
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 08:30 View PostDownload Post

Capitolul 26
Replica mânioasă a Preotului Superior.
Proorocirea lui Iisus referitoare la chemarea păgânilor în sânul lui DUMNEZEU, în locul iudeilor, și la distrugerea Templului și a orașului Ierusalim.
Adevărul despre moartea lui Zaharia.


Auzind cuvântarea Mea, Preotul Superior s-a mâniat tare și a spus.: Băiete, cine ți-a dat ție dreptul să ne ameninți, pe noi și Templul?! Noi am alcătuit textele după care trebuie să acționăm?! Pe cât au fost de inteligente intervențiile tale de până acum, pe atât de proastă a fost aceasta din urmă! Oare tu nu știi, că nici un copac nu cade dintr-o singură lovitură, și că este o înfumurare să vrei să schimbi ceea ce nu poate fi schimbat? Transformă tu poporul, dacă ești în stare! Poporul iudeu este un copac bătrân, pe care nu poți să-l îndoi la fel de ușor ca pe o tufă bătrână!

Nu ne îndoim, că tu ai o chemare specială de la DUMNEZEU: dar asta nu înseamnă să distrugi instituții vechi, care se trag de pe vremea lui Moise - chiar dacă acum ele prezintă și lucruri adăugate pe parcurs, care au fost impuse de împrejurări - nici să le calci în picioare, iar pe noi, administratorii lor, să ne compari cu niște lupi în blană de oi! Căci noi n-am sfâșiat pe nimeni; dar dacă noi am strunit pe cei care comit adulter, înseamnă că n-am făcut altceva decât ceea ce Moise ne-a poruncit. Poți spune atunci că am acționat incorect și împotriva Legilor lui DUMNEZEU?!

Așa că, atunci când vorbești cu noi, cântărește-ți mai bine cuvintele. Căci, dacă ceva ți se pare în neregulă cu noi sau în Templu, atunci spune acest lucru cu cuvinte cuminți, așa cum stă bine unui copil, iar noi vom vedea ce este de făcut! Dar, să știi, cu amenințări nu vei obține mare lucru de la noi!

Eu am spus: Cu felul vostru de a fi, nimeni nu a reușit să obțină ceva de la voi, nici cu vorbe bune, nici cu vorbe aspre. De aceea veți rămâne mai departe așa cum sunteți, până la sfârșitul lumii! De aceea trebuie să știți că vi se va lua starea de grație, care va fi dată păgânilor! (Aici Iisus NE REVELEAZĂ ÎN MOD INDUBITABIL CĂ STAREA DE GRAȚIE DUMNEZEIASCĂ VA FI DATĂ (ACUM EA DEJA ESTE DATĂ) POPORULUI ROMÂN - n.t.)

Priviți dincolo de mare, la continentul care se cheamă Europa! El este locuit doar de păgâni, rareori găsești acum vreun evreu printre ei.

Acolo să știți că va fi răsădită grația cerească a lui DUMNEZEU, care vă va fi luată vouă. (ÎNCĂ O DOVADĂ ÎN PLUS CĂ ȚARA ÎN CARE VA FI RĂSĂDITĂ GRAȚIA LUI DUMNEZEU ESTE ROMÂNIA - n.t.)

Iar peste un anumit număr de ani, cei care vor căuta Ierusalimul și Templul nu vor mai găsi nici măcar locul unde au fost și vor spune:

Ei, ce ne pasă nouă de locul unde se afla Templul?! Să ne alegem noi acum locul cel mai bun și să înălțăm acolo Templul lui Solomon, și să-l construim așa cum a fost el odinioară! (ACESTE CUVINTE PROFETICE ALE LUI Iisus SE REFERĂ LA PLANURILE DIABOLICE DE DOMINAȚIE PLANETARĂ ALE FRANCMASONERIEI MONDIALE - n.t.)

Așa vor vorbi ei și așa vor face! Dar, de îndată ce vor începe să lucreze ia el, din pământ va țâșni un foc puternic, care va distruge atât materialele, cât și constructorii.

După câteva asemenea încercări nereușite, vor năvăli seminții păgâne din răsărit și din apus, care vor pustii țara și în cele din urmă voi veți fi distruși de pe fața pământului, dar înainte de aceasta veți fi urmăriți de la un capăt al lumii la celălalt!

Așa se va întâmpla în final cu voi, pentru că v-ați depărtat de Legile Domnului DUMNEZEU, pe care le-ați înlocuit cu legile voastre lumești, hrăpărețe și v-ați îngrășat din câștigurile obținute prin impunerea lor.

Citiți cu atenție cronică Templului și consemnările sale secrete, și veți descoperi în timpurile cele vechi ale profeților lucruri, de care oricărui om cu mintea întreagă i se face părul măciucă!

Căci nu o dată au fost sacrificați toți preoții sau profeții care își puseseră serios în gând să elimine din casa lui DUMNEZEU toate obiceiurile omenești murdare, ca să instaleze din nou pe cele divine și curate!

Cât timp s-a scurs, de când Preotul Superior Zaharia a fost sugrumat de mâinile voastre chiar aici în Templu, pe când aducea o jertfă curată lui DUMNEZEU?!

În momentul în care voi ați numit un alt Preot Superior în locul lui, poporul, care l-a iubit și l-a respectat foarte mult pe Zaharia v-a cerut să-i spuneți ce s-a întâmplat cu omul lui DUMNEZEU.

Atunci voi ați mințit cu nerușinare poporul, spunându-i cu o mimă plină de smerenie ipocrită, că, în timp ce Zaharia se ruga în Templu pentru întreg poporul său, i-a apărut dintr-o dată îngerul Domnului, care strălucea mai tare ca soarele amiezii.

Și îngerul ar fi vorbit omului care-l privea uimit: O, servitor credincios al Domnului! Tu ți-ai încheiat misiunea ta pe pământ și te-ai arătat vrednic în fața lui DUMNEZEU! De aceea vei părăsi acum acest pământ și, asemenea lui Enoh și lui Ilie, mă vei urma în ceruri, așa cum te afli, cu trupul și sufletul, în fața lui DUMNEZEU cel Atotputernic, unde vei fi răsplătit pentru toate faptele tale.

Atunci Zaharia ar fi privit cu ardoare spre cer și, în aceeași clipă, îngerul l-ar fi cuprins în brațele sale, ducându-l din Templu și de pe acest pământ.

Iar în locul inventat de voi ați pus o stelă albă cu inscripția:

Transfigurarea lui Zaharia, omul ales de DUMNEZEU! Și cu asta v-ați salvat obrazul în fața oamenilor și, odată cu ei, ați început să-l venerați în slujbele voastre pe acel om al Domnului, căruia în realitate i-ați fost cei mai aprigi dușmani, și pe care l-ați atacat ca niște tâlhari și l-ați sugrumat aici, între altarul pentru jertfe și sfânta sfintelor, în timp ce el era așezat în genunchi și se ruga!

Aceeași soartă asemănătoare cu aceea a lui Zaharia au avut-o și alți profeți și preoți adevărați ai lui Aaron! După care, pentru a fi în grația poporului, le-ați ridicat monumente și i-ați cinstit, până în ziua de astăzi!

Spuneți dacă nu este așa! - Tăceți și ați amuțit de teamă, pentru că am scos la iveală asemenea fapte! Ați considerat de multe ori că posturile pe care le dețineți vă țin departe de balanța judecății drepte; da, da, voi considerați că brațul dreptății nu vă poate atinge, pentru că, în afară de Mine, nu există nici un martor al faptelor voastre! Dar este bine să știți că Eu nu am nevoie de brațul acestei dreptăți lumești. Eu nu o să întind niciodată mâna asupra voastră să vă strunesc. Dar dacă veți persista să rămâneți mai departe în pervertirea voastră, atunci puteți fi siguri că veți păți ceea ce v-am anunțat eu mai înainte! Ei, Eu am vorbit, acum este rândul vostru!

Judecătorul avea o mimă supărată și Mi-a spus: Dacă dorești, deschid imediat un proces acestor larve ce se intitulează slujitorii Domnului! Căci mie îmi e suficientă mărturisirea ta!

Eu am zis: S-o lăsăm baltă! Eu am suficientă putere și aș fi putut să-i distrug cât ai clipi. Dar atât tu, cât și poporul și, cu atât mai puțin Eu, nu avem nimic de câștigat de aici. Este suficient dacă am reușit să fac puțină lumină în întunericul din capul lor, pentru că în cazul lor o lumină prea puternică i-ar putea zăpăci de tot și odată cu ei, s-ar zăpăci întreg poporul evreu. Lucrurile se vor limpezi treptat acum, dacă tu vei veghea, ca aceste păcate groaznice să nu se mai repete. - Iar aceștia de aici vor pieri singuri, încurcați în propriile ițe!

Există totdeauna o măsură dreaptă (RĂSPLATĂ) pentru toate faptele omului pe acest pământ, atât pentru cele bune, cât și pentru cele rele; la fel stau lucrurile și în ceea ce privește un popor sau o instituție. Dacă faptele respective sunt preponderent bune și pline de dragoste, atunci poporul și țara respectivă primesc fără îndoială binecuvântarea lui DUMNEZEU; dacă, însă, un popor se face vinovat de fapte rele, el va fi supus unei judecăți severe; iar țara să va fi schimbată într-un pustiu, așa cum se va întâmpla în cele din urmă și cu această țară, nu peste multă vreme!

Cine poate și vrea să priceapă, s-o facă! Se apropie momentul când o să dăm la iveală duhul cel rău, care vă îndrumă și atunci o să dați socoteală pentru faptele voastre! Iar școala la care Eu am dobândit ceea ce știu va fi școala la care vor merge mulți ucenici ai mei plini de dragoste, care vor ști astfel ceea ce Eu știu și vor face la rândul lor ceea ce și Eu fac! Dar să știți că acest timp încă nu a sosit complet. Când va sosi pe deplin, o să vă dați singuri seama și vă veți putea orienta în funcție de împrejurări.

Eu am terminat de vorbit! Cine mai are ceva de spus, să spună! Căci nu voi mai rămâne aici printre voi decât puțină vreme, pentru că cei care m-au pierdut vor ajunge în curând la Ierusalim și Mă vor găsi aici! (N.t. Pierdut de părinții săi, Maria și Iosif, la praznicul Paștelor din Ierusalim. Iisus a fost apoi găsit după trei zile la Templu.)
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 27
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 08:33 View PostDownload Post

Capitolul 27
Joram îl recunoaște pe copilul Iisus drept Mesia și îi cere un sfat și explicarea cât mai clară a versetelor 52, 14 și 53, 3 din Isaia.
Răspunsul amănunțit care a fost oferit de Iisus.

Joram a spus: Dragul meu, ne pare sincer rău dacă te-am ofensat cumva, și că vrei să ne părăsești atât de repede! Ascultă-mă, copil drag și divin! Căci vreau să-ți spun câteva cuvinte, pe care sper să nu mi le iei în nume de rău, apoi aș dori să-ți cer un sfat și sper să te ostenești să-mi răspunzi.

Eu i-am spus: Vorbește, căci, deși cunosc ceea ce vrei să-Mi spui, cât și sfatul de care ai nevoie: totuși trebuie să vorbești cu voce tare, ca să audă cei de față, care au mai multă nevoie decât noi să afle și ei ceea ce vrei să spui.

La aceste cuvinte Joram a venit mai aproape de Mine spunând:

Nu mai am nici o îndoială că tu ești, incontestabil, cel Făgăduit, pe care îl așteaptă toți iudeii și, odată cu ei, și alte popoare, iar ceea ce mi-a deschis ochii a fost în primul rând faptul că tu cunoști atât de bine rânduiala cea mai secretă a Templului din cele mai vechi timpuri!

Căci și eu știu că situația se prezintă precum ai spus, și, din păcate, ea este așa de multă vreme, acesta fiind și motivul pentru care, o țară atât de importantă ca Samaria s-a separat complet de noi și nici cu Galileea nu stăm mai bine. De spirit nici cu mai poate fi vorba la noi. Puținul prestigiu pe care îl mai are Templul, îl menținem doar prin impunerea unei anumite politici.

Eu am fost obligat să particip la ritualul negru al masonilor lui Solomon și chiar când am sesizat răul, nu am putut întreprinde nimic, pentru că eram unul singur, iar la noi orice decizie se ia în marele consiliu, unde totul se hotărăște prin majoritate de voturi. În situații ca acelea, pe care tu le-ai descoperit, eu am votat întotdeauna împotrivă, dar votul meu n-a servit la nimic.

Eu îmi dau seama destul de limpede, că procedând în acest fel Templul nu se mai poate menține mult timp, totuși eu consider că este păcat, că această instituție veche și respectabilă se îndreaptă spre pieire, lucru ce ne apare și mai clar, dacă observăm cum în imediata noastră apropiere esenienii și caduceii încep să se facă tot mai remarcați.

Aflându-ne în această situație am avea foarte multă nevoie de un sfat, anume ce s-ar mai putea face, pentru a menține Templul pentru secolele următoare! Și cred, copil divin, că doar în Tine se găsește acea înțelepciune care ar putea să ne furnizeze sfatul de care avem atâta nevoie.

Și acum, în încheiere, vreau să mai adaug încă ceva deosebit de curios despre Mesia care apare la profetul Isaia, pentru că tu trebuie să fii cel Făgăduit, lucru de care eu, după cum am mai spus, nu mă mai îndoiesc!

Iată, aici, capitolul 53 - în care se arată că Mesia și cu DUMNEZEU sunt una și aceeași ființă! Aici se vorbește despre chipul său omenesc, și despre faptul că mulți se vor mânia pe el, pentru că înfățișarea lui va fi mai urâtă decât a celorlalți oameni și că chipul lui va fi atât de altfel decât al celorlalți (Isaia 52, 14).

Iar mai departe se spune din nou: Disprețuit va fi el și va fi considerat cel din urmă dintre oameni, fiind chiar chinuit de dureri și de boli. Și el va fi atât de disprețuit, încât ei își vor acoperi fața înaintea lui și de aceea îl vor desconsidera! (Isaia 53, 3).

De aceea, când privesc înfățișarea ta atât de sănătoasă, care în plus, are și mult farmec, și când văd cât ești de apreciat, mă gândesc cât de puțin se potrivesc toate acestea cu vorbele profetului! Sau, nu reușesc eu să înțeleg ce anume a vrut profetul să spună prin cuvintele sale?

Eu am spus: Da, tocmai aceasta este dovada de netăgăduit, că Eu sunt cel Făgăduit! Căci cu Mine se vor întâmpla toate acestea, exact așa cum se spune acolo. Iar în ceea ce privește chipul Meu, nu la el se referă acolo profetul, ci el se exprimă într-un mod figurat în ceea ce privește modul de gândire și genul de credință deformată a oamenilor din ziua de azi, care vor trata modul Meu de a gândi și credința Mea ca pe ceva respingător, plin de boli și suferință.

De aceea, Eu voi fi foarte disprețuit atât de persoanele de vază, cât și de bogătașii acestei lumi, și oamenii vor fugi din fața Mea ca de un hoit pentru că așa a fost lăsat de sus, Mă vor urmări ca pe un răufăcător, așa cum încercați și voi să faceți. Căci, dacă nu M-aș afla înaintea voastră sub protecție romană, și aș fi venit dar ca un copil oarecare, și dacă timpul, care Mi-a fost acordat rămânerii Mele pe pământ, ar fi expirat, atunci n-aș mai scăpa acum viu din mâinile voastre.

Căci voi veți rămâne mai departe așa, cum vă prezentați acum, până vă va ajunge judecata cea mare, despre care a prorocit profetul Daniel când se afla în locul sfânt!

Dar să știți că ar putea fi și altfel, dacă ați recunoaște sincer rătăcirea voastră, și căindu-vă v-ați întoarce cu adevărat către DUMNEZEU! Dar să știți că va fi destul de greu cu voi, de aceea, sfatul pe care Mi-l cereți și pe care chiar vi l-am dat va rămâne fără rezultat! Căci voi țineți prea mult la poziția voastră în societate și la bogățiile voastre lumești, care în final vă vor târî în fața judecății lui DUMNEZEU!

Nu Eu vă voi pedepsi pentru faptele voastre deși aș putea oricând s-o fac, cu puterea pe care o am, ci voi singuri vă veți îndrepta spre pieire, cu felul vostru păcătos de a trăi!

Iar tu ești de părere, că ar trebui să vă dau acum doar un mic indiciu - ca apoi voi să vă sfătuiți, cum ați putea să aduceți toate acestea la cunoștința poporului cât mai pe neobservat! Da, desigur, veți ține sfat, cu care ocazie vă veți aminti de banii voștri și de prestigiul vostru și veți sfârși prin a spune: Rămânem ceea ce suntem și să mai așteptăm să vedem dacă va sosi acea judecată peste noi: căci o asemenea instituție, așa de veche și de solidă n-o să se lase măturată de un puștan din Galileea! - Și atunci sfatul Meu va fi respins cu majoritate de voturi, iar voi veți rămâne mai departe precum sunteți, poate chiar mai rău!

Aruncați banii voștri cei mulți și arginții voștri, aruncați pietrele voastre prețioase și costisitoare și grămezile de perle. Împărțiți neîntârziat cu săracii ceea ce aveți, iar o bună parte dați-o împăratului, singurul care are dreptul de a strânge bogățiile pământului, pe care el este dator să le folosească în vremurile de restriște. Trăiți doar din ceea ce v-a lăsat Moise, căiți-vă pentru fărădelegile voastre și ispășiți-vă păcatele secrete care au fost făcute față de poporul vostru și fiți cinstiți, drepți și sinceri în tot ceea ce faceți și spuneți, perseverați în toate acestea și nu mai fiți închistați față de oamenii care sunt pătrunși de Spiritul lui DUMNEZEU: procedând astfel judecata cea mare se va opri pentru voi pe drum, iar Templul va dăinui până la sfârșitul lumii!

Căci trebuie să știți că totdeauna DUMNEZEU nu vrea ca fiii săi să devină niște mașini ale puterii sale, ci să fie copiii săi liberi, independenți și cu voință! El nu are nevoie în veci de jertfele și de rugăciunile voastre, căci înainte de toate El (DUMNEZEU) vrea să-L recunoașteți plini de dragoste cu inimile voastre, să-L iubiți mai presus de orice, iar pe aproapele vostru să-l iubiți ca pe voi înșivă. Purtați-vă totdeauna cu ceilalți așa cum v-ar place ca ei să se poarte ei cu voi, și acționând mereu astfel veți căpăta din nou grația lui DUMNEZEU, și atunci DUMNEZEU vă va iubi ca pe copilul lui preferat, și vă va apăra întocmai așa cum îi apără o leoaică pe puii ei și se va îngriji de voi, întocmai așa cum se îngrijește o cloșcă de puii ei!

Puteți voi face toate acestea? - O, da, bineînțeles că ați putea face toate acestea dacă ați avea voința necesară, dar nu trebuie să pierdeți din vedere că tocmai aceasta vă lipsește, și v-a lipsit întotdeauna, așa că, iată, am vorbit și Eu, ca și ceilalți profeți și proroci dinaintea mea, pentru urechi care n-aud!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
1%
Milenar
Milenar

1% is offline

Joined: 31 Aug 2006
Member: #83
Posts: 1069
Country Flag: Romania
Style: subSilver (582)
Medals: None
Groups:
Topic icon
Capitolul 28
Reply to topic Reply with quote Go to the bottom
PostPosted: 10.3.2018, 08:35 View PostDownload Post

Capitolul 28
Dovada lui Iisus că Templul și țara întreagă nu se mai pot purifica și salva.
Noul chivot al legii și apa blestemată.

Joram a spus: Eu aș considera că nu mai este nimic de făcut! Căci cu timpul omul devine mai înțelept, și Solomon are dreptate când susține, că totul pe lumea asta este deșertăciune, așa că și cele revelate de tine se pot dovedi în final deșarte chiar și atunci când noi vom urma întrutotul sfatul tău atât de înțelept! Privește, acum suntem deja mai mulți de aceeași părere cu tine! E drept că suntem încă puțini în comparație cu numărul total al celor ce se află în Templu, dar suntem dintre cei mai însemnați și vom avea un cuvânt de spus! - Nu crezi?

Eu am spus: S-a mai întâmplat și altă dată acest lucru, ba, uneori erați chiar mai mulți și totuși, nu grupul celor buni s-a impus, ci grămada cea mare, care a știut întotdeauna să facă și gălăgia cea mai mare! Dar îți spun ție și celor care gândesc ca tine și acționează în consecință, că oricât ar fi de mulți cei răi, DUMNEZEU îl vede doar pe cel bun și drept. Voi ați pus să vă facă un nou chivot și v-ați procurat un vas nou pentru păstrarea apei blestemate, la care nu v-a îndrumat nici un profet, și care este cea mai rea invenție a epocii mai recente! Adevărat, vă spun, să știți că nu au fost câtuși de puțin necesare atât chivotul cât și vasul! De ce nu v-ați înnoit mai degrabă inimile voastre prin căința în fața lui DUMNEZEU și nu v-ați transformat simțirea voastră în dragoste adevărată și îndurare?

Adevărat vă grăiesc vouă: vechiul chivot al legii, care este plin de Spiritul lui DUMNEZEU, se află în fața voastră, prin persoana Mea și vă spune verde în față, că în chivotul legii voastre nu se găsește nici măcar o fărâmă din Spiritul lui DUMNEZEU, în schimb el este plin cu spiritul răului, clocit de voi, iar apa blestemată este formată din lacrimi fără rost care apar după pierderi lumești, când voi v-ați pus nădejdea în câștiguri mari, iar cei care v-au trădat în fața romanilor și pe care ați reușit să-i prindeți în ghearele voastre, au murit într-un mod jalnic de apa blestemată!

Dar să știți că de acum încolo apa blestemată, chiar de mii de ori, nu vă va mai sluji la nimic! Cândva, exista obiceiul, ca cei care erau bănuiți că au trădat secretele Templului, care erau legate de cultul divin, în fața dușmanilor lui DUMNEZEU - ca de exemplu filistinii sau alți păgânii răi și dușmănoși - să fie puși să bea din apa Mării Moarte, iar dacă apa nu le făcea rău, trebuiau să fie considerați nevinovați, iar dacă după aceea aveau dureri de burtă, erau considerați vinovați și abandonați să moară de urmările și efectul apei moarte. Dar, de câtăva vreme această datină s-a schimbat în cu totul altceva!

Câte mii de oameni au murit de pe urma noii voastre ape otrăvite, fără să fi trădat cel mai mic secret al Templului în fața vreunui păgân dușman! De ce nu beți voi înșivă din apă moartă, pentru că tocmai voi sunteți cei care, pe ascuns. dați posibilitate păgânilor să vă cunoască tainele cele mai sfinte și mai înalte ca să obțineți în schimb cât mai mult aur?!

Asta se întâmplă la Templu și mai sunt de asemeni multe alte asemenea lucruri, încât casa care ar fi trebuit să fie un lăcaș sfânt, a ajuns acum un adevărat cuib de tâlhari. Nu există nici o oroare, care să nu se fi întâmplat și la Templu! Credeți voi că un asemenea loc mai este suficient de bun, ca să servească drept lăcaș Domnului DUMNEZEU?! Adevărat este că niciodată cu paloșul mânjit de sângele fratelui tău nu trebuie să pornești la luptă, căci atunci de el atârnă un blestem și nu vei putea câștiga nici o bătălie!

Așa că, înainte de toate, inimile voastre trebuie să le purificați, dacă doriți cu ardoare acest lucru, însă aceste ziduri niciodată! Voi înșivă aveți o lege, în conformitate cu care o țară întreagă, un ogor, un animal domestic sau un om se pot macula pentru totdeauna printr-o faptă reprobabilă contra Spiritului lui DUMNEZEU, atunci cum credeți voi că ar putea fi altfel cu acest Templu, în care de mai multe ori s-au comis orori dintre cele mai mari și strigătoare la cer?!

Eu însă vă spun acum: Nu numai acest Templu, ci întreaga țară au fost maculate peste măsură și ireversibil, de aceea, în viitorul cel mai apropiat veți fi călcați în picioare de păgâni, iar aici vor hălădui tâlharii și animalele de pradă.

Iată că v-am dezvăluit fără menajamente părerea Mea, iar acum puteți face ce doriți. Căci vă voi părăsi în curând, iar ceea ce am spus, v-am spus doar vouă și nimănui altcuiva și, deși am știut dintotdeauna cum stau lucrurile cu voi, nu voi dezvălui aceste lucruri și altora, deoarece ar fi lipsit de sens! Voi ați mai putea, dacă ați vrea, cu adevărat, să modificați această stare de lucruri, căci dacă nu o veți face, aceste ziduri nu vă vor mai servi la nimic! - Ați înțeles?!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Totul cu si alaturi de Dumnezeu !
Back to top See my Info
Display posts from previous:   
   Board Index -> UNIQUE - La răscruce de drumuri, Biblioteca Unique - tematică specifică -> Biblioteca - Din seria Spiritual, Spiritual Crestinism
   -> Biblioteca - Creștinism, Jakob Lorber - "Scribul lui Dumnezeu"
View previous topic Tell A FriendPrintable versionDownload TopicPrivate MessagesRefresh page View next topic

Page 3 of 4  [ 35 Posts ]
 

Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Jump to:   
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot post attachments in this forum
You can download attachments in this forum

Style:  
Search:
Fii binevenit călătorule ! Tainele Cerului și ale Universului îți sunt pregătite. Cere și ți se va da ! Bate și ți se va deschide ! Caută și vei găsi !